ورق برنجی چیست؟ مهمترین ویژگی های ورق برنجی

ورق برنج چیست

ورق برنج چیست. یک آلیاژ مس است که مواد تشکیل دهنده آن مس و روی می باشند. رنگ این ورق، زرد روشن است و در معماری کاربرد زیادی دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. البته نسبت مس و روی می تواند تاثیر زیادی بر رنگ برنج بگذارد. اگر مقدار روی در برنج کمتر باشد، رنگ آن قرمزتر می شود و هر چه مقدار روی در این فلز بیشتر باشد، رنگ آن زردتر است. روی موجود در این ورق می تواند مقاومت و استحکام بیشتری به این فلز بدهد. ورق های برنجی می توانند از چندین ترکیب شیمیایی دیگر نیز برخوردار باشند که به شکل خاص آن بستگی دارد. به عنوان مثال، برنج برش آزاد در قالب های گرد، مربع و مستطیل موجود است. برنج برش آزاد از ۶۱% مس و ۳۵% روی تشکیل شده است و بقیه آن سرب و آهن می باشد. همچنین ترکیبات مختلف دیگری از این ورق وجود دارند که برای اشکال لوله ای مورد استفاده قرار می گیرند. شما قبل از خرید ورق برنجی، ابتدا باید با ویژگی ها و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید. به این ترتیب، می توانید مطمئن شوید که فلز مناسبی را برای پروژه خود انتخاب کرده اید. با مرجع قیمت آهن همراه باشید.

ورق برنج در ساخت انواع میز، گلدان و تابلو کاربرد دارد.

ورق برنج را چگونه می توانید تمیز کنید؟

انواع ورق برنجی را می توان توسط محلولی که از ۵۰% رقیق کننده لاک و ۵۰% آب تشکیل شده است، تمیز کرد. با استفاده از این محلول، آلاینده هایی مانند گرد و خاک، دوده، اثر انگشت و آثار جزئی اکسیداسیون از بین می روند. برای اینکه ورق برنجی را تمیز کنید، باید از پارچه ای استفاده کنید که پرز نداشته باشد. سپس پانل را به خوبی با آب بشویید و با استفاده از یک پارچه خشک که بدون پرز باشد، آن را پاک کنید تا خشک شود. یک طرف آن از روکش پولیش شده برخوردار می باشد که یک پوشش پلاستیکی نازک محافظ دارد.

ورق برنج یک آلیاژ مس است که مواد تشکیل دهنده آن مس و روی می باشند. برای اطلاع از قیمت ورق برنج و سایر مشخصات روی لینک درج شده کلیک کنید.

کاربرد ورق برنجی

فلز برنج چه کاربردهایی دارد؟

یک طرف این فلز از روکش ساتن مات یا برس خورده برخوردار می باشد که یک پوشش پلاستیکی محافظ نازک، آن را کامل می کند. بعد از تولید، به راحتی می توانید آن را بردارید. ورق های برنجی در کاربردهای صنعتی و تزئینی بسیار مناسب می باشند. صفحه و ورق برنجی در کارهای تزئینی، صفحات ضربه زن، جام ها و تابلوها مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین در قطعات الکتریکی، مجسمه ها و لولاها نیز کاربرد دارد. این نوع ورق ها حتی برای سطوح کار آشپزخانه نیز مناسب هستند. ورق برنجی با درجه CZ108 از شکل پذیری بسیار خوبی برخوردار است و همچنین در مقابل خوردگی، دارای مقاومت بالایی می باشد بنابراین یکی از فلزات سودآور به شمار می رود. حفاری بر روی ورق های برنجی بسیار ساده است. بر روی ورق های برنجی، حکاکی نیز می توان انجام داد که نتایج بسیار خوبی دارد.

 

  ورق سیاه چیست؟ مهمترین کاربردها و مشخصات فنی

 

برنج جزء یکی از فلزات محبوب به شمار می آید و سال های زیادی است که در صنایع مختلف کاربرد دارد. این فلز ممکن است ۵۰ سال قبل از مد اصلی خارج شده باشد، اما در سال ۲۰۲۰ دوباره محبوبیت خود را به دست آورده است. ورق های برنجی از طیف وسیعی برخوردار می باشند و انواع مختلفی دارند. این محصول در مقایسه با سایر آلیاژها، دارای قیمت مقرون به صرفه ای می باشد و به همین دلیل، این ماده در قسمت صنایع دستی و مدل ساز طرفداران زیادی دارد. ورق های برنجی عملکرد بسیار خوبی را فراهم می کنند و قابلیت این را دارند تا به راحتی، شکل بگیرند. برای اینکه ورق های برنجی در اندازه های مورد نیاز برش داده شوند، از روش گیوتینگ استفاده می شود.

استفاده از چکش برنجی چه مزایایی دارد؟

کاربرد ورق برنجی بسیار زیاد است و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، برای ساخت چکش از برنج استفاده می شود. در فولاد ظریف، توصیه می شود از چکش برنجی استفاده شود زیرا از مواد نرم تری برخوردار می باشد. با استفاده از چکش برنجی، با اطمینان می توانید بر روی یک قطعه فولادی ظریف ضربه بزنید بدون اینکه نگران آسیب رساندن به آن باشید. یکی دیگر از ویژگی های خوب برنج این است زمانی که با مقاطع فولادی برخورد می کند، باعث ایجاد جرقه نمی شود و به همین دلیل، به راحتی می توان آن را در محیط های قابل احتراق مورد استفاده قرار داد.

یک طرف ورق برنج از روکش ساتن مات یا برس خورده برخوردار می باشد.

مهمترین مزایای استفاده از ورق برنج

فلز برنج در ساخت شیپور نیز کاربرد دارد. استفاده از برنج در آلات موسیقی باعث می شود تا سازها صدای دلنشین تری ایجاد کنند. شما همچنین می توانید به راحتی این فلز را جابجا کنید زیرا در مقایسه با فولاد، از وزن کمتری برخوردار است. سازهایی که از برنج تشکیل شده اند، دارای جذابیت خاصی می باشند زیرا فلز برنج، درخشندگی بسیار خوبی دارد. برنج در قطعات الکتریکی نیز کاربرد موثری دارد زیرا می تواند الکتریسیته را هدایت کند. به عنوان مثال، این فلز در بلندگو مورد استفاده قرار می گیرد. برنج به هدایت انواع مختلف سیگنال ها کمک می کند تا صدایی غنی تر تولید شود. یکی دیگر از ویژگی های خوب برنج، قابلیت انعطاف پذیری آن است. این فلز به راحتی شکل می گیرد و به همین دلیل، انتخابی ایده آل برای مجسمه سازان و هنرمندان است.

انواع ورق برنجی

کاربرد ورق برنجی در صنعت مد نیز مشاهده می شود. این فلز در چکمه ها، شلوارهای جین و انواع لباس های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. ما در اینجا تنها به قسمتی از کاربردهای برنج اشاره کرده ایم. فلز برنج برای استفاده در طراحی داخلی، ساخت جواهرات و صنایع دستی نیز مناسب است. برنج در ساخت انواع میز، گلدان و تابلو نیز کاربرد دارد. شما می توانید از این فلز در دکوراسیون منزل خود نیز استفاده نمایید. به عنوان مثال، دستگیره های در برنجی می توانند جلوه زیبایی به منزل شما بدهند. این صفحه با درجه CZ108 از زیبایی و جذابیت خاصی برخوردار می باشد و بسیار تزئینی است. این ورق دارای یک روکش پلاستیکی محافظ می باشد که قابلیت لایه برداری دارد. این برنج همچنین در ساخت، جوشکاری و لحیم کاری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

  ورق آلومینیوم چیست؟

 

ما در اینجا به انواع ورق برنجی اشاره می کنیم. ساختار کریستالی برنج ها می تواند تفاوت اصلی که بین انواع مختلف برنج ها وجود دارد را مشخص کند. به همین علت، زمانی که پریکتتیک منجمد می شود، ترکیب مس و روی مشخص می شود. این یک شیوه آکادمیک است که نشان می دهد این دو عنصر از ساختارهای اتمی متفاوتی برخوردار می باشند که برحسب میزان دما، با روش های خاصی ترکیب می شوند. در نتیجه این عوامل، سه نوع مختلف ساختار کریستالی تشکیل می شود. از دیگر محصولات می توان به تسمه و ورق فولادی اشاره کرد.

ورق برنج را می توان توسط محلولی که از ۵۰% رقیق کننده لاک و ۵۰% آب تشکیل شده است، تمیز کرد.

ورق برنج چیست

 

برنج های آلفا دارای چه خصوصیاتی می باشند؟

برنج های آلفا کمتر از ۳۷ درصد روی ذوب شده دارند و به دلیل اینکه ساختار کریستالی همگن را تشکیل می دهند، به عنوان آلفا شناخته شده اند. زمانی که روی در مس حل می شود، ساختار کریستالی آلفا ظاهر می شود و باعث تشکیل یک محلول جامد با ترکیب یکنواخت می شود. این نوع برنج ها نرم تر هستند و قابلیت انعطاف بیشتری دارند. بنابراین، به راحتی می توانند در فرآیند جوشکاری، نورد، کشیدگی، خمیدگی و یا لحیم کاری قرار بگیرند. معمول ترین نوع برنج آلفا شامل ۳۰ درصد روی و ۷۰ درصد مس می باشد. این آلیاژ برنج به عنوان برنج کارتریج نیز معروف است و می تواند استحکام و شکل پذیری را برای کشیدن سرد، با هم ترکیب کند. همچنین اگر روی بیشتری در برنج به کار رفته باشد، مقاومت آن در برابر خوردگی نیز بیشتر می شود. آلیاژهای آلفا معمولا در ساخت بست ها و همچنین برای اتصالات فنر در پریزهای برق نیز کاربرد دارند.

رنگ ورق برنج، زرد روشن است و معمولا در صنعت سخت افزار و معماری کاربرد دارد. ورق برشی آن را به شکل های گوناگون استفاده می کنند. برای اطلاع از قیمت ورق سیاه برشی امروز به لینک درج شده مراجعه کنید.

برنج های آلفا بتا همچنین به عنوان برنج های گرم کار نیز شناخته شده اند که از ۳۷ تا ۴۵ درصد روی برخوردار می باشند و مواد تشکیل دهنده آنها از ساختار دانه آلفا و ساختار دانه بتا می باشد. برنج فاز بتا از لحاظ اتمی بسیار به روی خالص شباهت دارد. مقدار روی موجود در آن، نسبت فاز آلفا به برنج فاز بتا را مشخص می کند اما گنجاندن عناصر آلیاژی مانند آلومینیوم، سیلیکون یا قلع نیز می تواند منجر به افزایش مقدار برنج فاز بتا موجود در آلیاژ شود. برنج آلفا-بتا در مقایسه با برنج آلفا معمول تر، سخت تر و قوی تر است و انعطاف پذیری سرد کمتری نسبت به برنج آلفا دارد. برنج آلفا-بتا از درصد روی بیشتری تشکیل شده است و به همین دلیل، قیمت آن ارزان تر می باشد. اما در مقابل خوردگی مقاومت بیشتری دارد. با این حال، کارایی کمتری نسبت به برنج های آلفا در دمای اتاق دارد. قیمت ورق آلیاژی و قیمت ورق آلومینیوم امروز را در لینک های درج شده مشاهده نمایید.

مقدار روی و مس موجود در ورق برنج، برحسب خواص مورد نیاز برای کاربرد خاصی متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد مشخصات و قیمت ورق در انواع مختلف کلیک کنید.

کاربرد ورق برنجی

 

  نحوه تولید ورق فولاد

 

ورق برنج آلفا- بتا چه کاربردهایی دارد؟

برنج های آلفا-بتا در دماهای بالا به طور چشمگیری، عملکرد و کارایی بیشتری دارند. این نوع برنج ها از مقاومت زیادی در مقابل ترک خوردگی برخوردار می باشند. بنابراین برنج آلفا-بتا به طور کلی توسط اکستروژن، مهر زنی یا ریخته گری داغ مورد استفاده قرار می گیرد، اگرچه در مقایسه با برنج های آلفا، کاربرد کمتری دارند. برنج های بتا جزء گروه سوم از آلیاژ محسوب می شوند که دارای بیشتر از ۴۵ درصد روی می باشند. این نوع برنج ها یک کریستال ساختار بتا را به وجود می آورند و در مقایسه با برنج های آلفا و آلفا- بتا، سخت تر و قوی تر هستند. حتی انواع ورق کرکره گالوانیزه را نیز از این محصول می توان تولید کرد. برای اینکه بتوانیم تاثیر فلزات آلیاژی بر برنج را درک کنیم، باید آلیاژهای برنج را برحسب ویژگی آنها شناسایی کنیم. برای شناسایی انواع خاصی از برنج ها، از اصطلاحات برنج زرد و برنج قرمز استفاده می شود. به طور کلی، ورق برنج از کیفیت و دوام بالایی برخوردار است و کاربردهای زیادی دارد. قیمت ورق آهن ۲، ۱۰ میل و سایر ضخامتها، همچنین قیمت آهن امروز را با مراجعه به لینکهای درج شده یا ازطریق تماس با کارشناسان ما جویا شوید.

 

سوالات متداول

ورق برنج چیست؟

نوعی ورق فلزی است که از آلیاژ مس و روی ساخته می شود.

آیا ورق برنج را می توان جوشکاری کرد؟

بله این کار با الکترود ها و دستگاه های مناسب امکان پذیر است.

ورق برنج چه رنگی است؟

با توجه به آلیاژی که دارد زرد و مایل به قرمز است.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *