ابعاد تیرآهن ۱۴

ایمان شکوهیان
بسب
ابعاد تیرآهن ۱۴ با سایر انواع تیرآهن متفاوت است. این تیرآهن محدوده وزنی بین ۱۲.۹ الی ۳۳.۷ کیلوگرم دارد و در بیشتر کارخانه‌های تولید تیرآهن داخلی، طراحی و تولید می‌شود. از ابعاد مختلف تیرآهن ۱۴ در ساخت اسکلت ساختمانی، انواع سازه‌های فلزی و صنعتی، ساخت سوله و ... بر اساس استانداردهای معین و نوع کاربری آن استفاده می‌شود.

تیرآهن‌ها دارای کاربرد، ابعاد و سایزهای مشخصی هستند ولی از لحاظ تنوع، دارای مدل‌های زیادی نیستند. تیرآهن ۱۴ در سایز و انواع مختلفی مانند تیرآهنINP، تیرآهنIPE، لانه زنبوری و پهن بال تولید می‌شود. به‌طورمعمول قیمت آهن و به‌خصوص تیر‌آهن بسته به نوع، سایز و کاربرد آن متغیر است و شما باید برای اطلاع از قیمت تیرآهن به‌‍صورت روزانه آن‌را رصد کنید.

ابعاد تیرآهن ۱۴ - مشخصات تیرآهن ۱۴ و کاربرد آن | آهن‌رسان

مشخصات تیرآهن ۱۴

این محصولات به طور کلی به سه استاندارد INP، IPE و IPB ساخته می شوند. IPE استاندارد اروپایی است که کاربرد زیادی در ایران دارد و اکثر تولید کنندگان با این استاندارد به تولید تیرآهن می پردازند. اگر از سطح مقطع تیرآهن به آن نگاه کنیم دو ورق که به صورت افقی در بالا و پایین تیر قرار گرفته اند بال و ورق ضخیمی که در بین این دو مقطع به صورت عمودی قرار گرفته است را جان می گوییم. مهم‌ترین مشخصه تیرآهن IPE ضخامت بال آن است که در تمام طول تیر اهن یکسان است. تیراهن IPE عموما به طول ۱۲ متر طراحی و تولید شده و به بازار عرضه می شود. زمانی که کارخانه با استانداردهای IPE تیرآهن را طراحی و تولید کند کلیه مشخصات طبق جداول استاندارد IPE قابل بررسی و استخراج است. در صورت رعایت کلیه استانداردها توسط تولیدکننده نیازی به تست تیرها نیست. این موارد در قیمت تیرآهن تاثیرگذار هستند.

کاربرد تیرآهن ۱۴

هرکدام از مدل‌های تیرآهن مشخصات و ویژگی‌های مختص به خود را داشته و همچنین کاربرد متفاوتی با یکدیگر دارند. این محصولات را در سایزهای ۸ تا ۶۰ تولید می‌کنند اما همه انواع آن پرکاربرد نیستند. عموما تیرآهن‌های سایز ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸ و ۲۰ از پرکاربردترین سایزهای تیرآهن در صنعت ساخت‌وساز در ایران هستند. در بین انواع سایز‌های تیرآهن، سایز ۱۴ آن پرمصرف‌ترین نوع تیرآهن محسوب می‌شود. در ادامه به بررسی کاربرد تیرآهن ۱۴ و سایر انواع تیرآهن‌های پرکاربرد می‌پردازیم.

تیرآهن سایز ۱۲: این محصول در محدوده وزنی بین ۱۰.۴ الی ۲۵.۸ کیلوگرم در ازای هر متر و استاندارد برای ساخت طراحی و تولید می‌شود. این نوع تیرآهن برای ساخت ستون، پوشش سقف سازه و تیر استفاده می‌شود.

تیرآهن سایز ۱۴: یکی از پرکاربردترین و پرمصرف‌ترین تیرآهن‌های موجود در بازار، تیرآهن ۱۴ است. این تیرآهن محدوده وزنی بین ۱۲.۹ الی ۳۳.۷ کیلوگرم دارد و در بیشتر کارخانه‌های تولید تیرآهن داخلی، طراحی و تولید می‌شود. کاربرد تیرآهن ۱۴ در ساخت خرپا، ستون، نعل و در پوشش سقف سازه بسیار گسترده است. از نوع سنگین‌تر تیر سایز ۱۴ برای قسمت‌هایی از سازه که نیاز به تحمل نیروی بیشتری دارد استفاده می‌شود. تیرآهن ۱۴ لانه زنبوری در اکثر موارد در ساخت پل کاربرد دارد. تیرآهن ۱۴ اصفهان و تیرآهن ۱۴ اهواز نسبت به سایز ۱۲ سنگین‌تر و مقاوم‌تر است و در قسمت‌های مختلف سازه به‌کار برده می‌شود. تیرآهن ۱۴ دارای ۱۴ سانتی‌متر ارتفاع و ۳.۳ سانتی متر عرض در قسمت بال تیرآهن است. قیمت تیرآهن ۱۴ براساس تعداد شاخه محاسبه شده و براساس کیلوگرم به فروش نمی‌رسد. به‌طورکلی قیمت تیرآهن ۱۴ اصفهان بسته به قیمت آهن امروز متغیر است. چنانچه قصد استعلام قیمت روز آهن ۱۴ اصفهان در مشهد را نیز دارید، می‌توانید با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید و اطلاعات لازم را کسب کنید و برای خرید انواع تیرآهن سایز ۱۴ در مشهد و سایر شهرها اقدام کنید.

تیرآهن سایز ۱۶: این نوع تیرآهن براساس استانداردهای متفاوت دارای وزن متغیری بین ۱۵.۸ الی ۴۱.۶ کیلوگرم در هر متر است. از تیرآهن ۱۶ در ساخت تیر پوشش سقف و پل لانه زنبوری و همچنین ساخت خرپا استفاده می‌شود. قیمت تیرآهن ۱۶ اصفهان بستگی به قیمت تمام شده مواد اولیه کارخانه دارد.

ابعاد تیرآهن ۱۴ - مشخصات تیرآهن ۱۴ و کاربرد آن | آهن‌رسان

  قیمت تیرآهن لانه زنبوری مشهد

 

تیرآهن سایز ۱۸: این سایز از تیرآهن کارایی مشابه تیرآهن‌های سایز ۱۴ و ۱۶ دارد. این تیرآهن در محدوده وزنی ۱۸.۸ الی ۴۹.۱ کیلوگرم است و به دلیل سنگین بودن وزن تیرآهن ۱۸ اصفهان در سازه‌های بزرگ و سنگین به‌کار برده می‌شود. تیرآهن سایز ۱۸ طبق استانداردهای IPE، INP، IPE  طراحی و تولید می‌شود.

تیرآهن سایز ۲۰: این سایز از متداول‌ترین تیرآهن‌هایی است که کارخانه‌های مختلف در اندازه و سایز‌های متفاوت آن را تولید و به بازار عرضه می‌کنند. این تیرآهن در وزن‌های متغیر بین ۲۲.۴ تا ۶۰ کیلوگرم تولید می‌‍شود. این تیر‌آهن در سازه‌های عظیم و طبقات زیرین سازه‌ها کاربرد دارد.

  قیمت آهن ۱۴ فایکو در مشهد

 

 استانداردهای تیرآهن

  • استاندارد IPE: تیرآهن‌هایی که با این استاندارد تولید می‌شوند از پرکاربردترین نوع تیرآهن‌ها محسوب می‌شوند. تیرآهن‌های تولید شده طبق این استاندارد به تیرآهن معمولی معروف بوده و بسیاری از تولیدکنندگان داخلی از این استاندارد استفاده می‌کنند. تیرآهن معمولی با شکل ظاهری و سطح مقطع مشابه حرف انگلیسی I است و براساس استاندارد اروپایی تولید می‌شود. ضخامت بال‌ها در تمامی نقاط یکسان است و این تیرآهن‌ها در سایزهای ۸ تا ۶۰ سانتی متر تولید می‌شوند.
  • استاندارد INP: تیرآهن‌های تولید شده با این استاندارد در ایران استفاده نمی‌شوند و به همین دلیل کاربرد کمتری دارند. تیرآهن‌هایی با استاندارد INP با برندهای چینی و روسی تولید می‌شوند. شکل ظاهری تیرآهن به این صورت است که ضخامت باله با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کاهش پیدا می‌کند. اندازه تولید شده بر اساس استاندارد INP 8 تا ۶۰ سانتی‌متر است.
  • استاندارد IPB: روش تولید این نوع تیرآهن با استفاده از استانداردهای اروپایی است. تیرهای تولیدی با استاندارد IPB دارای سطح مقطع سنگین هستند و به همین دلیل تنها چند تولیدکننده به تولید این تیرآهن‌ها می‌پردازند. شکل ظاهری تیرآهن IPB شبیه به حرف H انگلیسی با باله‌های پهن است. نام دیگر این تیرآهن، هاش است که به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می‌شود و اندازه آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۰۰ سانتی متر است.
  • استاندارد CNP: این تیرآهن معروف به تیرآهن لانه زنبوری است و شکل ظاهری ۶ ضلعی در طول جان دارد. روش تولید آن به صورتی است که با جوشکاری و برشکاری دو تیر آهن IPE و شبکه کردن تیرآهن ساخته می‌شود. از این محصول در سازه‌هایی که به وزن کم و خمشی بالا نیاز داشته باشند استفاده می‌شود. این محصول در قسمت‌هایی که به مقاومت برشی بالا نیاز است،کاربردی ندارد.
  قیمت میلگرد مشهد

شرکت های تولید کننده تیرآهن

کارخانه تیرآهن ذوب آهن اصفهان کارخانه تیرآهن احرامیان
کارخانه تیرآهن فایکو کارخانه تیرآهن ناب تبریز
کارخانه تیرآهن ماهان کارخانه تیرآهن فولاد یزد
کارخانه تیرآهن کرمانشاه کارخانه تیرآهن روسیه
کارخانه تیرآهن ترک کارخانه تیرآهن آریان فولاد

محاسبه وزن تیرآهن ۱۴ چگونه است؟

برای محاسبه وزن تیرآهن ۱۴ و سایر ابعاد از سه روش استفاده می‌شود. استفاده از جدول وزن تیرآهن، استفاده از چگالی آهن و استفاده از جدول اشتال از روش‌های محاسبه وزن تیرآهن هستند. با فرمول محاسبه وزن تیرآهن می‌توان به وزن نهایی محصول دسترسی پیدا کرد. برای محاسبه وزن تیرآهن‌ها فرمول‌های خاصی وجود دارد.

فرمول محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری: کاربرد تیرآهن لانه زنبوری برای افزایش مقاومت خمشی در تیرهای معمولی است. تیرآهن‌های لانه زنبوری را به شکل ۶ وجهی برش داده و از هم باز می‌کنند و مجدد به هم جوش می‌دهند و نهایتا تیر جدید با ظرفیت بالاتر تولید می‌شود. کاربرد این تیرآهن‌ها بیشتر در ساخت سازه‌ها است. تیرآهن لانه زنبوری در محل تکیه‌گاه و وسط دهانه برحسب نظر مهندس سازه با ورق تقویت می‌شوند و به صورت تکی و جفتی در تیر ریزی ساختمان استفاده می‌شود. فرمول محاسبه وزن تیر آهن لانه زنبوری با طول ۱۰ متر و نوع CPE18 به صورت زیر است:

طول تیرآهن لانه زنبوری * وزن یک متر ( طبق جدول اشتال تیرآهن)= وزن نهایی تیر لانه زنبوری

همان‌طورکه می‌دانید این معیارهای نام برده در قیمت تیرآهن لانه زنبوری موثر هستند.

فرمول محاسبه وزن تیرآهن IPE: طول تیرآهن به متر * وزن یک متر (از جدول اشتال) = وزن تیرآهن IPE

فرمول محاسبه وزن تیرآهن نوع ۲۰ IPE به طول ۱۲ متر: وزن تیرآهن IPE = [12] (m) × ۲۲٫۴۰ ) = وزن مخصوص IPE20 از جدول اشتال (kg/m) = 268.80

فرمول محاسبه تیرآهن IPE18 به طول ۶ متر: وزن تیرآهن IPE = [6] (m) ×۱۸٫۸) = وزن مخصوص IPE18 از جدول اشتال (kg/m) = 112.8 kg

محاسبه وزن تیرآهن دوبل: این تیرآهن از پروفیل‌های استاندارد ساخته شده و به صورت دوبل به یکدیگر وصل می‌شوند. تیرآهن‌های دوبل می‌توانند به‌صورت جدا برای تحمل بارهایی با وزن زیاد مورد استفاده قرار بگیرند. فرمول محاسبه تیرآهن دوبل به طول ۱۲ متر و از نوع IPE182 به صورت زیر است:

(طول تیرآهن IPB x 2) × وزن یک متر (از جدول اشتال) = وزن نهایی تیرآهن دوبل

نحوه محاسبه وزن تیرآهن با استفاده از چگالی: با استفاده از فرمول ۱۰۰۰/[چگالی*طول*[(ضخامت جان*طول جان)+(ضخامت بال*عرض بال)]*۲]= وزن یک شاخه تیرآهن می‌شود وزن تیر را محاسبه کرد. برای اندازه‌گیری ضخامت بال و جان تیرآهن از کولیس استفاده می‌شود.

ابعاد تیرآهن ۱۴ - مشخصات تیرآهن ۱۴ و کاربرد آن | آهن‌رسان

  قیمت ورق گالوانیزه در مشهد

نرخ و مشخصات تیرآهن ۱۴

قیمت آهن امروز براساس عوامل مختلفی مانند فولاد مصرفی، وزن، اندازه و ضخامت آنها متغیر است. علاوه بر موارد گفته شده عواملی مانند عرضه و تقاضا، نرخ ارز، وقایع سیاسی و اقتصادی داخل و خارج از کشور و سایر موارد بر قیمت آهن موثر هستند. نام برند سازنده تیر آهن ۱۴ هم در قیمت آن تاثیر دارد به عنوان مثال قیمت تیرآهن ۱۴ اصفهان قیمت بالاتری نسبت به سایر برندها دارد.

سخن آخر

در طول این مقاله سعی کردیم انواع تیرآهن و مشخصات فنی هرنوع از آن به‌ویژه تیرآهن ۱۴ را بررسی کنیم. چنانچه شما قصد دارید تا با توجه به مصارف مختلف تیرآهن خریداری کنید توصیه می‌کنیم به سایت آهن‌رسان مراجعه کنید تا ضمن به‌دست آوردن اطلاعات فنی کامل و قیمت لحظه‌ای تیرآهن امکان ثبت سفارش به‌صورت تلفنی و غیر حضوری را داشته باشید. جهت سفارش غیرحضوری یا دریافت اطلاعات بیشتر کافیست با پشتیبانی آهن‌رسان با شماره ۳۱۹۱۶ تماس بگیرید تا با روش‌های مختلف ثبت سفارش آشنا شوید.

 

سوالات متداول

برای استفاده در ساختمان سازی آیا این تیرآهن کافی است؟

در سازه های مختلف باید از سایزهای مختلف تیرآهن استفاده شود.

آیا تیرآهن ۱۴ ذوب اهن اصفهان بهترین نوع تیرآهن است؟

بله در میان کارخانه های مختلف این محصول از کیفیت و شهرت بالاتری برخوردار است.

 قیمت تیرآهن ۱۴ چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت تیرآهن ۱۴ بر اساس وزن، درجه‌بندی فولاد، میزان عرضه و تقاضا و نرخ ارز و دلار تعیین می‌شود.

تیرآهن ۱۴ در بازار با چه مشخصاتی به فروش می‌رسد؟

این تیرآهن در طول ۱۲ متر موجود بوده و به‌صورت کیلویی و شاخه‌ای به فروش می‌رسد.

 آسان‌ترین روش استعلام قیمت تیرآهن ۱۴ کدام است؟

با مراجعه به سایت آهن‌رسان، به آسانی آخرین قیمت همه تیرآهن‌های سایز ۱۴ کارخانه‌های تولیدکننده داخلی را استعلام بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله
2 پاسخ
  1. ممنون بابت این مقاله کامل. آیا تیرآهن ۱۴ برای ساختمان ضدزلزله هم قابل استفاده است؟ در مقایسه با سایز ۱۶ و ۱۸ منظورم هست و از لحاظ سبک و مقاوم بودن بفرمایید. با تشکر

    1. سلام ممنون از توجه شما. بله در ساختمان ها می شه از تیر ۱۴ هم استفاده کرد، محل و نحوه استفاده هم خیلی مهمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *