...

ورق a283 چیست؟

ایمان شکوهیان
فولاد a283 چیست

فولادها انواع گوناگونی دارند، در واقع فولادها از آهن ساخته می شوند و آلیاژهایی از آهن و عناصر دیگر که از نظر میزان سختی و مقاومت و سایر خصوصیات فنی و مکانیکی با هم تفاوت ها و شباهت هایی دارند. آیا می دانید مشخصات ورق a283 چیست؟ این محصول چه خصوصیت هایی دارد؟

برای ساخت فولادها در آزمایشگاه های متالوژی کارخانه های فولاد سازی، مهندسین بر اساس تحقیقاتی که انجام می دهند با توجه به نتایج به دست آمده و نیاز صنایع به فلزات و قطعات فلزی مختلف دست به تولید می زنند. با مرجع قیمت آهن همراه باشید تا اطلاعات کامل تری بدست آورید.

مشخصات ورق a283

فولاد a283 یکی از استانداردهای مهم است که کاربرد صنعتی زیادی دارد. این فولاد از نظر مقاومت کششی در درجه بالایی قرار دارد و قابلیت جوشکاری خوبی نیز دارد، در دماهای بالا دوام داشته و به دلیل اینکه گزینه عالی برای ساخت مخازن نگه دارنده است که اغلب کاربرد پتروشیمی دارند، به این محصول، فولاد مخزنی گفته می شود.
فکر می کنید مهم ترین کاربرد فولاد a283 در ساخت ورق های مخزنی است؟ این فولاد را در ساخت مقاطع دیگر نیز استفاده می کنند. چند گرید و درجه مختلف دارد که در میزان عنصر کربن با هم فرق دارند. کربن میزان سختی فلز را زیاد می کند. در زیر میزان هر یک از عناصر مهم تشکیل دهنده ترکیب شیمیایی آهن آلیاژی فوق را می توانید در گریدهای مختلف مشاهده و بررسی کنید.

 

 

ترکیب شیمیایی a283

فولاد آلیاژی a283 –A:

گرید A دارای مقادیر زیر است و میزان استحکام کششی آن بین ۴۱۵ تا ۳۱۰ مگاپاسکال، مدول الاستیسیته ۲۰۰ گیگا پاسکال، مدول برشی ۸۰ گیگا پاسکال است.

کربن سیلیسیم گوگرد فسفر منگنز آهن مس
۰.۱۴ ۰.۰۴ ۰.۰۵ ۰.۰۴ ۰.۹ ۹۹ ۰.۲

فولاد A283 –B

دارای مقادیر زیر در ترکیب خود است و استحکام کششی آن بین ۳۴۵ تا ۴۰۵ مگاپاسکال، مدول برشی آن ۸۰ گیگا پاسکال است.

گوگرد سیلیسیم فسفر منگنز آهن مس کربن
۰.۰۵ ۰.۰۴ ۰.۰۴ ۰.۹ ۹۹ ۰.۲ ۰.۱۷

فولاد A283-C

از نظر ترکیب شیمیایی به صورت زیر و دارای استحکام کششی بین ۳۸۰ تا ۴۴۵ مگاپاسکال و مدول برشی آن ۸۰ گیگاپاسکال است.

گوگرد سیلیسیم فسفر منگنز آهن مس کربن
۰.۰۵ ۰.۰۴ ۰.۰۴ ۰.۹ ۹۹ ۰.۲ ۰.۲۴

آلیاژ a283 چیست؟

لازم به ذکر است که در ایران و البته خاورمیانه این گرید از ورق آلیاژی مخزنی A283 پرکاربردتر است. موضوع قابل ذکر دیگر این است که تعدادی استانداردهای فولاد در دنیا ساخته شده است که گرید C این فولاد را پوشش می دهد و به عبارتی شباهت بسیار زیادی به هم دارند. استاندارد ASTM A283-C, ASTM A284-C, ASTM A515-60, UNS K02401 از این موارد به شمار می روند.

 

 

آلیاژ a283 چیست

سایزهای رایج برای تولید ورق مخزنی A283 معمولا در ضخامت ۶ میلی متر تا ۱۵۰ میلی متر است که دارای عرض ۱۵۰۰ تا ۴۱۰۰ میلی متر و طول ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ میلی متر هستند.

اگر بخواهیم خصوصیت های فنی و مکانیکی و قیمت ورق آلیاژی امروز را توضیح دهیم، خواهیم گفت که میزان چگالی آن ۷.۹ گرم بر سانتی متر مکعب، مقدار نقطه ذوب آن ۲۷۵۰ درجه فارنهایت، میزان مدول الاستیسیته تنش آن برابر با ۳۰ میزان مدول الاستیک پیچ خوردگی آن برابر با ۱۱ و میانگین ضریب حرارتی آن برابر با ۶۰۷ است.

فولاد A283-D

دارای ترکیب زیر و میزان استحکام کششی بین ۴۱۵ الی ۵۱۵ مگاپاسکال و مدول برشی آن نیز ۸۰ گیگاپاسکال است.

گوگرد سیلیسیم فسفر منگنز آهن مس کربن
۰.۰۵ ۰.۰۴ ۰.۰۴ ۰.۹ ۹۹ ۰.۲ ۰.۲۷

می بینید که این گرید میزان کربن بالاتری دارد بنابراین سخت تر بوده ولی از نظر قابلیت جوشکاری نسبت به نوع A در سطح پایین تری است.

 

 

ورق a283 چیست؟

هریک از گریدهای فوق بر اساس ترکیب شیمیایی که دارند، از نظر میزان استحکام تسلیم، استحکام کششی، نقطه ذوب، جوش و قابلیت های مختلفی مثل جوشپذیری، خمکاری، انعطاف پذیری و غیره با هم فرق دارند. آزمایش های مختلفی بر روی این فولادها انجام می شود که آن ها را از ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار می دهد نتایج این آزمایش ها به تعیین مشخصات فنی هر محصول و تعیین نوع کاربرد آن منجر می شود.

به طور کلی از مهم ترین کاربرد ورق a283 به عنوان یک ورق مخزنی، در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، پالایشگاه ها، ساخت اسکله، ساخت کشتی و در قطعه سازی می باشد. ساخت مقاطعی مثل ورق فولاد که از آن ها برای ساخت مخازن استفاده می شود از دیگر کاربردهای مهم این محصول به شمار می رود. برای اطلاع از قیمت ورق a283 امروز به لینک درج شده مراجعه کنید.

خواص ورق a283 کدامند؟

به طور کلی می توان برای هر نوع از این ورق که در پاراگراف های فوق معرفی شد یک سری خصوصیت معرفی کرد:

  • از نظر استحکام کششی، گرید A مقدار کمتری نسبت به گرید D دارد و بنابراین نقطه تسلیم گرید A نیز خیلی کمتر از نوع D است. نقطه تسلیم و میزان استحکام کششی، بر روی کشیدگی فولادها تاثیر می گذارد. به این ترتیب که میزان کشیدگی در گرید A خیلی بیشتر از میزان کشیدگی در دیگر گریدها و کمترین میزان کشیدگی متعلق به گرید D است. در کل ورق های A283 دارای خصوصیات خوبی برای ماشینکاری، جوشکاری و شکل پذیری هستند.
  • ورق a283 در مجموعه فولادهای ساده کربنی است و تفاوت در میزان عنصر کربن در گریدهای مختلف آن تمایزهایی را موجب شده است. به این ترتیب که هرچه میزان کربن بیشتر بشود، سختی فولاد و ورق فولادی نیز بیشتر شده و در نتیجه انجام عملیات حرارتی بهبود می یابد.
  • لازم به ذکر است که فولاد آلیاژی a283 از نظر خصوصیت هایی که دارد بسیار مشابه با فولاد A36 است. البته تفاوتی که این دو فولاد با هم دارند در میزان عناصر منگنز و کربن است بنابراین در ترکیب شیمیایی و ساختارشان تفاوت وجود دارد که در نتیجه به جوشکاری راحت تر ورق های فولادی A36 نسبت به ورق های A283 منجر شده است. در حقیقت استحکام A36 بیشتر از A283 است در حالی که قابلیت شکل پذیری A283 بهتر و بالاتر از A36 است.

مشخصات و قیمت ورق در کاربردهای مختلف را براحتی با کلیک روی لینک درج شده مشاهده نمایید.

 

 

خواص ورق a283

کاربرد ورق a283 چیست؟

ورق های آلیاژی گوناگونی در کارخانه ها ساخته می شود. ورق مخزنی نوعی ورق آلیاژی است که هم قابلیت جوشکاری و شکلپذیری دارد و هم در دماهای بالا از مقاومت و استحکام خوبی برخوردار می باشد. این محصول معمولا در دمای بین ۶۰۰ تا ۱۳۰۰ درجه قابل استفاده می باشد. به طوری که در این دماها دچار تغییر در ساختار و خصوصیت ها نمی شود. همچنین ورق مخزنی مقاومت خوبی در برابر گازهای داغ همچون اکسیدهای کربن، بخار آب و گازهای گوگرد دار دارد. به خاطر عنصر کروم موجود در ترکیب شیمیایی این فولاد، گزینه خوبی برای ساخت انواع مبدل حرارتی، سوپاپ حرارتی، دیگ بخار و موتورهای احتراق، همچنین برای ساخت توربین های گازی و کلا برای ساخت قطعه هایی که در برابر آتش و بخار گازهای با دمای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

اما کمی هم در مورد ورق A36 بگوییم که بسیار شبیه به ورق مخزنی است. ورق A36 با نام ورق دریایی هم شناخته می شود؛ یعنی از آن برای ساخت سازه های دریایی و به طور کلی تجهیزات و قطعاتی که در معرض آب شور دریا قرار دارند، بهره می برند. این نوع فولادها در برابر آب شور و مواد قلیایی و اسیدی مقاومت بالایی دارند و به راحتی دچار خوردگی نمی شوند.

 

 

سوالات متداول

آیا ورق a283 جوشکاری می شود؟

بله از قابلیت جوشکاری خوبی برخوردار است.

آیا می توان عملیات حرارتی روی این ورق انجام داد؟

بله امکان انجام عملیات حرارتی مختلف بر روی ورق مخزنی وجود دارد.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *