وزن ورق آلومینیوم

ایمان شکوهیان
کک
وزن ورق آلومینیوم یکی عوامل مهم‌ و تاثیرگذار برای خرید ورق آلومینیوم محسوب می‌شود چرا که تاثیر مستقیمی روی قیمت ورق آلومینیوم دارد. برای محاسبه وزن ورق آلومینیوم باید حجم را در چگالی ضرب کنید تا جرم ورق به دست بیاید. همچنین می‌توانید از امکان محاسبه آنلاین وزن ورق آلومینیوم در آهن‌رسان نیز استفاده کنید.

آلومینیوم یکی از فراوان‌ترین و پرکاربردترین فلزات است که خواص و ویژگی‌های منحصربه‌فردش آن را به پرمصرف‌ترین فلز در صنعت بعد از آهن تبدیل کرده است. عنصر آلومینیوم از سنگ معدن بوکسیت خام استخراج می‌شود و پس از فرآیندهایی، باتوجه به کاربرد نهایی به شکل انواع شمش یا آلیاژ آلومینیوم درمی‌آید. ورق‌های آلومینیومی ساخته شده، بسیار نازک و سبک و مقرون به صرفه است و با توجه به طول عمر بالایی که دارد نقش پررنگی در ساخت محصولات و صنعت ساختمان‌سازی دارد. با توجه به اینکه ورق آلومینیوم مستقیما از فلز آلومینیوم تولید می‌شود اما نمی‌توان قیمت آهن امروز را در نوسانات قیمتی ورق آلومینیوم در نظر نگرفت زیرا آهن به‌عنوان یک ماده اولیه مادر نقش پررنگی در تعیین قیمت نهایی محصولات و مقاطع فلزی دارد. معمولا قیمت ورق آلومینیوم بر اساس وزن آن و قیمت ورق محاسبه می‌شود؛ بنابراین برای برآورد هزینه‌ تمام شده پروژه، باید وزن ورق با تقریب درستی محاسبه شود. کارخانه‌های مختلفی نظیر آلومینیوم اراک، پارس آلومان‌ کار، آلومینیوم پارس با ابعاد متفاوت این ورق‌ها را تولید می‌کنند و به‌صورت رول یا شیت (ورق) به فروش می‌رسانند. فروش این ورق به صورت وزنی انجام می‌شود و هرچه وزن ورق به وزن استاندارد نزدیک‌تر باشد، کیفیت آن بهتر است.

وزن ورق آلومینیوم – محاسبه وزن ورق آلومینیوم | آهن‌رسان

  ورق آلومینیوم مشهد

محاسبه وزن ورق آلومینیوم

 اگر می‌خواهید محاسبه صحیحی از هزینه‌های پروژه یا محصول خود داشته باشید باید بتوانید وزن ورق‌هایی که قصد خریدشان را دارید با تقریب دقیقی محاسبه کنید. برای اینکه جرم را به دست بیاوریم باید ابتدا چگالی جسم مورد نظر را در حجم آن ضرب کنیم.

حجم × چگالی = جرم

برای محاسبه  حجم ورق کافی است طول، عرض و ضخامت ورق در یکدیگر ضرب می‌شوند. دقت کنید واحد‌ها در اینجا حائز اهمیت‌ هستند. چگالی آلومینیوم gr/cm3 2.7 است و بهتر است برای محاسبه حجم ورق، ابعاد با واحد سانتیمتر در یکدیگر ضرب شوند تا درنهایت حاصل به سانتیمترمکعب به دست آید. با ضرب حجم در چگالی، جرم ورق برحسب گرم به‌دست می‌آید و برای تبدیل آن به کیلوگرم باید عدد به دست آمده بر هزار تقسیم شود. برای واضح‌تر شدن این فرآیند مثال زیر را در نظر بگیرید.

می‌خواهیم جرم ورق آلومینیوم با طول ۲ متر، عرض ۱ متر و ضخامت ۱.۵ میلی‌متر را محاسبه کنیم. پس از تبدیل این ابعاد به سانتی‌متر حجم ورق موردنظر عبارت است از:

۰.۱۵×۲۰۰×۱۰۰ = ۳۰۰۰ سانتیمتر مکعب

حال با ضرب حجم در چگالی آلومینیوم، جرم آن به دست می‌آید:

۲.۷ × ۳۰۰۰ = ۸۱۰۰ گرم معادل ۸.۱ گیلوگرم

این روش مفهومی است و با یادگیری آن، جرم هر جسمی را با داشتن چگالی و حجم آن جسم می‌توان محاسبه کرد. در نظر داشته باشید این عدد تقریبی است و محاسبه با این روش احتمال خطا دارد. نکته مهم این است که جرم و وزن از نظر علمی متفاوتند اما گاهی به جای هم استفاده می‌شوند و به همین دلیل در این متن به این صورت ذکر شده است.

وزن ورق آلومینیوم – محاسبه وزن ورق آلومینیوم | آهن‌رسان

  قیمت ورق مشهد

محاسبه جرم حجمی آلومینیوم

جرم یک مترمکعب از یک جسم را چگالی می‌گویند. تعریف ریاضی آن به شکل زیر است:

جرم/حجم = چگالی

حجم هر جسم از حاصل ضرب طول در عرض در ارتفاع(ضخامت) آن جسم به‌دست می‌آید. بین چگالی و وزن مخصوص از نظر علمی تفاوت وجود دارد اما در خیلی موارد این دو به جای هم به کار می‌روند. واحد چگالی گرم بر سانتی‌متر مکعب یا کیلوگرم بر مترمکعب است. در بسیاری از مواقع نیاز به محاسبه چگالی ورق آلومینیوم نیست زیرا چگالی فلزات مختلف عددی معین است و بر اساس معیار دیگری تغییر نمی‌کند. چگالی آلومینیوم در جداول مختلف gr/cm3 2.7 است. این عدد یک سوم چگالی آهن است به همین جهت آلومینیوم سبک‌تر از آهن است.

  قیمت ورق کرکره گالوانیزه مشهد

محاسبه آنلاین وزن ورق آلومینیوم

همانطور که قبل‌تر توضیح دادیم راه‌های متفاوتی برای محاسبه وزن ورق آلومینیوم وجود دارد اما در صورتی که نمی‌خواهید خود را با اعداد و ارقام درگیر کنید می‌توانید از دو روش زیر وزن ورق آلومینیوم را بر اساس ابعاد و ضخامت آن به دست آورید:

✅سایت‌های محاسبه وزن آنلاین

✅جدول وزن ورق

برخی سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها به‌صورت آنلاین وزن ورق را حساب می‌کنند کافی است ابعاد ورق خود را وارد کنید تا وزن آن را برای شما محاسبه کنند. همچنین می‌توانید از ابزار محاسبه وزن آنلاین انواع مقاطع فولادی در آهن‌رسان که برای تسهیل و افزایش دقت شما در اختیارتان قرارتان گذاشتیم، استفاده کنید.

جدول وزن ورق آلومینیوم

روش دیگر استفاده از جدول وزنی ورق است. ورق‌های آلومینیوم هم مثل سایر انواع ورق فولادی در ابعاد متفاوتی تولید می‌شوند. این جداول از ستون‌هایی تشکیل‌شده‌اند که شامل طول، عرض، ضخامت و درنهایت وزن(جرم) هستند. در این روش با دانستن ابعاد ورق می‌توان وزن آن را در جدول پیدا کرد.با این روش به سرعت وزن ورق به دست می‌آید. البته اساس این روش هم همان فرمول بالاست اما شاید استفاده از فرمول زمان‌بر باشد بنابراین می‌توان از جدول استفاده کرد.

ردیف طول بر حسب سانتیمتر عرض بر حسب سانتیمتر ضخامت بر حسب سانتیمتر جرم بر حسب کیلوگرم
۱ ۲۰۰ ۱۰۰ ۰.۰۴ ۲.۱۶
۲ ۲۰۰ ۱۰۰ ۰.۰۵ ۲.۷
۳ ۲۰۰ ۱۰۰ ۰.۰۶ ۳.۲۴
۴ ۲۰۰ ۱۰۰ ۰.۰۷ ۳.۷۸
۵ ۲۰۰ ۱۰۰ ۰.۰۸ ۴.۳۲
۶ ۲۰۰ ۱۰۰ ۰.۰۹ ۴.۸۶
۷ ۲۰۰ ۱۰۰ ۰.۱ ۵.۴
۸ ۲۰۰ ۱۰۰ ۰.۱۲۵ ۶.۷۵
۹ ۲۰۰ ۱۰۰ ۰.۱۵ ۸.۱
۱۰ ۲۰۰ ۱۰۰ ۰.۲ ۱۰.۸

 

 

 

 

 

 

  قیمت ورق گالوانیزه در مشهد

انواع ورق آلومینیوم

ورق‌های آلومینیومی در انواع مختلفی توسط کارخانه‌ها به بازار عرضه می‌شوند که هرکدام ویژگی‌ وکاربری مختص به خود را دارند به همین جهت کسب اطلاعات کافی در مورد انواع ورق آلومینیوم امری ضروری است. آلیاژ‌های آلومینیوم با عناصر مختلف در ۸ گرید تولید می‌شوند. سری ۱۰۰۰ تا ۸۰۰۰ که عناصر به کار رفته در آنها با هم متفاوت است در نتیجه منجر به خصوصیات و کاربردهای متفاوت می‌شود. علاوه بر این ورق‌های آجدار آلومینیوم ، ورق رنگی، پادری و مواردی ازین دست نیز تولید می‌شوند. برای اطلاع از قیمت ورق آجدار امروز و قیمت ورق رنگی امروز و دیدن سایر مشخصات ورق‌ها به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

ویژگی‌های آلومینیوم

ورق آلومینیوم خواص منحصربه‌فردی دارد که هرکدام از ایت خواص آن را در چندین برخی از خواص و ویژگی‌های ورق آلومینیوم شامل موارد زیر می‌شود:

💠طول عمر بالا

💠وزن کم

💠ضد احتراق (جز در شرایط خاص)

💠مقاوم در برابر پدیده خوردگی فلزات

💠قابلیت بازیافت

💠براق بودن

💠استحکام خوب

💠رسانایی خوب

💠شکل پذیر

وزن ورق آلومینیوم – محاسبه وزن ورق آلومینیوم | آهن‌رسان

  ورق روغنی در مشهد

کاربردهای ورق آلومینیوم

این ورق به‌دلیل خواص و ویژگی‌های بی‌نظیری که دارد کاربرد گسترده‌ای در صنعت دارد و به‌طبع در حجم بالایی نیز در کارخانه‌ها تولید می‌شود. ورق آلومینیوم در صنعت حمل و نقل، صنعت نظامی، صنعت ساختمان‌سازی و صنعت داروسازی کاربرد دارد و استفاده از آن با کاربری‌های متفاوت کاملا رایج است. علاوه‌بر این به دلیل خاصیت رنگ‌پذیری ورق آلومینیوم، معمولا برای مقابله با خوردگی در این ورق، یک لایه رنگ به آن اضافه می‌شود تا ضمن حفظ فلز در برابر فرایند اکسایش به زیبایی آن افزوده شود. از این ورق به دلیل زیبایی و مقاومت بالا در ساخت کابینت، دکوراسیون داخلی، نمای ساختمان و در سقف بعضی از سازه‌ها استفاده می‌شود. به‌طور کلی ورق آلومینیوم در صنایع دریایی و ساخت بدنه، درب‌ها و عرشه کشتی، خطوط انتقال برق‌، لوازم خانگی، بسته‌بندی مواد غذایی، صنعت هوافضا و لوازم الکترونیک کاربرد دارد.

نتیجه‌گیری

همان‌طور که ذکر شد برای محاسبه وزن ورق آلومینیوم می‌توان از یکی از سه روش ذکر شده استفاده کرد. پس از محاسبه وزن می‌توانید قیمت حدودی خرید این ورق‌ها و هزینه تمام شده پروژه خود را به دست آورید. برای خرید ورق آلومینیوم از بهترین کارخانه‌های فولاد با بهترین قیمت می‌توانید به اهن‌رسان اعنماد کنید.  همچنین شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت لحظه‌ای ورق آلومینیوم و سایر مقاطع فولادی با کارشناسان فروش آهن‌رسان تماس بگیرید و ضمن کسب اطلاعات مورد نیاز خود از مشاوره رایگان (۳۱۹۱۶☎) نیز بهره ببرید.

سوالات متداول

اختلاف وزن ورق آلومینیوم با ورق‌های فولادی چقدر است؟

وزن ورق آلومینیوم در حالت طبیعی، یک سوم ورق‌های فولادی با مشخصات مشابه است.

ورق آلومینیوم چه کاربردی دارد؟
ورق آلومینیوم در صنایع مختلفی همچون صنعت ساختمان، صنعت پزشکی، صنعت نظامی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای خرید ورق آلومینیوم با چه شماره‌ای تماس بگیریم؟
برای خرید ورق آلومینیوم می‌توانید با شماره (۳۱۹۱۶☎) تماس بگیرید و ورق مورد نظر خود را تهیه کنید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *