فولاد کورتن چیست

فولاد کورتن چیست


کورتن یک نوع فولاد آلیاژی است که از انواع فولادهای آتشخوار به حساب می‌آید. عناصر و فلزات به کار رفته در ترکیب آلیاژی این فولاد شامل مس، کروم، نیکل و فسفر است. آیا می دانید فولاد کورتن چیست این محصول به خاطر مقاومت بالایی که در برابر رطوبت و اکسیژن دارد، از فولادهای هوازده به شمار می‌رود. از ویژگی‌های اصلی آلیاژ کورتن می‌توان به مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی همچنین مقاومت کششی بالا اشاره کرد.

فولاد کورتن در بازار آهن‌آلات با نام­های دیگری همچون ورق آلیاژی، آتشخوار، هوازده و یا ورق ASTM A588 نیز شناخته می‌شود. روش محافظتی در محصولاتی که با فولاد کورتن ساخته می‌شوند به این صورت است که وقتی در معرض هوا و رطوبت قرار می‌گیرند، یک لایه اکسید آهن بر روی آن‌ها ایجاد می‌شود، به عبارتی یک لایه زنگ آهن ایجاد شده و به‌عنوان محافظ عمل می‌کند، این لایه محافظ را پتینه می‌نامند. لایه محافظ اکسید آهن از نفوذ کردن خوردگی به لایه‌های زیرین جلوگیری می‌کند. برای دیدن قیمت اهن مشهد کیلک کنید.

لایه پتینه به رنگ قهوه‌ای تیره است و معمولاً به خاطر زیبایی ظاهری که ایجاد می‌کند، نیاز به رنگ‌آمیزی و آبکاری را از میان ‌برمی‌دارد. این مزایا و خصوصیاتی که معرفی شد، به میزان زیادی در هزینه و زمان صرفه‌جویی می‌کند.

مشاهدات نشان می‌دهند که پس از استفاده از محصولات فولاد کورتن، به تدریج رنگ آن از زرد به قهوه‌ای تغییر می‌کند و پس از مدتی دیگر تغییر نمی‌کند و فقط کدر می‌شود. فکر می کنید مهم ترین خصوصیت فولاد کورتن چیست. این خصوصیت چه مزیتی را برای مخصول به وجود می آورد.

بیشتر بخوانید: روش های تولید فولاد

مدت زمانی که طول می‌کشد تا لایه پتینه ایجاد شود، بر اساس نوع محیطی که در آن قرار می‌گیرد متفاوت است. به‌عنوان‌مثال در محیط‌هایی که رطوبت و عوامل خورنده زیادی وجود داشته باشد ممکن است ظرف مدت کوتاهی لایه محافظ اکسید آهن ایجاد شود؛ اما در محیط‌های بدون رطوبت ممکن است از ۱۸ تا ۳۶ ماه نیز طول بکشد.

ورق کورتن چه خصوصیت‌هایی دارد؟

ورق‌های ساخته شده از آلیاژ کورتن به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند.

  • فولاد Cor – Ten A: محصولات و مقاطع فولادی در این نوع که به روش نوردگرم ساخته می‌شوند، معمولاً دارای ضخامت ۲ تا ۱۲ میلی‌متر و محصولاتی که به روش نورد سرد ساخته می‌شوند، دارای ضخامت ۰.۵ تا ۳ میلی‌متر هستند.مهم ترین ویژگی نوع a فولاد کورتن چیست و چه چیزی باعث به وجود آمدن آن می شود.
  • فولاد Cor – Ten B: محصولات فولادی ساخته‌شده در این روش به روش نوردکاری سرد ساخته‌شده و معمولاً دارای ضخامت ۲ تا ۴۰ میلی‌متر هستند.

ورق کورتن چه مزیت‌هایی دارد؟

از مزیت‌های اصلی ورق کورتن طول عمر بالای آن است، ورق‌های کورتن حتی تا صد سال عمر می‌کنند. خصوصیت مفید دیگر کورتن نیاز نداشتن به مراحل رنگ‌آمیزی و ایجاد پوشش روی است. رنگ و ظاهر مناسب ورق‌های کورتن آن‌ها را برای استفاده در مکان‌ها و محیط‌های مختلف (همچون نماهای خارجی) مناسب می‌سازد. ورق‌های فولاد کورتن را می‌توان به‌صورت ورق‌های برش خورده یا به‌صورت رول در رنگ‌های گرم و طبیعی در بازار پیدا کرد. از مزیت‌های ورق کورتن قابلیت عملیات جوشکاری است. در جدول زیر مهم ترین مشخصات فنی و مکانیکی فولاد کورتن را در دو گرید متفاوت مشاهده می کنید:

مشخصات فنی کورتن مشخصات مکانیکی کورتن عناصر سازنده
دارای قابلیت جوشکاری بالایی است اما گاهی به مواد پرکننده مخصوص نیاز دارد

ماشینکاری  و سنگ زنی نسبتا خوبی دارد

درای قابلیت خمکاری و شکل پذیری ضعیفی است

دارای مقاومت به سایش خوبی است

دارای مقاومت به خوردگی بالایی است

دارای مقاومت کششی ۶۵۰۰۰ psi

دارای بازده نقطه ۵۰۰۰۰ psi

دارای مقدار کشیدگی ۲۱% در ۲ اینچ

دارای مقاومت برشی ۱۱۶۰۰ psi

دارای سختی برینل ۱۳۵ است

کوتن گرید A کورتن گرید B

C=0.15

S=0.25-0.75

Mn=0.20-0.50

P= 0.07-0.15

S= 0.03

AL= 0.015-0.06

Cu=0.25-0.55

Cr=0.50-1.25

Ni=0.65

C=0.19

Si=0.30-0.65

Mn-0.80-1.25

P= 0.035

S= 0.030

AL= 0.02-0.40

Cu= 0.25-0.40

Cr=0.40-0.65

Ni=0.40

کاربرد فولاد کورتن چیست

در معماری، در ساختمان‌سازی و در صنایع مختلف از ورق‌های فولادی کورتن استفاده‌های زیادی می‌شود.

اطراف خود را نگاه کنید، در ساخت دودکش، پل، کانتینرهای NBN B از ورق‌های کورتن استفاده می‌شود. همان‌طور که گفته شد، ظاهر و رنگ‌های گرم و زیبایی دار از طرفی در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد، بنابراین برای استفاده در نمای ساختمان‌ها و در معماری کاربرد ویژه‌ای دارند.

خصوصیت‌های نام برده از این ورق آن را مناسب برای استفاده در محیط‌هایی که حرارت، خوردگی و گازهای مخرب وجود داشته باشد؛

بنابراین می‌توان ورق‌های کورتن را در هسته نیروگاه‌ها و در مدارهای جریان الکتریسیته مورد استفاده قرار داد. در اینجا می خوانید که کاربردهای مهم فولاد کورتن چیست. هر کاربرد به تنهایی از اهمیت بالایی برخوردار است.

معمولاً برای ساخت بهارخواب، باغچه‌های برآمده، گلدان‌ها و قاب‌های فولادی، ساخت مجسمه‌ها، نمادها و دیوارهای حائل از فولاد کورتن استفاده می‌شود.

نکات مهم در استفاده از ورق کورتن

فولاد کورتن چیست

اگر از ورق کورتن و محصولات ساخته شده با فولاد کورتن استفاده می‌کنید،

از اتصالات با دیگر فلزات غیر مشابه مثل زینک، پیچ و مهره آبکاری شده با کادمیوم و… خودداری نمایید.

هنگام استفاده از فولاد کورتن از تماس بتن، سنگ و یا آجر بدون لعاب با فلزات هوادیده خودداری نمایید.

از کاربرد فلزات هوادیده (فولاد کورتن) تا فاصله ۲ کیلومتری ساحل خودداری کنید. (زیرا رطوبت دائم باعث نتیجه عکس می‌شود)

از کاربرد فولاد کورتن در مناطقی که دارای باران سنگین، نمک‌ها، گرما و سرمای خیلی شدید است، خودداری کنید.

در این نوشته خوانیدم که فولاد کورتن چیست و از ان در چه مواردی بیشتر استفاده می شود. خصوصیات رایج آن کدامند و استانداردهای آن چیست. با خواندن مقالات دیگر وبلاگ آهن رسان می توانید به اطلاعات بسیار خوبی دست پیدا کنید.

« عضویت در خبرنامه آهن رسان »

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید