ابزارهای برش میلگرد

ابزارهای برش میلگرد

میلگردها در اندازه و ابعاد استاندارد تولید می‌شوند. بااین‌وجود گاهی نیاز است تا میلگردها را برش داده و یا خم کرد. همان‌طور که گاهی نیاز است تا میلگردها را از طریق جوشکاری به هم متصل کرد. ابزارهای برش میلگرد متنوع هستند. در این نوشته می‌خواهیم روش‌ها و ابزارهای مناسب برای برشکاری و خم‌کاری میلگرد را معرفی کنیم با آهن رسان مرجع قیمت آهن امروز همراه باشید.

در اسکلت ساختمان میلگردها کاربردهای زیادی (به شکل‌های مختلف) دارند. برخی از انواع میلگردهایی که در بتن استفاده می‌شوند را می‌توانید در تصویر زیر ببینید. شما همچنین می توانید قیمت میلگرد را در سایت مشاهده کنید.

ابزارهای برش میلگرد

علاوه بر این میلگردهای زیگزاگ و در اشکال دیگر نیز در سازه‌ها استفاده می‌شوند. برای تولید میلگردها روش‌های مختلفی وجود دارد؛ اما اغلب میلگردهای معمولی که به‌صورت شاخه هستند را با ابزارهای مختلف خم‌کاری و برشکاری به شکل‌های موردنظر تبدیل می‌کنند. برای دیدن قیمت میلگرد در مشهد کلیک کنید.

روش‌های برش میلگرد

میلگرد را یا به‌صورت سرد و یا به‌صورت گرم برش می‌زنند.

برش سرد میلگرد

این روش خصوصیات میلگرد را حفظ کرده و در کیفیت آن تأثیری ندارد. بسته به اینکه سایز میلگرد، وزن و ابعاد آن می‌توان از ابزارهای برش میلگرد متنوعی استفاده کرد. در روش برش میلگرد به روش سرد، حرارت و گرما مستقیماً با میلگرد در تماس نیست و همین باعث می‌شود تا خواص آن را تحت تأثیر قرار ندهد. اندازه برش به‌دلخواه صورت می‌گیرد و دقیق است. دستگاه‌هایی مثل واتر جت، اره نواری، اره دیسکی، اره دستی، اره لنگ به روش سرد برش می‌زنند.

برش به روش سرد چه مزایایی دارد؟

 • ساختار مولکولی فلز را تغییر نمی‌دهد
 • در سایزها و اشکال مختلف قابل برش است
 • ضایعات در این روش کم می‌شود
 • کیفیت سطحی مناسب را فراهم می‌کند
 • برش به روش سرد قطعات یکسان تولید می‌کند
 • گازهای سمی تولید نمی‌کند
 • دارای انعطاف‌پذیری بیشتر است

برش به روش سرد چه معایبی دارد؟

 • اقتصادی نیست و هزینه‌بر است
 • نیاز به داشتن دستگاه‌های خاصی دارد که هزینه خرید بالایی دارند
 • برای نگهداری ابزار و دستگاه‌های برش سرد نیاز به هزینه بالایی است
 • برای برش به روش سرد نیاز به نیروی متخصص برای استفاده از دستگاه‌ها هست.

دستگاه اره نواری چیست؟

از ابزارهای برش میلگرد رایج می توان به اره نواری اشاره کرد. اره نواری برش قطعات ضخیم را با دقت بالا امکان‌پذیر می‌سازد. این دستگاه قابلیت برنامه‌ریزی داشته و می‌توان آن را به‌صورت اتوماتیک بر اساس زاویه برش، کاهش ضایعات و… تنظیم کرد. روش کار این دستگاه استفاده از الکتروموتور برای چرخش محورها و استفاده از جک هیدرولیکی برای به حرکت درآوردن قطعه مورد برش است.

  انواع ضایعات آهن

ابزارهای برش میلگرد

 • دستگاه اره دیسکی

اره دیسکی را به‌عنوان جایگزین بی‌خطر و باکیفیت اره آتشی استفاده می‌کنند. تیغ‌های اره دیسکی به‌راحتی قطعات فلزی را برش می‌دهد.

 • دستگاه اره لنگ

دقت اره لنگ نسب به اره دیسکی و اره نواری دارای دقت کمتری است. به همین ترتیب ضایعات بیشتری نیز تولید می‌کند؛ بنابراین نسبت به دستگاه‌های دیگر کاربرد کمتری دارد.

 • اره دستی

از قدیمی‌ترین و ساده‌ترین ابزارهای برش فلزات است. اره دستی در انواع مختلف (بر اساس دندانه‌هایش) وجود دارد. برای برش میلگردهای با قطر کم از اره دندانه ریز و برای برش میلگرد با قطر بالا از اره دندانه درشت استفاده می‌شود. اره دستی با نیروی دست انسان کار می‌کند؛ بنابراین امنیت مناسبی ندارد و هنگام کار با آن باید دقت لازم را داشت تا اگر دچار تاب برداشتن یا شکستن تیغه شد، خطرات کمتری داشته باشد.

 • دستگاه واتر جت

در این دستگاه از موتورهای پرفشار آبی برای برش استفاده می‌شود. عموماً از دستگاه واتر جت برای برش سنگ استفاده می‌شود. دقت و سرعت کار این دستگاه برش بالاست و می‌تواند به‌صورت اتوماتیک کار کند. واتیر جت یکی از ابزارهای برش میلگرد است.

قیچی برش میلگرد هیدرولیک BS35

قیچی برش زن می‌تواند هم‌زمان تعداد زیادی میلگرد را در زمان کوتاهی برش بزند. چرخ­هایی زیر قیچی وجود دارد که به حرکت دادن آن کمک می‌کند. با قیچی برش زن می‌توان میلگردهای تا قطر ۳۵ میلی‌متر را به‌صورت دستی و برقی برش زد.

 • دستگاه خاموت زن

از ابزارهای برش میلگرد دیگر خاموت زدن است. در ساختمان‌سازی از میلگردهای طولی و عرضی با اشکال مختلف استفاده می‌شود تا مقاومت بتن و سازه را بالا ببرند. خاموت نوعی میلگرد (آرماتور) است که به‌صورت عرضی در بتن استفاده می‌شود. خاموت را برای بالا بردن مقاومت سازه در برابر نیروهای برشی و پیچشی استفاده می‌کنند.

دستگاه خاموت زن قادر است هم به‌صورت اتوماتیک و هم به‌صورت دستی، میلگرد را به‌صورت چهارگوش یا گرد تغییر حالت داده و یا برش بزند.

 • دستگاه حدیده

از دستگاه برش حدیده می‌توان برای برش میلگردهای ساده تا قطر ۵۰ و میلگردهای آجدار تا قطر ۴۵ میلی‌متر استفاده کرد. استاندارد برش و قطعات با این دستگاه حفظ می‌شود.

 • آچار F

یکی از ساده‌ترین ابزارها برای خم کردن میلگرد است. البته میلگردهایی که دارای قطر کم هستند را با این آچار می‌توان خم کرد. این محصول از ابزارهای برش میلگرد پرکاربرد است.

میز کار مخصوص برای خم‌کاری و برشکاری میلگرد

برای انجام عملیات برشکاری و خم‌کاری میلگرد به روش دستی، از میز کار مخصوصی استفاده می‌شود. این میز باعث می‌شود فشار کمتری به اپراتور وارد شود، امنیت بالایی برای او فراهم کند و انجام عملیات را راحت‌تر می‌کند. ابعاد استاندارد میز کار برش و خم‌کاری میلگرد عموماً دارای طول و عرض ۸۰ و ۱۰۰ سانتی‌متر است. برخی از آن میزها ۲ و ۴ متر نیز دارند.

  انواع کوره تولید آهن

برش میلگرد با روش گرم

در برش گرم، دما و حرارت تا نقطه ذوب بالا می‌رود و مولکول‌های فلز از هم جدا می‌شوند. ازجمله دستگاه‌هایی که به روش گرم برش می‌زنند می‌توان به پلاسما (هوابرش)، تیغ اره‌های دیسکی آتشی و لیزر اشاره کرد.

روش‌های برش گرم اصولاً سریع بوده و تراشه ایجاد نمی‌کنند.

معایب روش برش گرم

 • ساختار مولکولی فلز تغییر می‌کند
 • کناره‌ها و محل برش تغییر شکل پیدا می‌کند
 • در محل برش و اطراف آن ساختار مولکولی تغییر می‌کند
 • پرتی مصالح زیاد است
 • دقت برش کمتر است
 • عملکرد این روش پایین است
 • مواد شیمیایی و سمی تولید می‌کند

دستگاه هوابرش

یک مشعل که از آن گازی با سرعت و فشار خارج می‌شود؛ بنابراین باعث ایجاد شدن قوس الکتریکی در میان نازل و قطعه می‌شود، گاز حالت پلاسمایی پیداکرده و حرارتی حدود ۲۵۰۰۰ درجه روی فلز ایجاد می‌کند. با ذوب شدن نقطه موردنظر بر روی فلز باعث برش آن می‌شود. برای استفاده از ابزارهای برش میلگرد باید میزکار مناسب را نیز تهیه نمود. برای اطلاع از قیمت میلگرد ظفر بناب یا سایر کارخانه ها به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

تیغ اره دیسکی آتشی

در این روش نیز حرارت و دمای زیادی در قسمت برش بر روی قطعه ایجاد می‌شود و موجب برش آن می‌شود. اره دیسکی آتشی نسبت به هوا برش از دقت و سرعت بیشتری برخوردار است. همچنین ساختار مولکولی را کمتر دچار تغییر می‌کند. اره دیسکی آتشی درواقع دارای تیغی است که در هر دقیقه حدود ۴۵۰۰۰ دور می‌چرخد. به خاطر احتمال شکستن تیغ و دور برداشتن اره و خطراتی که برای اپراتور وجود دارد، این دستگاه از رده خارج‌شده است. با دنبال کردن کانال آپارات ویدئوهای جذاب حوزه فولاد را از دست ندهید!

برش لیزری

نوع دیگری از دستگاه‌های برش به روش گرم است. روش کار با این دستگاه با اشعه است. اشعه تولیدشده از انواع گازها، مواد شیمیایی، جامد، فیبر و… به دست می‌آید که از آن برای ذوب کردن، سوزاندن و تصعید استفاده می‌شود. در میان روش‌های برش گرم، روش لیزری کمترین آسیب را به فلز می‌زند. در این نوشته در مورد ابزارهای برش میلگرد صحبت شد، برای دیدن ویدئوهای مرتبط صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *