نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد

چرا نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد


تیرآهن یا تیر فولادی از مقاطع فلزی پرکاربرد است که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. برای برپایی اسکلت های فلزی ساختمان ها، برج ها، پل ها و سازه های مختلف از تیرآهن ها استفاده می شود. نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد

همانند بسیاری از مقاطع فولادی دیگر مثل میلگرد، ورق، لوله و … تیرآهن نیز در چند نوع ساخته می شود. در ادامه ضمن معرفی انواع تیرآهن، در مورد اینکه نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد، صحبت می کنیم. با آهن رسان همراه باشید.

آشنایی با انواع تیرآهن

اگر بخواهیم توضیح مختصری از تیرآهن داشته باشیم. نوعی مقطع فولادی است که از دو بال متصل به جان تشکیل شده است. مطابق شکل زیر.

به طور کلی بر اساس استاندارد ساخت و شکل ظاهری می توان سه نوع تیرآهن معرفی کرد:

 • تیرآهن معمولی
 • تیرآهن هاش (بال پهن)
 • تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن معمولی شباهت زیادی به حرف لاتین I دارد. مشخصات این تیرآهن در استاندارد اروپا با مشخصات آن در استاندارد روسیه تفاوت های دارد.

تیرآهن هاش یا تیر بال پهن همانطور که از نامش پیداست دارای بال های پهن نسبت به تیر معمولی است. قیمت ناودانی امروز

تیر لانه زنبوری یا تیرآهن مشبک، شکل دیگری از تیرآهن است که در آن، جان تیرآهن دارای حفره هایی به شکل شش ضلعی (شبیه لانه زنبور) است.

نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری

برای تولید تیرآهن لانه زنبوری به این شیوه عمل می کنند: ابتدا قسمت جان تیرآهن معمولی یا هاش را با ابزارهای مختلفی به شکل ذوزنقه ای برش می دهند،

سپس دو قسمت برش خورده را به گونه ای دوباره بر روی هم قرار می دهند که قسمت های برش خورده به شکل حفره ها و سوراخ های شش ضلعی ایجاد شود. در ادامه قسمت های برش خورده را با جوشکاری به هم متصل می کنند.

نظرات مختلفی مبنی بر کاربرد این نوع تیرآهن در ساخت و ساز وجود دارد. برخی معتقدند که این نوع تیرآهن به خاطر وزن سبک و حفره هایی که دارد،

گزینه مناسبی برای بسیاری از ساخت و سازها به شمار می رود در حالی که عده ای معتقدند که استحکام و دوام این تیرها ممکن است استاندارد لازم را نداشته باشند. دلیل این امر نیز عمل جوشکاری و کیفیت انجام آن است. نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد

به طور کلی اگر مزیت های تیرآهن های لانه زنبوری را در نظر بگیریم بسیار بیشتر از محدودیت ها و معایب آن است؛

بنابراین می توان برای ساخت این نوع تیر فولادی ضوابطی را در نظر گرفت و تولید را به شیوه ای استاندارد مدیریت کرد تا استفاده از تیرهای مشبک با کمترین خطرات و مشکلات همراه باشد.

به همین منظور در آیین نامه مقررات ملی ساختمان در بند ۱۰ به موضوع تیرآهن لانه زنبوری پرداخته شده است.

در پروژه های ساختمانی که از تیرآهن مشبک استفاده می شود، باید با دقت این بند از آیین نامه مطالعه شود و با در نظر گرفتن شرایط مربوطه استفاده از تیرهای لانه زنبوری را به گونه ای مدیریت کرد تا از هرگونه خطر احتمالی جلوگیری شود.

نکته: تمان مقاطع فولادی و فلزی برای استفاده باید تحت استانداردها و ضوابطی به کار گرفته شوند،

در غیر این صورت ممکن است خسارت های جبران ناپذیر مالی و جانی وارد آید. نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد

همانند تیرآهن معمولی و هاش، از تیرآهن لانه زنبوری نیز در پروژه های ساخت و ساز مختلفی همچون ساختمان سازی، برج سازی، پل سازی و غیره استفاده می شود.

قبل از استفاده از تیرآهن لانه زنبوری توجه به چه نکاتی ضروری است

 • توجه قوانین و ضوابط مربوطه در آیین نامه ملی ساختمان
 • بررسی اندازه و کیفیت جان تیرآهن
 • توجه به حفره ها و سوراخ های جان تیرآهن
 • اندازه مقاومت اتصالات و کیفیت جوشکاری
 • بررسی لبه هایی که جوشکاری شده اند
 • مزایای تیرآهن لانه زنبوری

مزایای تیرآهن لانه زنبوری چیست

وجود حفره ها و سوراخ هایی در جان تیرآهن باعث شده وزن آن کم تر از تیر معمولی شود؛ بنابراین در سبک سازی سازه نقش بسیار مهمی دارند.

سوراخ های موجود در جان تیرآهن محل مناسبی برای عبور دادن انواع کابل و سیم برق، تلفن، لوله های آب، گاز و تأسیسات مختلف است. چرا نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد. قیمت تیرآهن امروز

از مزیت های دیگر این محصول داشتن ممان اینرسی بیشتر نسبت به تیرآهن معمولی است. تیر لانه زنبوری قدرت تحمل بار بالایی دارد و مقدار مقاومت خمشی تیر در این مدل بیشتر شده است.

به طور کلی تیرآهن لانه زنبوری با هدف افزایش استحکام، تغییر شکل کمتر، باربری بهتر تیر، افزایش تحمل فشار بار، کمترین میزان خمیدگی در برابر بار و بهبود قدرت لنگر طراحی شده است.

علاوه بر اینکه در ساخت این محصول توجه به نکاتی ضروری است، در هنگام استفاده و بکارگیری آن نیز توجه به ضوابط آیین نامه ای و ایمنی بسیار مهم و حیاطی است.

نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد

هرچند مزایای تیرآهن شبکه ای بسیار زیاد است و استفاده از آن را توجیه می کند، اما این محصول معایب و محدودیت هایی نیز دارد که دانستن آن بسیار مهم است. مهم ترین مشکلی که در استفاده از این تیرآهن ها ممکن است به وجود آید، استحکام جان تیرآهن با وجود سوراخ های شش ضلعی است. روشی که برای جبران این خلل پیشنهاد می دهند، استفاده از ورق های فلزی به عنوان تکیه گاه است. چرا نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد

اطمینان از کیفیت جوش، بازرسی کار و استفاده از کارگر جوشکار برای ساخت این تیرآهن موضوع مهم دیگری است باید به آن توجه کرد.

عضویت در خبرنامه آهن رسان

  برای دریافت آخرین اخبار بازار آهن آلات شماره تماس خود را وارد کنید

  طراحی سایت ایده پردازش