پانچ و سوراخ کاری

پانچ و سوراخ کاری


انواع خدمات پانچ و سوراخکاری

روزانه محصولات و مقاطع فولادی مختلفی توسط کارخانه ها و تولید کننده مقاطع فلزی ساخته می شود که استانداردهای مختلفی دارند. در صنایع مختلف از این مقاطع به شکل های مختلف استفاده می کنند. مقاطعی که در کارخانه ها تولید می شود صد در صد نیازهای مصرف کننده را تأمین نمی کنند و گاهی برای استفاده نهایی نیاز به تغییراتی است که توسط ماشین ها و ابزارهای مختلف بر روی محصول اعمال می شوند. از تغییرات و کارهایی که بر روی انواع مقاطع فلزی انجام می شود تا برای استفاده در موردی خاص مناسب شود، سوراخ کاری و پانچ است. برای ارائه خدمات پانچ و سوراخ کاری نیاز به ماشین ها و ابزارهایی است که در ادامه بررسی می کنیم. با آهن رسان همراه باشید.

پانچ و سوراخ کاری

پانچینگ چیست؟

پانچینگ همان فرایند پانچ و سوراخ کاری فلزات است که در آن شکل دهی به فلز با ایجاد سوراخ هایی در اندازه، اشکال و فرم های مختلف انجام می شود. عمل سوراخ کاری را معمولا برای مقاطعی مثل ورق انجام می دهند. ورق های مشبک یا پانچ نوعی محصول هستند که به صورت ورق معمولی از کارخانه خارج می شود و بعدا با دستگاه های مخصوص پانچ بر روی آنها سوراخ هایی به شکل های مختلف ایجاد می شود. در خدمات پانچ و سوراخ کاری ، ورق (قطعه کار) زیر دستگاه پانچ قرار می گیرد و با فشار و پرس شدن سوراخ هایی در سطح آن ایجاد می شود؛ قطعات جدا شده از ورق بعدا در چرخه بازیافت دوباره مورد استفاده قرار می گیرند. (در صورتی که این ضایعات (بر اساس جنس شان) مورد استفاده مجدد باشند)

برای دیدن قیمت ورق آجدار کلیک کنید.

گفتنی است قیمت ورق های پانچ شده معمولا بیشتر از ورق های معمولی است؛ زیرا هزینه دستگاه های پانچ به قیمت کل ورق پانچ نشده اضافه می شود. توجه داشته باشید که برای محاسبه قیمت ورق، قیمت آن را بر اساس وزن آن در قبل از عملیات پانچ محاسبه می کنند؛ بنابراین حتی هزینه قطعات دور ریخته شده از ورق نیز برای خریدار محاسبه می شود. در سوراخ کاری عملیات گرد تراشی انجام در داخل سطح کار انجام می شود. این کار برای آماده کردن قطعه جهت سوراخ شدن آن است. در این عملیات گرد تراشی را با طول و قطر معین انجام می دهند.

پانچ و سوراخ کاری

از ابزارهای مهم در سوراخ کاری ماشین مته است. ماشین مته خود به چند نوع تقسیم می شود:

 • ماشین مته دستی
 • ماشین مته رو میزی
 • ماشین مته ستونی

در مته دستی برای حرکت و دوران ماشین هم نیروی دست و هم نیروی برق می تواند دخیل باشد. در مته های رو میزی و ستونی برای حرکت دوران دستگاه از الکتروموتور استفاده می شود.حتما بارها دیده اید که برای ایجاد سوراخ گرد از ابزارهایی مثل مته یا دریل استفاده می شود. در این دستگاه ها یک قطعه به صورت دورانی حول محور خود می چرخد و با تراش دادن سطح، سوراخی در آن ایجاد می کند. ابعاد و قطر سوراخ به میله ای که میچرخد بستگی دارد. ماشین های مته کارهای دیگری همچون سنگ زنی، خزینه زنی، برقوزنی، صیقل کاری و قلاویزکاری نیز انجام می دهند. برای اطلاع از آخرین اخبار فولاد و دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خدمات پانچ و سوراخ کاری صفحات اجتماعی ما را دنبال کنید.

صفحه اینستاگرامی آهن رسان

قسمت های مختلف دستگاه های سوراخ کاری

قسمت سردستگاه یا کله گی دستگاه: بر اساس نوع دستگاه این قسمت ممکن است متفاوت باشد. بر برخی دستگاه ها موتورالکتریکی در کله گی قرار دارد. در این دستگاه ها برای حرکت محور اصلی بین سه تا پنج درجه سرعت وجود دارد، این سرعت ها با حرکت دادن تسمه روی پولی ایجاد می شوند. در اینجا کیفیت و طول عمر تسمه عامل مهی است.

 1. محور اصلی: برای انتقال دوران به مته از محور اصلی استفاده می شود. محور اصلی با چرخ و شانه حرکت مته را ایجاد می کند.
 2. میز: برای قرار گرفتن در موقعیت های مختلف، قابلیت حرکت عمودی و افقی دارد و بر روی ستون اصلی دستگاه قرار گرفته است. میز دستگاه مته معمولا به صورت شیاردار است تا قطعه از روی آن سر نخورد.
 3. مته: وسیله یا ابزاری است که برای سوراخ کردن قطعات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. بسته به اینکه قراراست چه قطعه ای سوراخ شود، مارپیچ مته را در سه نوع N, H و W می سازند.
 4. مارپیچ مته نوع W: دارای زاویه بین ۳۵ تا ۴۵ درجه بوده و برای سوراخ کردن مواد نرمی همچون آلومینیوم و مس مورد استفاده قرار می گیرد.
 5. مارپیچ مته نوع N: دارای زاویه ۱۶ تا ۳۰ درجه است و برای پانچ و سوراخ کاری مواد و قطعات سخت و فولادی کاربرد دارد.
 6. مارپیچ مته نوع H: زاویه بین ۱۰ تا ۱۳ درجه دارد و جهت سوراخ کردن لاستیک سخت، برنج و برنز مورد استفاده قرار می گیرد.

پانچ و سوراخ کاری

انواع مته بر اساس جنس:

 • مته WS: قابلیت تحمل ۲۰۰ درجه سانتی گراد در هنگام براده برداری
 • مته SS یا HSS: قابلیت تحمل دمای ۶۰۰ درجه سانتی گراد در هنگام براده برداری
 • مته HM: قابلیت تحمل دمای ۹۰۰ درجه سانتی گراد در هنگام براده برداری

یک نوع دیگر مته نیز وجود دارد که به آن مته نوک الماسه گفته می شود. این مته را معمولا برای سوراخ کردن بتن مورد استفاده قرار می دهند. قبل از انجام سوراخ کاری باید ابتدا خط کشی انجام شود تا محل های سوراخکاری مشخص و خدمات پانچ و سوراخ کاری به درستی انجام بگیرد.

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید