...

ورق st52 چیست؟

ایمان شکوهیان
انواع ورق st52

خواص فیزیکی و مکانیکی منحصر‌به‌فرد، ورق st52 را به یکی از معروف‌ترین محصولات فولادی تبدیل کرده است. دلیل این خواص جذاب عناصر مختلفی است که در این فولاد به کار رفته است. این ورق همچنین کاربرد‌های مختلفی دارد که به آنها پرداخته می‌شود. پس از آشنایی با انواع دسته‌بندی فولاد، عناصر سازنده ورق st52 و کارخانجات تولیدکننده ورق به نکات مهم هنگام خرید هم اشاره خواهد شد که توجه به آنها به شما کمک می‌کند تصمیم بهتری بگیرید. با مرجع خرید و فروش قیمت آهن همراه باشید و برای اطلاع از قیمت ورق st52 امروز به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

فولاد st52

فولاد، یکی از محبوب‌ترین مصالح است که در صنایع مختلف به کار گرفته می‌شود. فولاد به گونه‌های مختلف دسته‌بندی می‌شود. این تقسیم‌بندی می‌تواند براساس مشخصات، روش تولید، مواد تشکیل‌دهنده، خواص، استحکام و مواردی از این دست انجام می‌شود.

 

 

دسته‌بندی موسسه آهن و فولاد آمریکا (steel.org)‌ براساس ترکیبات فولاد آن را به چهار دسته تقسیم می‌کند:

 1. کربنی: سه دسته فولاد کم کربن، کربن متوسط و کربن بالا از انواع فولاد کربنی هستند.
 2. آلیاژی: علاوه بر فولاد عناصر دیگری هم دارد که هر کدام ویژگی خاصی به فولاد اضافه می‌کنند. مشخصات و قیمت ورق آلیاژی را در لینک درج شده مشاهده نمایید.
 3. ضدزنگ: فولادی با عنصر آلیاژی کروم است که خود شامل ۴دسته مارنزیتی، فریتی، آستینی و داپلکس است.
 4. ابزار: مقاوم در برابر حرارت است.

انواع ورق st52

عناصر این فولاد عبارتند از:‌

 • فسفر: این عنصر خاصیت ماشین‌کاری، براده برداری و استحکام در حالت گرم را در محصول فولادی افزایش می‌دهد و مقدار آن تا ۰.۰۴۵ درصد است.
 • گوگرد: افزایش ماشین کاری از خواصی است که این عنصر به فولاد اضافه می‌کند و مقدار آن ۰.۰۴۵ درصد است.
  سیلیسیم : این عنصر سبب افزایش استحکام، بهبود مقاومت دربرابر سایش و خوردگی و افزایش خاصیت ارتجاعی ورق فولادی می‌شود و به عبارتی عنصر اصلی است و همچنین اگر بیش از حد باشد باعث کاهش شکل‌پذیری می‌شود. ۰.۵۵ درصد سیلیسیوم در ساختار این فولاد به کار رفته.
 • کربن : کاهش کربن قابلیت جوشکاری و همچنین ماشین‌کاری را در این فولاد افزایش می‌دهد و افزایش آن نیز باعث افزایش مقاومت و همچنین کاهش شکل‌پذیری می‌شود. در ساختار این فولاد به میزان ۰.۲۴ درصد کربن به کار رفته است.
 • منگنز: سختی، سختی‌پذیری و نقطه تسلیم استحکام نهایی فولاد را بیشتر می‌کند باعث افزایش شکل‌پذیری و مقاومت در برابر سایش می‌شود و همچنین افزایش خاصیت جوشکاری و آهنگری از خواص این عنصر است در این فولاد ۱.۶ درصد منگنز به کار رفته.

 

 

دسته‌بندی دیگر فولاد کیفی است. بر این اساس فولاد به سه درجه ۱،۲،۳ تقسیم ‌می‌شود. فولاد درجه ۱ برای کارهای معمولی استفاده می‌شود و از کیفیت پایین‌تری برخوردار است. فولاد درجه ۲ برای کارهای مهم و فولاد درجه ۳ که خلوص بالاتری دارد برای موارد خاص استفاده می‌شود که اهمیت ویژه‌ای دارد.

فولاد st52 به صورت‌های مختلف در صنعت استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها‌ انواع ورق st52 است. این ورق نوع گرم و در اصطلاح ورق سیاه است. که به دلیل جذابیت خواص آن برای صنعت‌گران بسیار پرطرفدار است. برای مشاهده قیمت ورق سیاه به لینک درج شده مراجعه کنید. استانداردهای ورق st52 در کشورهای مختلف نام‌گذاری‌های متفاوتی برای این نوع فولاد دارند که به شرح زیر است:

استاندارد کشور گرید
DIN17100 آلمان ST52-3
EN 10025 اروپا S355 J2G3
ASTM A572 آمریکا Gr50
JIS G3106 ژاپن SM490

فولاد st52 با نام فولاد منگنز کم‌کربن نیز شناخته می‌شود. استاندارد این ورق مطابق “دین” کشور آلمان است. ST برگرفته از STEEL و به معنای فولاد است. عدد بعد از ST مقاومت نهایی فولاد و واحد آن کیلوگرم بر میلیمتر مربع است. عدد بعد از خط تیره هم درجه کیفی آن را نشان می‌دهد. اطلاعات بیشتر را در مقاله انواع ورق st مشاهده نمایید.

مشخصات ورق st52

مراحل تولید ورق st52:

شمش‌های فولادی ابتدا گرم می‌شوند و با دستگاه نورد اولیه برای ایجاد تختال آماده می‌شود. شمش‌ باید تا دمای ۱۳۱۵ درجه گرم شود تا سپس برای تولید نوارهای فولادی در خط نورد قرار گیرد. غلتک‌ها ضخامت تختال را تا حدود یک اینچ کاهش می‌دهند. سپس آنها به صورت کلاف درمی‌آیند. اکسید آهن شکل گرفته بر روی نوار با پاشیدن آب پرفشار از سطح آن جدا می‌شود چون اگر این کار انجام نشود ممکن است برای سطح نهایی ورق سرد شده مضر باشد.

 

گاهی هم ورق‌های گرم که باید با کار سرد، ضخامت آنها را کاهش داد برای حذف پوسته‌های ناشی از نورد گرم اسیدشویی می‌شود. به این صورت که ورق در حمام اسیدی قرار می‌گیرد و بعد از آن با آب شسته می‌شود، در هوا خشک می‌شود و با روغن‌کاری کلاف می‌شود.

مشخصات ورق st52

فولاد St52، از نوع آلیاژ، کربنی است که دارای ویژ‌گی‌های مکانیکی خاصی است و جز فولادهای پرمقاومت است چون در برابر خمش، پیچش و نیروی وزن تحمل بالایی از خود نشان می‌دهد. ویژگی جذاب دیگر آن، جوش‌پذیری و ماشین‌کاری خوب آن است. خواص فیزیکی ورق st52 عبارت‌اند از:

چگالی (g/cm۲) نقطه ذوب (۰c) ضریب الاستیسیته (N/mm۲) شروع سخت شدن (۰c) دمای بازگشت

(۰c)

فرجینگ

(۰c)

۷.۸۵ ۱۴۲۰-۱۴۶۰ ۲۱۰ ۸۶۰-۸۹۰ ۸۶۰-۸۹۰ ۸۵۰-۱۰۵۰

خواص محصولات فولادی ارتباط مستقیمی با ترکیبات شیمیایی آن‌ها دارد. این ورق هدایت حرارتی و الکتریکی خوبی نیز دارد و همچنین نقطه ذوب آنها پایین است. خواص مکانیکی ورق st52 آن به شرح زیر است:

ضخامت

(mm)

مقاومت تسلیم (N/mm۲) مقاومت کششی

(N/mm۲)

کشیدگی در دقیقه
۳-۱۰۰ ۳۱۵-۳۵۵ ۴۹۰-۶۳۰ <22

این ورق در دو نوع گرم و ورق سرد تولید می‌شود. ورق st52 با نام ورق سیاه کم کربن یا ورق سیاه صنعتی نیز شناخته می‌شود.

ابعاد ورق st52

این ورق در ابعاد زیر و در کارخانه‌های مختلف تولید می‌شود.

 1. ۶۰۰۰*۱۵۰۰ میلیمتر
 2. ۶۰۰۰*۲۰۰۰ میلیمتر

وزن ورق st52

برای محاسبه وزن ورق باید طول و عرض و ضخامت، در چگالی آهن ضرب شود. این نکته را مدنظر داشته باشید که به واحد اعداد توجه کنید تا دچار اشتباه در محاسبه نشوید. برای دیدن جدول وزن ورق به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

 

 

کاربرد ورق st52

با توجه به ویژگی‌های این نوع فولاد استفاده از آن در پروژه‌هایی با شرایط زیر پیشنهاد می‌شود:

پروژه‌های ساختمانی: همه سازندگان فعال در صنعت ساختمان علاقه ‌دارند وزن سازه خود را پایین بیاورند یا بهینه کنند. بنابراین وزن کم و استحکام بالا برای سازندگان جذاب است که از ویژگی‌های ورق st52 است.

پروژه‌های با جوشکاری زیاد : از آنجا که کربن این فولاد بالا نیست خاصیت جوشکاری بالایی دارد بنابراین در چنین پروژه‌هایی انتخاب بسیار خوبی است.

موقعیت‌های پرتنش: مقاومت بالای این محصول در برابر سایش و خوردگی باعث شده که بتوان از آن در پروژه‌هایی که در معرض عوامل ساینده هستند استفاده کرد.
پروژه با ماشین‌کاری : با توجه به عناصری که در این فولاد به کار رفته برای ماشین کاری بسیار مناسب است و امکان ساخت قطعات و مقاطع فولادی گوناگون از این ورق وجود دارد.

عناصر فولاد st52

به طور کلی این محصول در موارد زیر کاربرد دارد:

 • ساخت اسکلت پل‌ها
 • دیواره ریل
 • شاسی برای ماشین‌ها سنگین
 • لوله‌کشی و ساخت خطوط انتقال لوله
 • انواع مخزن‌ها
 • قطعات و ابزارآلات
 • تجهیزات موبایل
 • جرثقیل و ادوات آن
 • کشتی سازی
 • لوازم خانگی

 

 

تفاوت ورق st52 با ورقst37

یکی دیگر از محصولات فولادی پرکاربرد ورقst37 است. شاید بپرسید این دو محصول چه تفاوتی با هم دارند؟ در ادامه مختصری از تفاوتهای این دو محصول را بررسی خواهیم کرد:

 • شکل پذیری ورق st52 کمتر از st37 است
 • ورق st52 مقاومت کششی بیشتری از st37 دارد
 • استفاده از ۵۲st درمقابل st37 موجب کاهش وزن فولاد مصرفی ساختمان می‌شود.
 • ورق st37 پرمصرف‌ترین ورق است و بیشتر در ساخت و ساز کاربرد دارد اما ورق ۵۲st بیشتر در صنایع بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای اطلاع از قیمت ورق st37 امروز به لینک درج شده مراجعه کنید.

خرید ورق st52

 • درنهایت ممکن است شما از متقاضیان خرید ورق st52 باشید. پس لازم است با نکات خرید این ورق آشنا شوید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.
 • اگر ضخامت ورق بیش از ۵۰ میلیمتر است از تست یو-تی استفاده کنید.
 • هنگام خرید و استعلام قیمت ورق st52 به مقدار کربن آن دقت کنید که در حد استاندارد باشد.

اگر شکنندگی برای شما مهم است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

شکنندگی در فولاد به دلیل وجود اکسیژن و گوگرد اتفاق می‌افتد. فولاد بر اساس میزان اکسیژن داخل آن به سه دسته آرام، ناآرام و نیمه آرام تقسیم می‌شوند. هرچه اکسیژن آن بیشتر باشد ناآرام‌تر و شکنندگی آن بیشتر است.
از نظر وجود گوگرد هم باید اطمینان حاصل کرد عملیات گوگردزدایی حتما انجام شود تا نگرانی ازین بابت وجود نداشته باشد.

اسعتلام نرخ ورق st52

قیمت ورق متاثر از ابعاد و وزن است اما موارد دیگری هم وجود دارد که این قیمت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 • قیمت قراضه آهن: که خود تحت تاثیر قیمت ارز، وضعیت معادن و بورس است.
 • قیمت ارز
 • هزینه‌های مربوط به انرژی
 • ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی
 • عرضه و تقاضا

 

 

کارخانه‌های تولید ورق st52:

 • کارخانه فولاد مبارکه اصفهان: کارخانه فولاد مبارکه اصفهان بعنوان بزرگترین کارخانه تولید ورق سیاه در ایران درحال فعالیت است.
 • کارخانه فولاد کاویان خرمشهر: از اولین تولیدکنندگان فولاد در ایران است و به صورت تخصصی در زمینه نورد کردن کار می‌کند.
 • کارخانه فولاد اکسین شهر اهواز
 • کارخانه مجتمع فولاد شهر گیلان

چرا ورق st52 مهم است!؟

فولادی که خواص آن منحصر به فرد است. این فولاد از نوع آلیاژی، کربنی است و عناصر مختلفی در ترکیب آن وجود دارند که باعث ایجاد خواص مکانیکی و فیزیکی خاصی می‌شود.

لازم است با استانداردهای ورق فولادی st52 و خواص فیزیکی و مکانیکی آن آشنا بود تا نسبت به ویژگی‌های این ورق آگاهی بیشتری داشت در این صورت می‌توانید با توجه به موارد مدنظر خود و پروژه‌تان متوجه شوید این محصول مناسب شما هست یا خیر؟

برای اینکه ورق st52 را با بهترین قیمت و از بهترین کارخانه خریداری کنید با کارشناسان فروش شرکت آهن رسان مرجع استعلام قیمت آهن امروز تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا این ورق را می توان به جای st37 استفاده کرد؟

بله در پروژه های زیادی این کار شدنی است.

آیا قیمت این ورق بیشتر از ورق st37  است؟

بله با تفاوت کم

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *