براورد حجم تیرآهن ساختمان

نحوه محاسبه تیرآهن ساختمان سازی


تیرآهن عضو اصلی هر پروژه ساختمانی محسوب می شود و با توجه به تعداد طبقات ساختمان میزان تیرآهن مصرفی متفاوت است. به دلیل اقزایش قیمت آهن آلات و نوسانات آن اشتباه در تخمین مقدار تیرآهن مورد نیاز خسارت زیادی را به بار می آورد. در این مقاله توضیحات کاملی درباره اسکلت بتنی و فلزی و همچنین نحوه محاسبه تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان یک تا سه طبقه را عنوان می کنیم. با ما همراه باشید.

انواع اسکلت ساختمان و ویژگی های آنها

نوع اسکلتی که برای ساخت سازه استفاده می شود مهمترین عامل در محاسبه تیرآهن برای ساختمان است. از مهم ترین مقاطع فولادی که کاربرد گسترده ای در صنعت ساخت و ساز دارد، تیراهن است. تیر آهن نیروهای خمشی و برشی وارده بر سازه را تحمل کرده و بخش کلی اسکلت فلزی ساختمان را تشکیل می دهد.برای محاسبه تیر اهن مورد نیاز برای یک ساختمان اولین مرحله مشخص کردن نوع سازه و همچنین نوع عملکرد تیر اهن در سازه می باشد. به طور کلی تیر آهن های ساختمانی به سه دسته اصلی، فرعی و کلاف تقسیم می شوند و هر کدام کاربرد مختص به خود را دارند. بعد از مشخص شدن میزان و وزن تیرآهن مصرفی توسط مهندسین میتوان قیمت آن را برآورد کرد. (در مورد جدول وزن تیرآهن بخوانید.) ساختمان ها از نظر اسکلتی به دو دسته اسکلت فلزی و اسکلت بتنی تقسیم می شوند که اسکلت های بتنی مقرون به صرفه هستند. اسکلت های فلزی با وجود قیمت بالا طرفداران زیادی دارند زیرا سازه های ساخته شده با این اسکلت از مقاومت بالایی در برابر زلزله و دیگر حوادث برخوردار هستند.

محاسبه وزن آهن مصرفی ساختمان

در ساختمان هایی که اسکلت آنها از بتن، سیمان، میلگرد، شن و ماسه برای ساخت استفاده شود اسکلت بتنی نام دارد. ساختمان هایی که از اسکلت بتنی برای ساخت آنها استفاده می شود فونداسیون، ستون، تیر اصلی، تیر فرعی پله و دیوار برشی آن ها از جنس بتن می باشد. (تفاوت تیر و تیرآهن). اسکلت فلزی ساختار کلی آن فولاد است و برای تحمل انواع بار و فشار زیاد کاربرد دارد. ابزاری که در اسکلت فلزی استفاده می شود شامل پرچ، پیچ و جوشکاری برای اتصالات می باشد.

محاسبه وزن آهن مصرفی ساختمان

در ساختمان هایی که برای ساخت آن ها از اسکلت فلزی استفاده می شود وزن کمتری نسبت به ساختمان هایی دارند که از اسکلت بتنی ساخته می شوند. استفاده از اسکلت فلزی وزن کلی سازه را کاهش می دهد ولی این سازه ها از استحکام بالایی برخوردار هستند. (تفاوت آهن و فولاد). فولاد نسبت به بتن از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است و خاصیت ارتجاعی بالاتری دارد به همین دلیل ساختمان هایی که از اسکلت فلزی ساخته می شوند محکم و مقاوم تر بوده و میزان تحمل آنها در برابر نیروهای برشی و حوادثی مانند زلزله بیشتر است.

بیشتر بدانید:   به چه فلزاتی رنگین می گویند

محاسبه تیرآهن ساختمان یک طبقه

مهندسان ناظر برای برآورد میزان و وزن تیرآهن مصرفی برای ساخت ساختمان، نوع ساختمان و طرح کلی آن را تخمین می زنند. نوع اسکلتی که برای ساخت سازه استفاده می شود مهم ترین عامل محاسبه آهن آلات مورد نیاز برای ساخت می باشد. در ساختمان هایی که از اسکلت فلزی استفاده می شود آهن آلات بیشتری مصرف شده و هزینه بیشتری دارد. ساختمان هایی که با اسکلت فلزی ساخته می شوند مقاومت و استحکام بیشتری نسبت به ساختمان هایی با اسکلت بتنی دارند. مهم ترین عامل در محاسبه تیرآهن برای ساختمان، وزن آرماتور سقف می باشد. ساختمان یک طبقه با اسکلت فلزی بدون مهار بندی تقریبا ۴۰ تا ۷۰ کیلوگرم در هر متر مربع آهن آلات برای ساخت نیاز دارد. برارود تیرآهن برای ساختمان یک طبقه در پروژه و شرایط های مختلف متفاوت است و نمی توان بدون در نظر گرفتن شرایط میزان دقیقی را بیان کرد. ساخت ساختمان هایی با اسکلت بتنی با قاب خمشی و دیوار برشی بدون در نظر گرفتن وزن آرماتور سقف نیاز به ۳۵ تا ۶۰ کیلوگرم در هر متر مربع آهن آلات دارد. عواملی مانند نوع سازه، نوع تیرآهن و محاسبه مهندسان پروژه همگی در میزان دقیق محاسبه وزن تیرآهن برای ساختمان یک طبقه تاثیرگذار هستند.

محاسبه تیرآهن مصرفی ساختمان

تیرآهن مصرفی برای ساختمان دو طبقه

یکی از تجهیزات مهم در ساختمان سازی، تیر آهن می باشد که در مقابل نیروهای برشی و خمشی که به سازه وارد می شوند قرار گرفته و مقاومت سازه را افزایش می دهد. برآورد مقدار متریال و همچنین هزینه ساخت یک بنا از موارد مهمی هستند که برای سازندگان از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. امروزه سهم قابل توجهی از ساخت یک بنا را آهن آلات و تیر اهن به خود اختصاص می دهد. برای ساختن ساختمان های چند طبقه در قدم اول باید حجم و وزن تیرآهن های مورد نیاز را محاسبه کرد. میزان تحمل بار تیرآهن نیز باید محاسبه شود.
از تیراهن در اسکلت های فلزی برای ساخت سازه های فلزی، برج و ساختمان های چند طبقه استفاده می شود. اسکلت های فلزی قیمت بالاتری نسبت به اسکلت های بتنی دارند اما به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که اسکلت فلزی دارد استفاده از آن در ساختمان ها از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

محاسبه تیرآهن برای ساختمان سه طبقه

از عوامل مهمی که در روند ساخت و میزان و نوع تجهیزات لازم برای ساخت یک ساختمان وجود دارد در وهله اول موقعیت جغرافیایی آن است. در مناطقی که زلزله خیز هستند وزن تیر آهن های مصرفی با دیگر مناطق متفاوت است. ساختمان هایی که در محیط های مرطوب یا خشک ساخته شوند از تجهیزات و تیراهن های مختلفی در ساخت آنها استفاده می شود. توجه به وزن ساختمان از موارد مهم دیگری است که هنگام انتخاب و میزان تیر آهن مصرفی باید به آن دقت شود.با توجه به فاکتورهای موثر و لازم برای ساختمان این امکان وجود دارد که نوع و سایز تیراهن مورد استفاده تغییر کند. برای ساخت ساختمانی سه طبقه با در نظر گرفتن فاکتورها و عوامل مهم در ساخت آن می توان تیرآهن مصرفی را محاسبه کرد. این نکته را در نظر داشته باشید که ساختن دو ساختمان سه طبقه شبیه به هم در دو منطقه جغرافیایی مختلف تیر آهن هایی با اندازه های مختلف نیاز دارد و نوع و اندازه تیر اهن ها یکسان نخواهد بود. بعد از انتخاب تیرآهن مناسب برای سازه مورد نظر توسط مهندس ساختمان باید تیرهای فرعی برای افزایش مقاومت و استحکام سازه انتخاب شود.

بیشتر بدانید:   انواع بست داربستی کدام‌اند

محاسبه تیرآهن موردنیاز ساختمان

فرمول محاسبه تیرآهن برای ساختمان

برآورد تیرآهن مورد نیاز برای ساخت سازه های فلزی در تعداد طبقه های مختلف اصل مهم در ساخت و ساز است. مشخص کردن جایگاهی که تیرآهن در آن قرار می گیرد بسیار اهمیت دارد. از دو روش کلی و رایج برای محاسبه تیرآهن برای ساختمان استفاده می شود در ادامه به توضیح هر کدام از روش ها می پردازیم.
روش اول محاسبه استفاده از جدول اشتال می باشد. جدول اشتال شامل وزن تیرآهن های مختلف در ابعاد مشخص و با استانداردهای خاص می باشد. در صورت داشتن ابعاد و استاندارد تیرآهن مورد نیاز می توان با استفاده از این جدول وزن آن را به راحتی محاسبه کرد.

در روش دوم محاسبه تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان باید از محاسبات ریاضی کمک گرفت. برای محاسبه باید وزن مخصوص تیرآهن را داشت. وزن مخصوص تیر آهن از اطلاعات کارخانه تولید کننده آن بدست می آید. وزن مخصوص تیر اهن با توجه به استاندارد استفاده شده در تولید و مواد اولیه محاسبه می شود. برای بدست آوردن وزن یک آن باید طول آن در وزن مخصوص ضرب شود. برای بدست آورن وزن کلی تیر اهن یک ساختمان باید وزن تیر آهن در تعداد تیرهای لازم یک ساختمان ضرب شود.
مهندسین ساختمان برای محاسبه تیرآهن مصرفی ساختمان از جدول اشتال استفاده می کنند. استفاده از جدول اشتال کار محاسبه تیرآهن را راحت می کند. نحوه محاسبه تیر اهن های مهم به صورت زیر می باشد:

تیرآهن نوع IPE20: طول ۱۲ متر، ۱۲ * ۴۰/۲۲ ( وزن مخصوص از جدول اشتال) = ۸۰/۲۶۸

تیرآهن نوع IPE18: طول ۱۰ متر، ۱۰ * ۸/۱۸ ( وزن مخصوص از جدول اشتال) = ۱۸۸

تیرآهن لانه زنبوری طول ۱۰ متر، ۱۰ * ۳۳/۱۰ (وزن مخصوص با استفاده از جدول اشتال) = ۳۰/۱۰۳

تیرآهن هایی که کاربرد کمتری دارند را می توان بر اساس وزن مخصوص آن ها در جدول اشتال محاسبه کرد و وزن نهایی آن ها را بدست آورد.

محاسبه وزن آهن مصرفی ساختمان

عوامل موثر در وزن تیرآهن

تعداد سقف نوع سقف در سازه فولادی
فاصله ستون ها از هم نوع سقف در سازه بتنی
تعداد دهانه ها در هر راستا نوع خاک فونداسیون
میزان زلزله خیز بودن محل پروژه کارخانه تیرآهن

محصولات تولیدکنندگان تیرآهن در ایران بر اساس جدول استاندارد اشتال تولید نمی شوند و برندهای مختلف، وزن تیر تولیدی متفاوتی دارند. کیفیت تولید تیرآهن بر قیمت نهایی آن موثر است. کارخانه های مختلف تولید کننده تیر اهن بر اساس کیفیت محصولاتشان قیمت های مختلفی دارند.
تخمین وزن تیراهن مورد نیاز در هر متر مربع سازه فولادی بدون در نظر گرفتن وزن میلگرد به صورت زیر می باشد:

بیشتر بدانید:   آشنایی با تولیدکنندگان فولاد- بخش1
اسکلت فلزی با مهاربندی همگرا: ۴۰ تا ۷۰ کیلوگرم

 

اسکلت فلزی با مهاربندی واگرا: ۵۰ تا ۷۵ کیلوگرم

 

اسکلت فلزی با قاب خمشی معمولی: ۶۵ تا ۱۰۵ کیلوگرم

 

اسکلت فلزی با قاب خمشی ویژه: ۷۰ تا ۱۱۵ کیلوگرم

 

اسکلت فلزی با سیستم دوگانه: ۶۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم.

اطلاعات بیشتر درمورد تیرآهن مصرفی برای ساختمان

قیمت تیرآهن به عوامل مختلفی مانند نسبت عرضه و تقاضا، نوسانات قیمت ارز و وزن تیرآهن بستگی دارد. به دلیل نوسانات قیمت در کشور و افزایش نرخ دلار تیرآهن قیمت ثابتی ندارد. یکی دیگر از عواملی که بر قیمت تیر آهن تاثیرگذار است شرکت تولیدکننده آن است تیراهن های تولید شده در کارخانه ذوب آهن اصفهان نسبت به دیگر کارخانه ها قیمت بیشتری دارند. کیفیت تیرهای تولید شده بر قیمت آن ها اثرگذار است. این محصول به صورت کیلویی و شاخه ای به فروش می رسد. خرید تیرآهن به صورت اینترنتی امکان پذیر است و فروشندگان سایت های مختلف خدمات مختلفی به خریداران ارائه می کنند.

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید