ورق روغنی چیست؟

ایمان شکوهیان
انواع ورق روغنی

در لیست انواع ورق فولادی که توسط کارخانه های ذوب آهن و بزرگترین تولیدکنندگان فولاد جهان عرضه می شود، ورق روغنی به عنوان یکی از پرکاربردترین و مهم ترین انواع ورق فلزی و محصولات فولادی است. در اینجا ضمن معرفی کامل این محصول در مورد قیمت ورق روغنی امروز و کاربردهای آن صحبت می کنیم با آهن رسان که مرجع تخصصی قیمت آهن امروز است، همراه باشید.

آهن فراوان ترین فلز زمین است. تقریباً ۹۰ درصد محصولات فلزی از آهن و مشتقات آن ساخته می شوند. فولاد مهم ترین آلیاژ آهن است و به خاطر استحکام و مقاومت بالایی که دارد اهمیت زیادی دارد. از فولاد و آلیاژهای آن محصولات و مقاطع زیادی ساخته می شود؛ ورق یک نوع پرکاربرد است که انواع گوناگونی دارد و در صنایع زیادی استفاده می شود.

ورق روغنی چیست؟

به طور خلاصه ورق روغنی که بیشتر به صورت رول عرضه می شود دارای ظاهری تمیز، براق و صیقلی است. نوع شیت و برگه ای این محصول در ابعاد استاندارد برش می خورد. با توجه به روش ساختی که دارد می توان ضخامت های پایین از آن را تولید کرد. با معتبرترین مرکز خرید و فروش و استعلام قیمت آهن همراه باشید.

روش تولید ورق روغنی

در کارخانه شمش های فولادی را وارد کوره های ذوب می کنند تا در دمای بالا تحت حرارت قرار بگیرد و به راحتی قابل فرم دهی و نوردکاری شود. در دمای بالا شمش ها، شمشه ها، اسلب و بیلت فولادی را نورد می کنند – نوردکاری گرم – تا ضخامت آن کاهش یابد و بعد در ابعاد استاندارد برش می زنند و یا به صورت رول عرضه می کنند. سپس این ورق های نورد شده دوباره در خط تولید نورد فولاد سرد قرار می گیرند تا در دمای پایین نورد شوند و ضخامت آن ها کم تر شود. در نوردکاری سرد به دلیل اینکه فولاد در دمای اتاق و پایین فرم دهی می شود، کیفیت ظاهری آن بالا است، استحکام و مقاومت بالاتری دارد و دقت ابعادی بالاتری نیز دارد.

 

  ورق سیاه چیست؟ مهمترین کاربردها و مشخصات فنی

 

 • در فرایند نوردکاری ورق به روش سرد، برای اینکه اصطکاک کم شود و دمای بین ورق و دستگاه نورد کمتر شود و نوردکاری روانتر انجام شود، از روغنکاری ورق استفاده می شود. در واقع دلیل نامگذاری این محصول هم به خاطر ظاهری تمیز و روغنی و هم به خاطر مرحله روغنکاری ورق است.
 • محصول ورقی که از خط تولید نورد سرد بیرون می آید دارای ظاهری تمیز و براق است با این حال، بهتر است که شست و شو داده شود تا هم روغن ها و آلودگی های سطحی آن از بین برود و هم کیفیت و دوام بهبود یابد.
 • لازم به ذکر است برای افزایش کیفیت و دوام ورق های روغنی معمولاً آن ها را بعد از خروج از خط تولید تحت عملیات انیل کاری قرار می دهند. آنیل نوعی روش و عملیات حرارتی برای سخت کاری فولاد است.
 • عملیات دیگری که برای بهبود کیفیت ورق های روغنی انجام می شود، پرداخت کاری است که برای یکنواختی و تمیزی سطح کار می باشد.

مشخصات و قیمت ورق در انواع و ابعاد مختلف را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

 

کاربرد ورق روغنی

 

  راهنمای خرید ورق سیاه مرغوب بازار!

 

مشخصات ورق روغنی

وقتی فولاد در دمای پایین نورد می شود، فشرده شدن فولاد در این حالت موجب فشرده شدن ساختار مولکولی – و نه تغییر آن – می شود. به همین دلیل است که استحکام و مقاومت ورق سرد در برابر فشارهای وارد شده بالا است.

از طرفی وقتی ورق در دمای پایین نورد می شود، زیبایی و رنگ فلزی آن حفظ می شود – بر عکس ورق گرم که پوسته پوسته، تیره و سیاه می شود – بنابراین این محصول را برای کاربردهایی که ظاهر زیبا برای آن ها اهمیت دارد، بهتر است.

ورق های روغنی به راحتی قابل رنگ کاری هستند. این محصول را برای ساخت ورق رنگی، تین پلیت و گالوانیزه استفاده می کنند.
یک راه برای تشخیص ورق های روغنی سرد از ورق های گرم، ضخامت محصول است. همانطور که گفته شد، فولاد در دمای بالا به راحتی فرم می گیرد اما اگر دمای فولاد بالا باشد نمی توان به راحتی سایز و ضخامت آن را با دقت بالا به دست آورد و این کار برای ضخامت های خیلی کم بسیار دشوار است به همین دلیل معمولاً ورق های خیلی نازک – ضخامت کمتر از ۱ میلی متر – را فقط به روش نورد سرد تولید می کنند بنابراین تمام ورقهایی با ضخامت کمتر از این مقدار را در دسته ورق های روغنی و سرد می توان قرار داد.

اطلاعات کامل را پیش از خرید در مورد این محصول و سایر محصولات ورق فولادی، با مرجع قیمت ورق مطرح نمایید.

 

انواع ورق روغنی

این ورق ها از نظر جنس و ترکیب شیمیایی آهن و فولادی که دارند، در چند نوع تقسیم بندی می شوند. در اینجا سه نوع رایج را بیان می کنیم ولی فولادهایی که برای ساخت این ورق مورد استفاده قرار می گیرند متنوع هستند.

 

  ورق سیاه چیست؟ مهمترین کاربردها و مشخصات فنی

 

ویژگیهای کاربردی ورق روغنی این مواردی بود که گفته شد. مشخصات فنی و مکانیکی محصول البته به جنس آن بستگی دارد. همانطور که می دانید فولاد انواع مختلفی دارد و آلیاژهای آن در ترکیب شیمیایی و عناصر تشکیل دهنده با هم فرق دارند.

سه نوع فولاد برای ساخت این ورق وجود دارد که رایج تر هستند:

 1. فولاد st12
 2. فولاد st13
 3. فولاد st14

این فولادها ازنظر مقاومت کششی به ترتیب فولاد معمولی، فولاد نیمه کششی و فوق کششی هستند؛ و محصولات ورقی که از این فولادها ساخته می شود نیز به همین ۳ دسته تقسیم می شوند و به نسبت مشخصاتی فنی که دارند، در کاربردهای مناسب مورد استفاده قرار می گیرند.

یک ویژگی ورق روغنی داشتن تاریخ انقضا است. ورق های روغنی بین ۶ تا ۱۸ ماه دارای تاریخ انقضا هستند به این معنی که پس از گذشت زمان مشخصی از تولید، مشخصات فنی ورق تغییر می کند؛ بنابراین نگهداری، انبارداری و استفاده از این محصول نیازمند داشتن اطلاعات دقیق از محصول می باشد.

ابعاد این ورق موجود در بازار به صورت رول های با عرض ۱۰۰۰، ۱۲۵۰ در ضخامت های زیر ۳ میلی متر می باشد در حالی که ورق های برش خورده و فابریک نیز در ابعاد استاندارد طول ۱ متر، ۲ متر و ۱.۵ متر با همین ضخامت ها موجود هستند.

 

  ورق سرد چیست؟

 

با توجه به توضیحات داده شده، می دانید که مزایای ورق روغنی چیست. این محصول به خاطر چه خصوصیاتی در چه صنایعی بیشتر کاربرد دارد. معمولاً محصولات فولادی را بر اساس وزنی که دارند خرید و فروش می کنند، بنابراین برای اطلاع از قیمت ورق روغنی باید بتوانید وزن آن را محاسبه کنید برای این کار فرمول های مشخصی وجود دارد. همچنین قیمت واحد کیلوگرم کارخانه های مختلف نیز قابل استعلام می باشد.

مشخصات ورق روغنی

کاربرد ورق روغنی

این محصول فولادی را در صنایع مختلفی استفاده می کنند:

 • صنعت ساخت و ساز، برای تولید انواع پروفیل ساختمانی
 • صنعت تولید لوازم خانگی، ساخت یخچال، کمد، کابینت، هود، آبگرمکن، اجاق گاز و غیره.
 • صنایع ساخت تهویه مطبوع و فیلتر سازی
 • ساخت مخزن و نگهدارنده
 • صنعت خودرو سازی، ساخت بدنه، لوله اگزوز،
 • رادیاتورسازی
 • صنایع روشنایی، الکتریکی و تابلو برق

و بسیاری از مواردی که در اینجا ذکر نشده است، از انواع پرکاربرد این نوع ورق محسوب می شوند.

 

  کارخانه جات تولیدکننده ورق روغنی در ایران و جهان

 

کاربرد ورق روغنی در صنایع مختلف هم به شکل فابریک شیت و هم به صورت رول و برش خورده می باشد. در ایران چندین کارخانه تولیدکننده این ورق در حال فعالیت هستند. کارخانه فولاد مبارکه اصفهان، فولاد هفت الماس و کارخانه فولاد غرب کرمانشاه مهمترین آن ها به شمار می روند. معمولا ورق روغنی هفت الماس و ورق روغنی اصفهان در بازار فروش بالاتری دارند. چنانچه قصد خریداری کردن ورق روغنی هفت الماس و ورق روغنی اصفهان را دارید می‌توانید ابتدا از قیمت ورق روغنی هفت الماس و قیمت ورق روغنی فولاد اصفهان مطلع شوید، سپس اقدام به خرید کنید.

برای کسب اطلاعات کامل درمورد قیمت ورق و تمامی محصولات به لینگ پرج شده مراجعه نمایید.

ورق روغنی چیست

سوالات متداول

آیا ورق روغنی هم زنگ می زند؟

بله در صورتی که در مجاورت رطوبت و اکسیژن هوا باشد به تدریج زنگ می زند.

آیا ورق روغنی را می توان جوشکاری کرد؟

بله با رعایت اصول مربوط به آن می توان جوشکاری کرد.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *