بیس پلیت چیست؟

بیس پلیت چیست

برای افزایش عمر و استحکام ساختمان باید فشار و بارهای وارد شده بر ستون ها به زمین منتقل شوند. این انتقال بار از طریق ستون ها به پی ساختمان (فونداسیون) انجام می شوند. اما آیا می توان استحکام بتن را برای این انتقال بار تضمین کرد؟ در ادامه این مقاله از آهن رسان مرجع قیمت آهن همراه ما باشید تا در این مورد اطلاعات کسب کنید.

می دانیم که مقاومت فولاد در مقابل تنش های وارده بسیار بیشتر از بتن است. پس باید از یک المان واسط فولادی برای انتقال بار استفاده کرد.

بیس پلیت (صفحه ستون) دقیقا نقش همین واسطه را بازی می کند. بیس پلیت base plate یک سازه فولادی است که بر روی پی ساختمان نصب شده و ستون ها روی آن قرار می گیرند.

Base plate یک ورقه فولادی در ابعاد حدود ۳۰*۳۰  است که زیر ستون فولادی و بر روی پی نصب می شود و بار وارد از ستون را در سطح بیشتری پخش می کند.

بیس پلیت چیست

اجرای صفحه ستون – نصب بیس پلیت

بیس پلیت پس از بتن ریزی بر روی پی قرار می گیرد به طوری که کاملا به آن چسبیده باشد و هیچ فاصله ای بین آن و پی وجود ندشته باشد. اما اغلب سطح پی صاف نیست و دارای برآمدگی و فرورفتگی هایی است که باعث می شود بیس پلیت به درستی بر روی آن قرار نگیرد. برای رفع این مشکل از مایه ای به نام گروت استفاده می شود.

گروت دارای مقاومت بالایی است و در برابر گرما و سرما ابعاد آن تغییر نمی کند. ماده گروت را به ضخامت حداکثر ۲.۵ سانتی متر روی پی می ریزند  و بعد از صاف کردن بیس پلیت را روی آن نصب می کنند.

نصب بیس پلیت

به جرات می توان گفت مهمترین و سخت ترین نوع اتصال در سازه های فولادی، نصب بیس پلیت باشد. چرا که پایداری سازه و تکمیل آن در مراحل بعدی به نصب صحیح و اجرای درست اتصال base plate وابسته است. برای اجرای صحیح بیس پلیت از شابلون کردن استفاده می کنند. تعیین محل دقیق بیس پلیت و شابلون کردن معمولا با کمک ابزارهایی مثل تراز و با ریسمان کشی انجام می شود.

طراحی صفحه ستون مناسب

برای طراحی base plate از نرم افزارهای کامپیوتری استفاده می شود. با تحلیل سازه و میزان بارهای وارده باید صفحه ستون هایی طراحی شود که نیازهای زیر را برآورده کند.

  • تحمل بیشترین نیروهای داخلی: شامل نیروهای برش، خمش و محوری و تاثیر آن ها تحت ترکیب بارها
  • بیشترین نیروی محوری بدون در نظر گرفتن نیروهای برش و خمش
  • تحمل نیروهای برشی موجود بدون در نظر گرفتن نیروهای محوری و لنگرها
  • تحمل لنگرهای خمشی بدون حضور نیروهای برشی و محوری
  مقایسه قیرگونی و ایزوگام بررسی مزایا و معایب

در این نوشته فهمیدیم که بیس پلیت چیست؟ چه کاربردی دارد و انواع آن کدام است. برای اطلاع از قیمت انواع پروفیل ساختمانی چون قیمت پروفیل امروز و قیمت انواع مقاطع فولادی چون قیمت ورق و قیمت میلگرد با شرکت آهن‌ رسان تماس بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *