...

معایب تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

ایمان شکوهیان
معایب تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن یا تیر فولادی از مقاطع فلزی پرکاربرد است که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. برای برپایی اسکلت های فلزی ساختمان ها، برج ها، پل ها و سازه های مختلف از تیرآهن ها استفاده می شود. نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد زیرا مشکلاتی در برخی موارد به وجود می آورد که توضیح می دهیم. معایب تیرآهن لانه زنبوری در واقع به مدل استفاده و رعایت استانداردهای قید شده در آئین نامه ساخت و ساز مربوط می شود و ممنوعیت استفاده از آن را تحت شرایط خاصی به دنبال دارد. اگر به عنوان پیمانکار و یا مهندس ساخت و ساز می خواهید از این محصول استفاده کنید، برای دیدن لیست قیمت تیرآهن کلیک کنید و انواع سایزهای این محصول را با هم مقایسه نمایید. همانند بسیاری از مقاطع فولادی دیگر مثل میلگرد، ورق، لوله و … تیرآهن نیز در چند نوع ساخته می شود. در ادامه ضمن معرفی انواع تیرآهن، در مورد اینکه نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد، صحبت می کنیم. با آهن رسان مرجع قیمت آهن همراه باشید.

ممنوعیت تیرآهن لانه زنبوری

آشنایی با انواع تیرآهن

اگر بخواهیم توضیح مختصری از تیرآهن داشته باشیم. نوعی مقطع فولادی است که از دو بال متصل به جان تشکیل شده است. مطابق شکل زیر.

معایب تیرآهن لانه زنبوری

 

 

به طور کلی بر اساس استاندارد ساخت و شکل ظاهری می توان سه نوع تیرآهن معرفی کرد:

  • تیرآهن معمولی
  • تیرآهن هاش (بال پهن)
  • تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن معمولی شباهت زیادی به حرف لاتین I دارد. مشخصات این تیرآهن در استاندارد اروپا با مشخصات آن در استاندارد روسیه تفاوت های دارد. در بازار این محصول را در سایزهای مختلفی تولید و عرضه می کنند مثلا یکی از پرکاربردترین و رایج ترین آن تیرآهن ۱۸ اصفهان است که برای اطلاع از قیمت تیرآهن ۱۸ اصفهان می‌توانید به لینک درج شده مراجعه کنید.

تیرآهن هاش یا تیر بال پهن همانطور که از نامش پیداست دارای بال های پهن نسبت به تیر معمولی است. برای اطلاع از قیمت تیرآهن هاش به صفحه مربوط به آن مراجعه کنید.

تیرآهن لانه زنبوری یا تیرآهن مشبک، شکل دیگری از تیرآهن است که در آن، جان تیرآهن دارای حفره هایی به شکل شش ضلعی (شبیه لانه زنبور) است. برای خرید و اطلاع از قیمت تیرآهن مشبک کلیک کنید. نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد زیرا محدودیت هایی در آیین نامه ساختمان در مورد آن نوشته شده است. در مقاله تیرآهن لانه زنبوری چیست، اطلاعات جامعی در این مورد مطالعه نمایید.

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری

برای تولید تیرآهن لانه زنبوری به این شیوه عمل می کنند: ابتدا قسمت جان تیرآهن معمولی یا تیرآهن هاش را با ابزارهای مختلفی به شکل ذوزنقه ای برش می دهند، سپس دو قسمت برش خورده را به گونه ای دوباره بر روی هم قرار می دهند که قسمت های برش خورده به شکل حفره ها و سوراخ های شش ضلعی ایجاد شود. در ادامه قسمت های برش خورده را با جوشکاری به هم متصل می کنند. این حفره ها سبب می شود که موضوع ممنوعیت تیرآهن لانه زنبوری به میان آید.

 

 

نظرات مختلفی مبنی بر کاربرد این نوع تیرآهن در ساخت و ساز وجود دارد. برخی معتقدند که این نوع تیرآهن به خاطر وزن سبک و حفره هایی که دارد، گزینه مناسبی برای بسیاری از ساخت و سازها به شمار می رود در حالی که عده ای معتقدند که استحکام و دوام این تیرها ممکن است استاندارد لازم را نداشته باشند. دلیل این امر نیز عمل جوشکاری و کیفیت انجام آن است. در این نوشته می خوانید که چرا نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد.

به طور کلی اگر مزیت های تیرآهن های لانه زنبوری را در نظر بگیریم بسیار بیشتر از محدودیت ها و معایب آن است؛ مثلا قیمت تیرآهن لانه زنبوری کمتر از نوع معمولی آن است. در ادامه جدول اشتال تیرهای لانه زنبوری را می بینید.

Qxb (cm3) ۱۷.۰ ۲۸.۸ ۴۴.۲ ۶۴.۳ ۹۰.۱ ۱۲۱
Qxa (cm3) ۲۰.۰ ۳۳.۹ ۵۲.۲ ۷۵.۸ ۱۰۶ ۱۴۲
Sxa (cm3) ۳۱.۶ ۵۳.۷ ۸۲.۸ ۱۲۱ ۱۶۹ ۲۲۸
Ixb (cm4) ۱۸۹ ۴۰۳ ۷۴۶ ۱۲۷۰ ۲۰۳۰ ۳۰۷۰
Sxa (cm3) ۳۴.۳ ۵۸.۲ ۸۹.۹ ۱۳۱ ۱۸۴ ۲۴۷
Ixa (cm4) ۲۰۶ ۴۳۷ ۸۰۹ ۱۳۷۰ ۲۲۰۰ ۳۳۳۰
G (kg/m) ۶.۰۰ ۸.۱۰ ۱۰.۴ ۱۲.۹ ۱۵.۸ ۱۸.۳
(۱.۵h) G/kg ۰.۷۱۸ ۱.۲۱ ۱.۸۶ ۲.۷۰ ۳.۷۸ ۵.۰۶
Ab (cm2) ۶.۱۲ ۸.۲۵ ۱۰.۶ ۱۳.۱ ۱۶.۱ ۱۹.۱
Aa (cm2) ۹.۱۶ ۱۲.۴ ۱۵.۸ ۱۹.۷ ۲۴.۱ ۲۸.۷
tf (mm) ۵.۲ ۵.۷ ۶.۳ ۶.۹ ۷.۴ ۸.۰
tw (mm) ۳.۸ ۴.۱ ۴.۴ ۴.۷ ۵.۰ ۵.۳
(H (mm ۱۲۰ ۱۵۰ ۱۸۰ ۲۱۰ ۲۴۰ ۲۷۰
IPE ۸۰ ۱۰۰ ۱۲۰ ۱۴۰ ۱۶۰ ۱۸۰

 

 

بنابراین می توان برای ساخت این نوع تیر فولادی ضوابطی را در نظر گرفت و تولید را به شیوه ای استاندارد مدیریت کرد تا استفاده از تیرهای مشبک با کمترین خطرات و مشکلات همراه باشد.

ممنوعیت تیرآهن لانه زنبوری

به همین منظور در آیین نامه مقررات ملی ساختمان در بند ۱۰ به موضوع تیرآهن لانه زنبوری پرداخته شده است.

در پروژه های ساختمانی که از تیرآهن مشبک استفاده می شود، باید با دقت این بند از آیین نامه مطالعه شود و با در نظر گرفتن شرایط مربوطه استفاده از تیرهای لانه زنبوری را به گونه ای مدیریت کرد تا از هرگونه خطر احتمالی جلوگیری شود.

تمام مقاطع فولادی و فلزی برای استفاده باید تحت استانداردها و ضوابطی به کار گرفته شوند، در غیر این صورت ممکن است خسارت های جبران ناپذیر مالی و جانی وارد آید. آیا می دانید چرا نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد.

همانند تیرآهن معمولی و هاش، از تیرآهن لانه زنبوری نیز در پروژه های ساخت و ساز مختلفی همچون ساختمان سازی، برج سازی، پل سازی و غیره استفاده می شود.

 

 

قبل از استفاده از تیرآهن لانه زنبوری توجه به چه نکاتی ضروری است:

  • توجه قوانین و ضوابط مربوطه در آیین نامه ملی ساختمان
  • بررسی اندازه و کیفیت جان تیرآهن
  • توجه به حفره ها و سوراخ های جان تیرآهن
  • اندازه مقاومت اتصالات و کیفیت جوشکاری
  • بررسی لبه هایی که جوشکاری شده اند
  • مزایای تیرآهن لانه زنبوری

مزایای تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

وجود حفره ها و سوراخ هایی در جان تیرآهن باعث شده وزن آن کم تر از تیر معمولی شود؛ بنابراین در سبک سازی سازه نقش بسیار مهمی دارند.

سوراخ های موجود در جان تیرآهن محل مناسبی برای عبور دادن انواع کابل و سیم برق، تلفن، لوله های آب، گاز و تأسیسات مختلف است. چرا نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد؟ قیمت تیرآهن امروز را می توانید در صفحه اینستاگرام آهن رسان مشاهده کنید.

از مزیت های دیگر این محصول داشتن ممان اینرسی بیشتر نسبت به تیرآهن معمولی است. تیر لانه زنبوری قدرت تحمل بار بالایی دارد و مقدار مقاومت خمشی تیر در این مدل بیشتر شده است.

به طور کلی تیرآهن لانه زنبوری با هدف افزایش استحکام، تغییر شکل کمتر، باربری بهتر تیر، افزایش تحمل فشار بار، کمترین میزان خمیدگی در برابر بار و بهبود قدرت لنگر طراحی شده است.

علاوه بر اینکه در ساخت این محصول توجه به نکاتی ضروری است، در هنگام استفاده و بکارگیری آن نیز توجه به ضوابط آیین نامه ای و ایمنی بسیار مهم و حیاطی است.

معایب تیرآهن لانه زنبوری

معایب تیرآهن لانه زنبوری

چرا نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد؟ آیا این محصول عیوبی دارد که نمی تواند مقاومت بالایی داشته باشد؟ آیا از قوانین و ضوابط استفاده از این نوع تیرآهن آگاهید؟

هرچند مزایای تیرآهن شبکه ای بسیار زیاد است و استفاده از آن را توجیه می کند، اما این محصول معایب و محدودیت هایی نیز دارد که دانستن آن بسیار مهم است. مهم ترین مشکلی که در استفاده از این تیرآهن ها ممکن است به وجود آید، کاهش استحکام جان تیرآهن با وجود سوراخ های شش ضلعی است. روشی که برای جبران این خلل پیشنهاد می دهند، استفاده از ورق های فلزی به عنوان تکیه گاه است. اطمینان از کیفیت جوش، بازرسی کار و استفاده از کارگر جوشکار برای ساخت این تیرآهن موضوع مهم دیگری است باید به آن توجه کرد. جهت خرید و اطلاع از قیمت تیرآهن اصفهان کلیک کنید.

 

 

سوراخ ها و شبکه های سطح جان تیرآهن زنبوری مسلما میزان مقاومت آن را در برابر نیروها و بارهای وارده کاهش می دهد. این سوراخ ها موجب می شوند که بارهای زیاد تیرآهن را دچار خمش و شکستگی کنند. در واقع همین شبکه های لانه زنبوری در عین حال که مزیت محسوب می شوند؛ در صورتی که در جای مناسب و اصولی مورد استفاده قرار نگیرد، موجب خسارت خواهند شد. بنابراین برای خرید و فروش آهن آلات نیز باید نهایت توجه و دقت را داشت تا خرید اشتباه انجام نشود و هزینه های اضافی تحویل نگردد.

ممنوعیت تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

ممنوعیت تیرآهن لانه زنبوری در برخی پروژه ها و در قسمت های خاصی از سازه های فولادی در آئین نامه ساختمان مطرح شده است و برای استفاده از این محصول قوانین و ضوابطی تدوین شده است. به عنوان مثال همانطور که قبلا نیز گفته شد، در دهانه های بزرگ این نوع تیرها نباید استفاده کرد زیرا بار زیادی در این حال بر تیرآهن وارد می شود و تیر لانه زنبوری چنین مقاومت و تحمل بار بالایی ندارد. حالا می دانید که چرا نباید از تیرآهن لانه زنبوری استفاده کرد. لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برای کسب اطلاعات دقیق و انجام خریدی بهتر، مشخصات و قیمت آهن برای مصارف مختلف را از کارشناسان حرفه ای ما جویا شوید و اگر خواستار اطلاع از قیمت روز آهن ۱۴ اصفهان در مشهد و خرید آن هستید، به لینک مربوط به آن مراجعه کنید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *