ورق آلومینیوم چیست؟

Application of aluminum sheet

یکی از مهمترین انواع ورق‌ فلزی، ورق آلومینیوم است. در این مقاله قرار است درباره این موضوع که ورق آلومینیوم چیست و چه کاربردهایی دارد؟ صحبت کنیم. این ورق‌ها دسته‌ای از ورق‌های فلزی نازک و مسطح هستند که با فشار دادن آلومینیوم اولیه به وسیله‌ی غلطک‌های نوردی تولید می‌شوند. ضخامت بسیار کم و وزن پایین در کنار استحکام قابل قبول و انعطاف پذیری خوب این ورق فولاد سبب شده تا این ورق‌های فلزی در حوزه‌های مختلفی کاربرد داشته باشند. با مرجع خرید و فروش و استعلام قیمت آهن همراه باشید.

کاربرد ورق آلومینیوم چیست؟

آیا می دانید کاربرد ورق آلومینیوم چیست؟ لازم به ذکر است که این ورق‌ها در حوزه حمل و نقل و برای تولید قطعات خودرو و همچنین ریل راه آهن مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طرفی در صنعت هوافضا از این نوع ورق برای تولید مخازن سوخت هوافضا و پوسته جت استفاده می‌شود.

علاوه بر این، به دلیل مقاومت به خوردگی عالی، از این ورق‌ها در تولید مخازن نگهدارنده‌ی سوخت در دماهای پایین نیز استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که ورق‌های آلومینیومی در صنعت ساخت و ساز و صنایع نظامی نیز کاربرد دارند. همچنین از این محصول برای بسته بندی محصولات غذایی و مواد دارویی استفاده‌های زیادی می‌شود. در ادامه اطلاعات کاملتری درمورد این ورق آهن و قیمت ورق ارائه می شود، پس این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

 

  ورق برنجی چیست؟

 

آشنایی با مهمترین خواص ورق آلومینیوم

درباره مهمترین خواص ورق آلومینیوم، لازم به ذکر است که این ورق‌ها از وزن بسیار سبکی برخوردار هستند. وزن این محصول حدود یک سوم وزن ورق فولادی است و در نتیجه همین موضوع سبب می‌شود که این محصول از قیمت بسیار مناسبی برخوردار باشد. از طرفی، استحکام بالا و مقاومت به خوردگی عالی سبب شده تا این ورق‌ها کاربردهای متنوعی خصوصا در حوزه ساخت و ساز داشته باشند.

Properties of aluminum sheet

طول عمر بالا و خواص رسانایی عالی و مقاومت در برابر زنگ آهن (البته در اینجا اکسید آلومینیوم مد نظر است) یکی دیگر از مهمترین مشخصات ورق آلومینیوم است. از طرفی، دمای ذوب آلومینیوم چیزی در حدود ۶۶۰ درجه سانتی گراد است و همین موضوع سبب می‌شود که این ورق‌ها از شکل پذیری قابل قبولی برخوردار باشند.

 

  ورق آلومینیوم امباس چیست؟ کاربرد و ۴ انواع ورق امباس آلومینیوم

 

اطلاعاتی درباره فرایند تولید ورق آلومینیوم

 • در خصوص فرایند تولید ورق آلومینیوم لازم به ذکر است که از شمش‌های آلومینیومی برای تولید این ورق‌ها استفاده می‌شود. در این روش، ابتدا شمش آلومینیومی را تحت حرارت قرار می‌دهند و سپس آن را از میان غلطک‌های نورد گرم عبور می‌دهند تا ضخامت ورق کاهش پیدا کند.
 • پس از اینکه ضخامت این ورق به سایز مد نظر رسید، سرد می‌شود تا دمای آن به دمای محیط برسد. پس از آن ورق را مورد بررسی قرار می‌دهند تا سطحی یکنواخت و صاف داشته باشد. در صورتی که ورق تایید شود، آن را به صورت رول‌های ۶ یا ۱۲ متری بسته بندی کرده و در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.
 • لازم به ذکر است که فرایند سرد شدن ورق آلومینیومی به صورت بسیار آهسته صورت می‌پذیرد تا ورق هم از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار شده و هم در برابر خوردگی مقاوم شود. ذکر این نکته لازم است که سرد شدن آهسته ورق باعث حذف تنش‌های داخلی حاصل از فرایند حرارت دهی و نورد شده و موجب بالا رفتن استحکام و سختی ورق می‌شود.

 

مهمترین انواع ورق آلومینیوم از نظر شکل ظاهری

به صورت کلی ورق‌های آلومینیومی از نظر شکل ظاهری به دسته‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 • ورق سوراخ دار: یکی از پرکاربردترین انواع ورق آلومینیوم، ورق‌های سوراخ دار یا ورق مشبک هستند. این ورق‌ها به دلیل وزن سبک و ظاهر زیبا در حوزه طراحی داخلی و خارجی ساختمان کاربرد دارند. از ورق آلومینیومی سوراخ دار در تولید سقف کاذب، دکور، صفحه نمایش و … استفاده می‌شود.
 • ورق برجسته: این دسته از ورق‌ها دارای سطوحی برجسته هستند که ارتفاع آن عموما در حد ۱.۵ میلی متر است. این ورق‌ها از استحکام بالایی برخوردار بوده و در پارکینگ‌ها، پیاده رو، جایگاه‌های بارگیری و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • ورق آلومینیومی آنودایز شده: این ورق‌ها با استفاده از فرایند الکتروشیمیایی تولید می‌شود. ضخامت لایه اکسید در سطح این ورق آنودایز شده بیشتر از دیگر انواع ورق‌های آلومینیومی بوده و در نتیجه مقاومت به خوردگی بالایی دارند.
 • ورق کامپوزیتی: این دسته از ورق‌های آلومینیومی، ترکیبی از یک ماده کامپوزیتی و دو لایه بسیار نازک آلومینیومی است. در نتیجه این ورق‌ها از استحکام بالاتری نسبت به ورق‌های آلومینیومی معمولی برخوردار بوده و در استفاده‌های روزمره بسیار کاربرد دارند.

 

  ورق سیاه چیست؟ مهمترین کاربردها و مشخصات فنی

 

Application of aluminum sheet in industries

مقایسه از نظر ترکیب شیمیایی

یکی از مهمترین انواع ورق آلومینیوم از نظر ترکیب شیمیایی، ورق سری ۶۰۰۰ است. در این دسته از ورق‌های آلومینیومی، سیلیکون و منیزیوم به عنوان دو عنصر آلیاژی اصلی به کار گرفته شده‌اند.

 • ورق سری ۶۰۰۰ خود به سه دسته اصلی یعنی ورق ۶۰۸۲، ورق مدل ۶۰۶۳ و ورق ۶۰۶۱ تقسیم بندی می‌شوند. در این بین ورق مدل ۶۰۸۲ پرکاربردترین نوع ورق‌های سری ۶۰۰۰ است. ورق ۶۰۶۳ قدرت متوسطی دارد و برای اکسترود مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ورق سری ۵۰۰۰ نیز یکی دیگر از انواع ورق‌های آلومینیومی است که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. عنصر آلیاژی اصلی در تولید این ورق‌های آلومینیومی، منیزیوم است. مهمترین انواع ورق آلومینیوم سری ۵۰۰۰ عبارتند از: ورق مدل ۵۰۳۸، ورق مدل ۵۷۵۴، ورق مدل ۵۰۵۲.
 • ورق آلومینیومی مدل ۵۰۳۸ نسبت به دیگر ورق‌های آلومینیومی سری ۵۰۰۰ از استحکام بالاتری برخوردار است. از طرفی ورق مدل ۵۰۵۲، از نظر استحکام، در رتبه پایین‌تری نسبت به دو ورق دیگر این دسته قرار می‌گیرد اما از مقاومت به خوردگی بسیار بالایی برخوردار است.
 • ورق سری ۱۰۰۰ نیز یکی دیگر از مهمترین انواع این نوع ورق است. در این ورق‌ها، حدود ۹۹ درصد ترکیب شیمیایی ورق را فلز آلومینیوم تشکیل داده است. همچنین ورق سری ۲۰۰۰؛ یکی دیگر از انواع ورق آلومینیومی است که از عناصر اصلی آن مس و آلومینیوم تولید شده و از دوام بالایی برخوردار است. قابلیت ماشین کاری یکی دیگر از مزایای این ورق‌ها است. ورق سری ۳۰۰ هم یکی دیگر از ورق‌های آلومینیومی است که مقاومت به خوردگی بالایی داشته و در حوزه ساخت و ساز و دکوراسیون کاربرد فراوانی دارد.

 

  کوره ذوب آلومینیوم

 

Specifications of aluminum sheet

نکات مهم در هنگام خرید این ورق چیست؟

 • در هنگام خرید انواع ورق آلومینیوم یکسری نکات وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد تا بتوان بهترین گزینه را انتخاب نمود. اولین نکته مهم، نوع ورق است. همانطور که ذکر شد، این ورق از نظر ترکیب شیمیایی دارای انواع مختلفی است. در نتیجه با توجه به این موضوع، کاربرد ورق آلومینیوم در صنایع مختلف نیز بسیار گسترده است. لذا باید با توجه به کاربردی که از این ورق‌های فلزی انتظار دارید، مناسب‌ترین نوع ورق را انتخاب کنید.
 • دومین پارامتر مهم در هنگام خرید ورق آلومینیومی، ضخامت و اندازه ورق است. به صورت کلی، هر چقدر ضخامت این ورق بیشتر باشد، کیفیت و استحکام بالاتری دارد. از طرفی ضخامت زیاد آلومینیومی، باعث بالا رفتن وزن و قیمت ورق خریداری می‌شود. لذا باید در هنگام خرید انواع این محصول به این موضوع نیز توجه کرد.
 • همچنین برند تولید کننده ورق آلومینیوم نیز یکی دیگر از نکات مهمی است که در هنگام خرید ورق باید مد نظر قرار داده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید راهنمای خرید ورق آلومینیوم را نیز مطالعه نمایید.

سعی کنید این محصول را از معتبرترین برندهای فعال و معتبر همچون آهن رسان در این زمینه تهیه کنید تا از کیفیت و خواص مطلوب ورق، اطمینان داشته باشید. همچنین قیمت ورق آلومینیوم امروز در انواع مختلف را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

 

  ورق آلومینیوم طرح‌دار چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

 

All kinds of aluminum sheets

 

قیمت این محصول در بازار داخلی چقدر است؟

پارامترهای مختلفی بر روی قیمت ورق آلومینیوم امروز در بازار داخلی تاثیر گذارند که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اولین پارامتر مهم در تعیین قیمت، نوع ورق است. در بین تمامی ورق‌های ذکر شده، ورق مدل ۱۰۰۰ از قیمت بالاتری برخوردار است، زیرا بخش اصلی مواد ورق سری ۱۰۰۰ را آلومینیوم تشکیل می‌دهد و در نتیجه همین موضوع سبب قیمت بالاتر ورق می‌شود.
 • دومین پارامتر مهم در تعیین قیمت ورق آلومینیوم، وزن ورق است. به صورت کلی، هرچقدر این ورق از ضخامت و طول و عرض بیشتری برخوردار باشد، قیمت بالاتری هم دارد.
 • پارامتر مهم دیگر در تعیین قیمت این محصول، قیمت جهانی این فلز با ارزش است. نوسانات جهانی قیمت آلومینیوم بر قیمت ورق‌های آلومینیومی در بازار داخلی تاثیر به سزایی دارد.
 • برند تولید کننده این محصول و کیفیت ورق‌های تولیدی نیز، یکی دیگر از پارامترهای تاثیر گذار بر روی قیمت روز ورق آلومینیوم است.

در کنار این موارد نوسانات قیمت دلار، شیوه عرضه آن، هزینه حمل و نقل، میزان عرضه و تقاضا و … نیز بر قیمت این ورف تاثیر گذار است.

 

  نوردکاری چیست؟ مراحل و انواع نوردکاری

 

جمع بندی

در این مقاله درمورد صفر تا ۱۰۰ ورق آلومینیوم صحبت شد. این ورق، دسته‌ای از ورق‌های فلزی نازک است که از استحکام خوب، مقاومت به خوردگی عالی و وزن پایینی برخوردار بوده و در نتیجه در موارد گوناگونی کاربرد دارد. مهمترین کاربردهای ورق آلومینیوم، تولید ظروف بسته بندی غذا و دارو، تولید مخازن سوخت هوافضا، در صنایع نظامی و صنایع حمل و نقل است. این ورق انواع مختلفی دارد، ورق مدل ۶۰۰۰، ورق مدل ۵۰۰۰، ورق‌های مدل ۱۰۰۰، ورق مدل ۳۰۰۰ و ورق مدل ۲۰۰۰ از جمله مهمترین انواع ورق آلومینیوم هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد قیمت ورق و قیمت آهن امروز در انواع و کاربردهای مختلف، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

ورق آلومینیوم کدام کارخانه بهتر است؟

کارخانه اراک در تولید انواع ورق آلومینیومی در ایران معروف تر است.

کدام سری و آلیاژ آلومینیوم در ساخت پنجره استفاده می شود؟

تمام آلیاژهای این فلز برای ساخت درب و پنجره استفاده می شود فقط در مشخصات فنی اندکی با هم متفاوت هستند.

آیا ورق آلومینیوم فقط به صورت رول تولید می شود؟

خیر این محصول به صورت رول، فویل و شیت تولید می شود.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *