فولاد کورتن چیست؟

فولاد کورتن چیست

کورتن یک نوع فولاد آلیاژی است که از انواع فولادهای آتشخوار به حساب می‌آید. عناصر و فلزات به کار رفته در ترکیب آلیاژی این فولاد شامل مس، کروم، نیکل و فسفر است. آیا می دانید فولاد کورتن چیست این محصول به خاطر مقاومت بالایی که در برابر رطوبت و اکسیژن دارد، از فولادهای هوازده به شمار می‌رود. از ویژگی‌های اصلی آلیاژ کورتن می‌توان به مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی همچنین مقاومت کششی بالا اشاره کرد. فولاد کورتن در بازار آهن‌آلات با نام­های دیگری همچون ورق آلیاژی، آتشخوار، هوازده و یا ورق ASTM A588 نیز شناخته می‌شود. روش محافظتی در محصولاتی که با فولاد کورتن ساخته می‌شوند به این صورت است که وقتی در معرض هوا و رطوبت قرار می‌گیرند، یک لایه اکسید آهن بر روی آن‌ها ایجاد می‌شود، به عبارتی یک لایه زنگ آهن ایجاد شده و به‌عنوان محافظ عمل می‌کند، این لایه محافظ را پتینه می‌نامند. لایه محافظ اکسید آهن از نفوذ کردن خوردگی به لایه‌های زیرین جلوگیری می‌کند. برای دیدن قیمت آهن کیلک کنید.لایه پتینه به رنگ قهوه‌ای تیره است و معمولاً به خاطر زیبایی ظاهری که ایجاد می‌کند، نیاز به رنگ‌آمیزی و آبکاری را از میان ‌برمی‌دارد. این مزایا و خصوصیاتی که معرفی شد، به میزان زیادی در هزینه و زمان صرفه‌جویی می‌کند.مشاهدات نشان می‌دهند که پس از استفاده از محصولات فولاد کورتن، به تدریج رنگ آن از زرد به قهوه‌ای تغییر می‌کند و پس از مدتی دیگر تغییر نمی‌کند و فقط کدر می‌شود. فکر می کنید مهم ترین خصوصیت فولاد کورتن چیست. این خصوصیت چه مزیتی را برای محصول به وجود می آورد.

کاربرد انواع ورق کورتن

 

  مراحل تولید ورق فولادی

مدت زمانی که طول می‌کشد تا لایه پتینه ایجاد شود، بر اساس نوع محیطی که در آن قرار می‌گیرد متفاوت است. به‌عنوان‌مثال در محیط‌هایی که رطوبت و عوامل خورنده زیادی وجود داشته باشد ممکن است ظرف مدت کوتاهی لایه محافظ اکسید آهن ایجاد شود؛ اما در محیط‌های بدون رطوبت ممکن است از ۱۸ تا ۳۶ ماه نیز طول بکشد.

 

ورق کورتن چه خصوصیت‌هایی دارد؟

ورق‌ آهن ساخته شده از آلیاژ کورتن به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند.

 • فولاد Cor – Ten A: محصولات و مقاطع فولادی در این نوع که به روش نوردگرم ساخته می‌شوند، معمولاً دارای ضخامت ۲ تا ۱۲ میلی‌متر و محصولاتی که به روش نورد سرد ساخته می‌شوند، دارای ضخامت ۰.۵ تا ۳ میلی‌متر هستند. مهم ترین ویژگی نوع a فولاد کورتن چیست و چه چیزی باعث به وجود آمدن آن می شود.
 • فولاد Cor – Ten B: محصولات فولادی ساخته‌شده در این روش به روش نوردکاری سرد ساخته‌شده و معمولاً دارای ضخامت ۲ تا ۴۰ میلی‌متر هستند.

 

ورق کورتن چه مزیت‌هایی دارد؟

از مزیت‌های اصلی ورق کورتن طول عمر بالای آن است، ورق‌های کورتن حتی تا صد سال عمر می‌کنند. خصوصیت مفید دیگر کورتن نیاز نداشتن به مراحل رنگ‌آمیزی و ایجاد پوشش روی است. رنگ و ظاهر مناسب ورق‌های کورتن آن‌ها را برای استفاده در مکان‌ها و محیط‌های مختلف (همچون نماهای خارجی) مناسب می‌سازد. ورق‌های فولاد کورتن را می‌توان به‌صورت ورق‌های برش خورده یا به‌صورت رول در رنگ‌های گرم و طبیعی در بازار پیدا کرد. از مزیت‌های ورق کورتن قابلیت عملیات جوشکاری است. در جدول زیر مهم ترین مشخصات فنی و مکانیکی فولاد کورتن را در دو گرید متفاوت مشاهده می کنید:

مشخصات فنی کورتن مشخصات مکانیکی کورتن عناصر سازنده
دارای قابلیت جوشکاری بالایی است اما گاهی به مواد پرکننده مخصوص نیاز دارد

ماشینکاری  و سنگ زنی نسبتا خوبی دارد

درای قابلیت خمکاری و شکل پذیری ضعیفی است

دارای مقاومت به سایش خوبی است

دارای مقاومت به خوردگی بالایی است

دارای مقاومت کششی ۶۵۰۰۰ psi

دارای بازده نقطه ۵۰۰۰۰ psi

دارای مقدار کشیدگی ۲۱% در ۲ اینچ

دارای مقاومت برشی ۱۱۶۰۰ psi

دارای سختی برینل ۱۳۵ است

کوتن گرید A کورتن گرید B

C=0.15

S=0.25-0.75

Mn=0.20-0.50

P= 0.07-0.15

S= 0.03

AL= 0.015-0.06

Cu=0.25-0.55

Cr=0.50-1.25

Ni=0.65

C=0.19

Si=0.30-0.65

Mn-0.80-1.25

P= 0.035

S= 0.030

AL= 0.02-0.40

Cu= 0.25-0.40

Cr=0.40-0.65

Ni=0.40

ورق کورتن چیست؟

فولاد کورتن نوعی فولاد است که در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد. این ورق فولاد اگر در خارج از خانه و در معرض آب و هوا قرار بگیرد ظرف مدت چند ماه زنگ می زند. هنگامی که این لایه زنگ زده تشکیل می شود از مواد زیرین محافظت می کند و از خوردگی مجدد جلوگیری می کند. انواع فولاد کورتن گروهی از آلیاژهای فولادی است که اغلب در حوزه ساختمانی باز مورد استفاده قرار می گیرد. برای اطلاع از قیمت ورق کلیک کنید.

 

  انواع ورق فولادی (مهمترین مشخصات فنی و مکانیکی)

 

کاربرد ورق کورتن

از ورق فولادی کورتن در مکان های مختلفی استفاده می شود که از جمله آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • پروژه مختلف در فضای باز
 • ساخت مجسمه های شهری
 • ساخت پل های فلزی و سازه های فولادی
 • تولید مخازن و ظروف
 • ساخت سیستم های اگزوز خودرو
 • بکارگیری در وسایل نقلیه و تجهیزات ساختمانی

مشخصه ورق های کورتن

تاریخچه فولاد کورتن

در دهه ی ۱۹۳۰ شرکت فولادی و آلیاژی U.S Steel محصولی را تولید کرد که فولاد کورتن نامیده شد. در ابتدا برای ساخت واگن های زغال سنگ طراحی شده بود. که در آن دهه به سرعت به یک ماده محبوب برای پروژه های هنری در فضای باز و در دهه های ۵۰ الی ۱۹۶۰ شد. از ورق های فولاد کورتن هنوز هم مجسمه ها و سازه های زیبایی در آمریکا مشاهده می شود.

مشخصات ورق کورتن

 • قابلیت جوشکاری ورق کورتن بسیار عالی است و نیاز به پراکندگی مخصوصی ندارد.
 • قابلیت ماشین کاری و سنگ زنی نسبتا خوبی دارد.
 • خم کاری و شکل پذیری ورق کورتن درصد خوبی ندارد
 • مقاومت در برابر سایش خوبی دارد

ویژگی های مکانیکی ورق کورتن چیست؟

 • مقاومت کششی psi 65000
 • بازده نقطه psi 50000
 • کشیدگی ۲۱٪ در “۲
 • مقاومت برشی psi 11600
 • سختی برینل ۱۳۵

خواص و مشخصات فولاد کورتن

فولاد کورتن همان گونه که از اسمش مشخص است به نسبت سایر فولاد ها مقاومت بیشتری در برابر فرسایش و هوا دارد .به همین دلیل لایه ای محافظ از تحت تاثیر آب و هوا روی سطح خود ایجاد می کند و با سکل گیری لایه ای از اکسید قهوه ای تیره روی سطح فلز کورتن به خوبی از آن در برابر تاثیرات آب و هوایی مانند: برف- باران – خ – مه و…مقاومت خواهد کرد. لایه محافظ ورق کورتن از نفوذ آب و هوا جلوگیری می کند و نیاز به رنگ آمیزی و هزینه مراقبت در برابر زنگ زدگی را در طی سال ها حذف می کند. فولاد کورتن در طراحی فضای باز و منظره – ساخت انواع سازه های مهندسی-پل ها – ساختمان ها-مجسمه ها و…مورد استفاده قرار می گیرد.

نکات مهم در استفاده ورق کورتن

ورق استیل کورتن

ورق استیل کورتن که به فولاد هوازده هم گفته می شود به لطف رنگ های نارنجی که دارد به سرعت قابل شناسایی است . این فلز که در اصل برای ساخت کالسکه های زغال سنگ و سنگ معدن در آمریکا در حوالی سال ۱۹۳۰ مورد استفاده قرار می گرفت. اینک این فلز یکی از شیک ترین و با دوام ترین فلزات موجود در بازار است. صفحات فولادی کورتن ممکن است زنگ زده به نظر برسد اما با دست کاری هایی که در ساختار آن شده است. در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت بالایی دارد و هم چنین زیبا به نظر می رسد. ورق کورتن به عنوان فولاد هوازده شده یاد می شود و در گروهی از آلیاژهای فولادی قرار دارد که برای از بین بردن زنگ دگی نیاز به رنگ آمیزی دارند.و در عوض سطح آن ها در معرض عناصر محیطی ، ظاهری و زنگار پایداری بالایی دارد.

دلیل نام‌ گذاری این فلز کورتن

کورتن مخلوطی از انواع فولاد و آلیاژ است که دارای خواصی از جمله مقاومت در برابر خوردگی و استحکام بالا هستند.
نام CorTen از ابتدای نام کلمات “Corrosion” به معنای خوردگی و “Tensile” به معنای کشش گرفته شده است و در واقع ماده ای را نشان می دهد که برابر خوردگی مقاومت بالایی داشته باشد و از کشش هم برخوردار باشد. کورتن از قابلیت ماشین کاری عالی و همچنین جوشکاری و شکل پذیری برخوردار است. آیا میخواهید با ورق آلیاژی بیشتر آشنا شوید و در مورد قیمت ورق آلیاژی امروز اطلاعات بیشتری کسب کنید؟ پس روی لینک درج شده کلیک کنید.

 

قابلیت های ورق کورتن

مقاومت به هوازدگی

ورق استیل کورتن بدون رنگ آمیزی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و از این جهت تنها از لحاظ اقتصادی به صرفه تر می باشد و به دلیل تغییر رنگ ظاهری زیبا را به خود می گیرد. این فلز مقاومت به خوردگی و هوازدگی بالایی دارد و از ۴ تا ۸ برابر در برابر برخی از فولادها متداول تر می باشد.

قابلیت دوام رنگ 

در این فولاد رنگ پذیری بسیار ساده صورت می پذیرد با پیشرفت منطقه زنگ زده شده ناحیه ای که دچار رنگ پریدگی می شود از بین می رود و بر این اساس طول عمر رنگ افزایش پیدا می کند و هزینه های رنگ آمیزی کم می شود.

قابلیت جوش‌پذیری 

مقداری از عاصر آلیازی همانند:

۱. مس
۲. کروم
به دلیل مقاومت بالایی که در برابر خوردگی دارند به کورتن اضافه می شوند تا قابلیت جوش پذیری آن هم فراهم شود. کورتن را با روش های دستی ،گاز محافظ و یا قوس زیر پودری می توان جوشکاری کرد.

ورق کورتن یعنی چیه

کارپذیری 

ورق های کورتن قابلیت شکل پذیری بالایی دارد و با انواع روش های شکل دهی سرد و گرم و یا برش با گاز را دارا می باشد.

در دسترس بودن

از سال ۱۹۵۹ تا زمانی که کورتن وارد بازار شد تا انتهای سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۶/۲ تن از این ماده ساخته شده است.

 

  مهمترین کاربرد و انواع ورق برنجی در صنایع!

 

مزایای ورق کورتن

فولاد کورتن (ASTM A606-4) میزان مقاومت کششی بالایی دارد در برابر خوردگی و مزایایی آن به نسبت فولاد ساده کربنی عبارت است از :

۱. بسیار مناسب برای ساخت وسازهای تحت بار
۲. استحکام بالا در برابر وزن
۳. ظاهری جذاب قهوای مایل به قرمز
۴. مقاومت بالا در برابر خوردگی و حرارت
۵. شرایط مطلوب برای نگهداری
۶. سازگاری با محیط زیست
۷. سبک تربودن به نسبت سازه های فولادی
۸. قیمت مناسب

آیا فولاد کورتن را می توان جوشکاری کرد؟

بله ساختار فولاد کورتن قابل جوش می باشد و در انواع مختلف تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده های جالب از فولاد کورتن

مجسمه معروف آنجل گورملی (Angel of the North)
ایجاد یک خانه کوچک ۲۱ متر مربعی، در لیتوانی
مرمت و بازسازی موزه باستان شناسی تروی در ترکیه
بهترین ساختمان بلند جهان در سال ۲۰۱۰ شد، به دلیل ترکیب ساختار کورتن و قرار گرفتن آن در معرض آب و هوای
مجسمه های موجود در باغ ها

و…نام برد.

فولاد کورتن

کاستی های فولاد کورتن چیست؟

فولاد کورتن به چرخه ی تر و خشک کردن و تناوب به منظور شکل گیری پوششی و محافظ کار آمد نیاز دارد.
از این فولاد در نواحی مملو از رطوبت، نمک، باران سنگین، مه، گرما وغیره بکار برده می شود و سایر چالش های آن به مراحل ساخت و از جمله روش های جوشکاری وغیره بستگی دارد.

نکات ورق کورتن

برخی از نکات مهم که در هنگام استفاده از ورق کورتن باید به آن اشاره کرد عبارت اند از :

 • از برخورد سنگ، بتن و آجر بدون لعاب با بدنه ورق کورتن باید خودداری کرد زیرا باعث می شود تا لکه های اکسیدی ایجاد شود .
 • از اتصال فولاد کورتن با فلزهای غیر مشابه هم باید خودداری شود
 • از استفاده فلزات هوا دیده شده تا دو کیلومتری ساحل باید خودداری شود.
 • در محیط هایی که گرما و سرمای زیادی دارد از بارهای سنگین و نمک نباید استفاده کرد.
  ورق اکسین چیست؟

کاربرد فولاد کورتن چیست؟

در معماری، در ساختمان‌سازی و در صنایع مختلف از ورق‌های فولادی کورتن استفاده‌های زیادی می‌شود. اطراف خود را نگاه کنید، در ساخت دودکش، پل، کانتینرهای NBN B از ورق‌های کورتن استفاده می‌شود. همان‌طور که گفته شد، ظاهر و رنگ‌های گرم و زیبایی دار از طرفی در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد، بنابراین برای استفاده در نمای ساختمان‌ها و در معماری کاربرد ویژه‌ای دارند.

 • خصوصیت‌های نام برده از این ورق آن را مناسب برای استفاده در محیط‌ هایی که حرارت، خوردگی و گازهای مخرب وجود داشته باشد.
 • بنابراین می‌توان ورق‌های کورتن را در هسته نیروگاه‌ها و در مدارهای جریان الکتریسیته مورد استفاده قرار داد. در اینجا می خوانید که کاربردهای مهم فولاد کورتن چیست. هر کاربرد به تنهایی از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • معمولاً برای ساخت بهارخواب، باغچه‌های برآمده، گلدان‌ها و قاب‌های فولادی، ساخت مجسمه‌ها، نمادها و دیوارهای حائل از فولاد کورتن استفاده می‌شود.

نکات ورق فولاد کورتن

نکات مهم در استفاده از ورق کورتن

 1. اگر از ورق کورتن و محصولات ساخته شده با فولاد کورتن استفاده می‌کنید،
 2. از اتصالات با دیگر فلزات غیر مشابه مثل زینک، پیچ و مهره آبکاری شده با کادمیوم و… خودداری نمایید.
 3. هنگام استفاده از فولاد کورتن از تماس بتن، سنگ و یا آجر بدون لعاب با فلزات هوادیده خودداری نمایید.
 4. از کاربرد فلزات هوادیده (فولاد کورتن) تا فاصله ۲ کیلومتری ساحل خودداری کنید. (زیرا رطوبت دائم باعث نتیجه عکس می‌شود)
 5. از کاربرد فولاد کورتن در مناطقی که دارای باران سنگین، نمک‌ها، گرما و سرمای خیلی شدید است، خودداری کنید.

در این نوشته خوانیدم که فولاد کورتن چیست و از آن در چه مواردی بیشتر استفاده می شود. خصوصیات رایج آن کدامند و استانداردهای آن چیست. با خواندن مقالات دیگر وبلاگ آهن رسان مرجع قیمت ورق و قیمت میلگرد می توانید به اطلاعات بسیار خوبی دست پیدا کنید.

سوالات متداول

تفاوت فلزات ناخوشایند و فولاد کورتن با یک دیگر چیست ؟

به طور کلی فلزات غیرمشابه با Weathering Steel نباید در تماس باشند و  فلزگالوانیزه ، گالوالوم و روی نباید با Corten Steel. نباید بایک دیگر در تماس باشند. همچنین فولاد ضد زنگ با فولاد کورتن سازگاری دارد.

شرایط استفاده نکردن از فولاد کورتن چیست ؟

کورتن استیل برای تشکیل یک لایه ی محافظ به چرخه های مرطوب خشک و متناوب نیاز دارد و در مناطقی که دارای هوای مملو از نمک و بارندگی زیاد به همراه رطوبت باد یا مقداری مه پایدار داشته باشد برای استفاده توصیه نمی شود.

طول عمر فولاد کورتن چقدر است ؟

پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد و به محیط و نحوه ی نصب آن بستگی دارد بسیاری از پروژه ها با استفاده از نورد سرد و محصولات فولاد که Weathering بیشتر از ۴۰ سال است که نصب شده اند و مشکلی نداشته اند. طول عمر فولاد بیشتر از فولاد نورد سرد است و یکی از رایج ترین مشکلات استفاده از فولاد سنج های سبک است . استفاده از استیل سنگین و وزن مهم ترین المان هایی است که می توانید برای افزایش طول Weathering Steel عمر فولاد انجام دهید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *