تفاوت‌های آلومینیوم 6061 و 7075 چیست

تفاوت‌های آلومینیوم ۶۰۶۱ و ۷۰۷۵ چیست


آلومینیوم فلزی سبک و پرکاربرد است و همانند فولاد دارای آلیاژهای مختلفی می باشد. آلیاژهای آلومینیوم بر اساس نوع و درصد عناصر آن ویژگی های مختلفی دارند و در موارد متفاوت کاربرد دارند. در این میان برخی آلیاژها به خاطر خصوصیات خاصی که دارند، مهم‌تر و محبوب تر هستند. در این نوشته تفاوت‌های آلومینیوم ۶۰۶۱ و ۷۰۷۵ را مورد بررسی قرار می دهیم. با آهن رسان همراه باشید. تفاوت‌های آلومینیوم ۶۰۶۱ و ۷۰۷۵ چیست

گالوالوم چیست

آلومینیوم و خصوصیات آن

این فلز بسیار واکنش پذیر، سبک، نرم و انعطاف پذیر است و در عین حال استحکام بالایی دارد. از خصوصیات ویژه این فلز مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی است. آلومینیوم همچنین رسانای خوبی برای جریان الکتریسیته و گرما است. رنگ سفید نقره ای آلومینیوم علاوه بر زیبایی ظاهری باعث انعکاس نور و گرما می شود. این فلز قابلیت حفظ استحکام در دمای پایین را نیز دارد. به خاطر اینکه آلومینیوم نفوذپذیری کمی دارد، سمی نیست و بوی خاصی ندارد، می توان از آن برای بسته بندی مواد غذایی استفاده نمود.

لازم است بدانید آلومینیوم غیرمغناطیسی است و همین ویژگی آن را مناسب برای استفاده در ساخت انواع لوازم الکترونیکی مثل تلفن همراه، کامپیوتر، تبلت و … می سازد.

معمولاً در ساخت سقف های کاذب از آلومینیوم استفاده می شود، دلیل آن قابلیت جذب صدا در این فلز است.

آلومینیوم این قابلیت را دارد که در برخورد با فلزات دیگر، ایجاد جرقه نکند و این موضوع باعث شده تا آن را در قطعات داخلی خودروها استفاده کنند.

 آلومینیوم دارای آلیاژهای مختلفی همچون آلیاژهای کارشده، آلیاژهای ریخته گی، آلیاژ های سری ۱۰۰۰، ۲۰۰۰، ۳۰۰۰، ۴۰۰۰، ۵۰۰۰، ۶۰۰۰، ۷۰۰۰ و ۸۰۰۰ است. در ادامه می خواهیم بدانیم تفاوت‌های آلومینیوم ۶۰۶۱ و ۷۰۷۵ چیست. با آهن رسان همراه باشید.

تفاوت‌های آلومینیوم ۶۰۶۱ و ۷۰۷۵ چیست

همانطور که می دانید آلیاژهای فلزی در انواع و مقدار عناصر تشکیل دهنده آن تفاوت دارند. در آلیاژ نوع ۶۰۶۱ عناصر منیزیم و سیلیکون نقش اصلی را دارند. همان‌طور که می دانید منیزیم باعث افزایش استحکام و عنصر سیلیکون موجب کم شدن نقطه ذوب آلومینیوم می شود. عناصر دیگری که در این آلیاژ وجود دارند شامل کروم، آهن و مس است.

قیمت ورق آلومینیوم امروز

آلیاژ ۶۰۶۱ آلومینیوم دارای استحکام و چقرمگی بالایی است. در برابر خوردگی جوی بسیار مقاوم است و قابلیت ماشین کاری و جوشکاری خوبی دارد. امکان دارد استحکام این آلیاژ بعد از عملیات جوشکاری کاهش پیدا کند، بنابراین لازم است تا تحت عملیات حرارتی قرار بگیرد تا مقدار استحکام آن بالا رفته و به حد استاندارد برسد.

آلیاژ آلومینیوم نوع ۷۰۷۵ نیز دارای عناصر سیلیکون، آهن، منیزیم و تیتانیوم است و از خصوصیات مهم آن وزن سبک و قیمت مناسب است. این آلیاژ آلومینیوم را معمولاً در ساخت بدنه هواپیمای سبک استفاده می کنند. از خصوصیات مهم این آلیاژ استحکام بالا نسبت به وزن و مقاومت بالا به خستگی آن است. میزان مقاومت آن در برابر خوردگی به اندازه آلیاژ قبلی نیست اما خوب است. از محدودیت های این آلیاژ قابلیت جوشکاری کم آن است. آلیاژ ۷۰۷۵ را می توان در دمای ۳۷۰ تا ۴۸۰ درجه تحت عملیات فورج قرار داد ولی برای بهبود استحکام آن باید دوباره تحت عملیات حرارتی قرار داد. تفاوت‌های آلومینیوم ۶۰۶۱ و ۷۰۷۵ چیست

بر اساس ویژگی های بیشتری که آلیاژ ۶۰۶۱ دارد، کاربردهای آن نیز نسبت به آلیاژ ۷۰۷۵ بیشتر است.

آلیاژ ۶۰۶۱ آلومینیوم معمولاً در هواپیماسازی، خودروسازی، موتورسازی، قایق سازی، دوچرخه سازی، در ساخت لنز دوربین، قرقره ماهیگری و در ساخت کپسول های هوای غواصی و در صنایع غذایی برای ساخت انواع قوطی کنسرو مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به استحکام بالاتر آلیاژ آلومینیوم ۷۰۷۵، از آن در کارهای سنگین تر بیشتر استفاده می شود؛ مثلاً در صنایع حمل و نقل دریایی، هوایی و زمینی، در ساخت قالب های PET و تزریق پلاستیک، ساخت تجهیزات صخره نوردی، ساخت قطعات دوچرخه، در ساخت اسکیت و گلایدرهای دستی، برای ساخت برخی اسلحه های نظامی و چوب چوگان مثال‌هایی از کاربرد این آلیاژ هستند. تفاوت‌های آلومینیوم ۶۰۶۱ و ۷۰۷۵ چیست

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

    طراحی سایت ایده پردازش