ورق آلومینیوم طرح دار چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

ایمان شکوهیان
انواع ورق طرح دار آلومینیوم

به نظر شما مهمترین خصوصیات ورق آلومینیوم طرح دار چیست؟ ورق آلومینیوم به دلیل مزایایی که دارند، بعد از ورق‌های فولادی یکی از پرکاربردترین انواع ورق‌های فلزی به شمار می‌آیند. خصوصیات منحصر به فرد این ورق‌ها سبب شده تا کاربردهای فراوانی در حوزه‌های مختلف داشته باشند. در این مقاله آهن رسان بنگاه خرید و فروش و استعلام قیمت آهن، پاسخ سوالات خود را مطالعه نمایید.

اما درباره این سوال که مهمترین مشخصات ورق طرح دار آلومینیوم چیست؟ باید بگوییم که ورق آلومینیوم طرح دار یکی از مهمترین مقاطع فلزی است که از استحکام بالایی برخوردار می‌باشد. فلز آلومینیوم، واکنش پذیری بالایی با اکسیژن دارد، در نتیجه به محض تماس با هوا، یک لایه‌ی اکسیدی بر روی آن ایجاد می‌شود. با این وجود، برعکس فلزات آهنی، این لایه اکسیدی از سطح ورق آلومینیوم جدا نمی‌شود و بسیار چسبنده است. در نتیجه همین لایه سطحی اکسیدی، موجب محافظت از دیگر قسمت‌های ورق می‌شود و از اکسید شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

از طرفی، ورق آلومینیوم چگالی بسیار پایینی دارد و در یک حجم برابر، وزن آن یک سوم وزن ورق‌های فولادی است. اما استحکام ورق آلومینیوم نسبت به ورق‌های فولاد بالاتر است. یکی دیگر از مهمترین ویژگی ورق طرح دار آلومینیوم انعطاف پذیری بالای ان در کنار کیفیت سطحی بسیار عالی ورق است که سبب شده ورق طرح دار آلومینیوم در حوزه‌های مختلف کاربرد داشته باشد. در ادامه اطلاعات کاملتری در خصوص مشخصات ورق‌های آلومینیوم طرح دار ارائه خواهیم کرد. پس این مقاله آهن رسان را تا انتها دنبال کنید تا در مورد قیمت ورق آلومینیوم امروز نیز اطلاعات کسب کنید.

 

  کوره ذوب آلومینیوم

 

مهمترین کاربرد ورق آلومینیوم در صنایع مختلف

در این بخش قرار است در خصوص مهمترین کاربردهای ورق آلومینیوم طرح دار صحبت کنیم. مهمترین کاربرد ورق آلومینیوم چیست، کاربرد در حوزه ساخت و ساز و برای مصارف تزیینی است. هم ورق آلومینیوم امباس و هم ورق آجدار در دکوراسیون و علی الخصوص کابینت سازی و راویز بندی کاربرد زیادی دارند.

مشخصات ورق طرح دار آلومینیوم

علاوه بر این، ورق‌های آلومینیومی در کف سازی بیمارستان، کارخانه‌ها، گاوداری و… کاربرد فراوانی دارد. یکی دیگر از مهمترین کاربردهای ورق طرح دار آلومینیومی، کاربرد در راه پله، پل‌های عابر پیاده، پیاده‌روها و … است. از طرفی ورق آلومینیومی در ساخت تریلرهای قایق، کشتی و لوازم جابجایی مکانیکی نیز کاربرد دارد. همچنین استفاده از ورق آلومینیوم امباس در ساخت بدنه پله برقی نیز بسیار رایج است.

 

مهمترین انواع ورق آلومینیوم طرح دار کدامند؟

انواع ورق آلومینیوم طرح دار به دو دسته کلی تقسیم می‌شود که این دو دسته عبارتند از:

  1. ورق آلومینیوم آجدار: این دسته از ورق‌های آلومینیومی، عموما برای مصارف تزیینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورق آلومینیومی آجدار پوشش بسیار سختی دارد اما وزن آن پایین است. از طرفی این دسته از ورق‌های آلومینیومی از ظاهری زیبا و طول عمری بالا برخوردارند. لذا همین خصوصیات سبب شده تا استفاده از این ورق به عنوان کفپوش بسیار رایج باشد. همچنین در تابلوهای شیبدار یا عمودی نیز از ورق آجدار آلومینیومی استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که استفاده از انواع ورق آلومینیوم آجدار در پیاده روها، راه پله‌ها، پل‌های عابر پیاده و … نیز بسیار رایج است.
  2. ورق آلومینیوم امباس: ورق امباس آلومینیومی، به دسته‌ای از ورق‌های آلومینیومی گفته می‌شود که دارای طرح و الگوی خاصی هستند. اِمباس کردن ورق به این شکل است که پس از تمام شدن فرایند نورد گرم، غلتک‌هایی به منظور برش و الگو کشی بر روی ورق آلومینیومی حرکت داده شده و فرایند امباس کردن اتفاق می‌افتد. ورق آلومینیومی امباس شده از کیفیت بالایی برخوردار بوده و زیبایی خاصی دارند و همین موضوع سبب می‌شود که از آن‌ها در تولید کابینت آشپزخانه و دکوراسیون منزل استفاده فراوانی بشود.

انواع ورق طرح دار آلومینیوم

 

  ورق آلومینیوم امباس چیست؟ کاربرد و ۴ انواع ورق امباس آلومینیوم

 

اطلاعاتی درباره تفاوت‌های ورق آلومینیوم آجدار و امباس

همانطور که در قسمت قبل هم ذکر شد، ورق آلومینیوم طرح دار آجدار و امباس از نظر شکل ظاهری با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. از طرفی کاربردهای این دو دسته از ورق‌های آلومینیومی نیز به دلیل تفاوت‌هایی که در شکل ظاهری دارند، با هم متفاوت است.

در کنار این موارد، نوع آلیاژ و یکسری خصوصیات ورق آلومینیوم امباس و آجدار نیز با هم تفاوت دارند. ضخامت ورق آلومینیوم آجدار بین ۰.۸ تا ۵ میلی متر است و این در حالی است که ورق‌های آلومینیومی امباس در ضخامت ۰.۳ تا ۱ میلی متر عرضه می‌شوند. دلیل ضخامت پایین‌تر ورق امباس شده این است که در طی فرایند نورد، غلتک‌ها به صورت رفت و برگشتی بر روی ورق حرکت می‌کنند. لازم به ذکر است که کاربرد ورق آلومینیوم امباس در حوزه ساخت و ساز بیشتر از ورق‌های آجدار است.

آشنایی با فرایند تولید ورق آلومینیوم طرح دار

به صورت کلی، ساخت ورق طرح دار آلومینیوم با دو روش نورد گرم و سرد انجام می‌شود. با این وجود تولید ورق آلومینیومی به روش نورد سرد رواج کمتری دارد. در طی فرایند تولید ورق آلومینیومی به روش نورد گرم، ابتدا شمش‌های آلومینیومی از میان غلتک‌های سنگینی عبور می‌کند تا طول آن‌ها افزایش پیدا کند. پس از آن شمش تحت فرایند و مراحل نوردکاری گرم قرار گرفته و دمای آن به یک حد مشخص برسد.

ساخت ورق طرح دار آلومینیوم

پس از این مرحله، شمش شکلی شبیه موم پیدا کرده و سپس زیر غلتک‌های سنگین می‌رود تا ضخامت آن به میزان مورد نیاز برسد. لازم به ذکر است که در طی فرایند نورد، برای حذف تنش‌های احتمالی، آلومینیوم را به یک میزان قابل توجه می‌کشند. پس از این مرحله، به ورق اجازه می‌دهند تا به صورت آرام آرام سرد شده و استحکام آن بالا رود. در نهایت محصول نهایی به شکل ورق برشی یا رول برش خورده و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

نکات کلیدی در انتخاب ورق آلومینیومی طرح دار

  • در هنگام انتخاب ورق آلومینیوم طرح دار یکسری پارامترهای کلیدی وجود دارد که باید مد نظر قرار داده شود. اولین پارامتر در انتخاب ورق آلومینیوم، کاربردی است که از ورق طرح دار انتظار دارید. ورق آلومینیوم در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارد، در نتیجه بسته به کاربردی که از این ورق‌ها انتظار دارید، باید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

  بهترین روش تولید و ساخت ورق آلومینیوم

 

  • دومین پارامتر مهم در انتخاب ورق آلومینیوم، ضخامت و سایز ابعاد ورق است. همانطور که ذکر شد، ورق آلومینیومی طرح دار امباس، ضخامتی کمتر از ۱ میلی متر دارد. اما ضخامت ورق آلومینیوم آجدار تا ۵ میلی متر هم می‌رسد. در نتیجه در مواردی که ضخامت بیشتر ورق برای شما مناسب است، باید ورق آلومینیوم آجدار را انتخاب کنید.
  • سومین پارامتر مهم، برند تولید کننده ورق است. علاوه بر این، قیمت ورق طرح دار، شیوه عرضه ورق و پارامترهایی از این دست نیز در انتخاب انواع ورق طرح دار آلومینیوم نقشی کلیدی را بازی می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید راهنمای خرید ورق آلومینیوم را ببینید.

ورق طرح دار آلومینیوم

نرخ ورق آلومینیوم طرح دار در بازار داخلی

به صورت کلی، قیمت ورق‌های آلومینیوم طرح دار به پارامترهای مختلفی وابسته است. اولین پارامتر مهم وزن ورق است. وزن ورق آلومینیوم طرح دار به ضخامت و سایز ورق وابسته است. از طرفی جنس ورق نیز در تعیین قیمت ورق بسیار مهم است.

به صورت کلی، فرایند تولید ورق امباس سخت‌تر و پیچیده‌تر از فرایند تولید ورق آجدار است و در نتیجه قیمت این دسته از ورق‌ها بیشتر از ورق آلومینیوم آجدار است. در کنار این موارد، قیمت جهانی آلومینیوم و آلیاژهای آن، برند عرضه کننده ورق و نوسانات داخلی بازار ارز نیز بر روی قیمت انواع مختلف ورق طرح دار در بازار داخلی تاثیر به سزایی دارد.

سایت ما، یکی از مهمترین مراکز فعال در زمینه عرضه انواع مختلف محصولات فلزی، از جمله ورق آلومینیوم است. از طریق شماره تلفن‌های موجود در سایت ما می‌توانید با متخصصین ما ارتباط گرفته و اطلاعات دقیقی در خصوص قیمت ورق آلومینیوم طرح دار به دست بیاورید.

ورق آلومینیوم طرح دار

 

  مراحل تولید ورق فولادی

 

نتیجه گیری

در این مقاله درباره ورق‌های آلومینیوم طرح دار صحبت شد. ورق آلومینیوم طرح دار یکی از مهمترین مقاطع فلزی است که در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار مقاوم است. می دانید که موضوع زنگ آهن در فلزات بسیار مهم است. همچنین این دسته از ورق‌های فلزی از وزن بسیار سبک و استحکام بالایی برخوردار هستند. از جمله دیگر خواص ورق آلومینیوم می‌توان به انعطاف پذیری بالای ورق آلومینیومی در کنار کیفیت سطحی مطلوب آن اشاره کرد که سبب شده ورق آلومینیومی طرح دار در حوزه‌های مختلف کاربرد داشته باشد.

لازم به ذکر است که از نظر ظاهری، ورق آلومینیوم با رویه طرح دار به دو دسته ورق امباس و ورق آجدار تقسیم بندی می‌شود. در این بین، ورق آلومینیوم طرح دار امباس ضخامت پایین‌تری داشته و ضخامت آن حدودا بین ۰.۳ تا ۱ میلی متر است. اما ورق‌های آلومینیوم طرح دار آجدار دارای ضخامتی بین ۰.۸ تا ۵ میلی متر هستند و در نتیجه از آن برای مواردی استفاده می‌شوند که استحکام و کیفیت بالایی نیاز است.

لازم به ذکر است که یکی از مهمترین کاربردهای ورق‌های آجدار در حوزه ساخت و ساز و تزئینات ساختمان است. علاوه بر این، استحکام و مقاومت به اصطکاک بالای این ورق‌ها سبب شده تا استفاده از آن‌ها در پله برقی، پل‌های عابر پیاده، راه پله و غیره بسیار رایج باشد. از طرفی، این ورق‌ فلزی در ساخت تریلرهای قایق، کشتی و لوازم جابجایی مکانیکی نیز کاربرد دارند.

هرچند ورق آلومینیوم طرح دار از قیمت مناسبی نسبت به دیگر انواع ورق‌های فلزی برخوردار است اما قیمت آن به پارامترهای مختلفی وابسته است. نوع ورق طرح دار AI، ضخامت و ابعاد ورق، کیفیت ورق تولیدی و … از جمله مهمترین پارامترهای تاثیر گذار بر قیمت ورق آلومینیومی است.

برای کسب اطلاعات کامل درمورد انواع و قیمت ورق آهن و قیمت آهن امروز برای کاربردهای متنوع با کارشناسان حرفه ای ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

بهترین کارخانه ورق آلومینیوم در ایران کدام است؟

محصولات کارخانه اراک معروف تر است.

آیا کار برشکاری ورق آلومینیوم در طول شش متری هم انجام می دهید؟

بله در شرکت آهن رسان کلیه خدمات برشکاری فلزات انجام می شود.

آیا به شهر تبریز ارسال می کنید؟

بله امکان ارسال به تمام نقاط کشور وجود دارد.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *