ماشین کاری

ماشین کاری


خدمات ماشین کاری و تراشکاری

می خواهیم بدانیم منظور از خدمات ماشینکاری و تراشکاری چیست؟ تقریبا تمام فروشندگان آهن که سابقه چندین و چند ساله در کار تأمین آهن‌آلات و مقاطع فولادی دارند، انباری برای نگهداری محصولات و کارگاه هایی برای ارائه خدماتی همچون ماشین کاری، تراشکاری، جوشکاری، پانج و… دارند. وجود چنین کارگاه هایی به آن دلیل است که تمام مقاطع فولادی ابعاد و مشخصات مورد نیاز برای مصرف کننده را ندارند و باید با ماشین ها و ابزار آلات مختلف به شکل و اندازه دلخواه تبدیل شوند.به عنوان مثال ورق های فولادی که در کارخانه ها تولید می شوند دارای ابعاد و اندازه های مشخص و استانداردی هستند، در اغلب کاربردها این ابعاد مورد تایید و مناسب هستند ولی در برخی کاربردها نیاز مصرف کننده چیزی متفاوت از استانداردهای موجود است. ممکن است مصرف کننده بخواهد اندازه ورق کوچک تر از مقدار استاندارد (فابریک) برش برخورد؛ یا ممکن است مصرف کننده نیاز به ورق های مشبک با طرح خاصی باشد که به صورت فابریک تولید نمی شود.

برای دیدن قیمت ورق a283 کلیک کنید.

انواع خدمات جانبی برای مقاطع فولادی و فلزی

بر اساس نوع محصول و مقاطع فلزی، خدمات متفاوتی ارائه می شود. به عنوان مثال خدمات ماشین کاری و تراشکاری برای انواع ورق، میلگرد، تیرآهن و غیره، خدمات سوراخکاری و پانچ برای انواع ورق فولادی، خدمات جوشکاری، خدمات آهنگری، خدمات خمکاری و برشکاری از مهم ترین مواردی است که در این قسمت می توان نام برد.

ماشین کاری

  1. به طور کلی به شکل دادن مقاطع فلزی به وسیله تراش زدن و برش آن که با کمک ابزار ها و ماشین های مختلف انجام می شود تراشکاری می گویند. در این فرایند به بخش از آن قطعه و مقدار قشری که از آن جدا می شود تا محصول صیقلی شده و به شکل دلخواه تبدیل شود، در اصطلاح تراش خور نامیده می شود.
  2. ماشین کاری چیست؟ قطعات و مقاطع فلزی بر اساس نوع کاربردشان با کمک ماشین های مختلف همچون ماشین تراش، فرز، مته، صفحه تراش، کله زنی، تیزکاری و سوراخ کن ماشین کاری می شوند. در واقع به کاری که توسط ماشین های مختلف بر روی یک قطعه انجام می شود، ماشین کاری گفته می شود.
  3. قطعات و محصولات فولادی فوق که ماشین کاری می شوند، خروجی فرایندهای مختلفی همچون ریخته گری، آهنگری، نورد و. است.

انواع روشهای ماشین کاری

امروزه دستگاه ها و روش های جدیدی برای انجام عملیات ماشین کاری فلزات به وجود آمده اند. ماشین کاری فلزات با دستگاه ها و ابزارهای تخلیه الکتریکی پر فرکانس یکی از این موارد است. از این ماشین ها اغلب برای بریدن و ماشین کاری مقاطع ظریف و نازک، پیچیده، نیمه رساناهای کوچک و آلیاژهای وسایل فضایی مورد کاربرد قرار می گیرند. برای اطلاع از نرخ خدمات ماشین کاری و تراشکاری با ما تماس بگیرید.

صفحه اینستاگرام آهن رسان

در ماشین کاری فلزات چه اتفاقی می افتد؟

برای ماشین کاری قطعات و فلزات صفحه تراشی، گرد تراشی، سوراخ کاری، فرز کاری، خان کشی، اره کاری و سنگ زنی انجام می گیرد. در فرایند صفحه تراشی سطح قطعه فلزی با حرکت بازویی که ابزار برش را نگه داشته است برش می خورد. این کار برای تولید سطوح تخت و قطعاتی با ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا قطعاتی صفحه تراشی می شوند که سطحی خش دار و بدون کیفیت استاندارد دارند. برای ایجاد سطوح خارجی استوانه ای و مخروطی از روش گرد تراشی استفاده می شود. گرد تراشی با ابزاری تک لبه که به صورت طولی تغذیه می شود، انجام می گیرد. در گرد تراشی قطعه یا همان محصول در مقابل دستگاه می چرخد و کار تراشکاری انجام می شود.برای سنگ زنی بر اساس نوع قطعه ای که قرار است سنگ زنی شود، روش های مختلفی وجود دارد. در سنگ زنی بر اساس کنش قطعه در برابر سنگ ساینده که با سرعت بالا انجام می شود و عمق نفوذ کم است، ماده از قطعه برداشته می شود. انواع سنگ برای این کار وجود دارد که دارای مشخصات مختلفی مثل دانه بندی (مش)، قطر و شکل های گوناگون هستند. بر این اساس دو مورد مهم زیر را می توان نام برد:

  • سنگ انگشتی که معمولا ابعاد کوچکی دارند و جهت پرداخت به کار می روند
  • سنگ زنی خزشی که در آن پره های توربین گاری نیز استفاده می شوند.

ماشین کاری

خدمات ماشین کاری و تراشکاری

تراشکاری از خدماتی است که برای مقاطع فلزی مختلف استفاده می شود. ابزارها و وسایلی که برای این کار استفاده می شوند معمولا دارای مقاطع دایره ای شکل هستند. مقاطعی مثل میله های ساده و غیر ساده، میله های پیچ خورده، پولک و بوش، تیغه فرز، مته، برقو و قلاویز از جمله این موارد هستند. ماشینها، ابزار و وسایل تراشکاری را بر اساس کاری که باید انجام دهند و خصوصیات مورد نیازشان از فولاد، چدن، برنز، برنج، مس، چوب و فلزات سبک و یا مواد مصنوعی می سازند. در تراشکاری قطعه (محصول فولادی که قرار است تراشکاری شود) را با ماشین تراش به دور محور خودش حرکت می دهند و پس از برخورد با ابزار تیز و برنده و جدا شدن برداده های سطحی از آن، به شکل استوانه های تبدیل می شود. براده گیری به شیوه فوق را چرخ یا تراش کاری می نامند. تراشکاری روش های دیگری هم دارند که در آنها قطعه ممکن است از داخل و یا از خارج تراشیده شود و برای این کارها فرایند تراشکاری کمی متفاوت خواهد بود. به عنوان مثالی برای تراشکاری قطعات با شکل های مختلفی مثل استوانه ای، مخروطی، فرم دار، پیچ ها و. از ابزارها و وسایل تراشکاری مخصوصی استفاده می شود. بر این اساس ماشین های تراشکاری مختلفی ساخته می شود که دارای ویژگی های متفاوتی هستند.

از مهم ترین انواع ماشین تراشکاری می توان به ماشین تراش معمولی یا ماشین تراش مرغک دار، ماشین تراش عمودی یا کاوسل اشاره کرد.

دستگاه تراش مرغک دار چیست؟

به دلیل اینکه برای بستن قطعات کار در این ماشین از چند مرغک استفاده می شود، این نام را انتخاب کرده اند. به این دستگاه، دستگاه تراش، میله کشش یا ماشین طول تراش نیز می گویند.

ماشین کاری

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید