انواع سوپر آلیاژ و تیتانیوم

انواع سوپر آلیاژ و تیتانیوم

این محصولات تقریباً کمیاب هستند و به همین نسبت کاربردهای خاص و محدودی دارند؛ اما چه چیزی باعث این تمایز شده است؟ سوپر آلیاژ و تیتانیوم را در این مقاله از آهن رسان مرجع قیمت آهن می خوانید.

انواع سوپر آلیاژها:

مونل و اینکونل از مهم‌ترین سوپر آلیاژهایی هستند که در استاندارهای مختلفی ساخته می‌شود: 

مونل ۴۰۰:

مونل با نام لاتین Monel400 در ترکیبات آلیاژی خود دارای مقدار زیادی نیکل به‌عنوان فلز پایه است؛ بنابراین این سوپر آلیاژ در برابر خوردگی بسیار مقاوم است. مونل ۴۰۰ از ۶۳ درصد نیکل و ۳۰ درصد مس ساخته‌شده است. در این سوپر آلیاژ بین ۲ تا ۲.۵ درصد آهن و ۱.۵ تا ۲ درصد منگنز وجود دارد. از ویژگی‌های دیگر سوپر آلیاژ مونل ۴۰۰ سختی و چقرمگی بالا و مقاومت در برابر خوردگی محیط‌های اسیدی است.

اینکونل ۶۲۵:

نام لاتین آن Inconel625 است. این سوپر آلیاژ نیز در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاومت بالایی دارد. به خاطر مقاومتی که در برابر یون کلر دارد در مهندسی دریا از آن زیاد استفاده می‌شود. 

اینکونل ۷۱۸:

این سوپر آلیاژ را می‌توان به‌راحتی در دماهای بسیار پایین (۲۰۰ تا ۷۰۰ درجه زیر صفر) استفاده کرد. ترکیب سوپر آلیاژ اینکونل ۷۱۸ به‌صورت زیر است:

  • دارای ۵۰ تا ۵۵ درصد نیکل
  • دارای ۱۷ تا ۲۱ درصد کروم
  • دارای ۱۸ درصد آهن
  • دارای ۴ تا ۵ درصد نایبیوم
  • دارای ۳ تا ۳.۵ درصد مولیبدین

و درصد کمی از تیتانیوم و آلومینیوم سوپر آلیاژ و تیتانیوم و کاربردهایی که این محصولات دارند. از ویژگی‌های سوپر آلیاژ اینکونل ۷۱۸ می‌توان به مقاومت بالا در برابر خستگی، خزش و خوردگی اشاره کرد. اینکونل ۷۱۸ را در ساخت ورق، میلگرد و سیم جوش جهت استفاده در موارد خاص استفاده می‌کنند. برای اطلاع از قیمت ورق آلومینیوم امروز به لینک درج شده مراجعه کنید.

سوپر آلیاژ و تیتانیوم

اینکونل ۶۰۰:

همانند دیگر سوپر آلیاژها دارای سختی و استحکام بالایی است. در برابر خوردگی و خزش مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد و ترکیبی از ۷۲ درصد نیکل، ۶ تا ۱۰ درصد آهن، ۱۴.۵ تا ۱۷ درصد کروم و حدود ۰.۶ درصد آن از عناصری مثل منگنز، سیلیسیم و کربن تشکیل‌شده است.

هستلوی X:

فلز  Hastelloy x نوعی سوپر آلیاژ است که بر اساس فلز پایه به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود. دسته‌ای که پایه فلز آن نیکل، دسته‌ای که فلز پایه آن کبالت و دسته دیگر با فلز پایه آهن- نیکل است.سوپر آلیاژ و تیتانیوم

سوپر آلیاژ هستلوی ایکس دارای ۴۷ درصد نیکل، ۲۲ درصد کروم، ۱۸ درصد آهن و ۹ درصد مولیبدین بوده و درصد خیلی کمی از تنگستن، کربن، منگنز و سیلیسیم دارد. به دلیل مقاومت بالایی که در برابر خزش دارد، از آن برای ساخت پره‌های توربین و قطعات موتور مورداستفاده قرار می‌گیرد. این سوپر آلیاژ به‌صورت میلگرد، ورق و سیم جوش تولید می‌شود. بخشی از کاربردهای وسیع انواع سوپر آلیاژ را اینجا می بینید:

  ترفندهای لازم در جوشکاری که باید بدانید

سیستم نیروگاه های هسته ای

قطعات پزشکی

قطعات نیروگاه های توربقین بخار

قطعات توربین های گاز هواپیما و صنعتی

مکانیزم های کنترل انرژی

دندان پزشکی

تیغه ها

دیسک ها

سوپاپ بخار

ابزار جراحی

لوله های خروج گاز

پیچ ها

فنر ها

قطعات فضاپیما

قطعات انتخابی خودرو

شفت ها

تیتانیوم گرید ۲:

در برابر خوردگی بسیار مقاوم است. عناصر تشکیل‌دهنده آن شامل آلومینیوم، منیزیم و تیتانیوم است. به خاطر ماندگاری بالا از تیتانیوم گرید ۲ در ساخت ایمپلنت و پروتز برای استفاده در داخل بدن استفاده می‌کنند.

تیتانیوم گرید ۵:

همانند تیتانیوم گرید ۲ از عناصر تیتانیوم، منیزیم و آلومینیوم ساخته‌ شده است و کاربرد اصلی آن در صنایع هوا و فضا است. از سوپرآلیاز تیتانیوم گری ۵ برای ساخت قطعات موتور هواپیما استفاده می‌شود.

چنانچه می‌خواهید در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید می‌توانید به سایر مطالب بلاگ آهن رسان مراجعه کنید و چنانچه می‌خواهید از قیمت انواع مقاطع فولادی مثل قیمت ورق، قیمت تیرآهن، قیمت میلگرد و … نیز مطلع شوید، می‌توانید به لینک های درج شده مراجعه کنید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *