نیمرخ چیست و چه کاربردی دارد

نیمرخ چیست و چه کاربردی دارد


در بازار آهن آلات و صنایع وابسته به آن اصطلاحاتی وجود دارد که ممکن است شناختی از آن نداشته باشید. به عنوان مثال واژه نیمرخ چیست و چه کاربردی دارد. نیم رخ ها چگونه ساخته می شوند و چند نوع هستند. قیمت انواع نیم رخ در بازار چگونه است. با آهن رسان همراه باشید.

نیم رخ چیست

به محصولات فولادی که دارای اشکال ساده بوده، به روش نورد گرم یا سرد تولید می شوند و معمولا برای ساختن محصولات فولادی دیگر به کار می روند، نیمرخ یا پروفیل می گویند. احتمالا شما نام پروفیل را بیشتر شنیده اید. اگر به نام لاتین آن (profile) و شکل پروفیل ها توجه کنید حتما متوجه خواهید شد که واژه نیم رخ از کجا آمده است.

قیمت پروفیل امروز

انواع نیمرخ (پروفیل)

پروفیل های فولادی در اشکال گوناگون ساخته می شوند و به همین ترتیب کاربردهای مختلفی هم دارند. در ادامه مهمترین انواع پروفیل را معرفی می کنیم.

تیرآهن (نیمرخ I):
مقاومت خمشی بالایی دارد و یکی از مهمترین مقاطع فولادی در ساختمان سازی به شمار می رود. این پروفیل به طور مستقیم در اسکلت ساختمان استفاده می شود. تیرآهن در چند نوع ساخته می شود که بر اساس ویژگی و شکل تفاوت هایی با هم دارند. انواع تیرآهن شامل تیرآهن معمولی با نام اختصاری INP، تیرآهن بال پهن یا هاش با نام اختصاری IBP و نیمرخ IPE که استاندارد اروپایی تیرآهن است. نیمرخ چیست و چه کاربردی دارد

ناودانی (نیمرخ U):
از دیگر مقاطع مهم برای ساخت و ساز ناودانی است که اگر به صوت تکی استفاده شود، در برابر نیروهای خمشی ضعیف است. به همین دلیل آن را به صورت جفتی یا در تیرهای مشبک و مرکب استفاده می کنند. برای نشان دادن ناودانی از علایم اختصاری UNP و CNP استفاده می شود.

نبشی (نیمرخ L):
این محصول برای ساختن اشکال مرکب برای سازه های فلزی کاربرد زیادی دارد. نبشی را هم به صورت بال مساوی و هم به صورت بال نامساوی تولید می کنند. نبشی از دو صفحه که از لبه به صورت قائم به هم متصل هستند، ساخته شده است.

سپری (نیمرخ T):

نیمرخ دیگری که هم به صورت مستقیم استفاده می شود و هم برای تولید قطعات دیگر به کار می رود. سپری در دو مدل ساخته می شود. یک نوع سپری وجود دارد که اندازه قاعده دو برابر ارتفاع آن است و نوع دیگر با ارتفاع و قاعده مساوی ساخته می شود. نیمرخ چیست و چه کاربردی دارد

پروفیل ضد (نیمرخ Z):
اگر بخواهند از این پروفیل به طور مستقیم استفاده کنند، آن را در زیرسازی و بستن ورق فولادی یا ورق آزبست سیمانی در سقف های شیب دار مورد استفاده قرار می دهند. گفتنی است این نیمرخ رایج ترین و پرکاربردترین نوع پروفیل است و از آن برای ساختن محصولات فلزی دیگر نیز استفاده می شود.

پروفیل قوطی (نیمرخ چهارگوش و شش گوش):
استاندارد ساخت پروفیل های چهارگوش از سایز ۶*۶ تا ۱۵۰*۱۵۰ میلی متر و استاندارد ساخت پروفیل های شش گوش از سایز ۱۳ تا ۱۰۳ میلی متر است.

نیمرخ توخالی:
این پروفیل ها را اغلب از ورق و تسمه می سازند. از این نیمرخ ها بیشتر برای اسکلت های ساختمانی و در ساخت خرپا، ستون و داربست استفاده می کنند.

نیمرخ لوله:
نوعی نیمرخ توخالی است که از ورق های فولادی ساخته می شود و به آن نوع درزدار می گویند. نوع مانیسمان و بدون درز نیز دارد که به طور مستقیم از خط تولید خارج می شود و نیاز به جوش ندارد. از لوله ها در قسمت های مختلف ساختمان برای سیستم آبرسانی، عبور دادن سیم برق و تاسیسات دیگر استفاده می شود.
پروفیل لوله که به آن پروفیل مبلی یا پروفیل سبک نیز می گویند جزء مهمترین و پرکاربردترین انواع پروفیل است که هم به صورت مستقیم به کار می رود و هم از آن برای ساخت محصولات دیگر استفاده می شود. نیمرخ چیست و چه کاربردی دارد

نیمرخ های دیگر:
پروفیل های دیگری نیز وجود دارد که به عنوان مثال در ساخت در و پنجره استفاده می شود. نوعی پروفیل به نام نیمرخ هت HAT، پروفیل یو پی وی سی و… نیز وجود دارند که در مقاله مرتبط دیگری به طور کامل در مورد آن صحبت کرده ایم.

تا اینجا با مهمترین انواع پروفیل یا نیمرخ آشنا شده اید. این پروفیل ها را می توان بر اساس ویژگی و نوع کاربرد در دسته های مختلف تقسیم بندی کرد. به عنوان مثال از نظر نوع کاربرد می توان دو دسته پروفیل صنعتی و ساختمانی در نظر گرفت. یا بر اساس نوع نیمرخ و سایز آن می توان دو دسته پروفیل سبک و سنگین را معرفی کرد. همچنین دو دسته به نام پروفیل باز و بسته را نیز می توان معرفی کرد. به علاوه می توان این محصولات را از نظر روش تولید نیز به سه دسته پروفیل سرد، پروفیل گرم و پروفیل مرکب تقسیم کرد.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

    طراحی سایت ایده پردازش