گالوالوم چیست

گالوالوم چیست


ورق های فولادی در صنایع کاربردهای زیادی دارند. شرایط محیطی، نوع کاربرد و خصوصیات مورد انتظار از ورق باعث شده تا انواع مختلفی از آن تولید و به بازار عرضه شود. می خواهید بدانید گالوالوم چیست؟ به طور خلاصه گالوالوم (Galvalume) ورق فولادی با سطح پوششی مقاوم در برابر خوردگی است. همانطور که از نامش پیداست، شباهت زیادی به ورق گالوانیزه دارد. در ادامه به طور کامل آن را معرفی کرد و خصوصیاتش را بررسی می کنیم.

ورق فولادی معمولی در برابر خوردگی مقاومت بالایی ندارد و اگر در مجاورت رطوبت و اکسیژن قرار بگیرد، دچار خوردگی و زنگ زدگی می شود. این موضوع باعث کاهش طول عمر محصول فولادی و یا سازه ای می شود که در آن از ورق فولادی استفاده شده است. برای مقابله با خوردگی فلزات از روش های مختلفی استفاده می شود. یکی از این روش ها پوشش دهی سطح فلز با عناصر و مواد مختلف است.

جنس فلز پایه ورق گالوانیزه از فولاد است. می دانید که فولاد آلیاژی کربن داری از آهن است و در اثر رطوبت و یا مجاورت با محیط های اسیدیتیه واکنش داده و دچار خوردگی و فرسایش می شود. به همین دلیل سطح آن را با لایه ای از فلز روی می پوشانند تا در برابر خوردگی مقاوم شود. میزان مقاومت ورق با ضخامت پوشش روی رابطه مستقیمی دارد؛ اما در برخی محیط ها این پوشش نیز کافی نیست و به ورق مقاوم تری نیاز است.

ورق گالوالوم نوع مقاوم تری از ورق گالوانیزه است که پوشش آن ترکیبی از آلومینیوم، روی و سیلیکون می باشد. آلومینویم علاوه بر اینکه در برابر خوردگی از فلز محافظت می کند، مقاومت و استحکام خوبی هم دارد. در این پوشش نقش سیلیکون به جهت ایجاد چسبندگی است تا پوشش مورد نظر به راحتی به ورق بچسبد و از آن محافظت کند.

معمولا ورق گالوالوم را با نام های آلوزینک (Aluzink) یا زینکالوم (Zincalume) نیز می شناسند. این ورق فولادی دارای پوششی از درصد آلومینیوم، ۴۳.۵ درصد زینک (روی) و ۱.۵ درصد سیلیکون است. همانطور که قبل تر نیز گفته شد، نقش سیلیکون در این پوشش تنها به خاطر افزایش چسبندگی گالوالوم به سطح فولاد است و باعث افزایش قابلیت خمکاری و کشش می شود. گالوالوم چیست

مورد استفاده ورق گالوالوم چیست؟

همانند ورق های گالوانیزه که اغلب در سقف ها استفاده می شوند؛ ورق گالوالوم نیز بیشتر در سختمان سازی و برای پوشش سقف کاربرد دارد. این روق ها از نوردکاری سرد ساخته می شوند و با پوشش آلوزینک، زیبایی شان دوچندان می شود. طول عمر بالایی دارند و می توان گفت از مقاوم ترین انواع ورق در برابر خوردگی به شمار می روند.

از صنایع مختلفی که از ورق گالوالوم استفاده می کنند می توان به تهویه مطبوع، ساخت اگزوز، روفینگ، منابع و تانگرهای ذخیره، ساخت آبگرمکن، اجاق گاز، کولر، یخچال سازی، اسکلت و سقف ساختمان، کف کانکس، سیلو سازی، کابینت سازی، تجهیزات برقی و سیم و کابل، تابلوهای آموزشی و راهنمایی و رانندگی، پروفیل درب و پنجره و… اشاره کرد.

ویژگی ورق گالوالیوم چیست؟

ورق های گالوالوم را همانند ورق های گالوانیزه می توان رنگ آمیزی کرد. از خصوصیات ورق گالوالوم رنگی می توان به مقاومت بدون تغییر رنگ تا دمای ۴۰۰ درجه سانتی گراد و مقاومت بدون ایجاد زنگ تا دمای ۶۰۰ درجه سانتی گراد اشاره کرد.

بنابراین می توان گفت آلوزینک دارای:

  • دوام و مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدن است.
  • ظاهر زیبا و اسپنگل های ریز است.
  • مقاومت در برابر دما و حرارت و منعکس کنندگی است.
  • سطح مقاوم بدون نیاز به کروماته است.
  • مقاومت به تغییر رنگ در دمای بالا و در هنگام جوشکاری است.

به خاطر وجود آلومینیوم در پوشش ورق آلوزینک، سطح آن در برابر خراشیدگی و ساییدگی مقاومت بالایی دارد. وزن مناسب و تقریباً سبکی دارد، طول عمر ورق آلوزینک بالا و از انعطاف پذیری خوبی برخوردار می باشد. گالوالوم چیست

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

    طراحی سایت ایده پردازش