مش چیست و چه کاربردی دارد

مش چیست و چه کاربردی دارد


در بازار آهن آلات محصولی با نام مش وجود دارد که از میلگردهای افقی و عمودی متصل (جوش خورده) به هم ساخته می شود. زاویه میلگردهای افقی و عمودی که به هم وصل شده اند، ۹۰ درجه است. در این نوشته به طور کال در مورد اینکه مش چیست و چه کاربردی دارد صحبت خواهیم کرد. با آهن آلات شکوهیان همراه باشید.

میلگرد:

به میله های فولادی گفته می شود که دارای سطح مقطع دایره ای شکل و توپر می باشند. میلگردها دارای طول بلند و انواع مختلفی دارند.

انواع مش:

در محصول مش، به دلیل اینکه برای اتصال میلگردها به یکدیگر از روش جوش فلزات استفاده شده است، استحکام بالایی وجود دارد.

بسته به اینکه برای ساخت مش از چه میلگردی، با چه ضخامتی استفاده شده؛ یا اینکه فاصله قرار گیری میلگردهای عمودی و افقی و اندازه چشمه چه مقدار است، مش ها انواع مختلفی دارند.

چشمه:

در تعریف انواع مش، مفهومی با نام چشمه وجود دارد. اگر به ظاهر مش توجه کنید، تشکیل شده از حفره های مربع یا مستطیل شکل که از تقاطع میلگردهای عمودی و افقی به جود آمده اند. به این حفره ها در مش، چشمه می گویند. بر اساس فاصله بین میلگردهای متقاطع، اندازه چشمه می تواند تغییر کند.

کاربرد مش

از این محصول در صنایع مختلف از جمله کشاورزی و ساختمان سازی استفاده می شود. بر اساس نوع کاربرد و نیاز مصرف کننده، آن را در ابعاد گوناگون می سازند. اندازه رایج مش ابعاد ۲*۶ است.

عناوین بازاری مش

در بازار آهن آلات مش را با نام های مختلف همچون شبکه پیش جوش، توری شبکه فولادی، مش فولادی، شبکه میلگردی، مش میلگرد و… می شناسند.

روش ساخت و تولید مش میلگرد

برای تولید مش از لوازم و دستگاه های صنعتی با عملکرد دقیق و ظریف استفاده می شود. میلگردهای مورد استفاده برای تولید مش در اندازه های ۶ متر و ۲ متر هستند. بر اساس نیز و نوع مش، نوع میلگرد مصرفی نیز متفاوت بوده و ممکن است ساده و یا آجدار باشد. همچنین جنس میلگرد نیز می تواند فولادی، مسی، آلومینیومی، استیل و … باشد؛ بنابراین انعطاف پذیری، استحکام و مقاومت مش تا حد زیادی به نوع میلگردها و بعد به نوع جوش میلگردها وابسته است.

انواع مش میلگرد

شبکه میلگردی (مش فولادی) در صنعت در سه نوع موجود است:

 • مش پنلی
 • مش آجدار
 • مش فولادی

مش های صنعتی به وسیله سه نوع مفتول تولید می شوند که در ادامه معرفی می شود:

 • مفتول آهن
 • مفتول گالوانیزه
 • مفتول اسیدشوی

در این میان پرکاربردترین انواع مش، نوع مش آهن و اسیدشوی است.

ابعاد مش فولادی

گفتیم که مش را با توجه به نیاز بازار و مصرف کننده تولید می کنند؛ اما آنچه بیشتر استفاده می شود، در ابعاد و اندازه های ۲۰*۲۰، ۱۵*۱۵ و ۱۰*۱۰ است. در این سایزها فاصله هر میلگرد از میلگرد دیگر به ترتیب ۲۰، ۱۵ و ۱۰ سانتی متر است. در حالت اندازه چشمه های مش بین ۵ تا ۴۰ سانتی متر است.

وزن مش

وزن مش بر اساس نوع مش متفاوت است. عوامل تعیین کننده وزن مش میلگردی شامل بافت هندسی، فاصله میلگردها از هم اندازه میلگردها و وزن میلگرد است.

نکته: حداقل وزن برای مش ۲۲ کیلوگرم است. این مش با میلگردهای ساده سایز ۶ و با فاصله ۳۰*۳۰ ساخته شده است.

نکته: بیشترین مقدار وزن برای مش فولادی ۲۲۱ کیلوگرم است که از مش با میلگردهای آجدار سایز ۱۲ که با فاصله ۱۰*۱۰ جوش خورده اند، ساخته شده است.

مش فولادی در ساختمان سازی

مش برای صنعت ساخت و ساز بیش از صنایع دیگر کاربرد دارد. دلیل این موضوع به موارد زیر مربوط می شود:

 • در برابر عملیات مفتول گذاری سرعت بالاتری دارد.
 • حمل ونقل مش راحت است
 • هزینه تمام شده مش نسبت به میلگرد به صرفه تر است
 • در برابر میلگرد بهینه تر است
 • به دلیل نقاط جوش بالا، مقاومت بالایی دارد.
 • بند نهم مقررات ملی ساختمان به خوبی رعایت شده است.
عضویت در خبرنامه آهن رسان

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

  طراحی سایت ایده پردازش