...

مش چیست؟

ایمان شکوهیان
مش چیست چه کاربردی دارد

در بازار آهن آلات محصولی با نام مش وجود دارد که از میلگردهای افقی و عمودی متصل (جوش خورده) به هم ساخته می شود. زاویه میلگردهای افقی و عمودی که به هم وصل شده اند، ۹۰ درجه است. در این نوشته به طور کال در مورد اینکه مش چیست چه کاربردی دارد صحبت خواهیم کرد. با آهن رسان مرجع قیمت آهن امروز همراه باشید.

توری مشی چیست

مش چیست؟

میلگرد:

به میله های فولادی گفته می شود که دارای سطح مقطع دایره ای شکل و توپر می باشند. میلگرد دارای طول بلند و انواع مختلفی دارند. برای اطلاع از قیمت میلگرد به لینک درج شده مراجعه کنید.

 

 

انواع مش

در محصول مش، به دلیل اینکه برای اتصال میلگردها به یکدیگر از روش جوش فلزات استفاده شده است، استحکام بالایی وجود دارد.بسته به اینکه برای ساخت مش از چه میلگردی، با چه ضخامتی استفاده شده؛ یا اینکه فاصله قرار گیری میلگردهای عمودی و افقی و اندازه چشمه چه مقدار است، مش ها انواع مختلفی دارند. آیا می دانید جنس مش چیست چه کاربردی دارد و چند نوع از آن ساخته می شود؟ چنانچه قصد اطلاع از قیمت مش امروز را دارید، به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

توری مش چیست

چشمه

در تعریف انواع مش، مفهومی با نام چشمه وجود دارد. اگر به ظاهر مش توجه کنید، تشکیل شده از حفره های مربع یا مستطیل شکل که از تقاطع میلگردهای عمودی و افقی به جود آمده اند. به این حفره ها در مش، چشمه می گویند. بر اساس فاصله بین میلگردهای متقاطع، اندازه چشمه می تواند تغییر کند.

کاربرد مش

از این محصول در صنایع مختلف از جمله کشاورزی و ساختمان سازی استفاده می شود. بر اساس نوع کاربرد و نیاز مصرف کننده، آن را در ابعاد گوناگون می سازند. اندازه رایج مش ابعاد ۲*۶ است. در ادامه در مورد اینکه روش ساخت مش چیست چه کاربردی دارد و اندازه های رایج آن کدامند توضیح می دهیم.

عناوین بازاری مش

در بازار آهن آلات مش را با نام های مختلف همچون شبکه پیش جوش، انواع توری و کاربرد آن، مش فولادی، شبکه میلگردی، مش میلگرد وغیره می شناسند.

 

روش ساخت و تولید مش میلگرد

برای تولید مش از لوازم و دستگاه های صنعتی با عملکرد دقیق و ظریف استفاده می شود. میلگردهای مورد استفاده برای تولید مش در اندازه های ۶ متر و ۲ متر هستند. بر اساس نیز و نوع مش، نوع میلگرد مصرفی نیز متفاوت بوده و ممکن است ساده و یا آجدار باشد. همچنین جنس میلگرد نیز می تواند فولادی، مسی، آلومینیوم، استیل و … باشد؛ بنابراین انعطاف پذیری، استحکام و مقاومت مش تا حد زیادی به نوع میلگردها و بعد به نوع جوش میلگردها وابسته است.در این نوشته خواهید دانست که  مش چیست چه کاربردی دارد و بهترین نوع آن کدام است؟

 

 

انواع مش میلگرد

شبکه میلگردی (مش فولادی) در صنعت در سه نوع موجود است:

 • مش پنلی
 • مش آجدار
 • مش فولادی

مش های صنعتی به وسیله سه نوع مفتول تولید می شوند که در ادامه معرفی می شود:

 • مفتول ورق آهن (برای اطلاع از قیمت ورق به لینک آن مراجعه کنید.)
 • مفتول ورق گالوانیزه (جهت کسب اطلاعات بیشتر از قیمت ورق گالوانیزه به لینک آن مراجعه کنید.)
 • مفتول ورق اسیدشویی (برای اطلاع از قیمت ورق اسیدشویی به لینک آن مراجعه کنید.)

در این میان پرکاربردترین انواع مش، نوع مش آهن و اسیدشوی است.

مشخصات توری مش

مشخصات مش

گفتیم که مش را با توجه به نیاز بازار و مصرف کننده تولید می کنند؛ اما آنچه بیشتر استفاده می شود، در ابعاد و اندازه های ۲۰*۲۰، ۱۵*۱۵ و ۱۰*۱۰ است. در این سایزها فاصله هر میلگرد از میلگرد دیگر به ترتیب ۲۰، ۱۵ و ۱۰ سانتی متر است. در حالت اندازه چشمه های مش بین ۵ تا ۴۰ سانتی متر است.

کاربرد مش

از مش ها در صنایع مختلفی استفاده می شود که از جمله آن ها می توان به:

 • سقف های کامپوزیتی
 • انواع دال
 • دیوارها و قطعات از پیش ساخته شده
 • کف سالن ها
 • انبارها
 • اتوبان ها
 • فرودگاه ها
 • دال های بتنی
 • تونل ها
 • ساخت مترو
 • ساخت پل ها
 • سدهای بتنی
 • کانال های مخصوص آب رسانی
 • حصارکشی ها انبارها ، فرودگاه ها ، پارکینگ ها
 • مخازن بتنی

 

 

کاربردهای مش

 

کاربرد توری مش

توری های مشی کاربردهای زیادی دارند در انواع متنوعی تولید می شوند و در زمینه های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از توری های مشی در بخش های کشاورزی ، باغداری ، صنایع گوناگون ، حمل و نقل،صنایع غذایی ، معادن و حصارکشی ،اماکن و دکوراسیون منازل مورد استفاده قرار می گیرد. توری های مش در ساخت تونل ها ، ساخت سیلو ، کف سازی ، ساخت کانال های آب و …مورد استفاده قرار می گیرند. این توری ها دوام و استقامت خوبی دارند و چشمه های مربعی و مستطیلی در ساختار این چشمه ها زمینه تهویه مناسب را فراهم کرده است . از دیگر مزایای توری های مش می توان به ساخت کامپوزیت ها ، قطعات و دیوارهای از پیش ساخته شده ، ایجاد پی ساختمان ، تولید فوندانسیون ها و سد های بتنی اشاره کرد.

کاربرد های توری مش

توری مش چیست؟

توری مش از مفتول های آهنی و گالوانیزه به رنگ های سیاه تولید می شوند. توری مش به سه صورت :

 • پنلی
 • آجری
 • فولادی

در بازار عرضه می شوند. این محصولات از شبکه های فولادی به شکل جدول بهم جوش داده می شوند و مقاومت این محصولات از سیم مفتولی بیشتر می باشد. ضخامت های سیم مفتولی برای تولید مش مورد استفاده قرار می گیرد. و براساس نوع مصرف در شکل های مختلفی از جمله دیوار باربر ، سقف ، پارتیشن وغیره تولید می شوند.

 

 

وزن مش

وزن مش بر اساس نوع مش متفاوت است. عوامل تعیین کننده وزن مش میلگردی شامل بافت هندسی، فاصله میلگردها از هم اندازه میلگردها و وزن میلگرد است.

نکته:

حداقل وزن برای مش ۲۲ کیلوگرم است. این مش با میلگردهای ساده سایز ۶ و با فاصله ۳۰*۳۰ ساخته شده است. نوع فولادی محصول مش چیست چه کاربردی دارد و چگونه می توان آن را ساخت.

نکته:

بیشترین مقدار وزن برای مش فولادی ۲۲۱ کیلوگرم است که از مش با میلگردهای آجدار سایز ۱۲ که با فاصله ۱۰*۱۰ جوش خورده اند، ساخته شده است.

کاریردهای توری مش

مش فولادی در ساختمان سازی

مش برای صنعت مهندسی ساخت و ساز بیش از صنایع دیگر کاربرد دارد. دلیل این موضوع به موارد زیر مربوط می شود:

 • در برابر عملیات مفتول گذاری سرعت بالاتری دارد.
 • حمل ونقل مش راحت است
 • هزینه تمام شده مش نسبت به میلگرد به صرفه تر است
 • در برابر میلگرد بهینه تر است.
 • به دلیل نقاط جوش بالا، مقاومت بالایی دارد.
 • بند نهم مقررات ملی ساختمان به خوبی رعایت شده است.

در این مقاله توضیح داده شد که محصول فلزی مش چیست چه کاربردی دارد و خصوصیات مهم آن کدامند.

 

 

در هنگام ساخت وساز و بسته بندی با توجه به نوع سازه و انتظاراتی که از مصالح مورد استفاده داریم نوع آهن آلات و مکانیسم های که از آن استفاده می کنیم کاملا متفاوت است.در هنگام ساخت وساز بسته به نوع سازه و انتظاراتی که از مصالح مورد استفاده داریم نوع آهن آلات و مکانیسم های استفاده از آن با یک دیگر کاملا متفاوت است. توری مش با توجه به نامش واضح است که در ساخت آن از میلگرد های ساده و آجدار استفاده شده است . به این صورت که : در ابتدا میلگرد به صورت طولی و سپس میلگرد ها دیگر به صورت عرضی روی هم دیگر قرار می گیرد و در نهایت توسط دستگاه های تمام اتوماتیک بهم دیگر جوش داده می شوند. توری مش عمدتا برای مصارف ساختمانی و کف در داخل بتن ها به کاربرده می شود و امروزه یکی از رایج ترین روش ها در ساخت وساز ساختمان ها و پروژه های بزرگ مانند آماده کردن بتن ها در انواع پروژه های بزرگ ساختمانی و صنعتی می باشد.

مشخصات فنی و کابردی تور مش در صنعت

توری مش یا مش فلزی که نام لاتین آن به معنای  (welded wire mesh) می باشد نوعی توری مفتولی است که کاربردهای زیادی در صنعت دارد. این توری ها با استفاده از میلگردهای فولادی مانند انواع تار و پودها به یک دیگر متصل می شوند.

این تار و پودها به نسبت یک دیگر باهام زاویه قائم تشکیل می دهند. دراقع برای ساخت انواع توری مشی میلگردهای عمودی را روی میلگردهای افقی قرار می دهند و سپس محل های تقاطع آن ها را با استفاده از روش جوش نقطه به یک دیگر متصل می کنند.

در مرحله ی بعدی تقاطع آن ها با استفاده از روش های جوش نقطه به هم دیگر متصل می شوند و اینکار از حرکت و جابهجایی میلگردها افقی و عمودی جلوگیری می کند. یعنی در واقع مانع از لق زدن قیمت های مختلف صفحه ی توری مش بعد از کارگذاری می شود. حس تدبیر ازاین جوش این است که به طریقی می تواند استحکام  و داوم توری مش را افزایش دهد. در بازار این محصولات طرفداران زیادی دارد که از جمله آن می توان به :

میلگرد ۶ ساده و تمام چشمه های موجود آن میلگرد ۸ آجدار با چشمه های۰*۱۰ و ۱۵*۱۵ و ۲۰ *۲۰ و …اشاره کرد. توری مش در واقع با ضخامت میلگرد و اندازه چشمه مشخص می شود که هریک برگ ازمش اندازه و استاندارد خاص خود را دارد و معمولا در ابعاد ۲*۱ می باشند و بسته به درخواست مشتری و نیاز آنان در ابعاد مختلف ساخته می شوند.

 

قیمت توری مش

یکی دیگر از ابعاد این محصول فولادی ۲*۶ می باشد که از نظر حمل و نقل نیاز بعضی از مشتریان را برآورده نمی کند . خیلی از کارخانجات تولیدی سعی در گرفتن سفارش بر طبق نیازهای مشتریان می کنند . تنوع زیاد در این محصول با توجه به  نوع میلگرد از نمره ۶ الی ۱۶نیز وجود دارد . خانه بندی های متداول در  توری مش با فاصله های مشخصی مطرح میگردد از جمله ۲۰*۲۰ به معنای فاصله ی ۲۰ سانتیمتری خانه های شبکه میلگردی از هم می باشد در واقع چشمه ها به صورت مربع یا مستطیل با ابعاد ۵ تا ۴۰ سانتیمتر از هم قرار می گیرند . از نظر صرفه جویی در استفاده از مصالح همچنین از نظر وزن و زمان و همچنین مقاوت بالای شبکه ها به دلیل جوش های نقطه ای و منظم بودن اتصالات درآن در مبحث  اقتصادی نسبت به دیگر روش ها ارجحیت دارد و می تواند پیمانکاران و مهندسین عمران ساخت و ساز را راضی نگه دارد .

با در نظر گرفتن متغییر بودن ابعاد و وزن انواع توری مشی که قاعدتا قیمت توری مش را متفاوت خواهد کرد ماده اصلی و سازنده این توری ها آهن است که قیمت آن می تواند مطابق با بازار جهانی تغییر کند و نمی توان قیمت ثابتی برای آن ارائه داد و عواملی مانند :

 • اندازه ضخامت مفتول ها در ساخت توری ‌های مش
 • ابعاد چشمه‌ های توری مش
 • نوع مفتول های به کار گرفته ‌شده از نظر سادگی یا آجدار بودن
 • پوشش مورد استفاده در ساختار توری‌ های مش مانند پوشش های سیاه، گالوانیزه و استیل
 • حجم و زمان مورد نیاز برای تهیه سفارش

از عوامل موثر در قیمت توری مش هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات و قیمت انواع توری چون قیمت توری مرغی، قیمت توری حصاری و قیمت توری پرسی می‌توانید به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

 

 

کاربرد توری مش در صنعت ساختمان

در صنعت ساخت و ساز و صنایع دیگر کاربردهای فروانی از شبکه میلگردی به چشم میخورد که مهمترین آن در سازه های پیش ساخته بتنی همچنین پی و دیوار و سقف نام برد .نرده کشی و ایجاد موانع جهت انبارها و کارخانجات می باشد و چون ابعاد متنوعی دارد نیاز این بخش را تامین خواهد کرد . یکی دیگر از کاربردهای جالب این محصول گاهی پیش می آید که در سقف کامپوزیت کانال سازی جهت مترو و تونل های آن همچنین در صنعت پل سازی و همینطور کانال های آبرسانی از این محصول بسیار استفاده می کنند .در مواردی که نیاز به مقاومت در سطوح بتنی و فونداسیون مطرح باشد از جمله سد سازی و پل سازی شبکه میلگردی مش با میلگردهای قطور و ابعاد ۲*۶ و یا ابعاد درخواستی مهندسین در اختیارشان قرار میگیرد .همان‌ طور که در قسمت ‌های قبلی به آن اشاره کردیم، انواع توری مش کاربردهای بسیار فراوانی در زمینه ‌های مختلف دارد. از انواع توری مش در صنایع بزرگ و کوچک، کشاورزی و باغداری، جابه‌جایی و حمل ‌و نقل، حصارکشی اماکن به عنوان توری حصاری، معادن و حتی دکوراسیون منزل استفاده می‌ شود. همچنین در ساخت سازه‌ های بزرگ مانند سیلو، تونل، کف‌ سازی پروژه‌ های عمرانی و ساخت کانال‌ های آب نیز میتوان از انواع توری مش برحسب محیط کاربرد استفاده کرد. از طرفی استحکام و دوام بسیار بالای توری ‌های مشبک آنها را به مصالحی عالی برای حصارکشی اماکن مختلف تبدیل کرده است.

چشمه‌ های مربعی و مستطیلی موجود در این توری‌ ها از یک‌ طرف باعث تهویه هوای مناسب می ‌شود اما در هنگام آتش ‌سوزی در برابر جریان آب مانع نمی‌ شود. به همین دلیل از آن برای حفاظت از حیوانات با جثه‌ های بزرگ نیز استفاده می ‌شود. استفاده از توری ‌های مش ضد زنگ در استخرها نیز متداول است. همچنین از توری‌ های مشبک در ساخت سقف ‌های کامپوزیت، قطعات و دیوارهای پیش ‌ساخته نیز استفاده می‌ شود.عواملی که شبکه میلگردی مش را نسبت به دیگر محصولات ارجح قرار می دهد سرعتی است که در عملیات جاگذاری مفتول دارد و نسبت به سایر روش ها برتر است همچنن تسهیل در حمل آن و کاهش هزینه هایی که به جهت نصب پرداخت میگردد و دیگر اینکه صرفه جویی بهینه ای که در مصرف میلگرد وجود دارد و مهمتر از آن رعایت صحیح مبحث نهم مقررات ملی ساختمان است که در این محصول به خوبی رعایت گردیده است.

کلام پایانی

همان گونه که قبلا هم گفته شد و لحاظ گردید توری مشی در انواع مختلفی تولید میشود که هر کدام از آن ها کاربردهای متنوع و فراوانی دارد در سازه های مختلف در واقع استفاده از توری مش در ساخت و ساز و همچنین بر تقویت سازه به شدت کار را اسان می کند و علاوه بر هزینه در زمان پروژه هم صرفه جویی می شود.

سوالات متداول

مش بندی به چه معناست؟

در ایجاد شبکه های میلگردی معمولا از میلگردهای طولی و عرضی با زاویه ۴۵ درجه روی یک دیگر قرار گرفته و نقاط اتصال آن ها با دستگاه های تمام اتومات به وسیله جوش به هم متصل می شوند.

مزیت های مش بندی ساختمان چیست؟

بهینه سازی مصرف میلگرد + رعایت کامل بند نهم مقررات میلی ساختمان + بالا بردن مقاومت ساختمان از مزیت های مش بندی ساختمان می باشد.

بهینه سازی مصرف میلگرد، رعایت کامل بند نهم مقررات ملی ساختمان، بالا بردن مقاومت ساختمان

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *