انواع تسمه و کاربرد آن

تسمه چیست و چه کاربردی دارد؟


با تسمه و کاربرد آن بیشتر آشنا شوید

عموماً تسمه فلزی را از ورق(خرید ورق) می‌سازند به این صورت که ورق یا ضخامت کم را در مقاطع یکسان برش می‌دهند و در آن اختلاف عرض با ضخامت بالا است. تسمه‌ها را از جنس‌های مختلفی از جمله پلاستیک، نخ، استیل، آلومینیوم و… تولید می‌کنند. در این نوشته منظور از تسمه همان تسمه آهنی (فلزی) است که عموماً از فولاد ساخته می‌شود و کاربرد بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد. می¬خواهیم بدانیم تسمه چیست و چه کاربردی دارد.
تسمه: به برش‌های یکسان از انواع ورق گفته می‌شود. تسمه آهنی چیست؟ تسمه آهنی نیز نوعی تسمه است که از فولاد کم کربن ساخته می شود. این محصول در مقایسه با محصولات و یا خرید میلگرد دیگر همچون تسمه های طنابی دارای مقاومت و تمحمل بار بیشتری است.

روش ساخت تسمه فولادی:

۱- فابریک:

از شمش (بیلت یا تختال) فولادی و گاهی از قراضه آهن استفاده می‌شود و طی مراحل مختلف نوردکاری گرم و سرد، تسمه فلزی از خط تولید خارج می‌شود.

۲- ماشین‌کاری شده:

در این روش تسمه‌ای که بعد از عملیات نورد ساخته می‌شود را با غلتک کاری، اتوکشی و برش با گیوتین صاف و صیقلی کرده و در ضخامت مناسب می‌سازند.
تسمه آهنی فابریک اغلب ارزان‌تر از نوع ماشین‌کاری شده است. فرایند تولید تسمه فولادی هم به‌صورت نورد سرد و هم به‌صورت نورد گرم است. از تسمه فولادی که تحت پروسه نورد گرم ساخته‌شده است عموماً در تعمیرات عمومی، صنعتی، ادوات کشاورزی، تجهیزات حمل‌ونقل و در ساخت‌وساز استفاده می‌شود. تسمه نورد سرد نیز بیشتر در مصارفی که نیاز به استحکام کمتری است، کاربرد دارد.
در میان انواع تسمه فلزی که در بازار موجود است، تسمه‌های استیل ضدزنگ و تسمه‌های گالوانیزه بیشترین کاربرد را دارند. می¬خواهیم بدانیم کابرد انواع تسمه چیست و کدام صنایع بیشتر از آن استفاده می¬کنند.

کاربرد تسمه فلزی:

• در صنایع و کارخانجات تولید آجر، موزاییک، شیشه، چوب، سفال، پروفیل و صنایع فولادی و فلزی و.
• برای تولید گریتینگ جهت پوشش کف و پله‌ی کارخانه‌ها و ساختمان‌های شهری
• برای صنایع بسته‌بندی
• ساخت در و پنجره
• در و پنجه آکاردئونی
• صنایع برق و مخابرات، کابل برق و تلفن، ترانسفورماتور
• ساخت رادیاتور
• تولید واشر
• ساخت لوازم‌خانگی
• لوازم پزشکی و جراحی
• دوچرخه‌سازی و صنایع اتومبیل
• انواع کمربند نگهدارنده مثل کمربند کپسول آتشنشانی و…
• و…
تسمه‌های فولادی را به خاطر قابلیت بالای آن‌ها در برشکاری، سوراخ‌کاری و جوشکاری همچنین به خاطر دوام بالایی که دارند در مواقعی که نیاز به تحمل وزن سازه باشد، استفاده می‌کنند. از تسمه فولادی به‌عنوان پشتیبان سازه در نرده، راه‌پله، حفاظ و قفل استفاده می‌کنند.
برای ساخت لوازم‌خانگی مثل یخچال، ساخت چاقو، مایکروفر، ماشین لباسشویی، ظرف‌شویی و هود و… نیز از تسمه فولادی استفاده می‌کنند. همچنین برای ساخت مجسمه‌ها نیز از تسمه استفاده می‌کنند.
نوع دیگری از تسمه فولادی ساخته می‌شود که به تسمه ترانس معروف است. تسمه ترانس را از ماشین‌کاری تسمه‌های پیش‌ساخته تولید می‌کنند. این نوع تسمه دارای دقت بالایی در ابعاد و ضخامت است.
عموماً تسمه های فولادی ضد زنگ که کمتر از ۶۰۰ میلی متر عرض دارند را در محصولات گرم نوردیده و تسمه های با عرض کمتر از ۵۰۰ میلی متر در محصولات سرد نوردیده استفاده می شود. کاربرد اصلی تسمه های ضد زنگ در ساخت سینک آشپزخانه، کارد و چنگال، در حمام، آسانسور و غیره است. تسمه را می توان یک محصول میانی دانست که برای تبدیل با نورد سرد تولید شده است.

تسمه های فولادی چه ویژگی هایی دارند

• در اندازه، ضخامت و کاربرد متنوع هستند
• از فولاد st37 (قیمت ورق st37)ساخته شده و نرم و انعطاف پذیر هستند
• دارای استاندارد ساخت هستند
• سطح و طول محصول صاف است
• می توان آن را در طول دلخواه و بر اساس نیاز مشتری تولید کرد
تسمه آهنی در برابر انواع دیگر تسمه برتری های زیادی دارد که باعث می شود به همان میزان گستره کاربردهای آن نیز بزرگ تر باشد. می دانید که از تسمه ها نه تنها برای تولید و ساخت برخی محصولات فولادی، بلکه به عنوان اتصال شوند و کمک کننده مکانیکی در حمل و نقل نیز استفاده می شود.

تا اینجا متوجه شدیم که تسمه چیست و چه کاربردی دارد. به خاطر اهمیت انواع تسمه ای فلزی، به این موضوع پرداختیم و گفتیم که تسمه آهنی(قیمت آهن) چیست و تسمه آهنی چه کاربردی دارد. در ادامه اصطلاحات بازاری در مورد تسمه را توضیح می دهیم.

تسمه نوردی:
به تسمه آهنی که از طریق فرایند نورد گرم تولید شده باشد را تسمه نوردی می نامند. از مزیت های آن قیمت مناسب و تنوع در ابعاد است.
تسمه فابریک:
به تسمه های نوردی که دارای طول فیکس ۶ متر و جنس یکسان باشند گفته می شود. نسبت به نوع قبلی دارای اندازه و ابعاد بسیار دقیق است.

تسمه ماشین¬کاری:

از ورق آلیاژی فابریک ساخته می شود. یعنی ورق های ۶ متری که ضخامت های مختلفی دارند را با قیچی در اندازه های یکسان و دقیق برش می زنند.
تسمه ترانس: بهترین و مرغوب ترین نوع تسمه است که سطحی صاف، صیقلی و براق دارد. مراحل تولید این تسمه اینگونه است که ابتدا اسید شویی می شوند سپس براده تراشی شده، کشیده و تابگیری می شود. وقتی دقت بالا مد نظر باشد، استفاده از تسمه ترانس پیشنهاد می شود.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

    برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

    طراحی سایت ایده پردازش