...

ورق آلیاژی چیست؟

ایمان شکوهیان
ورق های آلیاژی

در علم شیمی به ترکیب چند فلز و یا چند عنصر با یک دیگر آلیاژ گفته می شود . انواع آلیاژ آهن مانند:

 • آلیاژهای فولادی
 • آلیاژهای برنز
 • آلیاژهای منگنز

و سایر آلیاژهای فولادی دیگر فولاد آلیاژی بسیار پر کاربرد است و از ترکیب انواع آهن و کربن تولید شده است. در واقع ۹۰% محصولات فلزی که در زندگی روزمره انسان ها هستند فلز خالص نیستند و در اصل آلیاژها هستند. فرآیند آلیاژی به یان دلیل صورت میگیرد که به فلز اولیه خاصیت مطلوب تری را ببخشد. انواع هواپیما، دوچرخه انواع قابلمه های فلزی و سایر وسایل دور و اطراف ما معمولا از انواع آلیاژهای مختلف به دست می آیند. با آهن رسان همراه باشید تا در این مقاله از آهن رسان که مرجع تخصصی قیمت آهن امروز است، به معرفی انواع ورق آلیاژی مهم بپردازیم.

خرید ورق آلیاژی

از صفر تا صد ورق های آلیاژی

ورق آلیاژی نوعی ورق فلزی است که از ترکیبات شیمیایی مختلفی با ورق آهن تشکیل شده است. ورق آلیاژی از ترکیبات شیمیایی + حضور عناصر آلیاژی مختلف در ورق های آلیاژی و همچنین انواع بی شماری از این دسته محصولات با کاربردهای مختلف تولید شده است.

 

 

مزیت های استفاده از این نوع ورق

از مزیت های مخلوط کردن فلزات با یک دیگر مزیت های زیادی به وجود می آید . ترکیب این مواد با یک دیگر باعث ایجاد نقطه ذوب و افزایش و مقاومت کششی می شود. فلزات خالص از نقطه ی ذوب بالایی برخوردار هستند و تمایل دارند بسیار نرم و منعطف باشند. به عنوان مثال طلا بسیار نرم است و خاصیت انعطاف پذیری بالایی دارد این فلز به راحتی با مقدار کمی از گرما و حرارت خم می شود. اکثر فلزات بسیار واکنش پذیر هستند و ار نقطه ذوب بالایی برخوردار می باشند به عنوان مثال آهن بسیار قوی است اما با رطوبت هوا از خود واکنش نشان می دهد و خیلی راحت زنگ می زند. فلز چدن به عنوان یک آلیاژ می تواند به جلوگیری از این امر کمک کند و ورق های آلیاژی همگی با بازیافت بود و برای محیط زیست خطری ندارند. مشخصات و قیمت ورق آلیاژی امروز را حتما ببینید.

انواع ورق های آلیاژی

در بازار آهن و فولاد ورق ها به صورت رول فرم یا کویل و شیت فرم یا برش شده تولید و در بازار عرضه می شوند. دو نوع تکنولوژی مختلف با نام های نورد سرد و نورد گرم برای تولید انواع ورق آلیاژی استفاده می شود و محصول تولید شده در نورد گرم و ورق سیاه و محصول نورد سرد ورق روغی نام دارد. همان گونه که قبلا هم گفته شد، این ورق ها را با ترکیبات شیمیایی متفاوتی می سازند و از این رو انواع گرید های متعددی از این ورق تولید و روانه بازار می شود که هر کدام کاربرد گوناگونی دارند. برای اطلاع از قیمت ورق سیاه و قیمت ورق روغنی امروز به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

ورق a516

ورق a516 ازدسته ورق های آلیاژی گرم است که دارای گرید های مختلفی مانند:

 • گرید ۵۵
 • گرید ۶۰
 • گرید ۶۵
 • گرید ۶۵

است. در گواهینامه تولید این محصول مشخصات هر گرید و خواص شیمیایی و مکانیکی آن ذکر شده است.

 

 

برشکاری ورق آلیاژی

ورق a283

این نوع ورق در دسته ی ورق های مخرنی قرار دارد و از ویژگی های آن می توان به خاصیت خم کاری و جوشکاری و همچنین برشکاری اشاره کرد. ورق A283 در ۴ گرید گرید C, B, A و D تولید و روانه بازار می شود و شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت ورق A283 به لینک درج شده مراجعه کنید.

ورق آلیاژی A36

این نوع ورق فولاد در محیط های دریایی به خوبی عمل می کنند و با ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی به خصوصی تولید و در بازار عرضه می شوند. این ورق ها به ورق های دریایی نیز معروف هستند. این دسته ورق های آلیاژی در دسته ی ورق های گرم قرار دارد زیرا با فرآیند نورد گرم تولید شده و از ویژگی های مهم این محصول مقاومت بالای آن در آب شور دریا و استحکام خمشی آن می باشد که به راحتی خم نمی شود. خواص مکانیکی این نوع ورق های آلیاژی بسیار مهم است و بیشتر برای ترکیبات شیمیایی به هنگام خرید محصول مورد استفاده و توجه قرار می گیرد. این ترکیبات شیمیایی بر خواص مکانیکی ورق آلیاژی تاثیر به سزایی می گذارد.

 

 

ورق ضد سایش

سایش به معنای خورده و کنده شدن سطح یک جشم بر اثر اصطحکاک و ساییدگی می باشد. این ورق از استحکام بالایی برخوردار است و در آن تغییر شکل موضعی و ساییدگی خیلی کم و به کندی صورت می گیرد. کربن و منگنز دو عنصر بسیار مهم در ترکیبات شیمیایی ورق ضدسایش می باشد که سبب ایجاد لایه هایی از کاربید آهنی که نوعی ترکیب بسیار سخت است روی ورق می شود. هر مقدار میزان کربن در ورق آلیاژی بیشتر باشد استحکام و خواص شد سایشی آن افزایش پیدا می کند و این محصول البته همه ورق ها در سایزها و انواع ضخامت ها تولید و روانه بازار می شود.

 

گرید های ورق آلیاژی

ورق آلیاژی آجدار

ورق آجدار یکی از پر مصرف ترین نوع این ورق ها هستند که در دو نوع پرسی و نوع آجدار فابریک تولید می شوند. ورق های فابریک از طریق فرآیند نورد گرم و توسط غلتک های مخصوص به صورت فابریک آجدار می شود و نسبت به نوع پرسی از کیفیت بالایی برخوردار می باشد همچنین دامنه استفاده از این محصولات نیز بیشتر است. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت این محصول به صفحه قیمت ورق آجدار امروز مراجعه کنید.

 

 

ورق‌های آلیاژی استیل

از ترکیب آهن و کربن فولاد تهیه می شود و با افزودن عناصری مانند کروم فولاد حاصل به نام فولاد ضدزنگ نام می گیرد. ورق استیل یا فولاد ضدزنگ یا استنلس استیل در مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

 •  استیل بگیر:
  ورق‌ های استیلی که جذب آهن ربا می‌ شوند.
 •  استیل نگیر:
  ورق ‌های استیلی که جذب آهن ربا نمی ‌شوند.

نکته:

این ورق ها کاربرد بالایی دارند و از نظر قمت هم گران هستند از نوع استیل بگیر و ورق های استنلس استیل در ایران تولید نمی شوند و از کشورهایی نظیر:

 •  آفریقای جنوبی
 • تایوان
 • چین

و غیره وارد می شوند. با افزایش درصد کربن در این ورق‌ ها از میزان شکل‌ پذیری این محصول کاسته شده ولی سختی و مقاومت آن افزایش پیدا می کند.

 

 

کاربرد انواع ورق آلیاژی

ورق ‌های آلیاژ برنج

از جمله دیگر ورق های آلیاژی می توان به آلیاژ برنج اشاره کرد که این آلیاژ یکی از آلیاژهای مس است که با فلز روی ترکسب می شود و میزان روی در آلیاژ برنج حداکثر ۴۰ درصد می باشد. گاهی نیز برای افزایش خواص آلیاژ برنج به آن عناصری نظیر:

 1.  نیکل
 2. آلومینیوم
 3. سیلیسیم
 4. قلع
 5. منگنز
 6. سرب

به مقدار ۴ درصد اضافه می ‌کنند. که به آن برنج مخصوص می گویند. ورق آلیاژی برنج را براساس میزان عنصر روی موجود در آن به چند دسته تقسیم بندی می کنند. ورق های آلیاژی برنج رنگی زرد و شبیه به طلا دارند. از سختی و مقاومت کششی بالایی برخوردار هستند و همچنین در مقابل خوردگی مقاوم هستند و خیلی دیر اکسید و کدر می شوند و لکه را به خود می گیرند. این آلیاژ از خاصیت میکروب کشی و خاصیت مغناطیسی خوبی برخوردار است و از ورق های برنج در مصارفی اعمم از :

 •  قفل ها
 • بست ها
 • رادیاتورها
 • دستگیره‌ های درب
 • درب اتاق ‌های بیمارستانی

و غیره استفاده کرد.

ورق‌ های آلیاژی فسفر برنز

یکی دیگر از آلیاژهای مس و آلیاژهای برنز و فسفر هستند که این آلیاژها حدود به ۱۰ درصد قلع و مقدار خیلی کمی فسفر دارند. وجود عنصر فسفر باعث ایجاد خاصیت شکل پذیری و عنصر قلع موجب افزایش مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی می شود. ورق های آلیاژی فسفر و برنج و برنز در برابر خستگی و سایش بسیار مقاوم هستند و از رسانایی خوبی نیز برخوردار هستند. ضریب اصطکاک پایین، استحکام بالا، الاستیسیته بودن و ریز دانه بودن از جمله بقیه خصوصیات این ورق آلیاژی است.

 

 

گرید های ورق آلیاژی

ورق‌ قلع اندود

برخی مواقع ورق های فولاد یا آهن با لایه نازکی از قلع پوشانده می شوند که به این کار قلع اندود کردن می گویند . قلع اندود کردن ورق آهنی و فولاد باعث می شود که این ورق ها در مقابل زنگ زدگی مقاومت بالایی از خود نشان بدهند و همچنین این خاصیت همچنین باعث می‌ شود که از این نوع از انواع ورق‌ آلیاژی قلع اندود در صنعت کنسروسازی استفاده شود. این ورق ‌ها انعطاف ‌پذیری و مقاومت بالایی دارند و در برابر فرسایش مقاوم هستند. ورق‌ قلع اندود همچنین در صنایع بسته‌ بندی رنگ، صنایع مختلف، خودروسازی، نرده سازی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد ورق آلیاژی آجدار

این نوع ورق ها در بسیاری از صنایع مانند:

 1. صنایع غذایی
 2. پتروشیمی
 3. پالایشگاهی

و در جاهایی که اصطکاک بسیار زیاد است مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

 

 

کاربرد این محصول به شرح زیر است:

 1.  استفاده در دماهای بسیار بالا یا پایین
 2. مقاومت در برابر زنگ‌زدگی
 3. مقاومت در برابر خوردگی هوا
 4. مقاومت در برابر اسید شدن
 5. مقاومت در برابر نمک‌ های دریایی
 6. صنایع هواپیمایی
 7. صنایع راه‌ سازی
 8. صنایع پل ‌سازی
 9. صنایع شهرسازی

ورق های آلیاژی

وضعیت تولید، خرید و فروش این ورق‌ در ایران

کشور ایران مانند سایر کشورهای خاورمیانه:

 • ترکیه
 • عربستان
 • امارات

تنها وارد ورق های آلیاژی هستند مطابق آمارهای سال ۲۰۱۶ میلادی حدود به ۹/۵ درصد از صادرات جهانی این ورق به مقصد خاورمیانه بوده است. در سال ۲۰۱۵ ایران با دارا بودن سهم ۱۸ درصدی از کل بازار خاورمیانه بعد از ترکیه بزرگ ترین وارد کننده ورق آلیاژی در منطقه بود. به عنوان مثال ورق CK45 در حال حاضر از کشورهای اوکراین و کره جنوبی وارد می‌شود.

 

 

رشد و توسعه در جهت افزایش واردات ورق آلیاژی نشان دهنده این است که روند رو به توسعه و رشد صنایع در ایران و کشورها ذکر شده است. چون این ورق ها محصولی با کاربردهای پیشرفته در صنعت هستند . افزایش تقاضای این محصول تنها در کشورهای در حال توسعه صنعتی به چشم می‌خورد. هرچند که وجود واحدهای تولید این ورق در ایران مانند مجموعه فولاد آلیاژی ایران نیز نقش پررنگی را در تامین ورق مورد نیاز صنایع مادر پایین‌دستی کشور مانند خودروسازی، نفت، گاز، پتروشیمی و ابزارسازی و بیش از ۲۰ صنعت موثر دیگر دارند. این نوع ورق مورد نیاز صنایع در ایران توسط شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، کاویان، فولاد آلیاژی ایران، اکسین اهواز، شهید باهنر یا توسط واردات از کشورهای کره، چین و اوکراین تامین می شوند. اگر قصد خرید این محصول را دارید، توصیه می کنیم راهنمای خرید ورق آلیاژی را مطالعه نمایید.

کلام پایانی

همان طور که گفته شد تنوع ورق های آلیاژی بسیار گسترده است و همین مسئله سبب می شود تا تنوع بسیاری در کاربردها داشته باشد. بحث آنالیز این ورق ها که هر عنصر به هدفی خاص در ترکیب شیمیایی ورق آلیاژی حضور دارد و تغییر در میزان درصد آن می تواند سبب تغییر در خواص مکانیکی و شیمیایی آن شود. با تغییر در نوع و میزان عناصر در ترکیب آلیاژ می‌توان به تنوع عظیمی از این محصولات دست پیدا کرد.

درمورد قیمت آهن و قیمت ورق سوالی دارید؟ از کارشناسان حرفه ای ما جویا شوید یا ازطریق شبکه های اجتماعی با ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

در تولید ورق های آلیاژی از چه عناصری استفاده شده است؟

در تولید این ورق ها از متریالی مانند انواع: سیلیسیوم، منگنز، آلومینیوم، سدیم، نیکل، مس، کربن، منیزیم، مولیبدن، کلسیم، کروم و کبالت با درصدهای مختلفی استفاده می شود.

ورق آلیاژی چیست؟

در واقع آلیاژ به ترکیبی از چند فلز یا چند عنصر متفاوت با یک دیگر گفته می شود.

روش تولید ورق های آلیاژی چگونه است؟

تکنولوژی های مختلفی برای تولید انواع ورق آلیاژی وجود دارد که نورد سرد و نورد گرم از جمله فرآیندهای هستند که برای تولید این نوع ورق ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اشتراک گذاری مقاله
4 پاسخ
 1. تشکر بابت مطلب کاملی که درمورد ورق آلیاژی گذاشتید
  آیا ورق آلیاژی مقاومت بیشتری داره یا ورق های استیل محکم تر هستند؟

  1. خواهش می کنم. بستگی داره ورق آلیاژی چی باشه و چه گریدی داشته باشه. برخی ورق های استیل که که در واقع ورق آلیاژی محسوب میشن، از برخی ورق های آلیاژی دیگر بهتر و از برخی پایین تر هستن.

 2. ورق آلیاژی ساخت کره هم دارید؟ ساخت کره بهتر هست یا ایران و چه تفاوت تخصصی دارند؟

  1. بله ورق های کره هم موجود هست، معمولا تفاوت محصولات آلیاژی ایرانی و وارداتی در استانداردهای ساخت است و اگر محصول داخلی با همان استاندارد ساخته شود، از نظر کیفی برابری با محصولات خارجی دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *