روش های مقاوم سازی ساختمان ها

روش های مقاوم سازی ساختمان ها


روش های مقاوم سازی ساختمان ها

تقویت سازه و ساختمان در برابر سیل، زلزله و عوامل تخریب کننده دیگر، همواره یکی از دغدغه ها مهندسین و طراحان سازه بوده است. بشر در طول تاریخ روش های مقاوم سازی ساختمان ها را بارها و بارها تغییر داده و تکمیل کرده است؛ اما با تغییر سبک زندگی، افزایش جمعیت و کم شدن منابع، این روش ها هنوز نیاز به تکمیل شدن دارند. با آهن رسان مرجعی برای استعلام قیمت آهن در مشهد همراه باشید تا چند روش مقاوم سازی سازه را باهم بررسی کنیم.

سازه به عنوان یک سیستم هندسی است که پایدار بودن آن مهمترین مشخصه است. این سیستم هندسی از اعضای مختلفی تشکیل شده است که هر یک با توجه به ویژگی هایی که دارد، رفتار متفاوت و خاصی از خود نشان می دهد. پس در درجه اول باید اعضای یک ساختمان یا سازه را به خوبی شناخت تا بتوان در مورد مقاوم سازی آن برنامه ریزی کرد.

وظیفه اصلی اعضای هر سازه تامین پایداری آن سازه است. به طور کلی اعضا و مصالح ساختمان ها نیروهای وارده را به تکیه گاه خود انتقال می دهند تا در نهایت به زمین منتقل شود. به این ترتیب نیروهای وارده بر هر عضو به سمت زمین هدایت شده و این روند از سازه در برابر نیروهای وارده محافظت می کند. در نهایت استحکام و پایداری ساختمان حفظ می شود.

مهمترین اعضای ساختمان

مهمترین و اساسی ترین اعضای هر سازه بر اساس نوع آن سازه متفاوت است. در اغلب ساختمان ها به خصوص ساختمان های با اسکلت فولادی، تیرآهن ها، ستون ها و میلگردها(خرید میلگرد) مهمترین نقش را در حفظ استحکام و پایداری سازه دارند. روش های مقاوم سازی ساختمان ها

همچنین می توان از مصالح غیر فلزی مثل نوع سیمان و بتن استفاده شده در سازه، کیفیت سنگ ها، کاشی ها، بلوکه ها و… نیز نام برد.

عوامل تهدید کننده استحکام و پایداری سازه

چه چیزی باعث به هم ریختن پایداری ساختمان ها می شود؟ مهمترین عوامل مؤثر بر تخریب سازه کدام است؟ این عوامل چگونه باعث کم شدن طول عمر سازه می شوند؟ اینها سؤالاتی هستند که هر مهندس سازه باید از خود بپرسد و پاسخ آن را به طور کامل و با بررسی تمام جوانب پیدا کند.

احتمالاً حدس می زنید که مهمترین عوامل تهدید کننده استحکام و عمر سازه ها، سیل، زلزله، طوفان و اتفاقاتی از این قبیل است. در هنگام وقوع زلزله چه نیروهایی به ساختمان و اعضای آن وارد می شود؟ این نیروها از کدام جهت ها و به چه میزان هستند؟ مهمترین اعضای هر سازه که در خط مقدم نیروهای وارده بر آن هستند، کدام اند؟ این اعضا چه ویژگی ها و خصوصیات شیمیایی و مکانیکی دارند و رفتارشان در برابر نیروهای وارده به چه صورت است؟ آیا می توان مقدار و جهت نیروهای وارده بر سازه را پیش بینی کرد؟ برای مهار این نیروها چه باید کرد؟

پاسخ به این سوالات می تواند تا حد زیادی به پیدا کردن روش های مقاوم سازی ساختمان ها کمک کند. امروزه روش های زیادی مثل شبیه سازی زلزله برای پیدا کردن عوامل اصلی تخریب ساختمان ها و یافتن راه های جلوگیری از آن به کمک مهندسان آمده است.

همچنین بالا بردن کیفیت ساخت مصالح، نقش ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته برای طراحی و ساخت انواع مقاطع و مصالح ساختمانی و روش های ساخت و ساز، همه در جهت مقاوم سازی سازه ها هستند.

عوامل کاهنده طول عمر سازه

سازه ای را در نظر بگیرید که با اصول مهندسی خاصی بنا شده و از مصالحی در آن استفاده شده است که در برابر نیروهای کششی و رفت و برگشی زلزله مقاوم هستند؛ اما با توجه به اینکه سازه در یک محیط اسیدی مرطوب و خورنده بنا شده است، طول عمر مفیدش کاهش می یابد؛ بنابراین ضروری است که محل ساخت، جنس مصالح، شرایط اقلیمی، نوع کاربری و بسیاری از فاکتورهای دیگر به خوبی بررسی شوند.

برای مشکل فوق چه راهکاری وجود دارد؟ یکی از روش های مقابله با فرسایش سازه در اثر خوردگی مقاطع فلزی آن، استفاده از محصولات فولادی با مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی است. امروزه میلگردها و مقاطع فولادی مانند ورق(قیمت ورق st52) مختلفی با خاصیت ضد زنگی تولید و عرضه می شوند. ممکن است هزینه ساخت با این مقاطع کمی بیشتر شود، اما در طولانی مدت با افزایش عمر سازه و جلوگیری از فرسایش و تخریب آن، صرفه جویی زیادی خواهد شد.

روش های مقاوم سازی ساختمان ها

از مطالب بالا می توان نتیجه گرفت که برای هر نوع سازه بر حسب اینکه بتنی باشد یا اسکلت فولادی، در چه منطقه جغرافیای بنا شود یا چه نوع کاربری داشته باشد، روش های مختلفی برای مقاوم سازی آن وجود دارد. ساختمان ها را قبل یا بعد از بنا کردن، می توان مقاوم سازی کرد؛ بنابراین برخی روش های مقاوم سازی را می توان حین ساختن و یا بعد از اتمام پروژه انجام داد.

اما رایج ترین روش های مقاوم سازی انواع ساختمان ها را در ادامه معرفی می کنیم.

 • افزودن بادبند به ساختمان
 • افزون دیوار برشی به ساختمان
 • روش پس کشیدگی
 • به کار بردن مین قاب با مصالح بنایی
 • به کار بردن جدایش گر های پایه
 • به کار بردن پوشش فولادی و دیگر پوشش ها
 • استفاده از ملات مسلح
 • تقویت ستون‌ها به روش های مختلف از جمله ورق فلزی، شبکه میلگرد و.
 • به کار بردن پانل های پیش ساخته در نمای ساختمان برای دفع بارهای جانبی
 • و…

در این مقاله در مورد راه های افزایش طول عمر سازه و ساختمان ها صحبت کردیم و لیستی از روش های افزاریش مقاومت ساختمان ها ارائه شد. در مورد تک تک این روش ها و چگونگی انجام آنها به طور جداگانه در مقالات دیگر صحبت می کنیم. با آهن رسان همراه باشید. روش های مقاوم سازی ساختمان ها

عضویت در خبرنامه آهن رسان

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

  طراحی سایت ایده پردازش