ورق گالوانیزه ذوزنقه چیست؟

ورق گالوانیزه ذوزنقه چیست

ورق گالوانیزه ذوزنقه، رول فرمینگ خاصی از ورق فولادی گالوانیزه، است. این ورق دارای موج های مربع شکلی در عرض ورق فولادی، می باشد. در هر متر از ورق ذوزنقه شکل، تقریبا شش موج مربعی وجود دارد. لایه سطحی ورق ذوزنقه ای، مجهز به موادی می باشد که مانع از اثرگذاری اشعه فرابنفش بر روی ورق فولاد می گردد، ازطرفی این مواد مانع از کاهش ضریب هدایت گرمایی ورق، می شوند. تا انتهای این مقاله با آهن رسان، مرجع فروش و استعلام قیمت آهن همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

 

ورق گالوانیزه ذوزنقه چیست؟

ورق گالوانیزه ذوزنقه، از مواد بادوام و باکیفیت ساخته شده است و برای استفاده در سطوح بزرگ و ابعاد بزرگ، مقرون به صرفه هستند. عرض این ورق معادل ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر است و باتوجه به اینکه محدودیت طولی ندارد، طول آن به انتخاب و سفارش مشتری می باشد. ورق ذوزنقه ای، به صورت رول فرم در کارخانه تولید می گردد.

 

  راهنمای خرید ورق گالوانیزه

 

ورق های ذوزنقه ای، هم به صورت ورق رنگی و هم به صورت بی رنگ، در بازار موجود هستند که محصولات رنگی، بیشتر مورد استقبال خریداران، قرار گرفته است. عمده کاربرد ورق های ذوزنقه ای شکل، در صنعت ساختمان سازی می باشد که اصولا در سقف ها و پوشش دهی سقف ها، کاربرد دارند. هر چند قیمت ورق گالوانیزه شده ذوزنقه ای، نسبت به سایر ورق های فولادی گالوانیزه شده، بیشتر است، ولی کاربرد بالایی دارند.
برخی ویژگی های مهم این ورق ها عبارتند از:

  • وزن سبک
  • طول عمر طولانی
  • قابلیت ضد آب بودن
  • قابلیت مونتاژ آسان، مقاوم در برابر خوردگی و هر گونه آسیب مکانیکی

ورق ذوزنقه ای، همانند سایر ورق های فولادی گالوانیزه شده مطابق با استانداردهای موجود، ساخته و تولید شده است. از این رو، ضخامت ورق و عرض ورق ذوزنقه ای تولید شده، منطبق بر استانداردهای موجود در کمپانی ها، است. درمورد ابعاد ورق گالوانیزه، نکات بیشتر را در لینک درج شده مطالعه نمایید.

 

کاربردهای ورق های گالوانیزه ذوزنقه

مشخصات و کاربرد ورق گالوانیزه ذوزنقه، متنوع می باشد. از جمله کاربردهای ورق گالوانیزه ذوزنقه ای عبارتند از:

  1. پوشش سقف سوله ها
  2. سقف های شیروانی ویلاها
  3. بعنوان سقف کاذب

 

  ورق سیاه چیست؟ مهمترین کاربردها و مشخصات فنی

 

این ورق، در حوضچه روی مذاب، فرو می رود و این گونه، ساخته می شود. این محصول به دلیل داشتن پوشش فلزی از جنس روی، در برابر خوردگی، مقاوم می باشد. از این رو، این نوع ورق ها در برابر رطوبت، مقاوم اند و در رنگ بندی های متنوع، در بازار موجود هستند. کاربرد ورق های گالوانیزه شده ذوزنقه ای، شامل ساخت پناهگاه برای محصولات، پارکینگ و ساخت و سازهای متنوعی می شود. پوشش سقف ها و پوشش دیوارهای جانبی ساختمان ها، یکی از کاربردهای ورق گالوانیزه ذوزنقه ای می باشد. اطلاعات کامل درمورد انواع ورق و مشخصات و قیمت ورق را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

کاربرد ورق گالوانیزه ذوزنقه

جهت حصارکشی ساختمان در حال احداث، می توان از این نوع اوراق، بهره مند شد. اصولا سقف و سطوح خارجی خانه های کوچک را از ورق گالوانیزه ذوزنقه، می سازند. سقف کاذبی که با ورق های گالوانیزه شده ذوزنقه ای، ساخته شده اند، همگی در برابر صوت، عایق هستند. به عبارت دیگر می توان گفت که این تجهیزات مجهز به قابلیت آکوستیکی هستند و در برابر عبور و مرور صوت، مقاوم هستند. ورق ذوزنقه موجب کاهش صوت تا ۵۳ دسی بل، شده است. در مناطق مرطوب مانند شمال ایران، می توان از این ابزار برای بازسازی مغازه ها و ساختمان ها، استفاده کرد. پیش تر اشاره کردیم که این ورق ها در برابر رطوبت ایمن هستند و دچار خوردگی و زنگ زدگی، نمی شوند.

 

  روش های افزایش طول عمر ورق گالوانیزه

 

کاربرد ورق ذوزنقه ای، در صنعت ساختمان سازی، موجب کاهش تعداد تکیه گاه های مورد نیاز ساختمان، شده است که این مسئله کاملا به نفع سازنده می باشد. در این صورت، سازنده، پوشش دیگری برای بتن، نیاز ندارد.

 

مشخصات ورق گالوانیزه ذوزنقه

در هر یک متر ورق ذوزنقه، حدود ۶ موج مربعی شکل، وجود دارد. عرض ورق فولادی ذوزنقه ای شکل، بین ۱۰۰ سانتی متر تا ۱۲۵ سانتی متر، متغیر است که در عرض ۱۲۵ سانتی متر، حدود ۸ موج مربعی شکل در عرض ورق، وجود دارد. طول ورق فولادی ذوزنقه، کاملا بر عهده خریدار می باشد و بسته به سفارشی که دارد، متغیر است. ضخامت ورق ذوزنقه ای شکل، بین ۰.۳ میلی متر تا ۲ میلی متر، می باشد. ورق ذوزنقه ای همانند سایر ورق های فولادی می باشد و تنها تفاوت آن با سایر اوراق، در شکل ظاهری و کاربرد آن، است.

مزایای ورق گالوانیزه ذوزنقه

یکی از مشخصات ورق گالوانیزه ذوزنقه، لایه سطحی ورق است که از مواد و متریال خاصی ساخته شده است و در برابر اشعه فرابنفش خورشید، مقاوم است و مانع از نفوذ آن به درون ورق فولادی می شود. از طرفی این متریال، مانع از کاهش ضریب هدایت گرما، می شوند. ورق های فولادی به خودی خود، مقاوم هستند، حضور این متریال موجب افزایش مقاومت و دوام سطح ورق در برابر خوردگی شیمیایی شده است. فولاد به کار رفته در ساخت ورق ذوزنقه ای، از نوع DX51D + Z است که مطابق با استاندارد EN 10346، می باشد. اطلاعات بیشتر درمورد استاندارد ورق گالوانیزه را در لینک درج شده مطالعه نمایید.

 

  پروسه کامل تولید ورق گالوانیزه

 

این ورق فوق العاده سبک می باشد. استفاده از این نوع اوراق در سقف هایی که قادر به تحمل بار کاشی های سرامیکی نیستند، توصیه نمی شود. علاوه بر این که ورق فولادی ذوزنقه ای، در برابر خوردگی و زنگ زدگی، مقاوم هستند، در برابر آب و رطوبت هم مقاوم می باشند. از دیگر مشخصات ورق گالوانیزه ذوزنقه، می توان به صافی سطح ورق، مقاومت بالا، استحکام کششی بالا، عایق بندی حرارتی مناسب، ضد آب بودن، مقاومت در برابر هر گونه شرایط آب و هوایی، ظاهر زیبا و شکیل و قیمت مناسب آن، اشاره کرد.

 

چگونگی تولید ورق گالوانیزه ذوزنقه

این ورق طی فرآیندهای مختلفی ساخته و تولید می شود. در وهله اول، ورق بصورت برش خورده یا بصورت اولیه، گالوانیزه می شود. بعد از فرآیند گالوانیزاسیون، نوبت به چربی گیری می رسد که بوسیله محلول سود، چربی گیری می شود. سپس ورق مورد شست و شو قرار می گیرد تا محلول چربی گیری از سطح ورق پاک شود. در مرحله بعدی، در محلول زنگ زدایی اسید کلریدریک، غلتیده می شود تا سطح ورق در برابر خوردگی، مقاوم گردد. پس از این مرحله، ورق مجددا شست و شو می شود.

پس از طی این مراحل، ورق توسط دستگاه فرمینگ، به شکل ذوزنقه، در می آید و به این ترتیب، در سایزها و ضخامت های مختلفی، ساخته می شود. ناگفته نماند که هر چه ضخامت ورق بیشتر باشد (ضخامت استاندارد)، عمر و دوام آن، بیشتر است. در کل، فرآیند ساخت ورق گالوانیزه ذوزنقه، به این صورت است که ورق فولادی مسطح، توسط دستگاه فرمینگ، تغییر شکل می دهد و به شکل مطلوب و دلخواه، در می آید. فرآیندهای شکل دهی یا فرمینگ ورق گالوانیزه شده، شامل خمش، کشیدگی و کشش عمیق، می شوند. مراحل تولید، شامل انجام فرآیندهای مختلفی می شود که همگی بر روی خمش کشش عمیق ورق، موثر هستند.

 

  فرایند تولید ورق استیل

 

این ورق، همان ورق فولادی است که با آلومینیوم و آلوزینک، روکش شده است. برای اطمینان حاصل کردن از مقاومت ورق، از آن تست خمش و شکل پذیری گرفته می شود. تست مخرب مکانیکی به صورت ساده یا اتساعی، بر روی ورق اجرا می شود، اگر ورق مقاومت کرد، به بازار عرضه می شود، اگر مقاومت نکرد، تحت هیچ شرایط به بازار راه پیدا نمی کند. ورق تولید شده به روش گرم، مقاومت بالایی دارد.

What is trapezoidal galvanized sheet?

 

مزایای استفاده از ورق های گالوانیزه ذوزنقه

طبق مشخصات ورق گالوانیزه ذوزنقه، این نوع ورق فولادی در برابر خوردگی و زنگ زدگی، مقاوم می باشد. از این رو، بنا به مقاومتی که ورق در برابر رطوبت و آب دارد، می توان از ورق ذوزنقه ای در مناطق مرطوب و مناطقی که میزان بارش سالیانه آن زیاد است، استفاده کرد. در صنعت ساختمان سازی و ساخت و ساز، استحکام و استقامت سقف، اهمیت بالایی دارد که این نوع اوراق، از استحکام خوبی برخوردار هستند و پوشش مناسبی برای سقف، به حساب می آیند. علاوه بر ظاهری زیبا و مدرن، ورق ذوزنقه ای در برابر تغییرات آب و هوایی، مقاوم می باشد و می تواند ساختمان را از تمام بلاهای بیرونی، حفظ کند.

 

  تولید ورق سیاه

 

یکی از مزایای ورق گالوانیزه ذوزنقه، سبک وزن بودن آن، می باشد که به راحتی می توان آن را جابه جا کرد و حمل و نقل راحت و آسانی دارد. امروزه ورق ذوزنقه ای، با روکش آلومینیوم، روی، مس و قلع، مناسب پوشش سقف می باشد. این اوراق فولادی در برابر زلزله و آتش سوزی، مقاوم هستند و تحت این شرایط دچار آسیب نمی شوند. استحکام بالا، مقاومت فوق العاده قوی، دوام بالا و عمر طولانی ورق های گالوانیزه شده، هزینه های جانبی را به حداقل رسانده اند. این نوع ورق ها نیازمند هزینه های نگهداری، هزینه های تعمیر و سایر هزینه های جانبی، نیستند. ورق های فولادی با محیط زیست سازگار هستند و آسیبی به محیط زیست نمی رسانند.

یکی دیگر از مزایای ورق گالوانیزه ذوزنقه، جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایشی و سرمایشی، می باشد، این گونه که در فصول گرم، گرما به داخل ساختمان راه پیدا نمی کند و سرما به بیرون منتقل نمی شود. در فصول سرد، سرما به داخل ساختمان نفوذ نمی کند و گرما از محیط داخلی، خارج نمی شود. با آهن رسان همراه باشید تا اطلاعات بموقع درمورد قیمت تیرآهن، قیمت آهن امروز، قیمت میلگرد و تمامی محصولات بدست آورید.

 

سوالات متداول

ورق ذوزنقه گالوانیزه چه فرقی با ورق گالوانیزه دارد؟

در طرح ورق و نوع فرمینگ با هم فرق دارند.

آیا این محصول را می توان برای ساختمان سازی استفاده کرد؟

بله در ساخت سقف و پوشش دیوارها استفاده می شود.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *