نام‌گذاری انواع آلیاژ فولاد

نام‌گذاری انواع آلیاژ فولاد در استانداردهای مختلف


استخراج آهن از معادن و تولید انواع محصولات جانبی توسط بشر هر روز در حال گسترش و پیشرفت است. به خاطر نیاز به ویژگی های مختلف و کاربردهای متنوعی که آهن، فولاد و محصولات آهنی دارند، آلیاژهای مختلفی از آن ساخته‌شده است. همانطور که می دانید فولاد نوعی آلیاژ آهن است. بر اساس عناصر تشکیل دهنده و مقدار هریک، انواع مختلف آلیاژ فولاد وجود دارد. این آلیاژها در استانداردهای مختلف به روش های متفاوت نام‌گذاری می شوند. یکی از مهم‌ترین و معروف ترین استانداردها، استاندارد DIN است که توسط کشور آلمان ارائه شده است. طبق این استاندارد آلیاژهای مختلف فولاد با علائم و نام­های خاصی مشخص شده اند که در ادامه به مهم ترین و پرکاربردترین آن‌ها اشاره می کنیم. با آهن رسان همراه باشید. نام‌گذاری انواع آلیاژ فولاد را در ادامه می بینید.

برای اطلاع از قیمت ورق a516 اینجا را کلیک کنید.

کاربرد انواع آلیاژ فولاد

معمولاً از آلیاژهای فولاد برای ساخت انواع مقاطع فولادی همچون تیرآهن، ورق، میلگرد، نبشی و ناودانی، لوله و … استفاده می شود. نوع کاربرد این مقاطع در صنایع مختلف مشخص کننده ویژگی های مورد نیازی است که باید در ساخت شان مدنظر قرار داد. به عنوان مثال برای ساخت لوله هایی که در صنایع پتروشیمی و انتقال نفت و گاز استفاده می شود باید از آلیاژهای فولادی استفاده کرد که دارای مقاومت، استحکام و دوام بالا باشد، در برابر گرما و فشار مقاومت بالایی داشته باشد و در برابر خوردگی اتمسفر و مواد شیمیایی مقاوم باشد.

برای نام‌گذاری انواع فولاد آلیاژی در استاندارد DIN از اعداد، علائم و حروف استفاده می شود که هر یک معنی و مفهوم خاصی دارند. برای آشنایی با این شیوه نام‌گذاری و شناخت انواع آلیاژ فولاد، در ادامه مطلب با آهن رسان همراه باشید و در صورتی که نیاز به خرید یا فروش انواع فولاد آلیاژی و مقاطع فولادی دارید، حتماً با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید. نام‌گذاری انواع آلیاژ فولاد بر اساس استانداردهای مختلف ممکن است متفاوت باشد. پس یک آلیاژ ممکن است با چن نام متفاوت شناخته شود.

دسته ای از انواع آلیاژ فولاد وجود دارد که معمولاً در کاربردهای ساختمانی استفاده می شوند. برای این دسته از علامت ST در ابتدای نام آن استفاده می شود. پس از علامت ST شماره هایی قرار داده می شود که میزان استحکام کششی آن ها را نشان می دهد. فولادهایی که با علامت ST مشخص می شوند معمولاً برای عملیات حرارتی مناسب نیستند.

گروه دیگری از انواع آلیاژ فولاد وجود دارند که نام آن‌ها با حرف C شروع می شود. بعد از این حرف اعدادی قرار می گیرد که میزان و درصد کربن موجود در آن آلیاژ را مشخص می کند. به عنوان مثال C45 نوعی فولاد کربنی با مقدار ۰.۴۵ کربن است. ممکن است بعد از حرف C از حروف دیگری نیز استفاده شود که معانی خاصی دارند. فولادهایی که با دو حرف مشخص می شوند در دسته فولادهای غیرآلیاژی قرار دارند… این حروف و مفهوم هریک را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

نام‌گذاری انواع آلیاژ فولاد

F: مشخص کننده فولادهای است که سخت کاری شده است. عملیات سخت کاری با روش شعله ای و یا القایی است. مثال فولاد CF53

K: مشخص کننده فولادهای نجیب است که درصد کمی فسفر و گوگرد دارند. مثال CK45

M: مشخص کننده فولادهایی است که مقدار گوگرد آن‌ها در مقدار معینی باشد. مثال CM35

Q: مشخص کننده فولادهای کربوره و بهسازی برای کله زنی سرد است. مثال CQ35

برخی مواقع در نام‌گذاری آلیاژهای فولاد از حروف دیگری نیز در ادامه نام فولاد استفاده می شود. این حروف معنی خاصی دارد که در ادامه می بینید:

W: کیفیت فولاد ابزاری را نشان می دهد.

 به عنوان مثال فولاد C80W1 که نشان دهنده فولاد ابزاری است که کیفیت درجه یک دارد. فولاد C80W2 فولاد ابزاری است که کیفیت آن درجه ۲ است.برای نام‌گذاری انواع آلیاژ فولاد از علائم و حروف استفاده می کنند که معانی خاصی دارند.

B: نشان دهنده فولادهای بسمر است.

E: نشان دهنده فولادهای الکتریکی است.

M: نشان دهنده فولادهای زیمنس است.

R: مشخص کننده فولادهای آرام است.

T: نشان دهنده فولادهای توماس است.

U: مشخص کننده فولادهای نا آرام است.

شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که حروف دیگری که در ادامه این نام ها دیده می شود به چه معناست؟ به عنوان مثال موارد زیر را ببینید:

V: نشان می دهد که این فولاد تحت عملیات حرارتی قرار گرفته است.

N: نشان می دهد که این فولاد نرماله شده است.

H: نشان می دهد که این فولاد سخت شده است.

K: نشان می دهد که فولاد به صورت سرد تغییر شکل داده شده است.

می دانید که استانداردهای دیگری نیز برای ساخت انواع فولاد وجود دارد. به عنوان مثال استاندارد AISI/SAE، استاندارد ASTM و. دارای مدل نام‌گذاری متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند. در این نوشته با روش نام‌گذاری انواع آلیاژ فولاد آشنا شدید، شما می توانی مقالاتا مفیدی در مورد انواع فلزات و آلیاژهای فلزی را در این سایت مطالعه نمایید.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

    طراحی سایت ایده پردازش