ورق استیل خش دار چیست

ورق استیل خش دار چیست


استیل یا فولاد نوعی آلیاژ آهن است. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، به آلیاژی از آهن که دارای کربن کمتر از ۲ درصد باشد، فولاد می گویند. فولاد بر اساس ترکیب عناصر موجود در آلیاژ آن در انواع مختلف تولید می شود. در یک دسته بندی کلی فولاد را به دو گروه کم کربن و پر کربن تقسیم می کنند. در این میان به فولادی که دارای خاصیت ضد زنگ باشد، استیل ضد زنگ یا استنلس استیل نیز می گویند. در این مقاله بررسی می کنیم که ورق استیل خش دار چیست و چه کاربردهایی دارد قیمت ورق استیل چند است. با آهن رسان همراه باشید. ورق استیل خش دار چیست

انواع استیل

استیل در انواع و استانداردهای مختلفی تولید می شود. از جمله این موارد می توان به استیل بگیر، نگیر، نسوز و آلیاژی اشاره کرد.

ابتدا در مورد فولاد آلیاژی صحبت می کنیم. این نوع استیل که در آلیاژ آن مقداری از عناصر دیگر همچون، فسفر، گوگرد، کروم و نیکل و … اضافه می شود تا خواص و ویژکی های مورد نظر حاصل شود، یکی از پرکاربردترین انواع فولاد در صنایع مختلف به شمار می رود.

استیل بگیر همانطور که از نامش پیداست دارای خاصیت مغناطیسی است؛ یعنی جذب آهنربا می شود و معمولا در برابر خودرگی و زنگ زدگی از مقاومت کمی برخوردار است. استیل های ساخته شده با استاندارهای سری ۴۰۰ همچون استیل سری ۴۱۰، ۴۲۰ و ۴۳۰ دارای خاصیت بگیر هستند.

استیل نگیر دقیقاً در نقطه مقابل استیل بگیر است. این فولاد جذب آهنربا نمی شود و این یعنی خاصیت مغناطیسی ندارد. از خواص صلی و مهم استیل نگیر، ضد زنگ بودن و مقاومت بالا در برابر خوردگی است. فولادهای ساخته شده با استانداردهای سری ۳۰۰ همچون استیل ۳۰۴، ۳۱۶ و ۳۲۱ از جمله این موارد به شمار می رود. در ترکیب آلیاژی استیل نگیر عناصری مثل کروم و نیکل وجود دارد که عامل مهم در خاصیت ضد زنگی است. ورق استیل خش دار چیست

استیل نسوز نیز از نامش پیداست که چه خصوصیت مهمی دارد. بله این فولاد در برابر دما و حرارت بالا بسیار مقاوم است و معمولا از آن برای ساخت قطعاتی که در مخازن و کوره ها، جت ها، ماشین ها و دستگاه هایی که نیاز به تحمل حرارت و دمای بالا دارند، استفاده می شود.

استیل ها در هر نوعی که باشند خواص و ویژگی هایی مشترک دارند که این خصوصیات در برخی زیاد و در برخی کم است. معمولا آلیاژهای استیل دارای عمر طولانی، قابلیت بازیافت، شکل پذیری بالا و استحکام خوب هستند.

یکی از کاربردهای آلیاژ استیل، ساخت ورق است. ورق های استیل را در انواع و اندازه های گوناگون می سازند تا برای استفاده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. از انواع ورق استیل که کاربرد های خاصی نیز دارند می توان به ورق استیل طلایی، براق، مات و خش دار اشاره کرد.ورق استیل خش دار چیست

این ورق های فولادی به خاطر ویژگی هایی که دارند در مصارف صنعتی و ساختمانی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

وقتی ظاهر کار خیلی مهم باشد، پای ورق استیل براق و طلایی به میان می آید؛ اما گاهی از ورق استیل براق نیز استفاده می شود که ظاهری آینه ای دارند. برای ساخت نمای ساختمان ها برای جلوگیری از منعکس شدن نور از نوعی ورق استیل استفاده می شود که ضمن داشتن زیبایی از بازتاب نور نیز جلوگیری می کند. نام این نوع فولاد، استیل خش دار است.

ورق استیل خش دار چیست

همان ورق استیل است که سطح آن را خش دار کرده اند. این خش ها زیبایی خاصی به ورق داده و باعث شده طرفداران زیادی داشته باشد؛ اما ورق را مستعد خودرگی و زنگ زدگی در برابر رطوبت می کند. ورق استیل خش دار چیست

معمولا قیمت ورق استیل خش دار بیشتر از قیمت ورق استیل معمولی است. این ورق کاربردهایی همچون ساخت جواهرات و ساعت مچی، تولید و ساخت لوازم خانگی و تجهیزات تهویه هوا، کاربرد در معماری و نما، در ساخت و طراحی خودرو، داخل آسانسور، لوازم آشپزخانه و سینک ظرفشویی، در دکوراسیون منازل، هتل و برج ها، ساخت انواع یخچال خانگی و صنعتی دارد.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

    طراحی سایت ایده پردازش