...

در حال حاضر قیمت هر کیلو شمش در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ بین 21,200 تومان تا 21,500 تومان است .

قیمت شمش فولادی

قیمت شمش فولادی
بروزرسانی : ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
بهترین قیمت شمش را از ما بخواهید

قبل از خرید از مشاوره تخصصی و رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.

استعلام قیمت
دریافت پیش فاکتور
انتخاب نحوه پرداخت
بارگیری و تعیین نرخ حمل
تسویه نهایی و ارسال بار

شمش چیست

به قطعه ای از مقاطع فلزی گفته می شود که ازذوب انواع فلزات از جمله: طلا، فولاد، قلع، آلومینیوم، برنج، برنز، استیل، آلومینیوم، مس و … تولید می شود و در اصطلاح به آن INGOT هم گفته می شود. در تمام صنایع بزرگ فولادی عمدتا از شمش فولادی استفاده می شود مانند بلوم، بیلت یا اسلب که هر کدام برای مقاطع خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • شمش بلوم (Bloom)

بلوم یا در اصطلاح شمشه از عرضی 15 سانتی متری برخوردار است و سطح مقطع بزرگتری دارد. شمش بلوم ماده اصلی تولید متریالی مانند : تیرآهن ،انواع پروفیل،ناودانی و … می باشد.

 • شمش اسلب (Slab)

شمش تختال یا اسلب سطحی مستطیلی دارد و از طریق روش ریخته گری مدام و یا غیر مستقیم از روش نورد گرم انواع شمش فولادی، تولید می‌شود.

 •  شمش بیلت (Billet)

شمشال یا در اصطلاح بیلت اط سطح مقطع مربعی شکل و طول زیادی برخوردار است یعنی اگر عرض شمش 15 سانتی متر باشد و سطح مقطع آن 230 به آن بیلت گفته می شود که عمدتا هم برای انواع مفتول و …مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع اکسیژن زدایی درصد سیلیس درصد منگنز درصد گوگرد درصد فسفر درصد کربن گرید شمش
UN 0.55 1.6 0.04 0.04 0.2 5SP
UN 0.4 1.4 0.04 0.04 0.17 3SP

آنالیز شیمیایی شمش 5SPو3SP

قیمت هر کیلو شمش فولاد جهانی

مقطع فولادی شمش از جمله مهم ترین متریال آهنی فولادی می باشد که به صورت مستقیم نیز روی قیمت سایر کالاهای آهنی تاثیر می گذارد از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت شمش فولادی عبارت است از:

 1. قیمت جهانی نفت
 2. هزینه های حمل و نقل
 3. قیمت سنگ آهن
 4. بازار جهانی
 5. قیمت روز ضایعات
 6. نرخ ارز
 7. بازار عرضه و تقاضا

می باشد.

قیمت شمش فولادی، انواع و کاربرد آن

شمش یک محصول پیش‌ساخته و نیمه آماده از فلزات مختلف است. به عنوان مثال می‌توانیم انواع شمش طلا، شمش فولاد در آلیاژهای مختلف، شمش آلومینیوم و. را مثال زد. شمش فولاد از بعد از استخراج سنگ آهن از معادن و طی فرایندهای فراوری در کارخانه های ذوب و در کوره ها تولید می‌کنند. شمش ابعاد مشخصی دارد. شمش به گونه‌ای ساخته می‌شود که قابل‌حمل باشد. محصولات پیش‌ساخته زیادی مثل شمش تولید می‌شوند که در کارخانه‌ها به عنوان محصول اولیه برای تولید محصولات مختلف دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال شمش، شمشه، بیلت، بلوم و اسلب و … انواع محصولات پیش‌ساخته هستند. این قطعات فولادی از نظر ابعاد و شکل ظاهر تفاوت هایی با هم دارند و در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. قیمت شمش هم به نوع و هم به عوامل دیگر بستگی دارد.

قیمت شمش

شمش فولادی یک قطعه مستطیل شکل است که حداکثر 2 متر طول می‌تواند داشته باشد. سطح مقطع شمش فولادی به صورت ذوزنقه‌ای است. این شکل به جهت استفاده راحت‌تر انتخاب شده است. ازآنجاکه فولاد انواع و آلیاژهای مختلفی دارد می‌توان شمش‌های فولادی با گریدها و انواع مختلف را نیز تولید کرد که برای ساخت محصولات مورد نیاز صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

انواع شمش فولادی

 • شمش CCM
 • شمش فابریک
 • شمش بلوم
 • اسلب یا تختال

از استانداردها و گریدهای شناخته شده شمش فولادی می‌توان به 5sp, 3sp که استانداردهای روسی هستند و st37, st52 که استانداردهای آلمان هستند اشاره نمود. استانداردها تعیین کننده خصوصیات فنی و مکانیکی فولاد مثل انعطاف‌پذیری، کشش، خمش، پیچش و. است. این خصوصیات بر حسب عناصر سازنده و میزان هر یک در آلیاژ شمش مشخص می‌شوند.

نوع فرآورده فولادی نام مستعار شکل سطح مقطع مساحت سطح مقطع
شمش معولا منشور 4 وجهی ذوزنقه
اسلب تختال مکعب مستطیل مستطیل 230*1250 میلیمتری
بیلت شمشال           مکعب مربع یا دایره کمتر از 230 سانتی متر
بلوم شمشه یا فابریک           مکعب مربع بیشتر از 230 سانتی متر

شمش فولادی چگونه ساخته می‌شود

برای ساخت شمش در کارخانه‌های ذوب نیاز به مواد اولیه فولاد و آهن و فلزات مختلف است. سنگ‌آهن پس از فراوری و استخراج درون کوره‌های مختلف به‌صورت ریخته‌گری به انواع تختال، شمشه، شمش و. تبدیل می‌شوند. قالب شمش و محصولات پیش ساخت دیگر در کارخانه‌ها به اشکال مختلف وجود دارد. برای تولید شمش از دو روش ریخته‌گری پیوسته و دستی استفاده می‌شود. توجه داشته باشید نحوه ریخته‌گری و قالب شمش بسیار مهم است زیرا خواص فنی و مکانیکی محصولات به میزان زیادی به آن بستگی دارد.

روش شمش‌ریزی پیوسته، فابریک CCM

این روش پرکاربرد است زیرا مقرون به صرفه است و سرعت انجام آن نیز بالا می باشد. در این روش فلز مذاب درون یک قالب که معمولاً مسی است و با سیستم آبگرد خنک می‌شود، ریخته شده و هم‌زمان قسمت های جامد قبلی از انتهای قالب بیرون کشیده می‌شود.درصورتی‌که شمش منجمد شده به‌طور مداوم بریده شده و بارریزی تا وقتی که مذاب وجود دارد ادامه داشته باشد، به آن روش شمش‌ریزی مداوم گفته می‌شود.