فولاد A36 چیست

فولاد A36 چیست


فولاد چیست و چگونه ساخته می‌شود؟ انواع فولاد کدم‌اند و مهم ترین عناصر تشکیل دهنده هر نوع چیست؟ فولاد یکی از مهم ترین و پرکاربردترین آلیاژهای آهن است. در صنعت برای دستیابی به خصوصیات مکانیکی و شیمیایی مورد نیاز، عناصر مختلفی را با درصدهای متفاوت به ترکیب شیمیایی فولاد می افزایند و انواع فولاد آلیاژی تولید می کنند.آیا می دانید فولاد A36 چیست نوعی فولاد است که برای کاربردهای ساختمانی بسیار رایج می باشد و دارای خصوصیاتی همچون سختی، انعطاف پذیری، شکل پذیری، قابلیت جوش و استحکام می باشد.

برای آشنایی با و شناخت بیشتر این فولاد و اطلاع از قیمت ورق st37 یا ورق سیاه با آهن رسان همراه باشید.

فولاد A36 چیست

فولاد ASTM A36 را برای ساخت انواع ورق، تیرآهن، میلگرد، نبشی و ناودانی و پروفیل استفاده می کنند.

همانطور که گفته شد عناصر و ترکیب هر آلیاژی مشخص کننده ویژگی های مکانیکی و شیمیایی آن است. فولاد A36 از دسته فولادهای کم کربن به شمار می رود و کمتر از ۰.۳ درصد کربن دارد. کم بودن کربن اجازه می دهد تا فولاد قابلیت ماشین‌کاری و جوشکاری و شکل پذیری خوبی داشته باشد. این خواص فولاد A36 را برای کاربردهای عمومی مناسب ساخته است. اما اطلاعات بیشتری را در مورد این محصول ارائه می دهیم که تخصصی تر هستند،اینکه دقیقا فولاد A36 چیست چه کاربردهایی دارد، چگونه ساخته می شود و چه محصولاتی را می توان از آن تولید کرد.

فولاد A36 تراکم ۷۸۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب را دارد، دارای مقاومت فشاری در حدود ۲۰۰ گیگا پاسکال بوده و در ضخامت های کمتر از ۲۰۰ میل میزان حداقل استحکام آن ۳۶۰۰۰ پوند در اینچ می باشد. به علاوه حداکثر استحکام کششی این فولاد در حدود ۵۸۰۰۰ تا ۸۰۰۰ پوند بر اینچ است.

عناصر موجود در آلیاژ فولاد A36

کربن = ۰.۲۶ درصد
منگنز = ۱
سیلیس = ۰.۴۰
فسفر = ۰.۰۴
سولفور = ۰.۰۵

احتمالاً تابه‌حال نام ورق های دریایی به گوشتان خورده باشد، ورق های فولادی از جنس A36 نیز نوعی ورق دریایی محسوب می شوند. دلیل این نام‌گذاری مقاومت خوب این نوع فولاد در برابر آب شور دریا است. این مقاومت به خوردگی در برابر آب شور باعث شده تا از آن در ساخت شناور، اسکله و دیگر سازه های دریایی استفاده شود. برای مواقعی که قرار است در محیط های مرطوب و خورنده قرار بگیرد باید ورق ها و مقاطعی که با از این فولاد ساخته می شوند را گالوانیزه کرد تا در برابر خوردگی مقاوم شوند.فکر می کنید فولاد A36 چیست و چرا به آن ورق دریایی نیز گفته می شود.

از عناصر دیگر در این فولاد می توان به منگنز، گوگرد، فسفر و سیلیکون اشاره کرد. به خاطر نداشتن مقدار زیادی عنصر کروم یا نیکل در این آلیاژ، مقاومت آن در برابر خوردگی خوب نیست.

کاربردهای آلیاژ A36

در کاربردهای ساختمانی، در ساخت پل، در قطعات خودرو، ساخت تجهیزات سنگین، صنایع نفت و گاز، ساخت دکل نفتی، ساخت سطل، یاتاقان، لوازم خانه، چرخ دنده، تجهیزات کشاورزی، میخ و… استفاده می شود.

شرکت آهن رسان به عنوان یکی از بزرگ ترین تأمین کنندگان مقاطع فولادی کشور آماده ارائه خدمات مشاوره خرید و فروش انواع ورق، میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی و مقاطع فولادی از نوع فولاد آلیاژی A36 است.در اینجا متوجه شدید که فولاد A36 چیست و خصوصیات اصلی آن کدام است در مقالات دیگر ما نیز می توانید با محصولات متنوع دیگر آشنا شوید.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

    طراحی سایت ایده پردازش