انواع نبشی در بازار

انواع نبشی در بازار


نبشی از مقاطع فلزی و پرکاربر در صنعت است که در ساختمان‌سازی بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. انواع نبشی در بازار را می‌توان بر اساس شکل، نوع ساخت و کاربردهایی که دارد تقسیم‌بندی و معرفی کرد. برای دیدن لیست قیمت نبشی به منوی مربوطه مراجعه کنید.

نبشی از دو ضلع عمود بر هم ساخته‌شده است و در بازار به دو شکل شاخه و لقمه (خرد) عرضه می‌شود.

اگر اندازه دو ضلع عمود بر هم باهم مساوی باشد به آن نبشی بال مساوی گفته می‌شود. در غیر این صورت آن را نبشی بال نامساوی می‌نامند.

درصورتی‌که شمش فولادی وارد کوره شده و به‌صورت نبشی از خط تولید خارج شود، به محصول خروجی نبشی فابریک می‌گویند.

درصورتی‌که ورق‌های فولاد را با دستگاه‌های مختلف از وسط عرض خم کنند و به آن شکل دهند، محصول خروجی را نبشی پرسی می‌نامند.

هر یک از انواع معرفی‌شده فوق دارای ویژگی‌های خاصی بوده و در صنایع مختلف در موارد خاص کاربرد دارند.

اما انواع نبشی در بازار به این‌ها محدود نمی‌شود.

انواع نبشی در بازار

نبشی اسپیرال: نبشی اسپیرال را می‌توان به‌عنوان بهترین نوع نبشی در بازار معرفی کرد. نوعی نبشی بال مساوی است که تحت فرایند نورد گرم تولید می‌شود. نبشی اسپیرال را در سایزهای ۲*۲۰*۲۰ تا ۵*۵۰*۵۰ تولید و به بازار عرضه می‌کنند. دلیل اینکه آن را بهترین نوع نبشی معرفی می‌کنند به خاطر مرغوبیت نوع شمش با عیار بالا و بهترین ترکیب شیمیایی است. نبشی اسپیرال دقیق‌ترین ابعاد را دارد و به دلیل قابلیت انعطاف‌پذیری بالا در عملیات جوشکاری، سوراخ‌کاری و… آسیب نمی‌بیند.

نبشی استیل: نبشی استیل را می‌توان به‌صورت فابریک یا پرسی تولید کرد. استیلی که برای ساخت نبشی استیل مورداستفاده قرار می‌گیرد از نوع ضدزنگ است. در مواقعی که امکان زنگ‌زدگی و خوردگی بالا باشد از نبشی استیل استفاده می‌شود.

نکته: استیل آلیاژی از آهن و عناصر دیگر است و انواع مختلفی دارد. استیل معمولی ضدزنگ نیست ولی در بازار به استیلی که زنگ نمی‌زند هم استیل می­گویند. عنوان صحیح برای استیل زنگ نزن، استنلس استیل است. در اینجا منظور از نبشی استیل همان فولاد (استیل) ضدزنگ است.

بسته به ترکیبات به‌کاررفته در آلیاژ فولاد ویژگی‌های مکانیکی و شیمیایی آن متفاوت بوده و کاربردهای مختلفی نیز خواهد داشت.

نبشی آلومینیومی: نوعی نبشی که از جنس آلومینیوم بوده و اغلب در ابعاد ۵۰ تا ۱۵۰ تولید و عرضه می‌شود. نبشی آلومینیومی را می‌توان برای اتصالات بین پل با ستون، بین باربرها و تیرآهن‌ها استفاده کرد. از مهم‌ترین ویژگی‌های نبشی آلومینیومی می‌توان به وزن کم، مقاومت بالا در برابر خوردگی و فرسایش، زیبا و تمیز است به همین دلیل در دکوراسیون و نماها بسیار کاربرد دارد. نارسانا و غیر مغناطیسی بوده و در دکل‌ها بسیار کاربرد دارد. دارای انعطاف‌پذیری خوبی است بنابراین جوشکاری، سوراخ‌کاری و برش‌کاری آن راحت است.

نبشی گالوانیزه: نوعی نبشی است که روی آن را با فلز روی پوشش می‌دهند. این پوشش باعث می‌شود تا خاصیت ضدزنگ داشته و در برابر خوردگی مقاومت خوبی داشته باشد.

نبشی پلاستیکی: علاوه بر نبشی‌های فلزی، نبشی پلاستیکی نیز با توجه به کاربردهایی که دارد در بازار عرضه می‌شود. پلاستیک مورداستفاده برای ساخت نبشی پلاستیکی، نوعی پلاستیک پلی‌اتیلن است. از نبشی پلاستیکی برای مصارفی مثل بسته‌بندی، صنایع سنگ، کاشی و سرامیک استفاده می‌شود. برای محافظت از لبه‌های تیز گوشه کالاها در بسته‌بندی و حمل‌ونقل از این نوع نبشی استفاده می‌شود.

نبشی پی‌وی‌سی و نبشی پی‌وی‌سی تاشو دو نوع دیگر نبشی به شمار می‌روند که در ضخامت‌های ۷ تا ۱۰ سانتی‌متری تولید و عرضه می‌شود. نوع اول در سردخانه‌ها و نوع تاشو در زوایای آرایه‌گری کاربرد زیادی دارد.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

    طراحی سایت ایده پردازش