آنادایز آلومینیوم چیست؟ مهمترین دلایل و کاربردها!

آنادایز چیست

آلومینیوم یکی از مهمترین فلزات صنعتی است. خوردگی یکی از مهمترین مشکلاتی است که فلزات مختلف از جمله این فلز گرانبها با آن دست و پنجه نرم می‌کند. یکی از مهمترین روش‌ها برای جلوگیری از خوردگی این فلز، آنادایز کردن آلومینیوم است. حال سوال اینجاست که آنادایز چیست؟ و نحوه آنادایز کردن AI چگونه است؟ میدانید که ورق فلزی در ساخت و ساز کاربردهای زیادی دارند. به همین دلیل اطمینان از کیفیت آن ها نیز مهم است. با آهن رسان مرجع خرید و فروش و استعلام قیمت آهن در ارتباط باشید.

آنادایز آلومینیوم به یکسری عملیات پوشش دهی سطحی و گفته می‌شود که به منظور تشکیل لایه اکسیدی نازک بر روی سطح این فلز انجام می‌گردد. در فرایند آنودایز فلز آلومینیوم سعی می‌شود که لایه اکسیدی موجود در سطح فلز ضخیم‌تر شود. این فرایند مقاومت و سختی این فلز در برابر خوردگی را بالاتر برده و باعث افزایش زیبایی سطحی این فلز می‌گردد.

در خصوص مراحل آنادایز آلومینیوم لازم به ذکر است که در اولین مرحله از این فرایند، سطح فلز را با استفاده از مواد قلیایی و یکسری حلال‌های خاص تمیز می‌کنند. بعد از این مرحله، لایه‌ی سطحی AI به وسیله‌ی محلول سودا برداشته می‌شود. این عمل موجب مات شدن سطح آن می‌گردد.

پس از آن، نوبت به آنودایز کردن آلومینیوم است. در این مرحله به وسیله جریان برق، یک لایه پوشش اکسیدی ضخیم بر روی سطح فلز ایجاد می‌شود. در مرحله بعدی سطوح متخلخل AI به وسیله نمک فلزات معدنی پر شده و به وسیله جریان برق، رنگ می‌شود. در آخرین مرحله نیز، سوراخ‌های سطحی به وسیله آلومینیوم اکسید هیدراته پر می‌شود که به این مرحله آب بندی گفته می‌شود. قیمت ورق را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

کاربرد آنادایز آلومینیوم

 

  بهترین روش تولید و ساخت ورق آلومینیوم

 

مهمترین دلایل آنادایز آلومینیوم چیست؟

آلومینیوم بعد از فولاد و آلیاژهای آهنی، دومین آلیاژ پرکاربرد در صنعت به حساب می‌آید. در مورد سودآورترین فلزات بخوانید. در نتیجه بالا بردن مقاومت به خوردگی آن با استفاده از فرایند آنادایز، یکی از مهمترین اهداف فعالان در این حوزه است. اما سوال مهم اینجاست که مهمترین دلایل و اهداف آنادایز کردن ورق آلومینیوم چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که اهداف مختلفی برای این کار وجود دارد. یکی از مهمترین دلایل آنادایز کردن افزایش به مقاومت خوردگی قطعات است. همانطور که ذکر شد، با افزایش لایه‌ی اکسیدی روی سطح این فلز، می‌توان طول عمر آن را بالاتر برد.

آنادایز آلومینیوم چیست

یکی دیگر از اهداف این فرایند، افزایش قدرت چسبندگی رنگ‌ها به سطح این فلز است. عایق کاری نیز از جمله دیگر اهداف آنادایز آلومینیوم است. در کنار این موارد، آنادایز کردن می‌تواند به عنوان یکی از مراحل آبکاری نیز مورد استفاده قرار بگیرد، زیرا تخلخلی که در طی این فرایند در سطح قطعه ایجاد می‌شود، قابلیت آبکاری آن را افزایش می‌دهد.

 

مزیت‌های قابل توجه آنادایز آلومینیوم

یکی از مهمترین مزایای آنادایز آلومینیوم، بالا بردن مقاومت خوردگی این فلز پرکاربرد است. لایه‌ی آلومینای ایجاد شده بر روی سطح فلز، از آن در برابر خوردگی محافظت می‌کند. دومین مزیت این فرایند، افزایش قدرت چسبندگی رنگ‌ها و ایجاد سطح مناسب برای آبکاری است. از طرفی، آنودایز کردن آلومینیوم باعث ایجاد پوششی یکنواخت و درخشان بر روی سطح این فلز و افزایش مقاومت به خوردگی آن می‌شود. در نتیجه همین موضوع سبب می‌شود که آلومینیوم آنادایز شده، دارای نمای ظاهری زیبا و جذابی باشد و برای دکوراسیون و تزئینات مورد استفاده قرار بگیرد.

 

  ورق آلومینیوم طرح دار چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

 

دلایل آنادایز آلومینیوم

علاوه بر این، آنادایز کردن آلومینیوم باعث عایق شدن آن می‌شود. البته لازم به ذکر است که، میزان عایق بودن آلومینیوم آنادایز شده، به ضخامت لایه اکسیدی و نوع آلیاژ وابسته است. همچنین آنادایز کردن AI، موجب پایین آمدن ضریب انتقال حرارت این فلز شده و در نتیجه یکی از مهمترین کاربرد آنادایز آلومینیوم، ساخت قطعات این فلز مقاوم در برابر شوک‌های حرارتی است. افزایش مقاومت سایشی نیز یکی دیگر از مهمترین مزایای آنادایز AI است. ضخامت لایه آنادایز شده در این فلز چیزی بین ۱ تا ۴ میلی متر است و این لایه دارای سختی بالایی است، در نتیجه از مقاومت به سایش مطلوبی برخوردار است. همین موضوع سبب شده که از آلومینیوم آنادایز شده در ساخت قطعات دوار، یاتاقان و … استفاده شود. البته لازم به ذکر است که در برخی از آلیاژهای آلومینیوم بسته به نوع آلیاژ و شرایط عملیات آنادایزینگ، لایه اکسیدی ایجاد شده نرم است و مقاومت سایشی پایینی دارد.

آلیاژهای آلومینیوم قابل آنادایزینگ

به صورت کلی، هدف از این فرایند، تشکیل یک لایه از اکسید آلومینیوم برای محافظت از لایه‌های زیری در برابر خوردگی و سایش است. اما انتخاب آلیاژ صحیح برای عملیات آنادایز آلومینیوم یکی از مهمترین موضوعاتی است که باید مد نظر قرار داده شود. به صورت کلی، نوع آلیاژ، ضخامت آن و ضخامت لایه‌ی اکسیدی مورد نیاز از جمله مهمترین نکاتی هستند که در حین انتخاب آلیاژ این فلز قابل آنادایزینگ باید مد نظر قرار داده شود. از جمله مهمترین آلیاژهای آلومینیوم قابل آنادایزینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آلیاژ ۱۰۵۰: آلیاژ ۱۰۵۰، یکی از خالص‌ترین آلیاژهای فلز AI است که ناخالصی آن کمتر از ۰.۵ درصد است. از این آلیاژ برای تولید ظروف آشپزخانه و همچنین هادی‌های الکتریسیته استفاده می‌شود. فرایند آنادایز آلومینیوم ۱۰۵۰، بسیار نتیجه بخش است و پوشش ایجاد شده پس از آنادایز دارای رنگ نقره‌ای بوده و از سختی قابل قبولی برخوردار است.
  • آلیاژ ۲۰۲۴ : در ترکیب شیمیایی این آلیاژ عنصر مس وجود دارد و همین موضوع سبب می‎شود که آلیاژ از استحکام و قابلیت ماشینکاری خوبی برخوردار باشد. از طرفی، مس مقاومت به خوردگی آلیاژ را به شدت کاهش می‌دهد. لذا همین موضوع سبب می‌شود که آنادایز کردن آلومینیوم ۲۰۲۴ کاری سخت و دشوار باشد. آلومینیوم ۲۰۲۴ آنادایز شده دارای رنگ زیتونی است که دلیل آن حضور مس در ترکیب آلیاژ است. این دسته از آلیاژهای آنادایز شده برای مصارف دکوری مناسب نیستند. از طرفی کیفیت آلومینیوم ۲۰۲۴ آنادایز شده بسیار پایین است.
  • آلیاژ ۳۱۰۵: این آلیاژ آلومینیوم مقدار کمی منگنز دارد که مقاومت به خوردگی آن را بالا می‌برد. لذا همین موضوع سبب می‌شود که آنادایز کردن آلیاژ ۳۱۰۵ مقاومت به خوردگی آن را تا حد زیادی افزایش داده و در نتیجه از این آلیاژ در معماری بیرونی ساختمان، ظروف آشپزخانه و …. استفاده می‌شود.
  • آلیاژ سری ۵۰۰۰: در آلیاژ سری ۵۰۰۰، منیزیم موجب افزایش مقاومت به خوردگی آلیاژ می‌شود. لذا در طی آنادایز کردن، منیزیم به انجام این فرایند کمک کرده و آنودایز آلومینیوم ساده‌تر انجام می‌شود. سری ۵۰۰۰ این فلز برای محیط‌های خورنده بسیار مناسب است.
  • آلیاژ سری ۶۰۶۳: آلیاژ آلومینیوم سری ۶۰۶۳، یکی از آلیاژهای آلومینیوم است که فرایند آنادایزینگ آن بسیار ساده و باکیفیت بالایی انجام می‌شود. این آلیاژ دارای منیزیم و سیلیسیم است و در نتیجه این دو عنصر به ساده‌تر شدن فرایند آنادایزینگ آن کمک فراوانی می‌کنند. در ترکیب شیمیایی این دسته از آلیاژهای آلومینیوم، آهن وجود دارد و موجب مات شدن سطح ظاهری فلز آنادایز شده می‌گردد.
  • آلیاژ ۶۰۶۱: این آلیاژ نیز دارای منیزیوم و سیلیسیم است و همین موضوع سبب ساده‌تر شدن فرایند آنادایز آن می‌شود. آلیاژ ۶۰۶۱ آنادایز شده از کیفیت بالایی برخوردار بوده و رنگ نقره‌ای جذابی دارد.

 

  ورق آلومینیوم امباس چیست؟ کاربرد و ۴ انواع ورق امباس آلومینیوم

 

اهداف آنادایز کردن

مهمترین روش‌های آنادایز فلزات

به صورت کلی، آنادایز فلزات به سه روش انجام می‌شود که این سه روش عبارتند از:

  • عملیات آنادایزینگ با اسید سولفوریک: یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای آنادایز کردن فلزات، آنادایزینگ با اسید سولفوریک است. ضخامت لایه آنادایز شده در این روش، بین ۰.۰۱ تا ۰.۰۰۱ اینچ است. در این روش، لایه‌ی آنادایز ایجاد شده روی سطح فلز از کیفیت خوبی برخوردار است و می‌توان از آن به عنوان پایه رنگ استفاده کرد. آنادایزینگ با اسید سولفوریک از قیمت مناسبی برخوردار است و همین موضوع سبب شده که کاربرد فراوانی داشته باشد. از عملیات آنادایزینگ با اسید سولفوریک برای آنادایز کردن بدنه شیرهای هیدرولیکی، تجهیزات سخت افزار مکانیکی، قطعات کامپیوتر و تجهیزات نظامی استفاده می‌شود.
  • عملیات آنادایز کردن با اسید کرومیک: این روش برای آبکاری قطعات مونتاژی و جوشی مناسب است. این عملیات هزینه بالایی دارد و در موارد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • عملیات آنادایزینگ سخت: از این روش برای آنادایز آلومینیوم استفاده می‌شود. در این روش با استفاده از فرایند الکتروشیمیایی، یک لایه‌ی ضخیم بر روی AI ایجاد شده و مقاومت به خوردگی آن را بالا می‌برد. در آنادایز سخت، ضخامت لایه آنادایز شده بیش از ۲۰۰ میکرون است که باعث افزایش سختی و سایش نمونه می‌شود. لازم به ذکر است که آنادایزینگ سخت برای تولید قطعات خودرو، لوازم آشپزخانه، تجهیزات حوزه پزشکی و نساجی و همچنین در صنایع دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آنودایز آلومینیوم

 

  مراحل تولید ورق فولادی

 

نتیجه گیری

در این مقاله راجع به آنادایز آلومینیوم، مزایا و کاربردهای آن صحبت شد. این فرایند به یکسری عملیات پوشش دهی سطحی این فلز گفته می‌شود که باعث تشکیل لایه اکسیدی نازک بر روی سطح این فلز می‌گردد. این اقدامات مقاومت و سختی این فلز در برابر خوردگی را بالاتر برده و باعث افزایش زیبایی سطحی آلومینیوم می‌گردد.

آنودایز کردن آلومینیوم دارای مزایای متعددی مانند افزایش قدرت چسبندگی رنگ‌ها و ایجاد سطح مناسب برای آبکاری، بالا بردن مقاومت خوردگی فلز، بهتر شدن نمای ظاهری آلومینیوم، مقاومت بهتر در برابر حرارت و الکتریسیته، افزایش مقاومت سایشی AI و غیره می‌باشد.

یکی از مهمترین نکات در هنگام آنودایز ، انتخاب آلیاژ فلزی صحیح است. به صورت کلی، نوع آلیاژ، ضخامت آن و شیوه عملیات آنادایز در فرایند آنادایز آلومینیوم از اهمیت بالایی برخوردار است. آلیاژ سری ۱۰۵۰، آلیاژ سری ۳۱۰۵، آلیاژ سری ۵۰۰۰، آلیاژ سری ۶۰۶۳ و آلیاژ ۶۰۶۱ آلومینیوم از جمله مهمترین آلیاژهای AI هستند که برای فراینند آنادایزینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اطلاع از مشخصات کامل و قیمت ورق آلومینیوم امروز کلیک کنید. همچنین می توانید برای استعلام قیمت ورق آهن در کاربردهای مختلف با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

آیا آنادایز کردن فقط مختص فلز آلومینیوم است؟

خیر برای بسیاری از فلزات این عملیات انجام می شود.

آیا هزینه این عملیات ثابت است؟

خیر، بر اساس نوع فلزی که قرار است آنادایز شود، روش و تجهیزاتی که در آن استفاده می شود، هزینه  ها متفاوت خواهد بود.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *