فولاد اتومات چیست

فولاد اتومات چیست


فولاد یکی از پرکاربردترین فلزات در صنایع مختلف است. می دانید که فولاد آلیاژی از آهن است؛ بنابراین می توان با ساخت انواع آلیاژهای فولاد، ویژگی های مکانیکی و شیمایی دلخواه را ایجاد کرد. خصوصیاتی مثل قابلیت ماشین کاری، جوشکاری، تراشکاری، خمکاری و… از جمله این مواد هستند که اهمیت زیادی دارند. آیا می دانید فولاد اتومات چیست. چه ویژگی هایی دارد و در چه مواردی می توان از آن استفاده کرد. با آهن رسان همراه باشید تا اطلاعات کاملی از این نوع فولاد به دست آورید.

برای مشاهده قیمت میلگرد کلیک کنید.

فولاد اتومات چیست

فولاد اتومات که آن را با نام فولاد خوش تراش نیز می شناسند، آلیاژی از آهن است که میزان کربن آن پایین بوده و اصطلاحاً به آن فولاد کم آلیاژ می گویند. کم بودن میزان کربن در آلیاژ فولاد باعث می شود تا عملیات ماشین کاری راحت تر انجام شود. فولاد اتومات (خوش تراش) در استانداردهای مختلفی ساخته می شود، استاندارد ۱.۰۷۱۸ یکی از معروف ترین استاندادرهای فولاد اتومات است. این استاندارد از پرکاربردترین آلیاژهای فولاد برای استفاده در صنایع مختلف است. امروزه تعداد زیادی از محصولات و مقاطع فولادی همچون ورق و میلگرد از فولاد اتومات ساخته می شوند.

فولاد اتومات دارای حدود ۰.۰۸ درصد کربن و مقادیری از عناصر سیلیسیم، منگنز، فسفر، گوگرد و سرب دارد. وجود گوگرد و فسفر در آلیاژ باعث تردی و شکننده بودن آن می شود. در برخی کاربردها لازم است تا عملیات مختلفی بر روی فولاد انجام شود، عملیاتی مثل تراشکاری نیاز به سختی و تردی کم دارد.

توجه داشته باشید که ترد بودن فولاد به معنی این نیست که آن فولاد استحکام کمی دارد. فولادهای اتومات دارای استحکام خوبی برای کاربردهای خاصی هستند.

وقتی فولاد اتومات را تراشکاری می کنند، براده های جداشده از آن در اندازه ­های کوچک و ریز است. این براده‌ها به راحتی جدا می شوند و می شکنند. حالا بهتر می توانید در مورد اینکه فولاد اتومات چیست صحبت کنید. آیا این تعارف به تصورات شما در مورد این محصول نزدیک بود؟ در ادامه مطلب نکات جالب دیگری را بیان می کنیم.

روش ساخت فولاد اتومات

برای تولید فولاد اتومات ۰.۰۷۱۸ آهن استحصال شده از کوره بلند (روش های دیگر) را به مدت طولانی کربن زدایی می کنند تا درصد کربن موجود در آلیاژ آن کاهش یابد. در استاندارد ۰.۰۷۱۸ زمان فسفر زدایی و گوگرد زدایی کمتر از سایر استانداردها است.

برای تولید محصولاتی مثل میلگرد از فولاد اتومات، شمشه های چهارپهلو را با روش های ریخته گری مدام تولید کرده و با نورد گرم سازی آن را به میلگرد تبدیل می کنند.

انواع استانداد و گریدهای فولاد اتومات

  • فولاد اتومات ۰.۰۷۱۵ استاندارد DIN 9SMn28
  • فولاد اتومات ۱.۰۷۱۸ استاندارد DIN 9SMnPb30
  • فولاد اتومات ۱.۰۷۳۷ استاندارد DIN 11SMnPb37
  • فولاد اتومات ۱.۰۷۲۲ استاندارد DIN 10SPb20

در ترکیب آلیاژ فولاد اتومات ۱.۰۷۱۸ مقداری عنصر سرب وجود دارد در حالی که این عنصر در فولاد اتومات ۱.۰۷۱۵ وجود ندارد. همین تفاوت باعث می شود که فولاد ۱.۰۷۱۸ خوش تراش تر باشد. در بازار فولاد ۱.۰۷۱۸ را فولاد اتومات و ۱.۰۷۱۵ را فولاد نیمه اتومات می گویند.خب تا اینجا پاسخ سوال فولاد اتومات چیست را به دست آوردید، حالا می خواهیم به کاربردهای این محصول بپردازیم.

کاربرد انواع فولاد خوش تراش

همانطور که گفته شد قابلیت تراشکاری و ماشین کاری این فولاد بالاست و در مواردی که این قابلیت مورد نیاز باشد، فولادهای خوش تراش نیز مورد استفاده قرار می گیرند. استانداردهای مختلف فولادهای خوش تراش در ترکیب آلیاژی خود تفاوت اندکی باهم دارن، همین تفاوت ها باعث شده تا در کاربردها نیز با هم متفاوت باشند.

استاندارد ۱.۰۷۱۵ ویژگی هایی نظیر استحکام بالا، قابلیت ماشین کاری و قابلیت کربوره شدن دارد. از این آلیاژ فولاد می توان برای تولید انبوه قطعات در خودروسازی استفاده کرد.

در استاندارد ۱.۰۷۱۸ در کنار استحکام خوب، سرب موجود در آن باعث خوش تراش تر شدن این فولاد شده است و از آن در صنایع خودرو برای تولید قطعات، تجهیزات و قطعات ماشین سازی در شرایط سنگین استفاده می شود.

در استاندارد ۱.۰۷۳۷ قابلیت ماشین کاری خوب، استحکام عالی و قابلیت کربوره شدن وجود دارد. از این فولاد می توان برای تولید انبوه در خودرو سازی و ساخت قطعات و تجهیزات ماشین سازی استفاده کرد.

از موضوعات قابل توجه در مورد فولادهای اتومات این است که اغلب این فولادهای خوش تراش قابلیت عملیات حرارتی ندارند ولی در شرایط خاص و تحت عملیات سمانتاسیون می توان سخت کاری سطحی در آن انجام داد. در این نوشته در مورد اینکه فولاد اتومات چیست و چه کاربردهایی دارد با شما صحبت کردیم. شما می توانید مقالات و نوشته ای دیگر ما را در مورد الیاژهای دیگر در این سایت مطالعه کنید.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

    طراحی سایت ایده پردازش