...

ناودانی چیست و چه کاربردی دارد

ایمان شکوهیان
ناودانی چیست و چه کاربردی دارد

ناودانی از محصولات فولادی پرکاربرد در صنعت که مشابه حرف U لاتین است. ناودانی از یک مقطع افقی که جان نام دارد و از دو بال عمود بر جان تشکیل‌ شده است. در محل اتصال بال ها به جان در قسمت داخلی دارای انحنا است.در ادامه این مقاله از آهن رسان مرجع قیمت آهن خواهید خواند که ناودانی چیست و چه کاربردی دارد و کدام کارخانه ها بهترین تولید کننده هستند.

ناودانی چیست و چه کاربردی دارد

همانند نبشی، ناودانی را نیز هم به‌صورت شاخه و هم به‌صورت خرد می‌توان در بازار پیدا کرد. همچنین ناودانی را به دو روش اصلی پرسی و فابریک تولید می‌کنند. برای دیدن قیمت ناودانی امروز و قیمت پروفیل امروز کیلک کنید.

ناودانی پرسی

ناودانی فابریک

در روش پرسی ورق‌های فولادی را از محل‌های مختلف متناسب با ابعاد ناودانی خم کرده، فرم می‌دهند و ناودانی ساخته می‌شود؛ بنابراین ناودانی پرسی ابتدا ورق فولادی بوده که با خم شدن به ناودانی تبدیل می‌شود. اما ناودانی فابریک از روش نوردکاری (نورد سرد یا نورد گرم) ساخته می‌شود. به این صورت که فولاد وارد کوره شده، تحت حرارت و دمای بالا و با کمک غلتک‌های مختلف به شکل ناودانی درمی‌آید و از خط تولید خارج می‌شود.فکر می کنید مهم ترین روش ساخت ناودانی چیست و چه کاربردی دارد و برای آن چه ابزارها و ماشین آلاتی لازم است.

مهم‌ترین استاندارد تولید ناودانی

همانند محصولات فلزی دیگر، ناودانی در کشورهای مختلف با استانداردهای متفاوت تولید می‌شوند.

استاندارد اروپایی DIN-1026 دو نوع ناودانی به‌صورت زیر تولید می‌کند:

ناودانی U شکل بر اساس استاندارد UPE یا UAP بال موازی

ناودانی به شکل C بر اساس استاندارد UNP یا UPN بال مخروطی

استاندارد دیگری که برای ساخت ناودانی می‌توان معرفی کرد؛ استاندارد فرانسه NF A 45-255 و استاندارد DIN ENISO 12966-3 که در برابر خوردگی مقاوم است.

در ایران ناودانی سنگین را منطبق بر استاندارد اروپایی DIN EN 1026-1 و ناوانی سبک را منطبق بر استاندارد روسی GOST 8240 می‌سازند.

نکته: ناودانی ازنظر وزن به دو صورت سبک و سنگین ساخته می‌شود.از این منظر انواع ناودانی چیست و چه کاربردی دارد

ناودانی چیست و چه کاربردی دارد

ناودانی ازنظر شکل ظاهر به دو صورت ساده و مشبک تولید می‌شود که هر یک در موارد مختلف کاربرد دارد. برای دیدن قیمت ناودانی مشهد کلیک کنید.

ناودانی ساده

ناودانی مشبک

همان‌طور که از اسمش پیداست، در جان این نوع ناودانی سوراخ‌ها و حفره‌هایی دیده می‌شود. وجود این سوراخ‌ها در سطح ناودانی شکل مشبک به آن می‌دهند. از این سوراخ‌ها می‌توان برای پیچ و مهره و قفسه‌بندی استفاده کرد. از ناودانی مشبک برای ساخت قفس‌های فولادی، اجرای سازه‌های فولادی، نمای ساختمان و نصب سنگ استفاده می‌شود. ناودانی مشبک را از ورق گالوانیزه شده (به‌صورت نورد گرم یا سرد) می‌سازند.نوع مشبک ناودانی چیست و چه کاربردی دارد این محصول در چه مواردی کاربرد دارد و خصوصیات مهم آن چیست.

از نظر وزن محصول نیز می توان دو نوع ناودانی سبک و سنگین را معرفی کرد. در جدول زیر جدول وزن ناودانی های سنگین را مشاهده می کنید:

سایز ناودانی (mm) وزن هر متر شاخه (Kg/m) ارتفاع ناودانی (h) عرض بال (b) وزن شاخه ۶ متری (Kg/m) وزن شاخه ۱۲ متری (Kg/m)
۸۰ ۸/۶۵ ۸۰ ۴۵ ۵۱/۹ ۱۰۳/۸
۱۰۰ ۱۰/۶ ۱۰۰ ۵۰ ۶۳/۶ ۱۲۷/۲
۱۲۰ ۱۳/۴ ۱۲۰ ۵۵ ۸۰/۴ ۱۶۰/۸
۱۴۰ ۱۶/۰ ۱۴۰ ۶۰ ۹۶/۰ ۱۹۲/۰
۱۶۰ ۱۸/۶ ۱۶۰ ۶۵ ۱۱۱/۶ ۲۲۳/۲

ناودانی چه کاربردی دارد؟

  • برای ساخت چارچوب
  • ساخت پایه ماشین‌آلات
  • ساخت تجهیزات ساخت‌وساز
  • ترمیم بنای ساختمان و معماری
  • در تشکیلات دریایی
  • ساخت اسکلت کامیون‌ها
  • استفاده در بادبندها
  • استفاده در تیرها
  • استفاده در خرپا

علاوه بر ناودانی فولادی، ناودانی آلومینیومی و استیل نیز تولید می‌شود.

ناودانی آلومینیومی: آلومینیوم فلزی با استحکام بالا، مقاوم و دارای خاصیت ضدزنگ است. با توجه به ویژگی‌های گفته‌شده، ناودانی آلومینیومی در مواردی همچون ساخت درب و پنجره، کف تریلی و کامیون، استفاده در نمای ساختمان و دکوراسیون کاربرد دارد.در این نوشته خواندی که انواع ناودانی چیست و چه کاربردی دارد و هر نوع چه خصوصیاتی دارند.

درصورتی‌که از آلیاژ آلومینیومی خاصی برای ساخت ناودانی استفاده شود و تحت عملیات حرارتی مناسبی قرار بگیرد و محاسبات دقیق مهندسی بر روی آن انجام شود؛ ناودانی تولیدشده دارای کیفیت و مرغوبیت بالایی است. این نوع ناودانی از سری ۶۰۰۰ استاندارد آمریکایی محسوب می‌شود.

ناودانی استیل: نوع دیگری از ناودانی که از فولاد ضدزنگ ساخته می‌شود. ناودانی استیل را در انواع ساده و مشبک تولید می‌کنند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *