ابزارهای برش میلگرد چیست؟

ابزارهای برش میلگرد
برش میلگرد یکی از فرایندهای متداول در صنعت است که به وسیله روش‌ها و ابزارهای متفاوتی انجام می‌پذیرد. به طورمعمول برش میلگرد به دو روش سرد و گرم صورت می‌گیرد که این روش‌ها بر روی قیمت میلگرد نهایی تاثیر فروانی دارند. در ادامه به بررسی هر یک از روش‌ها و ابزارهای برش میلگرد می‌پردازیم.

ابزارهای برش میلگرد، در اصل از ابزارهای ضروری طراحی شده برای برش میلگردهای فولادی است که معمولا در پروژه‌های مختلف ساختمانی مانند ساخت‌وساز، پل‌ها، تونل‌ها، نیروگاه‌ها و پروژه‌های حفاظت از آب استفاده می‌شود. در اصل این روش، نقش مهمی در صنعت پردازش میلگرد ایفا می‌کند و برش‌های دقیق را در طول‌های خاص ارائه می‌دهد. در طول سال‌ها، دستگاه‌های برش میلگرد در پردازش مکانیکی و کارخانه‌های نورد فولادی کوچک مورد استفاده قرار گرفته‌اند و به طور قابل توجهی به توسعه اقتصاد ملی کمک کرده‌اند. در مقایسه با تجهیزات برش جایگزین، دستگاه‌های برش میلگرد به دلیل طراحی سبک وزن، مصرف انرژی پایین، عملکرد قابل اعتماد و راندمان بالا متمایز هستند. در این مقاله از آهن رسان با ما همراه باشید تا به معرفی دستگاه‌های برش میلگرد بپردازیم. اگر دوست دارید در این مورد اطلاعاتی کسب کنید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

برای اطلاع از نحوه خرید آهن  می‌توانید به سایت آهن رسان مراجعه کنید. قیمت تمامی مقاطع فولادی در سایت آهن رسان درج شده و با بررسی روزانه روند قیمت‌ها، می‌توانید یک خرید به موقع داشته باشید.

برش میلگرد چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد؛ دستگاه یا ابزارهای برش میلگرد برای مواقعی هستند که بتوان این محصولات را در سایزهای متنوع یا کوچک‌تر برش زد و برای مصارف خاصی مانند: ساخت ابزار با میلگرد استفاده کرد. در نظر داشته باشید که قیمت میلگرد برش داده شده ممکن است نسبت به میلگرد اصلی کمتر باشد. استفاده از دستگاه‌های برش میلگرد می‌تواند مزایای زیر را به همراه داشته باشد:

 • کاهش تلفات عملکردی: بهبود شرایط روانکاری و استفاده از یاتاقان‌های غلتشی در انتهای چرخ دنده منجر به مقاومت کمتر و کاهش مصرف برق در طول بار در مقایسه با ماشین‌های برش مشابه می‌شود.
 • کیفیت و طول عمر افزایش یافته: دستگاه مجهز به نگهدارنده ابزار با استحکام بالا، شاتون و موتور استاندارد ملی با سرعت بالا، عملکرد پایدار و عمر مفید بیشتری را ارائه می‌دهد.

برای اطلاع از وزن میلگرد می‌توانید روی لینک موردنظر کلیک کنید.

روش‌های برش میلگرد

برای برش میلگرد می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که به دو دسته روش‌های سرد و روش‌های گرم تقسیم می‌شوند . هرکدام از این روش‌ها مزایت و معایب خاص خود را دارند که در ادامه در مورد هرکدام صحبت خواهیم کرد.

روش‌های سرد برش میلگرد

روش برش سرد میلگرد، یکی از روش‌هایی است که  خصوصیات میلگرد را حفظ کرده و در کیفیت آن تأثیری ندارد. بسته به اینکه سایز میلگرد، وزن و ابعاد آن می‌توان از ابزارهای برش میلگرد متنوعی استفاده کرد. در روش برش میلگرد به روش سرد، حرارت و گرما مستقیماً با میلگرد در تماس نیست و همین باعث می‌شود تا خواص آن را تحت تأثیر قرار ندهد. اندازه برش به‌دلخواه صورت می‌گیرد و دقیق است. دستگاه‌هایی مثل واتر جت، اره نواری، اره دیسکی، اره دستی، اره لنگ به روش سرد برش می‌زنند. از مهم‌ترین مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • ساختار مولکولی فلز را تغییر نمی‌دهد.
 • در سایزها و اشکال مختلف قابل برش است.
 • ضایعات در این روش کم می‌شود.
 • کیفیت سطحی مناسب را فراهم می‌کند.
 • برش به روش سرد قطعات یکسان تولید می‌کند.
 • گازهای سمی تولید نمی‌کند.
 • دارای انعطاف‌پذیری بیشتر است.
  معرفی کارخانه میلگرد بافق یزد

معایب این روش عبارت‌‌اند از:

 • اقتصادی نیست و هزینه‌بر است
 • نیاز به داشتن دستگاه‌های خاصی دارد که هزینه خرید بالایی دارند
 • برای نگهداری ابزار و دستگاه‌های برش سرد نیاز به هزینه بالایی است
 • برای برش به روش سرد نیاز به نیروی متخصص برای استفاده از دستگاه‌ها هست.

برش میلگرد دستی

ابتدایی ترین  روش برای برش میلگرد، در اصل همین روش است که به کمک دست می‌توان انجام داد. برش دستی برای  میلگردهایی که ضخامت کمی دارند، گزینه خوبی است؛ اما باید به این نکته دقت داشته باشید که ممکن است برای اپراتور خطراتی داشته باشد. فرد مورد نظر باید حتما در زمان استفاده از دستگاه برش اهن دستی از تجهیزات ایمنی و لوازم کار مناسب استفاده کند.

برش میلگرد با صفحه برش میلگرد

یکی از روش‌های دستی برش استفاده از میز خم و برش است که برای اپراتور ایمنی بالاتری دارد. حتی از این میز می‌توان برای خمکاری میلگرد هم استفاده کرد.

برش میلگرد با اره نواری

میلگردهایی که ضخامت بالایی داشته باشند را می‌توان با کمک این دستگاه برش زد. از مزیت های این دستگاه مواردی مانند قابلیت برنامه‌ریزی ، انجام برش ها به صورت اتوماتیک ، برش زاویه دار قطعات و کاهش ضایعات در هنگام کاراشاره کرد.  اره نواری به کمک موتور محورهای خود را به چرخش در می‌آورد و با استفاده از جک هیدرولیکی باعث حرکت قطعه و در نهایت برش میلگرد خواهد شد. این کار به صورت اتوماتیک انجام می‌شود و مزیت این روش این است که نیازی به نیروی اپراتور نیست. از مهم‌ترین مزیت‌های برش اره نواری میگرد می‌توان به مواردزیر اشاره داشت:

 • در این روش برش، میلگرد اتلاف کمتری را خواهد داشت؛ هرچه که برش فلزات باریک تر و باشد میزان اتلاف های آنها نیز کم تر خواهد.
 • یکی دیگر از مزیت‌های این روش این است که کار راحت‌تر و سریع‌تر پیش‌می‌رود. برش با اره های نواری هم از لحاظ زمانی و هم از نظر هزینه به صرفه است.
 • برش میلگرد بدون نقص و به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود.
 • استفاده از این روش برای اپراتور ایمنی بالایی دارد و حتی می‌توان گفت هیچ خطری را در بر ندارد.

برش میلگرد با سنگ فرز

برش با سنگ فرز یکی از روش‌های سرد برش میلگرد است که باعث می‌شود خواص مکانیکی میلگرد در اثر شکستن تغییر نکند. حتی در آیین نامه برش میلگرد، استفاده از این روش توصیه می‌شود.

برش میلگرد با اره لنگ

برش میلگرد با اره لنگ یکی از روش‌هایی است که دقت کار در آن کمتر است و ضایعات بیشتری تولید می‌کند.

  وصله جوشی میلگرد چیست

برش میلگرد با واترجت

واترجت با کمک موتور های پرفشار آبی برش را انجام می‌دهد. در بیشتر موارد برای سنگ از این روش استفاده می‌شود و برای میلگرد و سایر فلزات کاربردهای آنچنانی ندارد. دستگاه واترجت دقت و سرعت بالایی دارد و همین موضوع باعث شده که بتوان از آن در بسیاری از صنایع استفاده کرد.

برش میلگرد با قیچی میلگرد

قیچی میلگرد در دو نوع قیچی دستی میلگرد و قیچی هیدرولیکی میلگرد موجود است که معمولا وقتی که بخواهیم تعداد زیادی از میلگردها را در کوتاه‌ترین زمان برش بزنیم، از این روش استفاده می‌کنیم. همچنین برای میلگردهایی که قطر کمی دارند، قیچی گزینه خوبی است.

برش میلگرد با گیوتین

در اینجا گیوتین در واقع همان قیچی میلگرد هیدرولیک و برقی است که دقت بالایی حین فرآیند انجام کار در این روش وجود ندارد. میلگردهای تا سایز ۴۰ را می‌توان با کمک این ابزار برش داد، اما باید اپراتور موردنظر در این زمینه آگاه باشد و اطلاعاتی داشته باشد.

روش های گرم برش میلگرد

به غیر از این روش‌های گفته شده که در دسته روش‌های سرد برش میلگرد وجود داشتند؛ نوعی از دستگاه‌های دیگر در دسته روش‌های گرم برش میلگرد هستند که در ادامه در مورد هرکدام توضیحاتی را ارائه می‌دهیم.

روش برش میلگرد با هوا برش

هوا برش یا پلاسما یکی از روش های گرم برش میلگرد است که از هوای فشرده استفاده می‌کند تا بتواند میلگرد موردنظر را برش دهد. در این دستگاه مشعلی وجود دارد که گاز را با سرعت زیاد و به صورت فشرده خارج کرده و  دمیدن این گاز منجر به ایجاد یک قوس الکتریکی بین نازل و قطعه کار شده می‌شود.

برش با اره دیسکی آتشی

دقت و سرعت بالای این روش و اینکه تغییرات کمتری بر ساختار مولکولی فولاد ایجاد می کند؛ باعث شده که نسبت به روش برش میلگرد با هوا برش، طرفداران بیشتری داشته باشد. این دستگاه با ایجاد حرارت زیاد در محل برش باعث جدا شدن قطعات شده و تیغه دستگاهی که وجود دارد، حدود ۴۵۰ هزار دور در دقیقه می‌چرخد .این روش حتی ممکن است خطراتی را برای اپراتور ایجاد کند؛ به همین دلیل جزءروش‌هایی است که کمتر استفاده می‌شود.

برش لیزری میلگرد

در این روش از اشعه لیزری مانند: گازی   شیمیایی ، جامد و فیبری استفاده می‌شود که در این میان اشعه جامد و گازی برای برشکاری فلزات کاربرد دارند. این روش برش باعث تغییر خواص مکانیکی فلز نخواهد داشت و می‌توان گفت که این موضوع یکی از مهم‌ترین مزیت‌های برش لیزری میلگرد است.

آیین نامه برش میلگرد

طبق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان که در سایت inbr.ir درج شده در زمان برش میلگرد باید حتما نکاتی را رعایت کنید.

  میلگرد ممان منفی چیست؟

بریدن میلگردها

 • میلگردها باید با وسایل مکانیکی برش داده شوند و استفاده از روشهای دیگر نیاز به تایید دستگاه نظارت دارد.

 خم کردن میلگردها

 1. میلگردها باید به صورت سرد خم شوند.
 2. خم کردن میلگردها تا حد امکان باید به طور مکانیکی به وسیله ماشین مجهز انجام شود.

۳.  سرعت خم کردن میلگردها باید متناسب با نوع فولاد و دمای محیط باشد.

 1. ۴. در شرایطی که دمای محیط کار یا میلگردها از -۵ درجه سلسیوس کمتر باشد، نباید عملیات خم کردن میلگردها را انجام داد.
 2. ۵. باز و بسته کردن خمها به منظور شکل دادن مجدد به میلگردها مجاز نیست.
 3. نمی‌توان میلگردهایی را که یک سر آن‌ها در بتن قرار دارد را خم کرد.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد ابزارهای برش میلگرد صحبت کردیم. همان‌طور که گفته شد، روش‌های برش میلگرد در دو دسته روش‌های سرد برش میلگرد و روش گرم برش میلگرد تقسیم می‌شوند. در روش سرد، از ابزارهایی اره دستی، اره دیسکی، اره نواری، سنگ فرز و قیچی استفاده می‌شود و در روش‌های گرم هم هوا برش، اره آتشی و لیزر مورداستفاده قرار می‌گیرند. انتخاب هرکدام از این روش‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید برای خرید میلگرد مجموعه آهن رسان را انتخاب کنید. در این مجموعه امکان خرید مقاطع فولادی به صورت قسطی برای شما فراهم شده است. برای خرید آهن آلات با چک می‌توانید مجموعه آهن رسان را انتخاب کنید. خوشبختانه این مجموعه شرایط خرید اقساطی و چکی را برای خریداران فراهم کرده تا بتوانند بدون دغدغه هرآنچه که نیاز دارند را سفارش دهند.

اگر سوالی در این مورد دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشد، می‌توانید در انتهای همین مقاله سوالات خود را با ما در میان بگذارید تا پاسخ دهیم.


سوالات متداول

 1. روش‌های برش میلگرد چیست؟

در اصل روش برش میلگرد که به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌شود برای استفاده از میلگرد در اهداف خاص صنعتی است.

 1. در روش‌های سرد و گرم برش میلگرد از کدام ابزارها استفاده می‌شود؟

در روش سرد، از ابزارهایی اره دستی، اره دیسکی، اره نواری، سنگ فرز و قیچی استفاده می‌شود و در روش‌های گرم هم هوا برش، اره آتشی و لیزر مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 1. کدام روش برای برش میلگرد بهتر است؟

معمولا روش‌های سرد به این دلیل که باعث تغییر خواص مکانیکی میلگرد نمی‌شوند؛ گزینه خوبی هستند.

 1. مزایای برش میلگرد چیست؟

کاهش تلفات عملکردی وکیفیت و طول عمر افزایش یافته میلگرد موردنظر از مزایای این کار هستند.

 1. آیا می‌توان میلگرد را از آهن رسان به صورت قسطی خریداری کرد؟

بله. خوشبختانه در این مجموعه امکان خرید چکی و قسطی آهن آلات برای خریداران فراهم شده است؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه باید با کارشناسان بخش فروش میلگرد آهن رسان در تماس باشید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *