...

مشخصات فولاد st37

ایمان شکوهیان
989998888
فولاد st37 در دسته‌بندی ورق ST یا همان ورق سیاه قرار می‌گیرد و با نورد گرم تولید می‌شود به همین دلیل سطح این ورق مات و کدر است. ورق st37 از خواص بی‌نظیری نظیر استحکام کششی و برشی بالا برخوردار است و برای صنایعی که نیاز به مقاومت فشاری چندانی ندارند مناسب است.

ورق st37 یکی از انواع ورق فولادی کم کربن است و جزو خانواده ورق‌های سیاه محسوب می‌شود. این نوع ورق مطابق با استاندارد  DIN 17100 همچنین طراحی و تولید می‌شود. این ورق فولادی به دلیل قیمت ارزان و مقرون به‌صرفه‌ای که دارد در مقایسه با سایر ورق‌های فولادی از استحکام و خواص سایشی مناسبی برخوردار است و در میان مهندسان سازه و طراحان از محبوبیت خاصی برخوردار است. ورق فولادی st37 از طریق فرآیند نورد گرم تولید می‌شود و به همین علت سطح آن مات و سیاه رنگ است. این ورق فولاد به دلیل برخورداری از استحکام بالا و کربن پایین به طور گسترده در صنعت ساخت وساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت ورق st37 به عوامل متعددی بستگی دارد اما به‌طورکلی از قیمت آهن امروز و قیمت ورق آهن تاثیر می‌پذیرد که هر یک از این عوامل نیز نوسانات بسیاری را تجربه می‌کنند.

مشخصات فولادst37 - فولاد st37چه ویژگی‌هایی دارد؟| آهن‌رسان

فولاد st37چه ویژگی دارد؟

فولاد آلیاژی st37 در بازار به نام فولاد نرمه یا ورق سیاه نیز شناخته می‌شود و در رده‌ فولاد‌های کم کربن قرار دارد. این ورق حاوی ۰.۱۶ درصد کربن و ۰.۳۵ درصد سیلسیم و حدود ۰.۳ تا ۱.۲ درصد منگنز است و وجود عناصری مانند منگنز و سیلسیم قابلیت ماشینکاری مناسبی به این نوع ورق فولادی بخشیده و باعث می‌شود که در ساخت قطعات مورد نیاز در صنایع بتوان با استفاده از عملیات‌های حرارتی و ماشین کاری، خواص مکانیکی فولاد را افزایش داد. سایر مقادیر عناصر آلیاژی در ترکیب این فولاد شامل ۰.۳ درصد کروم، ۰.۰۲ درصد گوگرد و ۰.۳ درصد مس می‌شود. هر چقدر که میزان کربن در ورق st37 افزایش پیدا کند، تنش افزایش و میزان شکل‌پذیری و جوشکاری کاهش پیدا می‌کند. ورق st37 از فولاد‌های آلیاژی بسیار پرکاربرد به حساب می‌آید زیرا در کنار قیمت مناسب از وزن سبک و قابلیت تحمل فشار بالا، جوش‌‌پذیری و شکل پذیری خوبی برخوردار است.

نماد ST چه معنایی دارد؟

ورق‌ها فولادی براساس استاندارد‌های مختلفی تولید می‌شوند و بسته به آن به شیوه‌های متفاوتی هم نام‌گذاری می‌شوند که هرکدام بیان‌گر خصوصیات و کاربردهای خاص آن ورق است. ورقST یا ورق سیاه (Structural Steel) نیز یکی از این ورق‌هاست که نام‌گذاری آن براساس استاندارد DIN17006 تعیین شده و با وجود اینکه‌ این استاندارد دیگر در سطح بین‌الملل کاربردی ندارد، در داخل کشور هنوز با این نام شناخته می‌شود. این ورق همیشه همراه با یک عدد شناخته می‌شود و عددی که در کنار st می‌آید معمولا نشان‌دهنده میزان کربن و استحکام ورق بوده و بازه عددی آن چیزی بین ۳۳ تا ۶۰ است. به این صورت که هرچه عدد بزرگتری در کنار st  باشد استحکام کششی آن به دلیل بالاتر بودن میزان کربن بیشتر است.

خواص مکانیکی ورق St37

هر کدام از گریدهای ورق ST دارای خواص و ویژگی‌هایی متفاوتی هستند که کاربرد آن‌ها را نیز متفاوت کرده است. معیار تعیین عدد ورق st37 به استحکام کششی این ورق برمی‌‎گردد و استحکام کششی آن ۳۷ کیلوگرم بر میلی‌متر مربع به دست می‌آید. از طرفی در بعضی از موارد به‌جای گذاشتن عددهایی بین ۳۳ تا ۶۰ از اعداد ۱ تا ۳ استفاده می‌شود که این اعداد نشان‌دهنده درجه کیفی ورق سیاه هستند. این ورق‌ها در حالت کلی استحکام مکانیکی یکسانی دارند اما در این درجه‌بندی ورق درجه ۳ به دلیل استفاده از فولاد با کیفیت در ساخت این ورق کیفیت بالاتری در برابر ضربه دارد و نقطه جوش آن نیز با دو گرید کیفی دیگر متفاوت است. درکل باید بگوییم که هرچه ورق عدد بالاتری را نشان بدهد کیفیت آن بالاتر است.

برخی از خواص مکانیکی ورق st37 عبارتند از:

 1. استحکام کششی: ۳۶۰ مگاپاسکال
 2. میزان تغییر طول: ۲۲ درصد
 3. استحکام برشی: ۲۳۰ مگاپاسکال
 4.  سختی برینل: ۱۰۰ HB
 5. چگالی: ۷.۸۵g/cm3
 6. نقطه ذوب: ۱۴۲۰-۱۴۶۰

مشخصات فولادst37 - فولاد st37چه ویژگی‌هایی دارد؟| آهن‌رسان

روش تولید ورق ST37

ورق St37 را از طریق عبور بیلت‌ها و صفحات فولادی از بین غلتک‌ها نورد تولید می‌شوند اما فرآیند به صورت نورد گرم تولید شده و در طی این فرآیند هم زمان با عبور ورق‌ها از میان غلتک‌ها دمایی بالاتر از دمای تبلور مجددد به فولاد اعمال می‌شود تا ورق فولادی هر چه بهتر و بیشتر شکل بگیرد. این دما اگر به بالای ۱۷۰۰ درجه فارنهایت یعنی ۹۲۷ درجه سانتی گراد برسد ظاهر تیره پیدا می کند و این ورق ناشی از واکنش آن با هوای اطراف و تشکیل اکسیدها بر روی سطح آن و هم‌چنین در نتیجه‌ی حرارت ‌دهی زیاد و دوده‌ های کربن در فرآیند تولید می باشد.

مراحل تولید ورق فولادی کم کربن را می توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

 1. مرحله ی اول ذوب و فولاد سازی
 2. مرحله دوم اکسیژن زدایی
 3. مرحله ی سوم نورد گرم تختال
 4. مرحله چهارم اسید شویی
 5. مرحله ی پنجم نورد گرم تختال
 6. مرحله ی ششم ذوب و فولاد سازی
 7. مرحله نورد گرم تختال
 8. مرحله اکسیژن زدایی
 9. مرحله اسیدشویی
 10. مرحله نورد سرد ورق
 11. نورد سرد ورق
 12. مرحله ی آنیل کردن
 13. نورد سبک

در طی فرآیند نورد گرم می‌توان ورق سیاه St37 را با ضخامت‌های ۱.۵ میلی‌متر و یا بیشتر تولید کرد و وقتی دمای فولاد از دمای تبلور مجدد بالا تر می‌رود می‌توان به راحتی آن را شکل داد و در اندازه‌های مختلفی تولید کرد. کنترل دقیق یکی از مراحل تضمین کننده کیفیت و محصول نهایی است که در مرحله ذوب و فولاد سازی با اضافه کردن عناصر مختلف به صورت فر و آلیاژ و ترکیبات شیمیایی آهن مذاب را به محدوده استاندارد سوق می دهد. کاهش عناصری مانند کربن، فسفر و گوگرد در این مرحله صورت می پذیرد و حضور بیش از حد این عناصر علاوه بر کاهش شکل پذیری گرم و افزایش حساسیت نسبت به ترک داغ، شکل پذیری محصول نهایی را به دلیل ایجاد بعضی فازها و ناخالصی‌های مضر کاهش می‌دهد.

مشخصات فولادst37 - فولاد st37چه ویژگی‌هایی دارد؟| آهن‌رسان

جدول مشخصات فولاد st37

هرکدام از آلیاژهای فولاد از مواد و عناصر مختلفی تشکیل می‌شوند که درصد هرکدام از این عناصر باعث میشود تا خواص ان‌ها و حتی نوع و گرید ان‌ها تغییر کند. ورق فولادی st37 نیز از عناصر مختلفی تشکیل شده که کم یا زیاد شدن آن‌ها می‌توانید سبب افت کیفیت آن شود. جدول مشخصات مواد تشکیل دهنده ورق st37 به شرح زیر است.

نیتروژن گوگرد فسفر منگنز سیلیسیم کروم کربن
۰.۰۰۸% ۰.۰۴% ۰.۰۳۵% ۰.۶۵-۰.۳۵% ۰.۳۷-۰.۱۷% ۰.۱۵% ۰.۱۴-۰.۰۷%

کاربرد ورق ST37 در صنعت

علاوه بر این ورق st37 در صنایعی نظیر ساختمان‌سازی و ساخت انواع پروفیل‌های ساختمانی به کار برده می‌شود و در ساخت خودرو و لوازم خانگی نیز کاربرد دارد. همچنین از این ورق در ساخت نبشی، ناودانی، صفحه ستون ساختمان، صنعت ساختمان سازی و دستگاه‌های صنعتی استفاده می‌شود. کاربرد ورق باید متناسب با وزن آن باشد چرا که با افزایش وزن میزان مقاومت ورق افزایش پیدا می‌کند.

ورق سیاه st37 در مصارف ساختمان سازی کاربرد گسترده ای دارد از این نوع ورق ها فولادی به دلیل درصد کربن پایینی و استحکام متوسطی که دارد در صنعت ساخت وساز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. درصد کربن پایین در این ورق‌ها سبب افزایش خاصیت جوش پذیری آن‌ها می‌شود. از جمله مصارف ورق سیاه می‌توان به ساخت ساخت انواع مقاطع فولادی و آهنی و مانند پروفیل و ناودانی اشاره کرد.

عوامل موثر بر قیمت ورقst37

قیمت ورق St37 بر اساس عوامل بسیاری مثل انرژی و مواد اولیه برای تولید آن، وضعیت بازار آهن، بورس و نرخ ارز مشخص می‌شود. بنابراین ممکن است محاسبه قیمت ورق St37 براساس وزن و ابعاد آسان باشد اما مولفه‌های دیگری که بر قیمت این محصول موثر هستند به‌طور دائم در نوسان باشند و باعث افزایش قیمت شوند. درنهایت، وقتی به دست مصرف کننده می‌رسد قیمت آن کمی تغییر می کند؛ مثلاً هزینه حمل و نقل باعث می شود که قیمت ورق St37 دچار نوسانات شود. باتوجه به اینکه قیمت روز‌ ورق سیاه به‌طور لحظه‌ای بروزرسانی می‌شود، برای اطلاع از قیمت ورق در مشهد و قیمت انواع ورق مانند قیمت ورق گالوانیزه می‌توانید به سایت آهن‌رسان مراجعه کنید.

تولیدکنندگان ورقst37 در ایران

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان، کارخانه فولاد کاویان، کارخانه فولاد گیلان، فولاد اکسین و فولاد اهواز جزو برترین تولیدکنندگان ورق st37 در داخل کشور به‌حساب می‌آیند که تولید و کیفیت آن‌ها طبق استانداردهای روز دنیا است. ورق سیاه st37 فولاد مبارکه یکی از محصولات پرفروش بازار و بورس آهن‌آلات است.

تفاوت ورقst37 با ورق st52

از جمله دیگر ورق های سیاه و پر کاربرد ورق St52 می باشد که خواصی به مراتب بیشتر و بهتر از ورق St37 دارد. . ورق های فولادی مدل st37 در مقایسه با ورق های سیاه گرید st52 که میزان کربن کمتری دارد و هر میزان کربن آن بیشتر باشد ورق سیاه از استحکام بیشر و انعطاف پذیری کمتری برخوردار می باشد. هر چقدر میزان کربن زیاد تر باشد ورق سیاه خشک تر می شود و در نتیجه شکننده تر خواهد شد.

 • ورق های فولادی مدل st37 میزان کربن پایین و جوش پذیری بالا تری دارد.
 • از دیگر تفاوت‌های ورق st52با ورق سیاه st37 شکل پذیری آن‌هاست.

فولاد st52 که از دیگر فولادهای پرکاربرد درصنعت است که میزان استحکام کششی آن ۵۲ کیلوگرم بر میلی‌متر مربع است و واحد آن کیلوگرم بر میلی‌متر مربع به نیوتن بر مترمربع یا مگاپاسکال است. این عدد بر اساس ۳۷ کیلوگرم بر میلی‌متر مربع حدوداً برابر ۳۶۲ مگاپاسکال محاسبه می‌شود. ورق های سیاه st52 در دسته ی ورق هایی هستند که در صنعت ساخت وساز کاربردهای زیادی دارد از جمله خاصیت این ورق ها می توان به استقامت و مقاومت بالا در برابر پیچ و خم و خاصیت ارتجاعی + تحمل وزن بالا اشاره کرد از جمله دیگر ویژگی های این ورق فولادی می توان به قابلت جوش پذیری و ماشین کاری خوب آن ها اشاره کرد . وجود عناصری مانند سیلسیم و منگنز سبب ایجاد ویژگی های منحصر به فرد این محصول شده است.

در ترکیبات ورق های سیاه صنعتی از آلیاژهای مختلف استفاده می شود که به همین خاطر از خاصیت پیچش و خمش برخوردار می باشد و همچنین قابلیت ماشین کاری و تحمل وزن بالایی دارد. ورق های سیاه مدل St37 در مصارف ساختمان سازی به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. این ورق ها به دلیل داشتن درصد کربن پایین و مقاومت متوسطی که دارد در صنعت و ساخت ساز مورد استفاده قرار می گیرد. درصد پایین کربن در این ورق ها افزایش خاصیت جوش پذیری آن ها می شود. برای اطلاع از قیمت ورق St52 امروز می‌توانید به لینک درج شده مراجعه کنید.

کلام‌نهایی

در این مقاله بررسی کردیم که ورق st37  چیست و چه ویژگی‌هایی دارد و کابرد آن در صنعت شامل چه مواردی می‌شود. درصورتی که قصد خرید این ورق را دارید باید بدانید که آهن‌رسان به عنوان مرجع خرید مقاطع آهنی آنلاین این امکان را برای شما فراهم آورده تا تنها با یک تماس تلفنی بتوانید محصول مود نظر خود را نظیر انواع ورق فولادی را بدون پرداخت نقدی وجه خریداری کنید. همچنین شما می‌توانید قیمت لحظه‌ای انواع آهن‌آلات را در سایت آهن‌رسان مشاهده کنید و اگر با سوالی مواجه شدید با شماره (۳۱۹۱۶) تماس بگیرید و پرسش خود را با کارشناسان حرفه‌ای ما مطرح کرده و مشاوره جامعی دریافت کنید.

سوالات متداول

ورق ST37 چیست؟

ورق ST37 در دسته اصلی‌ترین فولادهای آلیاژی قرار دارد که در صنعت ساختمان سازی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردهای ورق ST37 کدامند؟

ورق ST37 در صنایعی اعمم از: صنعت ساختمان سازی، تولید مقاطع فولادی مانند نبشی، پروفیل، میلگرد، تیرآهن، تولید لوازم خانگی و غیره به کار برده می شود.

ST37 به چه معناست؟

استانداردهای ورق سیاه مانند ST37 تنش نهایی فولاد و استحکام کششی ورق را می توان پی برد. به این صورت که علامت ST نشان‌دهنده فولاد ساختمانی است.

آیا ورق st52 گران‌تر از نوع st37 است؟

تفاوت چندانی در قیمت این دو محصول نیست ولی معمولا گران‌تر است.

اشتراک گذاری مقاله
2 پاسخ
 1. سلام، تفاوت ورق st52 و ورق st37 چیست؟ آیا هردوی اینها ورق سیاه هستند و کدام یک مرغوب تر هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *