بولت و رول بولت چیست؟

ایمان شکوهیان
بولت و رول بولت چیست

در ساختمان سازی و در ساخت انواع سازه برای اتصال قسمت های مختلف از روش‌های گوناگونی استفاده می شود. به عنوان برای وصل کردن صفحه ستون به بتن و فونداسیون از مقاطعی پیچ مانند استفاده می شود که به آن ها بولت می گویند. بولت ها انواع مختلفی دارند و در شکل ها و استانداردهای مختلفی ساخته می شوند. یکی از این بولت ها رول بولت است. در این نوشته می خواهیم بدانیم بولت و رول بولت چیست و چگونه مورد استفاده قرار می گیرد. با آهن رسان مرجع قیمت آهن همراه باشید.

رول بولت چیست؟

همانطور که بالاتر نیز اشاره شد، رول بولت نوعی بولت است. بولت ها مقاطعی فولادی (با پوششی از گالوانیزه) هستند که ترکیبی از میلگرد، پیش و مهره هستند. از انواع بولت می توان به انکر بولت، استاد بولت، آی بولت، یو بولت، جی بولت، هنگر بولت و رول بولت اشاره کرد. در ادامه می خواهیم به طور مفصل در مورد رول بولت صحبت کنیم. برای اطلاع از قیمت ورق و قیمت میلگرد در آهن رسان کیلک کنید.

رول بولت نوعی مقطع فولادی است که نقش اصلی آن ایجاد اتصال است. از رول بولت استفاده می شود تا مثلاً یک صفحه فولادی را به یک سطح بتنی متصل کرد.

ساختار رول بولت شامل یک پیچ سر مخروطی، یک استوانه فلزی چاک‌دار، یک واشر و مهره است. در ادامه خواهیم گفت که ساختار اصلی بولت و رول بولت چیست و چگونه ساخته می شود. ساختار و مکانیزم عملکرد رول بولت به گونه ای است که بدون هیچ‌گونه ماده چسباننده می تواند بین بتن و فولاد ایجاد اتصال نماید. برای ایجاد چنین پیوستگی و اتصالی از روش اصطکاکی و یا انبساطی استفاده می شود.

اجرا و نصب (کاشت) بولت و رول بولت

روش نصب رول بولت به گونه ای است که باید حتماً توسط متخصص و کارگر ماهر انجام شود. عملکرد رول بولت و کیفیت اتصال به وجود آمده از آن به میزان زیادی به اجرا و نصب دست رول بولت بستگی دارد.

برای نصب رول بولت ابتدا باید بر روی سطحی که قرار است اتصال ایجاد شود یک سوراخ با طول و قطع معین ایجاد شود. سوراخ‌کاری سطح با ابزارهای مختلفی همچون مته و یا دریل انجام می شود. طول و قطر سوراخ نیز به اندازه و قطر رول بولت بستگی دارد که آن نیز به نوع اتصال وابسته است. آیا می دانید روش نصب و استفاده از بولت و رول بولت چیست و برای استفاده از آن به چه نکاتی باید توجه کرد.

  آشنایی با کارخانه آناهیتا گیلان

بولت و رول بولت چیست

بعد از سوراخ کاری باید رول بولت را درون آن قرار داد و برای اینکه تا عمق مشخص و استاندارد داخل سوراخ قرار بگیرد از ضربات چکش بر روی آن استفاده می شود.

در مرحله بعدی باید اتصال مکانیکی یا انبساطی را ایجاد نمود. برای این مورد از سفت کردن پیچ و مهره سر رول بولت استفاده می شود. با سفت کردن پیچ، سر مخروطی شکل و استوانه چاک‌دار درون بتن منبسط می شود و باعث کیر کردن و محکم شدن رول بولت در داخل بتن و سیمان می شود. آنچه در این قسمت اهمیت زیادی دارد اندازه و قطر سوراخ، ضربات چکش، میزان سفت کردن پیچ است. اگر هر یک از این موارد به درستی انجام نگیرد، کیفیت اتصال تحت تأثیر قرار می گیرد.

از انواع رول بولت های مطرح در بازار می توان به رول بولت غالف کوتاه HSA که از برند هیلتی است اشاره کرد این محصول مورد تائید ETA اروپا می باشد و برای بتن های بدون ترک بسیار مناسب است. ویزگی های این رول بولت را در جدلو زیر می توانید مشاهده کنید:

انواع رول بولت HAS مزیت و خصوصیت ها
رول بولت HSA گالوانیزه سرد

رول بولت اسش-ب  گالوانیزه گرم

رول بولت HAS-R فولاد ضد زنگ A4

رول بولت HAS-R2 ضد زنگ A2

واشر بزرگ گالوانیزه

آسانی نصب و استفاده

سرعت اجرای آن

دارای مقاومت باربری بالا

داشتن تنوع در سه عمق متفاوت و انعطاف پذیری بالا

برای نصب اتصال قبل و بعد مناسب است

برای اتصالات در سازه های چوبی طول بالایی دارد

در برابرآتش سوزی مقاومت بالایی دارد

کاربردهای رول بولت چیست؟

از رول بولت در جاهایی که نیاز به ایجاد اتصال به زمین، بتن، سقف و امثال این‌ها باشد، استفاده می شود؛ بنابراین کاربردهای مهم رول بولت را می توان به صورت زیر دانست:

  • کاربرد رول بولت در ساختمان سازی و ساخت سازه های مختلف برای متصل کردن صفحه ستون به فونداسیون و به طور کلی برای ساخت و ایجاد صفحه پایه اتصال استفاده می شود. برای اینکه بدانید در ساخت و سازها کاربرد اصلی بولت و رول بولت چیست با ما همراه باشید.
  • در ساختمان سازی برای متصل کردن تیر یا ستون به بتن، برای ایجاد پارتیشن، برای نصب وال پست (نبشی کشی) در ساخت سقف کاذب، نما، برای نصب نرده، جان پناه و … از رول بولت استفاده می شود.
  • در سازه ها برای نصب شاسی آسانسور به دیوار چاله آن و برای نصب پله برقی از رول بولت استفاده می شود.
  • رول بولت را در صنایع دیگری همچون صنایع مکانیکی استفاده می کنند. مثلاً برای متصل کردن مخازن به زمین و یا برای متصل مردن دستگاه ها و سیستم های تهویه به سقف و ستون های بتنی از رول بولت استفاده می شود.
  • در صنایع برق برای متصل کردن کلمپ ها و ساپورت ها به دکل های برقی از رول بولت ها استفاده می شود.
  • رول بولت ها یکی از مقاطع ایجاد اتصال در ساخت ریل و گارد ریل است.
  • از رول بولت به منظور نصب جرثقیل های سقفی، مهار داربست ها، برای نصب ماشین آلات و تجهیزات و … استفاده می شود. پسمهم ترین کاربرد و مورد استفاده بولت و رول بولت چیست. این محصول در چه مواردی حیاتی تر است.
  تیرآهن IPB چیست؟

جمع بندی

رول بولت ها در انواع مختلفی تولید می شوند. یکی از انواع شناخته شده و پرکاربرد آن رول بولت هیلتی است. انتخاب نوع و مشخصات رول بولت به میزان باری که قرار است تحمل کند بستگی دارد. به عنوان مثال رول بولت ایرانی که به آن رول بولت پروانه‌ای نیز گفته می شود، معمولاً برای کاربردهایی که درجه اهمیت پایین داشته و باربری سبکی دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *