...

پرکاربردترین آلیاژهای فولاد

ایمان شکوهیان
پرکاربردترین آلیاژهای فولاد

فولاد آلیاژی از آهن است؛ یعنی کربن و آهن مهم‌ترین ترکیبات فولاد محسوب می‌شوند. بر اساس مقدار و نوع عناصر و فلزات موجود در ترکیب آلیاژهای مختلف، خصوصیات متفاوتی در هر آلیاژ ممکن است مشاهده شود؛ بنابراین می‌توان تعداد زیادی فولاد آلیاژی تولید کرد. در میان تمام آلیاژهایی که در کارخانه‌های ذوب آهن تولید می شود، برخی دارای محبوبیت بالاتری بوده و کاربرد بیشتری دارند که در ادامه معرفی می کنیم.برای آشنایی با پرکاربردترین آلیاژهای فولاد به ادامه مطالب از آهن رسان مرجع قیمت آهن توجه کنید.

پرکاربردترین آلیاژهای فولاد

انواع مختلف فولادهای آلیاژی را بر اساس خصوصیت مهم و اساسی آن ها تقسیم بندی می کنند.

فولادهای های آلیاژی قابل عملیات حرارتی: در ساخت مقاطع فلزی مختلفی مثل ورق، میلگرد و… از این نوع فولاد آلیاژی استفاده می شود. انواع CK45,MO40, VCN100,VCN150,VCN200 را می توان جزء فولادهای آلیاژی با قابلیت عملیات حرارتی معرفی کرد. برای اطلاع از قیمت ورق و قیمت میلگرد به لینک های درج شده مراجعه کنید.

فولاد سمانتاسیون: عناصر استفاده شده در این آلیاژ شامل منگنز، نیکل، مولیبدین، سیلیسیم و کروم است؛ و انواع ۱.۷۱۳۱ و ۱.۵۹۲۰ نوعی فولاد آلیاژی سمانتاسیون هستند.

فولاد ابزار سردکار: در برابر سایش بسیار مقاوم بوده و از سختی بالایی برخوردارند به همین دلیل برای عملیات سرد کاری گزینه مناسبی به حساب می آیند. این فولاد آلیاژی در دمای بالا دارای قابلیت بازگشت شکل است. انواع SPK,AMUTIT, SPK R, SPK NL و میل نقره ای نوعی فولاد آلیاژی سرد کار محسوب می شوند.

فولاد ابزار گرم کار: مناسب برای استفاده در عملیات گرم کاری هستند. در دمای بالا نرم نمی شوند و دارای ترکیباتی از مولیبدین، تنگستن و کبالت هستند. بر اساس درصد عنصر مولیبدین و تنگستن دو نوع فولاد ابزار گرم کار وجود دارد. فولاد ابزار گرم کار با درصدی مولیبدین که با نام ۱.۲۳۴۴ و فولاد ابزار گرم کار با درصدی تنگستن با نام ۱.۲۷۱۴ است.پس فولاد ابزارگرم کار یکی از پرکاربردترین آلیاژهای فولاد به شمار می رود. در جدول زیر برخی از خواص مکانیکی و شیمیایی فولاد ابزرا گرمکار استاندارد H10 را می توانید مشاهده نمایید:

درصد کربن ۰.۳۵-۰.۴۵
درصد منگنز ۰.۲۵-۰.۷۰
سیلیکون ۰.۸۰-۱.۲۰
کروم ۳.۰۰-۳.۷۵
نیکل ۰.۳
مولیبدن ۲.۰۰-۳.۰۰
وانادیوم ۰.۲۵-۰.۷۵
مس ۰.۲۵
فسفر ۰.۰۳
گوگرد ۰.۰۳
چگالی g/cm۳ ۷.۷۷
حداکثر دمای سرویس، هوا  ۴۸۲

استیل نسوز (فولاد نسوز): عناصر تشکیل دهنده آلیاژ این نوع فولاد شامل منگنز، نیل کل، کروم، مولیبدن، وانادیوم، سیلیسیم، بور، آلومینیوم، کبالت، مس، سریم، نیوبیم، تیتانیوم، تنگستن، قلع، روی، سرب و زیرکونیم است. از ویژگی های این فولاد، وزن کم، مقاومت بالا در برابر سایش، مقاوم در برابر دمای بالا است.

استیل ضد زنگ (فولاد زنگ نز یا استنلس استیل): همانطور که از اسمش پیداست، مهم‌ترین مشخصه این فولاد، زنگ نزن بودن آن است. عناصر تشکیل دهنده آلیاژ آن شامل، کروم، کربن، منگنز، سیلیسیم، مولیبدن و نیکل است. در این میان کروم مهم‌ترین عنصر در خصوصیت ضد زنگ بودن فولاد است. در ساخت مقاطع فولادی مختلف همچون میلگرد، ورق و… از این فولاد استفاده می کنند.

فولاد اتومات: نام دیگر این آلیاژ، فولاد خوش تراش است. دلیل آن قابلیت بالای عملیات ماشین کاری آن است. فولاد اتومات جزء فولادهای کم کربن محسوب می شود و عناصر تشکیل دهنده آن شامل فسفر، سرب، منگنز و گوگرد است.

فولاد قالب پلاستیک: این فولاد بر اساس نوع عملیات حرارتی در ساخت، دارای چهار دسته اصلی است: پیر سخت شده، پیر سخت شوند، آنیل و فولادهای پیش سخت شده.

فولاد فنر: به آلیاژ فولادی که برای ساخت فنر یا مفتول های فولادی استفاده می شود، فولاد فنر می گویند. عناصر تشکیل دهنده آن شامل سیلیسیم، منگنز، کروم، وانادیوم و مولیبدن است. از خصوصیات مهم این فولاد پایداری کششی بالای آن است. از پرکاربردترین آلیاژهای فولاد دیگر می توان به فولادهای ساختاری اشاره کرد.

فولاد ساختمانی: به فولادی که برای ساخت مقاطع فولادی مورد کاربرد در مصارف ساختمان سازی، استفاده می شود. مقدار کربن موجود در این آلیاژ متوسط است.

پرکاربردترین آلیاژهای فولاد

فولاد هارد کروم: دارای مشخصه هایی مثل مقاومت بالا در برابر سایش و مقدار سختی بالا است. فولادی کربنی است که سطح آن با پوششی از کروم است و در دو نوع کروم معمولی و هارد کروم تولید می شود.

فولاد تند بر: از فولادهایی است که در ساخت محصولات و ابزارهای برشی کاربرد دارد. نام لاتین آن High speed steels است که به اختصار با علامت HSS نیز نمایش می دهند. از مهم‌ترین عناصر تشکیل دهنده این فولاد می توان به تنگستن یا مولیبدن، کروم و وانادیوم اشاره کرد. از خصوصیات بارز این فولاد آلیاژی نیز مقاومت بالا در برابر خوردگی، استحکام بالا و سختی است. برای دیدن قیمت پروفیل امروز کلیک کنید.

فولاد مقاوم در برابر حرارت: مهم‌ترین ویژگی این فولاد آلیاژی مقاومت و قابلیت بالای آن در دمای نسبتاً بالا است. می توان گفت این فولاد مشابه سری ۳۰۰ استیل نسوز است؛ اما به خاطر کم بودن نیکل و کروم، میزان مقاومت آن در برابر حرارت و اکسیداسیون به اندازه استیل نسوز نیست. یکی دیگر از پرکاربردترین آلیاژهای فولاد که می توان معرفی نمود استیل بلبرینگ نام دارد.

فولاد بلبرینگ: دارای خواص مقاومت بالا به سایش است و در آلیاژ آن مقادیر زیادی کروم و کربن وجود دارد. به همین دلیل برای ساخت بلبرینگ از آن استفاده می شود.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *