تولید ورق سیاه

ایمان شکوهیان
ساخت ورق سیاه

کارخانه تولید ورق سیاه روز به روز در حال رونق است. در تولید ماشین آلات و اتومبیل های مختلف از این ورق ها استفاده می شود. حتی برای نمای ساختمان نیز مناسب است. این ورق در فرآیندی کاملاً دقیق تولید می شود و همه جوانب سنجیده می شود. شاید عجیب باشد اما ورق های سیاه به واسطه قیمت مناسبی که دارند در بسیاری از صنایع استفاده می شوند و مشکلی نخواهند داشت. مقاومت های کششی ورق های فولادی بالا است. این پروسه سبب می شود تا در سازه های مختلف استفاده شود. دقت کنید که به طور کلی همه مراحلی که مربوط به ذوب و ریخته گری و پوسته زدایی است در این گاه خلاصه می شود. نورد و خنک کاری نیز بخش مهمی از اصول تولید ورق سیاه محسوب می شود. با مرجع قیمت آهن امروز همراه باشید.

مراحل تولید ورق سیاه

مراحل ساخت ورق سیاه

برای اینکه فرایند تولید ورق سیاه را به خوبی بررسی کنیم نیاز است یک سری پیش نیازها را در نظر بگیریم. درمقاله ورق سیاه چیست، اطلاعات کاملی درمورد این محصول بدست آوردید، در اینجا از جنبه های دیگری به این محصول می پردازیم. به هر حال برای تولید هر نوع مقطع فولادی می بایست از نورد گرم یا نورد سرد استفاده شود. یعنی مقاطع فولادی در این دو دسته طبقه بندی می شوند. برای تولید این محصول از نورد گرم استفاده می شود و درجه حرارت مورد استفاده ۷۶۰ درجه فارنهایت خواهد بود. نورد گرم همانطور که از اسمش مشخص است شرایط مخصوص خود را دارد یعنی ماده اولیه ذوب می شود سپس آلودگی ها را از بین می رود و در نهایت شکل مورد نظر ایجاد می شود. برش زدن پس از مرحله خنک کاری صورت می گیرد.

تولید ورق سیاه به واسطه سیستم های مجهز در کارخانه ذوب آهن بوده به طوری که مبدل مخصوص برای آهن های خام نیز استفاده می شود. یک سری دستگاه های کوچک کننده سایز نیز وجود دارند که وابسته به نوردهای پایانی هستند. در این سیستم خنک کننده و کویل کننده نیز ارزیابی شده است. در خط تولید آن می بایست ۴ مرحله ذوب، ریخته گری، پوسته زدایی، نورد، خنک کاری و در نهایت کلاف پیچ رعایت شود.

  قیمت ورق سیاه

 

مرحله ذوب از تولید ورق سیاه

مراحل تولید ورق سیاه متفاوت هستند و گام او مربوط به ذوب است. فولادها را به صورت ورقه ای برش داده می شود. یعنی ورقه های نازک از فولادها وجود دارند که به شکل دقیق و اصولی پردازش می شوند. در ابتدا نیاز است که فولادها می بایست فرآیند ذوب شدن را به شکل دقیق دنبال نمایند. اگر این بخش به درستی صورت بگیرد نتیجه شمشی یکنواخت است که قابلیت پردازش خواهد داشت. البته این شمش بعدها قرار است به صورت ورق مسطح در آید. فرقی نمی کند تولید چه مقطع فولادی مدنظر است، مرحله ذوب بسیار پر اهمیت بوده و گام اول را شامل می شود. از کوره هایی مانند کوره ذوب آلومینیوم برای ذوب مقاطع فولادی استفاده می شود که از پیش گرم شده اند.

ساخت ورق سیاه

 

  انواع ورق ST

 

ریخته گری در تولید این ورق چطور انجام می شود؟

مرحله دوم از تولید ورق سیاه که در کارخانه های ورق سیاه انجام می شود، مربوط به ریخته گری است. فرض بر این است که عملیات ذوب انجام شده است. در واقع فولاد به شکل کاملاً استاندارد ذوب شده و داخل بوته ریخته می شود. از یک سری قالب های مستطیلی شکل نیز استفاده می شود تا فرم مقطع فولادی و ورق سیاه در نهایت با مشکل روبرو نشود. مایع بودن فولاد بسیار مهم بوده است و عملیات ریخته گری دقیقاً در همین مرحله صورت می گیرد. به زبانی ساده فولاد مایع داخل قالب ریخته می شود و فرم می گیرد. یعنی در نهایت یک جسم مستطیلی شکل خواهیم داشت که به اصطلاح به آن شمش گفته می شود. مرحله ریخته گری در واقع مرحله تولید شمش است.

مرحله پوسته زدایی به چه صورت است؟

ورق فولاد حساس است و وجود آلودگی سبب خوردگی این ورق ها می شود. بنابراین بسیار مهم است که آلودگی در همه مراحل ساخت مقاطع فولادی از بین برود. برای اینکه محصول نهایی از نظر کیفیت تضمین شده باشد نیاز است که شمش های اولیه آلودگی زدایی شوند. در ابتدا حرارت شمش ها کاهش یافته یعنی سرد می شوند و اقدامات لازم برای پوسته زدایی صورت می گیرد. پوسته زدایی سبب تمیز شدن شمش ها می شود. یعنی نوعی مخلوط شیمیایی استفاده می شود تا شمش ها برای گام های بعدی نیز تمیز باشند.

 

  ورق آلومینیوم چیست؟

 

تولید ورق سیاه

نورد و آنیل کردن مهمترین گام در تولید ورق سیاه

روش تولید ورق سیاه کاملاً مشخص است. یعنی همه مراحل باید به ترتیب صورت بگیرد و نمی توان اولویت ها را بهم زد. پس از اینکه تمیز کاری به طور دقیق صورت گرفت نیاز است که نورد و آنیل به طور دقیق اجرا شود. برای این بخش به زبانی ساده توضیح می دهیم. نیاز به دو غلتک بزرگ است تاغ بتواند شمش ها را نازک نماید. در واقع از حرکت های روتین و تکراری مانند حرکت وردنه در نانوایی ها استفاده می شود تا شمش ها نازک تر شوند. این روال باید تکرار شود تا ضخامت ورق ها به حد مورد نظر برسد. نورد به معنای سخت شدن شمش ها است. درواقع، شمش ها لابلای های غلتک ها هستند و با هر حرکت رفت و برگشت سخت تر از قبل می شوند.

 

آیا بازپخت در تولید این ورق الزامی است؟

خیر. این موضوع بستگی به موقعیت شمش ها دارد. گاه نیاز است که بازپخت در طی فرآیند نورد صورت بگیرد. یعنی فولاد گرم شده و عملیات آلودگی زدایی از آن صورت بگیرد. دقت شود که دما نباید در حد ذوب باشد بلکه می بایست تنها قطعه مورد نظر گرم شود.

 

  راهنمای خرید ورق سیاه مرغوب بازار!

 

خط تولید ورق سیاه

دو گام نهایی فرایند تولید

خنک کاری و کلاف پیچ دو مرحله نهایی در تولیدات ورق سیاه محسوب می شوند. در گام خنک کاری یا است که محصول در یک پریود زمانی مشخص خنک شود. خنک سازی به روش های مختلف صورت می گیرد و هر روش در نهایت سبب می شود تا ورق سیاه تغییر فرم دهد و شکل خاص خود را داشته باشد.
کلاف پیچ نیز بخشی از فرآیند تولید این محصول محسوب می شود. در واقع بسته بندی به صورت کلاف صورت می گیرد. این پروسه سبب می شود تا انتقال ورق سیاه به آسانی صورت بگیرد.

فرایند تولید ورق سیاه

 

  راهنمای خرید ورق آلومینیوم

 

نتیجه گیری

تولید ورق سیاه به دو صورت نورد گرم پیوسته و ناپیوسته صورت می گیرد. البته در نهایت نتیجه یکسان است. میزان کیفیت محصول از نظر سختی و نرمی و سطح کربن در هر یک از این روش ها متفاوت ارزیابی شده است. سیستم حرارتی در این روش ها متفاوت ارزیابی شده است. صورت گرم نورد سنجیده می شود. نورد گرم از نظر عملیاتی شرایط مخصوص به خود را دارد و البته که بر اساس سیستم اجرایی مختلف سنجیده می شود. تولید این محصول باید به صورتی باشد که از نظر ضخامت قابل بررسی بوده و شرایط تغییر ضخامت آن نیز وجود داشته باشد. فرم گیری این ورق ها نیز حائز اهمیت است و باید به صورت تکه های مستطیلی شکل باشد.

همچنین برای کسب اطلاعات کامل تر درمورد سایر محصولات، علاوه بر مراجعه به منوی بالایی سایت و مشاهده جزئیات محصول موردنظر، ازطریق شبکه های اجتماعی اطلاعات کامل را بدست آورید. همچنین، قیمت آهن و سایر محصولات ازجمله قیمت ورق را می توانید با برقراری تماس تلفنی از کارشناسان حرفه ای ما جویا شوید.

روش تولید ورق سیاه

سوالات متداول

آیا ورق سیاه هم از طریق کوره بلند ساخته می شود؟

یک مرحله از ساخت ورق سیاه و البته محصولات فولادی دیگر، کوره بلند است.

آیا ورق سیاه را به روش نورد می سازند؟

بله یک روش برای تولید ورق سیاه، استفاده از نوردکاری گرم است.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *