فولاد هوازده چیست

فولاد هوازده چیست


شاید نام فولاد کورتن و فولاد هوازده را بارها در کنار هم شنیده باشید.آیا می دانید فولاد هوازده چیست یا اینکه فولاد کورتن چه ویژگی هایی دارد. در این مقاله هر دوی این آلیاژهای آهن را با هم بررسی می کنیم.

با آهن رسان همراه باشید و برای اطلاع از آخرین قیمت پروفیل اینجا کلیک کنید.

فولاد هوازده چیست

در کل به فولادهایی که در اثر قرارگیری در مجاورت هوا و رطوبت، یک لایه اکسید آهن بر روی سطح آنها ایجاد می شود که همین لایه زنگ زدگی از فولاد در برابر خوردگی و فرسایش حفاظت می کند، فولادهای هوازده می گویند.

از ویژگی های جالب فولاد هوازده این است که نیاز به رنگ کردن ندارد. این فولاد وقتی زنگ میزند، یک لایه اکسید بر روی سطح آن ایجاد می شود که رنگ آن مشابه قهوه ای است. این رنگ در طول سال‌ها کمی تغییر می کند ولی از زیبایی فلز کم نمی شود.

لایه زنگ آهنی که در این فلز ایجاد می شود بر خلاف تصور ما از ادامه زنگ زدگی آن جلوگیری کرده و از آن محافظت می کند.

فولاد های هوازده را معمولاً در دسته فولادهای کم آلیاژ قرار می دهند. عناصر تشکیل دهنده این فولادها کربن، منگنز، کروم، نیکل، مولیبدن، وانادیم و سیلیکون است. خب بر اساس نوع عناصر می زان هر یک می توان در مورد اینکه فولاد هوازده چیست توضیحات بیشتری ارائه داد.

مزایا، معایب و ویژگی های این محصول

  • فولاد هوازده در برابر فرسایش حاصل از خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است.
  • فولاد هوازده دارای دوام و طول عمر بالایی است (حتی با حداقل ضخامت)
  • فولاد هوازده نیاز به مراقبت و نگهداری کمی دارد.
  • فولاد هوازده به خاطر رنگ های گم و زیبایی که دارد، ظاهر مناسبی برای کاربردهای مختلف دارد.
  • فولاد هوازده را نباید در مکان‌ها و نواحی که همیشه مملو از رطوبت، مه و باران سنگین، نمک یا گرمای دائمی است قرار داد.
  • فولاد هوازده ممکن است در نواحی زنگ زده دچارِ لکه سطحی شود.

فولاد کورتن چیست

فولاد کورتن نوعی فولاد هوازده است. به طور کلی چند نوع فولاد هوازده وجود دارد و در این میان کورتن به خاطر ویژگی هایی که دارد از بهترین انواع فولادهای هوازده محسوب شده و شناخته شده تر است. خب این فولاد هوازده چیست که کورتن نوعی از آن است و دقیقا چه کاربردهایی دارد.

فولاد کورتن دارای عمر بسیار طولانی است. رنگ فولاد کورتن در ابتدا زرد است. وقتی ورق های فولادی کورتن در مجاورت اکسیژن و رطوبت قرار بگیرند، کم کم در سطح آنها اکسید آهن ایجاد شده و یک لایه زنگ زدگی شکل می گیرد. این لایه از زنگ زدن لایه های زیرین جلوگیری کرده و رنگ قهوه ای زیبایی به فلز می دهد. سال‌ها طول می کشد تا این ورق تغییر رنگ و تغییر شکل دهد. با وجود این کیفیت آن همچنان قابل قبول بوده و قدرت کششی خوبی دارد.

معمولاً فولاد کورتن را با نام های دیگری مثل ورق آلیاژی، آتشخوار، هوازده و یا ورق ASTM A588 نیز می شناسند.

کاربردهای فولاد هوازده و فولاد کورتن

هر چند نام فولاد کورتن و فولاد هوازده را به جای هم استفاده می کنند، ولی درواقع این دو یکی نیستند. همانطور که گفته شد، فولاد کورتن نوعی فولاد هوازده است که ویژگی های خوبی دارد.

فولاد هوازده را معمولاً در مکان هایی که نیاز به رنگ کردن و نقاشی نباشد استفاده می کنند. این فولاد در شرایط آب و هوای بارانی، مرطوب، برف و مه مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

بنابراین فولادهای هوازده معمولاً در ساخت مجسمه ها، پل ها، نمای ساختمان ها، دیوارهای حائل، حصارها، ساخت و سازهای مهندسی، باغ ها، باغچه های برآمده، گلدان های قاب فولادی، شومینه، بهارخواب، نشانه های شهری، پارک ها و مثال هایی از این دست مورد استفاده قرار می گیرند. در این نوشته خواندید که فولاد هوازده چیست کاربردهای آن کدام است و چه خصوصیاتی دارد نظرات خود را در این مورد با ما در میان بگذارید.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

    طراحی سایت ایده پردازش