...

جامع ترین اطلاعات درمورد شرکت فولاد یزد

ایمان شکوهیان
کارخانه فولاد یزد

شرکت فولاد یزد، مجموعه‌ای تولیدی و صنعتی است که در سال ۱۳۵۸ با هدف تامین نیاز بازارهای داخلی به انواع مختلفی از اتصالات و چرخ دنده، در شهر یزد و در زمینی به مساحت ۴۵ هکتار تاسیس گردید. شایان ذکر است که فعالیت اولیه این مجموعه عمدتا به تولید چرخ دهنده‌های کرانویل پینیون، اتصالات لوله و همچنین جعبه دنده چاه‌های عمیق معطوف می‌گشت. پس از سال‌ها با تغییر رویکرد سیاست‌های تولیدی این مجموعه، این کارخانه توانست به یکی از کارخانه‌های پیشرو در صنعت تولید فولاد مبدل شود. در حال حاضر نیز این کارخانه علاوه بر تامین نیاز بازارهای داخلی توانسته است بخش عمده‌ای از سهم بازارهای جهانی را نیز به خود اختصاص داده و در بهبود سهم صادرات فولاد ایران، نقش بسزایی ایفا کند. در ادامه مطلب با آهن رسان مرجع قیمت آهن همراه باشید.

کارخانه فولاد احرامیان یزد

شرکت فولاد یزد، مجموعه‌ای پیشرو در تولید فولاد در گریدهای جهانی

عناصر ساختاری فولاد

لازم به توضیح است که آهن جزء اصلی فولاد بوده و کربن نیز در رتبه دوم قرار دارد. کربن مقرون به صرفه‌ترین روش برای آلیاژ کردن آهن است. هر چند می‌توان به منظور ایجاد خواصی ویژه در فولاد، از عناصر دیگری نیز استفاده کرد. شایان ذکر است که یکی از رایج‌ترین انواع فولاد، چدن است. چدن در واقع فولادی است که محتوای کربن بسیار بالایی داشته و به همین دلیل از نقطه ذوب پایین‌تر و قابلیت ریخته گری بیشتری برخوردار است.

 

 

هنگامی که آهن در حالت فلزی جامد خود قرار دارد، اتم‌ها ساختار شبکه‌ای کریستالی را تشکیل می‌دهند. اگرچه این ساختار کاملا سفت و سخت است، اما ممکن است دارای نقص‌هایی بوده و نقاط ضعیف کوچکی را در فلز ایجاد نماید. اتم‌های عناصر آلیاژی می‌توانند این نقاط ضعیف میکروسکوپی در شبکه را پر کرده و به آلیاژ مورد نظر، انعطاف پذیری و استحکام کششی خاصی را بدهند. در مورد ترکیب شیمیایی آهن بیشتر بخوانید.

فرایندهای تولید فولاد

فولاد دارای خواص مختلفی است که از آن جمله می‌توان به مواردی همچون ریخته گری و جوشکاری خوب و همچنین استحکام بالای آن اشاره کرد. شکل پذیری نیز از دیگر ویژگی‌های مهم این محصول است، چرا که به راحتی و از طریق اعمال فشار و برش، می‌توان محصول را پردازش نمود. این محصول کاملا انعطاف پذیر بوده و می‌تواند آهنگری شود. شایان ذکر است که روش‌های تولید فولاد را می‌توان از دو جنبه روش‌های تولید مدرن و قدیمی بررسی کرد:

روش‌های مدرن: صنعت فولاد مدرن، فلز را در آنچه کوره اکسیژن اولیه نامیده می‌شود، تولید می‌کند. در این کوره‌ها، آهن مذاب، اکسیژن خالص را از خود عبور داده و سطح ناخالصی‌های آن کاهش می‌یابد. برای همین منظور، در این فرایند ، مواد تصفیه کننده‌ای به نام فلاکس اضافه می‌شود. مزیت اصلی این فرآیند، علاوه بر کیفیت بالای محصول، سرعت بالای تولید آن است.

روش‌های سنتی: فرآیندهای قدیمی، شامل فرآیند بسمر است. در این فرایند، برای اکسید کردن ناخالصی‌ها، هوا از طریق آهن مذاب تحت فشار قرار می‌گیرد. مونوکسید کربن یکی از محصولات جانبی این فرآیند است و سایر ناخالصی‌ها، سرباره تشکیل می‌دهند. اختراع فرآیند بسمر به ویژه از این جهت قابل توجه بود که فولاد را به یک کالای انبوه و ارزان تبدیل کرد. در مورد کاربرد اکسید آهن در این لینک می توانید اطلاعات زیادی کسب کنید.

شایان ذکر است که این آلیاژ در قرون وسطی و قبل از آن به روش‌های مختلفی تولید می‌گشت، اما هیچ‌کدام از آنها کارایی خاصی نداشته و صاحبان صنایع نمی‌توانستند آن را در مقیاس وسیع مورد استفاده قرار دهند. با بهبود تکنیک‌های ذوب، آلیاژهای متنوع‌تری در دسترس قرار گرفتند. امروزه نیز با استفاده از چندین فلز مختلف مانند تنگستن و کروم، می توان فلزاتی با کاربردهای بسیار خاص تولید کرد. قیمت ورق مشهد را در سایت مشاهده می کنید.

گروه صنعتی فولاد احرامیان یزد

مزایا و معایب فولاد

در ادامه به برخی از مهمترین مزایا و معایب فولاد پرداخته می‌شود.

مزایا:

 • سطح بالایی از استحکام و سختی؛
 • تنوع خواص به دلیل مواد افزودنی مختلف
 • ویسکوزیته و کشسانی؛
 • سهولت ماشینکاری؛
 • دوام و مقاومت در برابر سایش بالا
 • روش تولید اقتصادی

معایب:

 • انواع ضد زنگ آن در برابر خوردگی مقاوم نیستند
 • توانایی آلیاژ برای تجمع برق
 • وزن زیاد آلیاژها

فرآیند تولید محصول، شامل مراحل بسیاری است.

 

 

شایان ذکر است که تماس با مشاورین قیمت آهن آلات برای محصولات کارخانه نورد فولاد یزد، می‌تواند اطلاعات بیشتری از مزایا و معایب این محصول به شما ارائه دهد.

کارخانه نورد فولاد یزد

ناخالصی های موجود در فولاد و عناصر آلیاژی

جهت آشنایی بهتر با انواع ناخالصی‌های موجود در فولاد، پیشنهاد می‌کنیم با شماره تماس‌های ارائه شده در وب سایت و کارشناسان کارخانه فولاد یزد در ارتباط باشید. شایان ذکر است که اجزای ناخواسته در ترکیب فولاد را ناخالصی می‌گویند. مواد شیمیایی که برای افزایش خواص و ویژگی‌های فولاد معرفی می‌شوند، عناصر آلیاژی نامیده می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد آلیاژ استیل بخوانید. مواد افزودنی نامطلوب و مضر شامل فسفر و گوگرد هستند. این عناصر موجب شکنندگی سرد و شکنندگی قرمز فلز می‌شوند. در صورت نیاز به دسترسی به گریدهای نسبتا خالص فولاد، پیشنهاد می‌کنیم با مشاورین فروش شرکت فولاد احرامیان یزد در ارتباط باشید. مشخصات و قیمت ورق آلیاژی کارخانجات مختلف ازجمله این کارخانه را در لینک درج شده مشاهده نمایید.

طبقه بندی فولاد

شایان ذکر است که فولادها بر اساس چندین ویژگی، طبقه بندی می‌شوند: هدف، ترکیب شیمیایی، کیفیت، ساختار. برای آشنایی با ترکیب شیمیایی آهن کلیک کنید.

طبقه بندی بر اساس ترکیب شیمیایی

فولاد آلیاژی، فلزی است که حاوی مواد افزودنی خاصی است که امکان تغییر میزان قابل توجهی از خصوصیات مکانیکی و فیزیکی آن را فراهم می‌کند. اجزای اصلی فولاد آلیاژی، کروم، نیکل و منگنز هستند. همچنین از سیلیکون، مولیبدن، تنگستن، کبالت، تیتانیوم، وانادیم و سایر عناصر شیمیایی برای بهبود عملکرد فولاد آلیاژی استفاده می شود. شایان ذکر است که از فولاد آلیاژی در صنایع نفت، برق و صنایع شیمیایی( برای ایجاد ساختارهای ویژه‌ای که در شرایط کنتراست شدید دما قرار دارند) استفاده می شود.

فولاد کربن نیز آلیاژی است که حاوی درصد زیادی آهن (تا ۹۹٪) و کربن (تا ۲.۰۷٪) است. با افزایش مقدار کربن به ۰.۸-۱٪، استحکام و سختی مواد افزایش یافته، اما شکل پذیری و چقرمگی آن به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. از فولاد کربنی معمولا در تولید ابزارهای مختلف، عناصر سازه‌های فلزی پیچیده، ماشین آلات، مکانیزم‌ها و محصولات آهنگری گرم استفاده می‌شود. تماس با مشاورین گروه صنعتی فولاد احرامیان یزد، به طور حتم می‌تواند اطلاعات بیشتری در این حوزه در اختیار شما قرار دهد.

طبقه بندی بر اساس هدف

 • فولاد سازه‌ای: آلیاژی است که مهمترین مشخصه آن قابلیت ماشینکاری خوب می‌باشد. شایان ذکر است که از فولادها و آلیاژهای سازه‌ای به میزان قابل توجهی در صنعت مهندسی و ساخت و ساز استفاده می‌شود.
 • فولاد استیل: فولاد ضد زنگ نیز نوعی فولاد آلیاژی است. این آلیاژ به دلیل محتوای کروم ۱۲ درصد یا بیشتر موجود در آن، در برابر خوردگی و زنگ آهن مقاوم است. شایان ذکر است که این نوع از فولادها در محیط های تهاجمی مقاومت بالایی در برابر خوردگی داشته و اغلب در صنعت ساخت و ساز از آن‌ها استفاده می شود (مواردی همچون نرده‌ها، بازشوهای در و پنجره، آسانسور، استخر، درب ضد حریق و غیره). علاوه بر این، از فولاد ضد زنگ به عنوان یک ماده تزئینی در ساخت تجهیزات استفاده می‌شود.
 • فولاد ابزار: فولادی با محتوای کربن ۰.۷٪ یا بیشتر است. مهمترین مشخصه این فولاد، نرخ بالای سختی، استحکام و مقاومت در برابر سایش بوده و عمدتا برای تولید ابزارهای برش و پانچ از آن استفاده می‌شود.
 • فولاد مقاوم در برابر حرارت: نوعی فولاد است که در دماهای بالا برای مدت زمان معین و تحت شرایط تنش پیچیده استفاده می‌شود. نقطه ذوب فولاد مقاوم در برابر حرارت، ۱۴۰۰-۱۵۰۰ درجه سانتیگراد است. شایان ذکر است که از فولاد مقاوم در برابر حرارت در نیروگاه‌ها، هنگام پمپاژ نفت و فرآورده‌های نفتی، گاز طبیعی و هیدروژناسیون سوخت استفاده می‌شود.

در صورت نیاز به تهیه انواع مختلفی از این فولادها، پیشنهاد می‌کنیم با متخصصین فروش فولاد یزد ارتباط بگیرید.

 

 

طبقه بندی بر اساس کیفیت

به طور کلی کیفیت فولاد ارتباط مستقیمی با محتوای مواد افزودنی مضر موجود در آن دارد. فولادهای با کیفیت بالا در حین ساخت در معرض ذوب مجدد سرباره الکتریکی قرار می‌گیرند. این فرایند، تصفیه مؤثری از سولفیدها و اکسیدها را فراهم می‌کند. خوب است بدانید که در فولادهای با کیفیت بالا، محتوای مواد افزودنی مضر همچون فسفر و گوگرد بیشتر از ۰.۰۲۵٪ نمی‌باشد. این در حالیست که فولادهای دارای کیفیت معمولی، از مواد افزودنی مضر بیشتری برخوردار می‌باشند! این محصولات حاوی گوگرد و فسفر بیشتری بوده و از نظر قیمتی نیز ارزان‌تر هستند. در صورت نیاز به دسترسی به انواع با کیفیت فولاد، پیشنهاد می‌کنیم با مشاورین فروش کارخانه فولاد یزد در ارتباط بوده و از مجموعه محصولات فولاد یزد بهره‌مند شوید.

مرکز فروش کارخانه فولاد یزد

در پایان لازم به یادآوری است که در صورت نیاز به خرید بهترین گریدهای فولادی، می‌توانید با کارشناسان و مشاورین شرکت فولاد یزد تماس بگیرید. این مجموعه از جمله مراکز خوش سابقه در تولید گریدهای با کیفیت فولاد است. همچنین به دلیل تعهد مجموعه خود در جلب رضایتمندی مشتریان مختلف، توانسته است اعتبار قابل توجهی در بازار فولاد و فلزات مختلف برای خود دست و پا نماید. بنابراین در کیفیت فولادهای تولیدی این مجموعه تردید نداشته و با اطمینان خاطری تمام از کیفیت و خوش قیمتی محصول، خرید خود از کارخانه نورد فولاد یزد را پیگیری نمایید. اطلاعات کامل درمورد محصولات این کارخانه و سایر کارخانجات، همچنین استعلام قیمت تیرآهن و قیمت ورق و سایر محصولات با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

آیا این کارخانه همه نوع فولاد تولید می کند؟

اغلب فولادهای کاربردی صنعتی مورد نیاز داخل توسط این کارخانه تولید می شود.

آیا می توانم برای شهر اهواز سفارش دهم؟

بله امکان ارسال بار به تمام نقاط کشور میسر است.

اشتراک گذاری مقاله
2 پاسخ
 1. درود و احترام. درمورد محصولات کارخانه فولاد یزد، در این متن اشاره نکردید که کدام یک از محصولات این مجتمع کیفیتی مشابه با کارخانجات اصفهان را دارند؟ نمونه هایی که موجود دارید میفرمایید؟

  1. درود . در این کارخانه انواع اسلب فولادی در کریدهای مختلف، کنسانتره اکسید آهن، انواع تیرآهن، میلگرد، مفتولی، خرپا میلگردی و غیره تولید می شود که در نوع خود دارای بالاترین استانداردهای جهانی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *