ورق فولادی پوشش دار چیست؟

ایمان شکوهیان
تولید ورق پوشش دار

عمر مفید ورق‌های فولادی مسئله‌ای مهم است چون این ورق‌ها در شرایط مختلف و در معرض تهدیدات متعددی قرار می‌گیرند نیاز است برای افزایش طول عمر از آنها محافظت کرد. ورق فولادی پوشش‌دار این نیاز را به خوبی رفع می‌کند. انواع پوشش که روی ورق قرار می‌گیرند مقاومت آن را در برابر عوامل مختلف افزایش می‌دهند. علاوه بر معرفی انواع ورق فولادی پوشش دار و ویژگی هر کدام‌، کاربرد آنها و کارخانجات تولید ورق فولاد پوشش دار آنها نیز بررسی می‌شود. با آهن رسان همراه باشید.

ورق فولادی پوشش دار چیست؟

ورق‌های فولادی بر اساس نورد به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌شوند که ورق‌های‌ فولادی پوشش‌ دار اغلب از نوع نورد سرد هستند. این محصولات در صنایع مختلف بسیار پرکاربرد هستند و از ترکیب انواع ورق‌ فولادی معمولی با عناصر مختلف به وجود می‌آیند. کارخانه‌های تولید کننده، آنها را به صورت‌های زیر ارائه می‌دهند:

 1. رول یا کویل
 2. شیت

 

  کنترل کیفیت ورق فولاد

 

انواع پوشش ورق‌های فولادی عبارتند از:

 • ورق گالوانیزه
 • آلوزینک
 • قلع اندود
 • ورق رنگی
 • سرب
 • آلی
 • لعاب

چرا ورق فولادی را پوشش دار می‌کنند؟

مقاومت فولاد به طور معمول بیش از آهن است با این وجود خورندگی، رطوبت و مواردی ازین دست برای فولاد تهدید محسوب می‌شوند. ورق فولادی پوشش‌دار هم در برابر تهدیدات ذکر شده مقاوت بیشتری دارد هم مستحکم‌تر و زیباتر است؛ درنتیجه عمر مفید این ورق‌ها بیشتر خواهد بود. مشخصات و قیمت ورق در انواع مختلف را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

 

ورق فولادی پوشش دار چیست

تولید ورق پوشش‌دار:

ورق‌های فولادی قبل از پوشش‌دار شدن باید تمیز شوند تا آلودگی و چربی سطح ورق زدوده شود و پوشش به خوبی روی آنها قرار گیرد.

ورق گالوانیزه:

زنگ‌زدگی مسئله‌ای است که اغلب آن را دیده‌اید و یکی از مهمترین عواملی است که برای فولاد و آهن تهدید ایجاد می‌کند. گالوانیزه کردن فلزات راهکاری است برای مقابله با این تهدید. ورق‌های فولادی در مجاورت رطوبت و اکسیژن با آنها واکنش می‌دهند و این موضوع باعث زنگ‌زدگی این قطعات می‌شود. جنس پوشش در ورق گالوانیزه، فلز روی یا همان زینک است. در این روش ورق فولادی را با یک لایه از جنس فلز روی می‌پوشانند. فلز روی قبل از فولاد با اکسیژن و رطوبت واکنش می‌دهد در نتیجه یک لایه اکسید روی، ایجاد می‌شود که از زنگ‌زدگی و زنگ آهن ورق جلوگیری می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات ورق گالوانیزه و قیمت ورق گالوانیزه به صفحه درج شده مراجعه کنید.

 

  مهم ترین عوامل موثر بر قیمت آهن و فولاد کدامند؟

 

روش‌های تولید ورق گالوانیزه

۱- غوطه‌وری (Hot dip)

متداول‌ترین روش گالوانیزه کردن است که به آن وان یا حمام مذاب هم می‌گویند. ورق سرد، از یک طرف وارد حمام مذابی از فلز روی می‌شود و از سمت دیگر آغشته به روی خارج می‌شود. ورق سرد دارای سطحی صاف و صیقلی است به همین دلیل برای ایجاد پوشش مناسب است.

در مسیر خروج دستگاه هایی به نام هواجت حضور دارند که با فشار هوا، هم باعث انجماد می‌شوند هم ضخامت فلز روی را بر سطح ورق تنظیم می‌کنند. پس از انجماد روی، تولید ورق گالوانیزه تکمیل می‌شود. به این روش گالوانیزه گرم نیز می‌گویند.

۲- الکتروگالوانیزه:

آبکاری روی، الکتروپلات یا الکتروشیمیایی از نام‌های دیگر این روش است. در این روش ورق فولادی را در محلول نمکی روی قرار می‌دهند و سپس یک جریان الکتروشیمیایی ایجاد می‌شود که در این واکنش روی نقش آند و ورق فولادی نقش کاتد را ایفا می‌کنند. در این فرآیند فلز روی بر سطح فولاد قرار می‌گیرد و ورق گالوانیزه ایجاد می‌شود. به این روش گالوانیزه سرد نیز می‌گویند.

۳- گالوانیلینگ:

در این روش که حساس و زمان‌بر است در واقع یک آلیاژ شکل می‌گیرد به این صورت که ورقی که با روش غوطه‌وری گالوانیزه شده درون کوره قرار می‌دهند و آن را گداخته می‌کنند.

۴- پیش گالوانیزاسیون:

این روش مانند روش حرارتی است با این تفاوت که قبل از قرار دادن ورق در حمام مذاب آن را توسط یک مایع تمیز می‌کنند. محصول نهایی این روش یکدست‌تر و یکپارچه‌تر است.

۵- پاشش گرمایی روی (Zinc Spray) :

ابتدا سطح ورق فولادی را تمیز می‌کنیم. سپس روی به کمک یک تفنگ روی سطح ورق پاشیده می‌شود. کیفیت پوشش این روش بالا نیست اما برای کارهای ترمیمی مناسب است.

۶- گرمایش پودر روی درام (Sherardizing) :

روش پاشش مکانیکی روی هم به آن می‌گویند. در محفظه‌های مخصوصی بخار فلز روی با غلظت مشخصی ایجاد می‌شود با قراردادن ورق در این محفظه‌ها ذرات روی بر ورق فولادی قرار می‌گیرند.

۷- پوشش با رنگ‌ها غنی از روی (Zinc Rich paint)

رنگ‌هایی هستند که در آنها مقادیر بالای گرد روی وجود دارد و دارای چسبندگی بالا هستند. در این روش ابتدا ورق را تمیز کرده و بلافاصله عمل رنگ‌آمیزی انجام می‌شود.

 

  لیست کارخانه های تولید ورق گالوانیزه

 

کاربرد ورق فولادی پوشش دار

گل گالوانیزه چیست؟

هنگام تشکیل کریستال روی بر سطح ورق گالوانیزه به دلیل ناخالصی‌هایی که در محلول مذاب وجود دارد اشکالی بر سطح ورق ایجاد می‌شود که به آنها گل یا اسپنجل می‌گویند. بسته به مقدار روی و سرعت سرد کردن ورق، ابعاد این گل‌ها متغییر است.

کوتینگ چیست؟

کوتینگ به معنای پوشش است و در ورق‌های گالوانیزه به ضخامت لایه فلز روی بر فولاد اشاره دارد که با واحد گرم بر مترمربع بیان می‌شود. هرچه این عدد بیشتر باشد یعنی ضخامت لایه روی بیشتر و در نتیجه کیفیت آن بالاتر است.

ویژگی‌های ورق گالوانیزه

عمر طولانی از ۲۰ تا ۷۰ سال بسته به شرایطی که در آن نگه‌داری می‌شود.

 • قیمت مناسب
 • هزینه نگهداری کم
 • مقاومت بالا
 • ظاهر زیبا
 • بازرسی آسان
 • قابل رنگ‌آمیزی

 

  دقیق ترین روش های محاسبه چگالی ورق گالوانیزه

 

کاربرد ورق فولادی پوشش دار گالوانیزه

تجهیزات کشاورزی، مخازن و لوله‌ها، لوازم خانگی و اداری، صنعت ساختمان سازی، تابلوهای برق صنعتی، صنعت خودروسازی، تابلوهای راهنمایی و رانندگی در سطح شهر

کارخانه‌های تولید ورق گالوانیزه

ازجمله کارخانجات تولید ورق گالوانیزه می توان موارد زیر را نام برد:

فولاد مبارکه اصفهان، هفت الماس، تاراز، شهریار تبریز، امیرکبیر کاشان، کاوه، سمنان

اطلاعات کامل تر را می توانید در لینک کارخانجات ورق گالوانیزه مطالعه نمایید.

انواع ورق پوشش دار

ورق آلوزینک:

نام این ورق فولاد پوشش دار از ترکیب دو عنصر آلومینیوم و زینک(روی) ایجاد شده که عناصر اصلی تشکیل‌دهنده پوشش آن هستند و به آن ورق گالوآلوم یا زینکالوم هم می‌گویند. به طور کل ترکیب پوشش این ورق عبارت است از:

 • ۵۵٪ آلومینیوم
 • ۴۳.۴٪ زینک (روی)
 • ۱.۶٪ سیلیس

این ورق در برابر خورندگی مقاومت بیشتری از ورق گالوانیزه دارد. به علاوه فلز آلومینیوم باعث افزایش استحکام آن می‌شود، روی در برابر خورندگی از آن محافظت می‌کند و سیلیس برای چسبندگی بیشتر لایه پوششی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش‌های تولید ورق آلوزینک مشابه ورق گالوانیزه است و متداول‌ترین روش آن همان حمام مذاب است.

ویژگی‌های ورق آلوزینک:

 • وزن سبک
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • استفاده در شرایط اسیدی
 • قابل رنگ‌آمیزی
 • مقاوت بالا در برابر زنگ زدگی
 • قابلیت جوشکاری

کاربرد ورق فولادی پوشش دار آلوزینک:

لوله‌کشی ساختمان، کانال کولر، صنعت خودروسازی، ساندویچ پانل، منابع و مخازن، ساخت کابینت، قیمت پروفیل درب و پنجره

کارخانه‌های تولید ورق آلوزینک:

هفت الماس، تاراز

برای اطلاع از قیمت ورق آلوزینک امروز به لینک درج شده مراجعه کنید.

ورق قلع اندود:

ورق‌ فولادی کم‌کربن است که به آن تین‌پلیت هم می‌گویند و جنس پوشش آن فلز قلع است. مقاومت این ورق در برابر خورندگی بالاست و می‌تواند برای جلوگیری از زنگ‌زدگی مورد استفاده قرار گیرد. برای دیدن مشخصات بیشتر و قیمت ورق قلع اندود امروز به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

 

  مراحل تولید ورق فولادی

 

روش‌های تولید ورق قلع اندود حمام مذاب و الکترولیت است.

انواع ورق فولادی پوشش دار

ویژگی‌های ورق قلع اندود:

 • چکش‌خواری
 • جوش‌پذیری
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • سطح یکنواخت، درخشان و صیقلی
 • ظاهر زیبا
 • قابل رنگ آمیزی
 • دوام بالا

کاربرد ورق فولادی پوشش دار قلع اندود:

صنایع بسته‌بندی مواد غذایی، شیمیایی و دارویی، فیلتر‌های روغن، صنعت خودروسازی، باتری‌سازی، لوازم خانگی، قطعات و تجهیزات الکتریکی، بازتابنده‌ نور و پره‌های رادیاتور

کارخانه‌های سازنده ورق قلع اندود: فولاد مبارکه، توران آور آسیا

ورق رنگی: این نوع ورق را معمولا ابتدا گالوانیزه کرده و سپس روی آن را رنگ می‌زنند. رنگ‌ها با نام “رال” که یک کد چهاررقمی است معرفی می‌شوند و در ۱۶ رنگ مختلف هستند که به صورت پودری یا مایع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

روش‌های تولید ورق رنگی به صورت رنگ‌آمیزی کوره‌ای یا الکترواستاتیک است. ویژگی‌ های ورق رنگی مشابه ورق گالوانیزه است. نکات بیشتر درمورد کارخانجات فولاد تولیدکننده این ورق را می توانید در لینک کارخانجات تولید ورق رنگی مطالعه نمایید.

 

  راهنمای خرید آهن آلات

 

انواع ورق رنگی عبارتند از:

 • ورق کرکره‌ ای: هم ورق گالوانیزه هم ورق رنگی می‌توانند توسط دستگاه به این شکل تولید شوند.
 • دوزنقه‌
 • شادولاین
 • طرح سفال (خود انواع کوناگون دارد)

کاربرد ورق فولادی پوشش دار رنگی: شقف شیب‌دار، دیوار باغ، سایبان‌ها، لوازم خانگی، صنایع فلزی، صنایع الکترونیکی

کارخانه‌های سازنده ورق رنگی: فولاد مبارکه، هفت الماس، قائمشهر، سمنان

ورق سربی: یکی دیگر از راه‌های ایجاد پوشش روی ورق، استفاده از سرب یا حلب سرب (آلیاژ سرب و قلع با نسبت ترکیب‌ های مختلف) است. این نوع ورق مقاومت بالایی در برابر خوردگی، زنگ‌زدگی و پوسیدگی دارد.

کاربرد ورق فولادی پوشش دار سربی: ساخت سقفها، پوشش زیرین سازه‌ها، آبروها

ورق فولادی پوشش دار آلی: این نوع ورق هم مستحکم است هم زیبا و در رنگ‌های تولید می‌شود. مختلف که انواع آن عبارت‌اند از:

 • پلاستیک‌های P.V.C
  به صورت لایه‌ای روی فولاد روی-آلومینیوم به کار می رود. سطح آن از یک طرف چرم مانند و از سمت دیگر با یک ماده ضدخورندگی پوشیده شده. کاربرد آن در محیط‌های شیمیایی و سقف‌هاست.
 • پلی وینیل
 • فلوراید

برای پوشش ورق‌ های گالوانیزه استفاده می‌شود. پلی استر: برای پوشش ورق‌های گالوانیزه استفاده می‌شود.

فیلم‌های P.V.C

ورق فولادی با پوشش لعاب: این ورق به آهن پوشیده شده با آلیاژ روی-آلومینیوم اضافه می‌شود و دارای سطحی صاف و براق است. این محصول نور را منعکس می‌کند به همین دلیل در داخل و برای سقف و دیوار استفاده می‌شوند. رنگ اصلی آن سفید براق است ولی در رنگ‌های روشن دیگر هم موجود است. مشخصات و قیمت ورق آهن برای کاربردهای مختلف را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

 

  آشنایی با ۵ کارخانه تولیدکننده ورق معروف در ایران

 

چرا از ورق فولادی پوشش دار استفاده می‌شود؟

زنگ‌ زدگی، خوردگی و سایر مواردی ازین دست به مقاطع فولادی آسیب جدی وارد می‌کنند برای جلوگیری از این آسیب‌ها، ورق فولادی روکش‌دار تولید می‌شود که انواع مختلفی دارد.

هر کدام ازین انواع ویژگی‌ها و کاربرد خاص خود را دارند که با شناخت بیشتر آنها می‌توان بهترین ورق را متناسب با نیاز خود انتخاب کرد. کارشناسان فروش آهن رسان شما را در خرید ورق فولادی پوشش دار از بهترین کارخانه‌ راهنمایی خواهند کرد.

 

سوالات متداول

آیا پوشش اجاد شده هزینه اضافی دارد؟

بله پوشش دار کردن ورق فولادی هزینه دارد.

آیا هر نوع پوششی در ایران انجام می شود؟

بله همه نوع محصول صنعتی تولید می شود.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *