خم کاری

خم کاری


خدمات خم‌کاری و برش‌کاری

خم کردن فلزات و مقاطع فلزی به دلایل مختلف انجام می شود. به عنوان مثال ورق های فولادی را با خم کردن و حالت دادن به مقاطع دیگری مثل پروفیل تبدیل می کنند. یا به عنوان مثال با خم کردن میلگرد به اشکال مختلف، محصولاتی مثل خاموت، خرپا و … می سازند. با خم‌کاری و برش‌کاری فلزات را آماده استفاده در صنایع مختلف می کنند. برش‌کاری را گاهی برای تغییر اندازه و ابعاد قطعه و گاهی برای تغییر شکل آن انجام می دهند. در ادامه مطلب خدمات خم‌کاری و برش را به طور مفصل توضیح می دهیم با آهن رسان همراه باشید.

خدمات برشکاری

برشکاری با ابزارها و وسایل مختلف انجام می شود. این ابزارها بر اساس قطعه ای که باید برش‌کاری شود، ویژگی ها و خصوصیات مختلفی دارند. به عنوان مثال دستگاه برش زدن ورق نازک فولادی متفاوت است با دستگاه برش زن یک تیرآهن یا میلگرد قطور.

برای دیدن قیمت میلگرد کلیک کنید.

انواع ابزارهای برش‌کاری

قیچی: در این روش عمل برش با بریدن قطعه بدون براده بردای انجام می شود که در آن دو تیغه برنده گوه‌ای با نزدیک شدن به هم و حرکت در خلاف جهت هم کار برشکاری را انجام می دهند. قیچی برش‌کاری خود به سه نوع دستی، اهرمی و ماشینی تقسیم بندی می شود.علاوه بر دسته بندی فوق، هر دسته به انواع مختلفی قابل تقسیم است. به عنوان مثال قیچی برشکاری دو نوع چپ بر و راست بر وجود دارد و از نظر ساخت نیز در شش نوع می باشد. برای اطلاع از خدمات خم‌کاری و برش‌کاری با ما تماس بگیرید.همینطور قیچی ماشینی نیز دو نوع ماشینی مکانیکی و ماشینی هیدرولیکی دارد.

خم کاری

هوابرش دستی: در این روش از سوخت گاز با اکسیژن برای برش فلزات استفاده می شود.

دستگاه CNC پلاسما: در این روش برای برش فلزات از مشعل استفاده می شود. در این روش با خروج گاز نجیب به همراه هوای فشرده از داخل نازل، قوس الکتریکی ایجاد شده و گاز به حالت پلاسما در می آید. پلاسما با ایجاد گرمای بالا فلز را ذوب کرده و برش می دهد. از این روش برای خم‌کاری و برش‌کاری انواع فلزات آهنی و غیر آهنی می‌توان استفاده کرد. برشکاری به روش پلاسما سرعت و دقت بالایی دارد و تراشه های فلزی ایجاد نمی کند. از نظر هزینه روش پلاسما کمی گران است زیرا به ابزارهای مختلفی همچون منبع تغذیه، خنک کننده، کابل و شیلنگ و اتصالات نیاز دارد.

برش لیزری: این روش دقت، سرعت، کیفیت بالا و صرف انرژی کمتری برای برش ورق فولادی دارد.

روش های دیگری برای خدمات خم‌کاری و برش‌کاری فلزات وجود دارد که از آن جمله می توان به برش واترجت، برش الکترود و هواگاز اشاره کرد.

صفحه اینستاگرامی آهن رسان

خدمات خم‌کاری

برای خم کاری فلزات از وسایل و دستگاه هایی مثل پرس برک استفاده می شود به همین دلیل این کارها را با نام عملیات شکل دهی پرس برک نیز می شناسند. انجام عملیات خم‌کاری بر اساس قطعه کار به روش های مختلف انجام می شود.

دستگاه و ابزارهای خم‌کاری فلزات

  • خم کن دستی
  • خم کن ساده ستونی
  • خم کن برقی
  • خم کن پرسی
  • خم کن مکانیکی و هیدرولیکی

توجه داشته باشد که تمام فلزات و قطعات فلزی قابلیت خم‌کاری و برش‌کاری در حالت سرد را ندارند. برخی مقاطع فولادی در اثر خم شدن می شکنند، قابلیت خم شدن در برخی مقاطع کم و در برخی زیاد است. این ویژگی ها به آلیاژ فلز و ساخت آن بستگی دارد. در مقاطع فولادی قابلیت و خدمات خم‌کاری و برش‌کاری به میزان کربن موجود در آلیاژ فلز بستگی دارد. به طوری که اگر میزان درصد کربن کمتر از ۱.۲ باشد می توان عملیات خم‌کاری سرد را انجام دارد و اگر میزان درصد کربن از این مقدار زیاد باشد باید خم‌کاری و برش‌کاری در حالت گرم انجام شود.

خم کاری

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید