قیمت شمش امروز


قیمت شمش امروز را می توانید در این صفحه از سایت آهن رسان مشاهده کنید.

 قیمت‌ها بدون احتساب ۹% مالیات بر ارزش افزوده است

لیست قیمت شمش فولادی

بروز‌رسانی : ۹ تیر , ۰۸:۳۹

لیست قیمت شمش
کد نام استاندارد ابعاد طول قیمت / شاخه
۱۵۲۸۱ شمش فولادی ۵sp ابعاد ۱۵۰*۱۵۰ اصفهان گرید ۱۰۰۷ استاندارد ۵sp ۱۵۰*۱۵۰ میلی متر ۱۲ متر تماس بگیرید
۱۵۲۷۹ شمش فولادی ۵sp ابعاد ۱۵۰*۱۵۰ قزوین گرید ۱۰۱۳ استاندارد ۵sp ۱۵۰*۱۵۰ میلی متر ۱۲ متر تماس بگیرید
۱۵۲۷۷ شمش فولادی ۵sp ابعاد ۱۵۰*۱۵۰یزد گرید ۱۰۱۲ استاندارد ۵sp ۱۵۰*۱۵۰ میلی متر ۶ متر تماس بگیرید
۱۵۲۶۴ شمش فولادی ۵sp ابعاد ۱۲۵*۱۲۵ اصفهان گرید ۱۰۰۹ استاندارد ۵sp ۱۲۵*۱۲۵ میلی متر ۶ متر تماس بگیرید
۱۵۲۶۳ شمش فولادی ۵sp ابعاد ۱۲۵*۱۲۵ ساوه گرید ۱۰۱۴ استاندارد ۵sp ۱۲۵*۱۲۵ میلی متر ۶ متر تماس بگیرید
۱۵۲۶۲ شمش فولادی ۵sp ابعاد ۱۲۵*۱۲۵ یزد گرید ۱۰۱۰ استاندارد ۵sp ۱۲۵*۱۲۵ میلی متر ۶ متر تماس بگیرید
۱۵۲۴۷ شمش فولادی ۵sp ابعاد ۱۲۵*۱۲۵ گرید ۱۰۱۶ استاندارد ۵sp ۱۲۵*۱۲۵ میلی متر ۶ متر تماس بگیرید
۱۵۲۵۶ شمش فولادی ۵sp ابعاد ۱۲۵*۱۲۵ گرید ۱۰۱۵ استاندارد ۵sp ۱۲۵*۱۲۵ میلی متر ۶ متر تماس بگیرید
۱۵۲۵۱ شمش فولادی ۵sp ابعاد ۱۲۰*۱۲۰ گرید ۱۰۰۸ استاندارد ۵sp ۱۲۰*۱۲۰ میلی متر ۱۲ متر تماس بگیرید
۱۵۲۵۳ شمش فولادی ۵sp ابعاد ۱۰۰*۱۰۰ گرید ۱۰۱۱ استاندارد ۵sp ۱۰۰*۱۰۰ میلی متر ۶ متر تماس بگیرید

شمش چیست

به قطعه ای از مقاطع فلزی گفته می شود که ازذوب انواع فلزات از جمله: طلا، فولاد ،قلع،آلومینیوم،برنج،برنز،استیل،آلومینیوم،مس و…تولید می شود و در اصطلاح به آن INGOT هم گفته می شود. در تمام صنایع بزرگ فولادی عمدتا از شمش فولادی استفاده می شود مانند بلوم، بیلت یا اسلب که هر کدام برای مقاطع خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • شمش بلوم (Bloom)

بلوم یا در اصطلاح شمشه از عرضی ۱۵ سانتی متری برخوردار است و سطح مقطع بزرگتری دارد. شمش بلوم ماده اصلی تولید متریالی مانند : تیرآهن ،انواع پروفیل،ناودانی و … می باشد.

 • شمش اسلب (Slab)

شمش تختال یا اسلب سطحی مستطیلی دارد و از طریق روش ریخته گری مدام و یا غیر مستقیم از روش نورد گرم انواع شمش فولادی، تولید می‌شود.

 •  شمش بیلت (Billet)

شمشال یا در اصطلاح بیلت اط سطح مقطع مربعی شکل و طول زیادی برخوردار است یعنی اگر عرض شمش ۱۵ سانتی متر باشد و سطح مقطع آن ۲۳۰ به آن بیلت گفته می شود که عمدتا هم برای انواع مفتول و …مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع اکسیژن زدایی درصد سیلیس درصد منگنز درصد گوگرد درصد فسفر درصد کربن گرید شمش
UN ۰.۵۵ ۱.۶ ۰.۰۴ ۰.۰۴ ۰.۲ ۵SP
UN ۰.۴ ۱.۴ ۰.۰۴ ۰.۰۴ ۰.۱۷ ۳SP

آنالیز شیمیایی شمش ۵SPو۳SP

قیمت هر کیلو شمش فولاد جهانی

مقطع فولادی شمش از جمله مهم ترین متریال آهنی فولادی می باشد که به صورت مستقیم نیز روی قیمت سایر کالاهای آهنی تاثیر می گذارد از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت شمش فولادی عبارت است از:

 1. قیمت جهانی نفت
 2. هزینه های حمل و نقل
 3. قیمت سنگ آهن
 4. بازار جهانی
 5. قیمت روز ضایعات
 6. نرخ ارز
 7. بازار عرضه و تقاضا

می باشد.

قیمت شمش فولادی، انواع و کاربرد آن

شمش یک محصول پیش‌ساخته و نیمه آماده از فلزات مختلف است. به عنوان مثال می‌توانیم انواع شمش طلا، شمش فولاد در آلیاژهای مختلف، شمش آلومینیوم و. را مثال زد. شمش فولاد از بعد از استخراج سنگ آهن از معادن و طی فرایندهای فراوری در کارخانه های ذوب و در کوره ها تولید می‌کنند. شمش ابعاد مشخصی دارد. شمش به گونه‌ای ساخته می‌شود که قابل‌حمل باشد. محصولات پیش‌ساخته زیادی مثل شمش تولید می‌شوند که در کارخانه‌ها به عنوان محصول اولیه برای تولید محصولات مختلف دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال شمش، شمشه، بیلت، بلوم و اسلب و … انواع محصولات پیش‌ساخته هستند. این قطعات فولادی از نظر ابعاد و شکل ظاهر تفاوت هایی با هم دارند و در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. قیمت شمش هم به نوع و هم به عوامل دیگر بستگی دارد.

قیمت شمش

شمش فولادی یک قطعه مستطیل شکل است که حداکثر ۲ متر طول می‌تواند داشته باشد. سطح مقطع شمش فولادی به صورت ذوزنقه‌ای است. این شکل به جهت استفاده راحت‌تر انتخاب شده است. ازآنجاکه فولاد انواع و آلیاژهای مختلفی دارد می‌توان شمش‌های فولادی با گریدها و انواع مختلف را نیز تولید کرد که برای ساخت محصولات مورد نیاز صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

انواع شمش فولادی

 • شمش CCM
 • شمش فابریک
 • شمش بلوم
 • اسلب یا تختال

از استانداردها و گریدهای شناخته شده شمش فولادی می‌توان به ۵sp, 3sp که استانداردهای روسی هستند و st37, st52 که استانداردهای آلمان هستند اشاره نمود. استانداردها تعیین کننده خصوصیات فنی و مکانیکی فولاد مثل انعطاف‌پذیری، کشش، خمش، پیچش و. است. این خصوصیات بر حسب عناصر سازنده و میزان هر یک در آلیاژ شمش مشخص می‌شوند.

نوع فرآورده فولادی نام مستعار شکل سطح مقطع مساحت سطح مقطع
شمش معولا منشور ۴ وجهی ذوزنقه
اسلب تختال مکعب مستطیل مستطیل ۲۳۰*۱۲۵۰ میلیمتری
بیلت شمشال           مکعب مربع یا دایره کمتر از ۲۳۰ سانتی متر
بلوم شمشه یا فابریک           مکعب مربع بیشتر از ۲۳۰ سانتی متر

شمش فولادی چگونه ساخته می‌شود

برای ساخت شمش در کارخانه‌های ذوب نیاز به مواد اولیه فولاد و آهن و فلزات مختلف است. سنگ‌آهن پس از فراوری و استخراج درون کوره‌های مختلف به‌صورت ریخته‌گری به انواع تختال، شمشه، شمش و. تبدیل می‌شوند. قالب شمش و محصولات پیش ساخت دیگر در کارخانه‌ها به اشکال مختلف وجود دارد. برای تولید شمش از دو روش ریخته‌گری پیوسته و دستی استفاده می‌شود. توجه داشته باشید نحوه ریخته‌گری و قالب شمش بسیار مهم است زیرا خواص فنی و مکانیکی محصولات به میزان زیادی به آن بستگی دارد.

روش شمش‌ریزی پیوسته، فابریک CCM

این روش پرکاربرد است زیرا مقرون به صرفه است و سرعت انجام آن نیز بالا می باشد. در این روش فلز مذاب درون یک قالب که معمولاً مسی است و با سیستم آبگرد خنک می‌شود، ریخته شده و هم‌زمان قسمت های جامد قبلی از انتهای قالب بیرون کشیده می‌شود.درصورتی‌که شمش منجمد شده به‌طور مداوم بریده شده و بارریزی تا وقتی که مذاب وجود دارد ادامه داشته باشد، به آن روش شمش‌ریزی مداوم گفته می‌شود.