بولت و رول بولت چیست

بولت و رول بولت چیست


در ساختمان سازی و در ساخت انواع سازه برای اتصال قسمت های مختلف از روش‌های گوناگونی استفاده می شود. به عنوان برای وصل کردن صفحه ستون به بتن و فونداسیون از مقاطعی پیچ مانند استفاده می شود که به آن ها بولت می گویند. بولت ها انواع مختلفی دارند و در شکل ها و استانداردهای مختلفی ساخته می شوند. یکی از این بولت ها رول بولت است. در این نوشته می خواهیم بدانیم بولت و رول بولت چیست و چگونه مورد استفاده قرار می گیرد. با آهن رسان همراه باشید.

رول بولت چیست؟

همانطور که بالاتر نیز اشاره شد، رول بولت نوعی بولت است. بولت ها مقاطعی فولادی (با پوششی از گالوانیزه) هستند که ترکیبی از میلگرد، پیش و مهره هستند. از انواع بولت می توان به انکر بولت، استاد بولت، آی بولت، یو بولت، جی بولت، هنگر بولت و رول بولت اشاره کرد. در ادامه می خواهیم به طور مفصل در مورد رول بولت صحبت کنیم.  قیمت میلگرد امروز

رول بولت نوعی مقطع فولادی است که نقش اصلی آن ایجاد اتصال است. از رول بولت استفاده می شود تا مثلاً یک صفحه فولادی را به یک سطح بتنی متصل کرد.

ساختار رول بولت شامل یک پیچ سر مخروطی، یک استوانه فلزی چاک‌دار، یک واشر و مهره است. بولت و رول بولت چیست

ساختار و مکانیزم عملکرد رول بولت به گونه ای است که بدون هیچ‌گونه ماده چسباننده می تواند بین بتن و فولاد ایجاد اتصال نماید. برای ایجاد چنین پیوستگی و اتصالی از روش اصطکاکی و یا انبساطی استفاده می شود.

اجرا و نصب (کاشت) بولت و رول بولت

روش نصب رول بولت به گونه ای است که باید حتماً توسط متخصص و کارگر ماهر انجام شود. عملکرد رول بولت و کیفیت اتصال به وجود آمده از آن به میزان زیادی به اجرا و نصب دست رول بولت بستگی دارد.

برای نصب رول بولت ابتدا باید بر روی سطحی که قرار است اتصال ایجاد شود یک سوراخ با طول و قطع معین ایجاد شود. سوراخ‌کاری سطح با ابزارهای مختلفی همچون مته و یا دریل انجام می شود. طول و قطر سوراخ نیز به اندازه و قطر رول بولت بستگی دارد که آن نیز به نوع اتصال وابسته است. بولت و رول بولت چیست

بعد از سوراخ کاری باید رول بولت را درون آن قرار داد و برای اینکه تا عمق مشخص و استاندارد داخل سوراخ قرار بگیرد از ضربات چکش بر روی آن استفاده می شود.

در مرحله بعدی باید اتصال مکانیکی یا انبساطی را ایجاد نمود. برای این مورد از سفت کردن پیچ و مهره سر رول بولت استفاده می شود. با سفت کردن پیچ، سر مخروطی شکل و استوانه چاک‌دار درون بتن منبسط می شود و باعث کیر کردن و محکم شدن رول بولت در داخل بتن و سیمان می شود. آنچه در این قسمت اهمیت زیادی دارد اندازه و قطر سوراخ، ضربات چکش، میزان سفت کردن پیچ است. اگر هر یک از این موارد به درستی انجام نگیرد، کیفیت اتصال تحت تأثیر قرار می گیرد.

کاربردهای رول بولت چیست؟

از رول بولت در جاهایی که نیاز به ایجاد اتصال به زمین، بتن، سقف و امثال این‌ها باشد، استفاده می شود؛ بنابراین کاربردهای مهم رول بولت را می توان به صورت زیر دانست:

 • کاربرد رول بولت در ساختمان سازی و ساخت سازه های مختلف برای متصل کردن صفحه ستون به فونداسیون و به طور کلی برای ساخت و ایجاد صفحه پایه اتصال استفاده می شود. بولت و رول بولت چیست
 • در ساختمان سازی برای متصل کردن تیر یا ستون به بتن، برای ایجاد پارتیشن، برای نصب وال پست (نبشی کشی) در ساخت سقف کاذب، نما، برای نصب نرده، جان پناه و … از رول بولت استفاده می شود.
 • در سازه ها برای نصب شاسی آسانسور به دیوار چاله آن و برای نصب پله برقی از رول بولت استفاده می شود.
 • رول بولت را در صنایع دیگری همچون صنایع مکانیکی استفاده می کنند. مثلاً برای متصل کردن مخازن به زمین و یا برای متصل مردن دستگاه ها و سیستم های تهویه به سقف و ستون های بتنی از رول بولت استفاده می شود.
 • در صنایع برق برای متصل کردن کلمپ ها و ساپورت ها به دکل های برقی از رول بولت ها استفاده می شود.
 • رول بولت ها یکی از مقاطع ایجاد اتصال در ساخت ریل و گارد ریل است.
 • از رول بولت به منظور نصب جرثقیل های سقفی، مهار داربست ها، برای نصب ماشین آلات و تجهیزات و … استفاده می شود. بولت و رول بولت چیست

جمع بندی

رول بولت ها در انواع مختلفی تولید می شوند. یکی از انواع شناخته شده و پرکاربرد آن رول بولت هیلتی است. انتخاب نوع و مشخصات رول بولت به میزان باری که قرار است تحمل کند بستگی دارد. به عنوان مثال رول بولت ایرانی که به آن رول بولت پروانه‌ای نیز گفته می شود، معمولاً برای کاربردهایی که درجه اهمیت پایین داشته و باربری سبکی دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

  طراحی سایت ایده پردازش