رابیتس سقف چیست؟

شیبش

رابیتس نوعی محصول برگرفته از ورق گالوانیزه گرم است که در هنگام تولید به شکل ورق فولادی مشبک در می‌آید. از رابیتس برای تقویت آجر، ساخت جاده و اسلب‌های بتنی  و ... کاربرد دارند.

رابیتس یا راویز یکی از مصالح پرکاربرد و پرطرفدار در صنعت ساخت و ساز است که به وسیله فرایند پرس‌کاری و کشش روی ورق گالوانیزه تولید می‌شود. رابیتس از این جهت در ساختمان سازی مهم است که در اکثر فرایندهای ساختمانی نظیر دکوراسیون داخلی، ساخت نما و سقف کاذب و به طورکلی فعالیت‌های تزیینی و ترمیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین رابیتس‌ها بر اساس نوع کاربرد و نیاز  انواع مختلفی دارند که به سه دسته کلی ۹ ستونه، ۱۱ ستونه و ۱۳ ستونه تقسیم می‌شود. از آن‌جایی که رابیتس از ورق گالوانیزه به دست می‌آید، قیمت رابیتس به قیمت ورق آهن و  قیمت آهن امروز بستگی دارد.

رابیتس سقف چیست؟ - کاربرد انواع رابیتس در صنعت | آهن‌رسان

  محاسبه وزن ورق

رابیتس چیست؟

به ورق‌های فولادی مشبک که از فرایند پرس‌کاری و کشش ورق گالوانیزه گرم ساخته‌ شده‌اند، رابیتس (Rabitz) گفته می‌شود. رابیتس‌ها انواع مختلفی دارند که برحسب کاربرد معمولا در صنعت سازه و ساخت و ساز استفاده می‌شود. این محصولات عمدتا در ساخت دکوراسیون داخلی، سقف کاذب و ایجاد پیوستگی بین ترک‌های دیوار کاربرد دارد. جالب است بدانید ماده اولیه و سازنده رابیتس تنها فولاد و ورق گالوانیزه نیست و این محصول می‌تواند با پلیمر نیز تولید شود. 

کاربرد رابیتس در صنعت

 اگر رابیتس را با کاربردهای آن تعریف کنیم، حتماً بهتر آن را خواهید شناخت:

 • رابیتس را در ساخت سقف‌های کاذب، گچ کاری و گچ‌بری، ساخت نما، برای پوشش دادن به تیرآهن و آرماتور، پوشش دادن به بتن سیمانی، برای ترمیم و بازسازی ترک‌های ساختمان، برای دکوراسیون داخلی و بسیاری از کاربردهای دیگر مورد استفاده قرار می دهند.
 • شبکه رابیتس محبوبیت زیادی در صنعت ساختمان‌سازی دارد. با اجرای رابیتس بر سطح دیوارها پیوستگی کامل ایجادشده و یک بستر مناسب برای نصب تأسیسات برقی و مکانیکی، سیستم نوری و در انتها گچ کاری و رنگ‌کاری ایجاد می‌شود.
 • همچون ورق شیروانی و ورق کرکره، استفاده در ساخت سقف شیروانی، سقف آلاچیق و المان‌های شهری از دیگر کاربردهای رابیتس است. در صورتی که قصد خرید انواع ورق را دارید می‌توانید برای اطلاع از قیمت ورق شیروانی ۶ متری و قیمت ورق کرکره گالوانیزه امروز به لینک‌های درج شده مراجعه کنید.

رابیتس چند نوع دارد؟ 

همچون تمام مصالح ساختمانی رابیتس نیز انواع مختلفی دارد که بر اساس ستون، وزن و چشمه دسته‌بندی می‌شود. رابیتس کار یا همان کسی که رابیتس‌بندی می‌کند و این عملیات را در ساختمان اجرا می‌کند، می‌تواند در انتخاب نوع رابیتس به شما کمک می‌کند. اگر قصد خرید رابیتس را دارید باید در ابتدا انواع آن را بشناسید و سپس توجه داشته باشید که نوع خریداری شده با مورد مصرفی و متراژکاری تطابق داشته باشد. شما باید نوع و وزن رابیتس را بر اساس نوع و نیاز کار خود انتخاب کنید. 

انواع رابیتس بر اساس ستون (پل)

رابیتس‌ها بر اساس کاربرد دسته‌بندی می‌شوند که رابیتس بر اساس ستون یکی از انواع پرکاربرد آن محسوب می‌شود. به تعداد ستون رابیتس، پل ستون نیز گفته می‌شود. انواع رایج رابیتس در ایران بر اساس ستون ، ۹، ۱۱ و ۱۳ ستونه هستند که هر نوع کاربرد متفاوتی دارد. در برخی از کشورها رابیتس ۱۷ ستونه نیز استفاده می‌شود؛ اما به‌طورکلی نوع ۱۳ ستونه از کیفیت و محبوبیت بالایی برخوردار است اما قیمت بیشتری هم نسبت به سایر انواع رابیتس دارد. از طرفی به‌کار بردن انواع رابیتس به جای یکدیگر غیر اصولی و غیر استاندارد است چرا که هر کدام از انواع رابیتس تحمل وزن خاصی را دارد برای مثال برای رابیتس سقف باید از رابیتس ۱۳ ستونه که تحمل وزن بیشتری برای گچ کاری دارد استفاده بشود.

انواع رابیتس بر اساس وزن

هرچه ورق گالوانیزه به‌کاررفته در ساخت رابیتس ضخامت بیشتری داشته باشد، رابیتس خروجی نیز سنگین‌تر خواهد بود؛ بنابراین می‌تواند انواع رابیتس را بر اساس وزن به دسته‌های سبک، نیمه سبک، سنگین و فوق سنگین تقسیم کرد. هرچه رابیتس سنگین‌تر باشد قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود؛ اما با افزایش قیمت الزاما رابیتس کیفیت بهتری نخواهد داشت. استفاده از رابیتس سنگین در سقف کاذب علاوه بر هزینه بالا کار را سخت‌تر هم می‌کند. معمولاً برای ساخت سقف کاذب به دلیل نیاز به انعطاف‌پذیری بیشتر از رابیتس ۹ ستونه استفاده می‌شود.

جدول مشخصات انواع رابیتس بر اساس وزن به شکل زیر است:

انواع سبک نیمه سنگین سنگین فوق سنگین
۹ ستون ۶۵۰ گرم ۷۸۰ گرم ۸۷۰ گرم ۹۰۰ گرم
۱۱ ستون ۸۳۰ گرم ۸۳۰ گرم    
۱۳ ستون ۸۶۰ گرم ۸۶۰ گرم ۱۰۰۰ گرم ۱۰۸۰ گرم

انواع رابیتس بر اساس چشمه

به روزنه‌های بین ستون‌ها چشمه می‌گویند. چشمه‌ها در شکل‌های مختلف مثل مربع، لوزی متوازی‌الاضلاع ساخته می‌شوند. معمولاً در ایران چشمه‌های با شکل متوازی‌الاضلاع تولید می‌شوند. چشمه رابیتس از این جهت اهمیت دارد که کار جذب انرژی را انجام می‌دهد. اندازه این چشمه مهم است. اگر اندازه چشمه رابیتس زیاد باشد، انرژی زیادی هدر می‌رود و اگر اندازه چشمه رابیتس کم باشد در برابر جذب انرژی مقاومت ایجاد می‌شود. به اندازه بهینه‌ای که برای چشمه رابیتس در نظر گرفته می‌شود، زاویه چشمه می‌گویند.در بازار می‌توان رابیتس ۲ یا ۳ چشمه‌ای پیدا کرد. 

رابیتس سقف چیست؟ - کاربرد انواع رابیتس در صنعت | آهن‌رسان

  قیمت ورق کرکره گالوانیزه مشهد

مزایا و معایب رابیتس چیست؟

 • سرعت اجرا
 • عدم نیاز به نیروی متخصص برای اجرا
 • تنوع در ایجاد طرح‌های مختلف و موردنظر مشتری
 • تهیه آسان و فراوانی انواع رابیتس در بازار
 • استحکام مناسب (به‌شرط رعایت اصول مهندسی)

رابیتس در کنار تمام مزایایی که دارد معایبی نیز دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • سنگین بود وزن سازه
 • مصرف گچ و ملات زیاد
 • امکان بروز ترک‌های فراوان در پوشش نهایی مخصوصاً در گچ به دلیل اختلاف انبساط حرارتی و یا به دلیل ارتعاشات و لرزش ساختمان
 • وجود محدودیت در فضای گچ کاری و عدم طرح پذیری
 • ایجاد خوردگی در قسمت‌های شاسی کشی به‌خصوص در محل جوش (در درازمدت)
 • عدم وجود خاصیت ضد صدا

مراحل رابیتس‌ سقف

 فرآیند رابیتس سقف چند مرحله دارد که با توجه به اصول اجرای سقف کاذب انجام می‌شود.

 1. در مرحله اول کلاف‌بندی انجام می‌شود
 2. در مرحله بعد، برای رابیتس‌کاری توری رابیتس روی ساختار کلاف میلگرد، پوشیده می‌شود.
 3. در مرحله آخر گچ‌کاری روی رابیتس انجام می‌شود.

رابیتس سقف چیست؟ - کاربرد انواع رابیتس در صنعت | آهن‌رسان

  قیمت ورق گالوانیزه در مشهد

اجزای تشکیل‌دهنده رابیتس سقف 

رابیتس سقف از قسمت‌های مختلفی تشکیل می‌شود که در ادامه هر یک را توضیح می‌دهیم.

میلگردهای آویز

 • میلگرد آویز کار انتقال بار اصلی سقف کاذب به سقف اصلی تیرآهن را به عهده دارد. میلگرد آویز به دو صورت دفنی و جوشی به سقف اصلی متصل می‌شود.
 • حداقل طول جوش ۲ سانتی‌متر و حداقل قطر میلگرد (با توجه به وزن سقف کاذب) ۶ میلی‌متر است. همچنین اندازه فاصله میلگردهای آویز باید ۶۰ سانتی‌متر باشد.

نبشی‌های باربر

 • کار انتقال بار از میلگردهای آویز به سقف اصلی را نبشی‌های باربر انجام می‌دهند. اندازه نبشی باربر به‌اندازه بار، فاصله نبشی طول آزاد آن بستگی دارد.
 • حداقل اندازه موردنظر آن ۳ سانتی‌متر و حداکثر ۵ سانتی‌متر است.
 • نبشی باربر را اغلب در کناره سقف و کنج استفاده می‌کنند.
 • توجه داشته باشید که نبشی‌های باربر که از مواد بازیافتی تولید می‌شوند خیلی مناسب نیستند. رابیتس چیست و چه کاربردی دارد

توری رابیتس

 • توری رابیتس با متصل کردن مفتول‌های باریک به پای اصلی گالوانیزه تشکیل می‌شود.
 • توری رابیتس‌بندی با عنوان پل نیز شناخته می‌شود. پل به دو نوع اصلی و فرعی تقسیم می‌شود.

سیم‌های گالوانیزه

 • سیم‌های گالوانیزه را رابیتس‌بندی نیز می‌نامند. سیم گالوانیزه نرم‌تر از سیم‌های آرماتوربندی بوده و ضدزنگ هستند.
 • سیم‌های گالوانیزه کار اتصال میلگردهای فرعی و نبشی‌های باربر به توری رابیتس را به عهده دارند.

اندود گچ و سیمان

در مرحله اول توری رابیتس با گچ پر می‌شود و در مرحله دوم روکش نهایی با ملات سیمان انجام می‌شود.

رابیتس سقف چیست؟ - کاربرد انواع رابیتس در صنعت | آهن‌رسان

  ورق آلومینیوم مشهد

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی انواع رابیتس نحوه راه‌اندازی و کاربرد آن به عنوان یک ابزاری پر طرفدار در صنعت ساختمان‌ و ساز پرداختیم؛ رابیتس یا راویز در انواع مختلفی بر اساس مشخصاتی مانند وزن و چشمه و همچنین تعداد ستون‌ها دارند که هر کدام کاربرد خاص خود را به هنگام اجرای رابیتس دارند. شما برای خرید مصالح و تمام مقاطع آهنی موردنیازتان جهت رابیتس کاری می‌توانید به سایت آهن‌رسان که مرجع خرید آهن‌آلات آنلاین است، مراجعه کنید و ضمن اطلاع از قیمت لحظه‌ای آهن سفارش خود را به‌صورت غیرحضوری و تلفنی خریداری کنید. آهن‌رسان این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید مصالح و مقاطع مورد نیاز خود را با دو شیوه اعتباری و اقساطی خریداری کنید.

سوالات متداول

رابیتس کاری در کجا کاربرد دارد؟

رابیتس در ساخت سقف کاذب، نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی کاربرد دارد.

قیمت رابیتس به چه عواملی بستگی دارد؟
به‌طورکلی قیمت رابیتس به قیمت آهن و نوسانات ارزی داخل کشور بستگی دارد.

چه نوع رابیتسی برای سقف مناسب است؟
رابیتس ۱۳ برای گچ کاری سقف مناسب است.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *