تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

ایمان شکوهیان
تیرآهن لانه زنبوری چیست

تیرآهن ها مهمترین اجزای تحمل کننده نیرو در سازه های فولادی هستند و کاربرد گسترده ای در صنعت ساخت و ساز دارند. تیرآهن بر اساس شکل به ۴ دسته تیرآهن لانه زنبوری، تیرآهن معمولی، تیراهن اروپایی و تیرآهن هاش تقسیم می شود. تیر آهن لانه زنبوری وزن پایین تری نسبت به تیرآهن معمولی دارد. وزن پایین این تیر آهن به دلیل حفره های توخالی شش ضلعی است که در مقطع جان این تیر آهن وجود دارند. به همین ترتیب قیمت تیرآهن لانه زنبوری پایین تر است.

لانه زنبوری دارای ویژگی هایی مانند وزن کم، استحکام بالا، انعطاف پذیری و مقاومت خمشی و اینرسی زیاد است. از تیراهن لانه زنبوری در تمام بخش های ساختمانی که حفره های آن مشکلی ایجاد نکند استفاده می شود. مهم ترین هدف از ساخت این محصول، افزایش تنش خمشی به کمک حفره های ۶ ضلعی و همچنین سبک تر کردن وزن آن نسب به سایر تیرها است. برای دیدن قیمت روز آهن ۱۴ اصفهان در مشهد کلیک کنید.

مزایای تیرآهن لانه زنبوری

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

عمده کاربرد تیرآهن های لانه زنبوری در سازه های فولادی می باشد و به دلیل وزن کم و مقاومت خمشی بالا از این تیر آهن در صنعت ساخت و ساز استفاده گسترده می شود. در استفاده از تیراهن های لانه زنبوری نکاتی وجود دارند که باید حتما رعایت شوند. اولین نکته این است که مقاومت برشی این تیرها کم بوده و نباید در بخش هایی که نیروهای برشی شدید است استفاده شوند.

 

  قیمت تیرآهن لانه زنبوری مشهد

 

نکته دوم این است که در صنعت ساختمان سازی از تیرهای آهن مقاوم برای دیوار بادبند و از تیرآهن های لانه زنبوری در قاب خمشی استفاده می شود. از تیرهای لانه زنبوری در دهانه های مهاربندی نشده استفاده می شود اما در کلیه دهانه هایی که در مسیر انتقال نیروی زلزله به پایه ساختمان قرار دارند این تیر اهن کاربردی ندارد.

امروزه از تیرهای لانه زنبوری برای تیرهای فرعی سقف و تیرهایی که وظیفه حمل بارهای سنگین را دارند استفاده می شود. تعداد زیادی از قاب های خمشی با استفاده از تیرهای لانه زنبوری ساخته می شوند. تیرآهن های لانه زنبوری برای ساخت سقف پارکینگ، راه پله و پل سازی کاربرد زیادی دارند. از دلایل مهم استفاده گسترده از تیر آهن های لانه زنبوری مقرون به صرفه بودن آن ها است.

روش های برش تیرآهن های لانه زنبوری

برای ایجاد طرح لانه زنبوری بر روی تیر اهن ابتدای کار الگوی مشخصی را بر روی جان تیر اجرا می کنند. بعد از پیاده سازی الگو، مقطع تیر توسط یکی از شیوه های برشی به دو قسمت تقسیم می شوند. در آخر کار لبه های دو نیمه در مقابل یکدیگر قرار گرفته و توسط جوشکاری به هم متصل می شوند. دستگاه برش آهن لانه زنبوری به روش گرمایی برنول یا روش سرد عمل می کند.

 • روش گرمایی برنول: در این روش سوختن گاز استیلن و اکسیژن باعث بوجود آمدن شعله بنفش رنگی می شود که از این شعله برای برش تیر آهن لانه زنبوری استفاده می شود.
 • روش برش سرد یا کوپال: یک دستگاه قطع کن سنگین مجهز به گیوتین در روش سرد برش تیرلانه زنبوری برای برش این تیر آهن استفاده می شود.

 

  راهنمای خرید تیرآهن

 

مزایای تیرآهن لانه زنبوری

 • برای عبور تجهیزات و لوله های تاسیساتی از حفره های خالی تیر آهن لانه زنبوری استفاده می شود. وجود حفره ها کار حمل و نقل این تیرها را راحت کرده است.
 • استفاده از تیر اهن لانه زنبوری باعث کاهش وزن کلی ساختمان شده و در مصرف فولاد هم صرفه جویی می شود.
 • تیرهای لانه زنبوری از مصالح کم با ارتفاع زیاد ساخته می شوند به همین دلیل وزن سبک تری نسبت به سایر تیرها دارند. هنگام استفاده از تیرآهن های لانه زنبوری باید تمامی استانداردهای لازم اجرا شود تا تیر زیر فشار بار خم نشود.
 • تیرهای لانه زنبوری به دلیل وجود حفره ها وزن کمی داشته و باعث کاهش وزن سازه می شوند و هنگام زلزله انعطاف بهتری ایجاد می کنند.
 • کم بودن وزن تیر اهن لانه زنبوری نسبت به دیگر تیر آهن ها باعث می شود با استفاده از آن ها وزن مرده ساختمان کاهش پیدا کند. کاهش وزن مرده فشار کمتری به سازه های اصلی و ستون ها وارد می کند.
 • با استفاده از تیرهای لانه زنبوری میتوان ارتفاع سقف را کاهش داد. در مواقعی که طرح های معماری محدودیت هایی برای ساخت سازه دارند با استفاده از تیرهای لانه زنبوری می توانند انتقال بار را به سایر مناطق به راحتی انجام دهند.
 • تیرهای لانه زنبوری دارای مقاومت خمشی بالایی هستند و به همین دلیل سطح مقطع فشرده تری نسبت به سایر سطح مقطع ها دارند.

 

  مقایسه و تفاوت انواع تیرآهن IPB، INP و IPE

 

معایب تیراهن لانه زنبوری

معایب تیراهن لانه زنبوری

 • حد تحمل لنگرخمشی تیرآهن های لانه زنبوری بالا بوده و از آن ها در ستون ها، کف دیواره ها، تیغه های داخلی و سایر نقاط استفاده می شود اما نمی توان از آن ها به عنوان عضو باربر خمشی استفاده کرد. امکان استفاده از تیر اهن های لانه زنبوری در دهانه های مهاربندی وجود ندارد.
 • از دلایل کم شدن مقاومت برش تیر ایجاد حفره در تیر آهن لانه زنبوری است که سطح مقاومت را کاهش می دهد به همین دلیل حفره ها باید در محل اتصال به ستون یا پل پوشش داده شوند. برای پوشاندن حفره ها، از انواع ورق فولادی استفاده می شود.
 • از دیگر معایب تیرآهن لانه زنبوری و محدودیت های این محصول این است که در اثر جوشکاری خواص و مقاومت فولاد کاهش پیدا می کند و در زمان طراحی و استفاده باید به آن دقت کرد. تیر اهن لانه زنبوری نسبت به سایر مقاطع فولادی از ضریب اطمینان و ایمنی کمتری برخوردار است.

 

  محاسبه تیرآهن ساختمان سازی چگونه است؟ برآورد حجم تیرآهن

 

بهبود بخشیدن عملکرد این محصول

تیرآهن های لانه زنبوری با وجود تمام مزیت ها معایبی هم دارند که برای کاهش این معایب می شود از بتن و فولاد استفاده کرد. به دلیل وجود برش هایی که در مقطع تیر لانه زنبوری وجود دارد تنش های ثانویه ای ایجاد می شود که در بعضی مواقع بزرگ تر از تنش های اصلی هستند. برای تولید آهن آلات از مواد اولیه مختلفی مثل آهن قراضه استفاده می شود. توجه داشته باشید که این نوع مواد اولیه حتما باید در کارخانه دوباره فراوری شوند تا استاندارد لازم را داشته باشند.

تنش هایی که در تیرآهن لانه زنبوری به وجود می آیند عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می دهند. با پرکردن حلقه های سطح کناری تیر اهنی با ورق فلزی می توان تا حدی این مشکل را برطرف کرد. استفاده از تیرها به صورت مداوم به صرفه اقتصادی نیست و به این دلیل رفتار مرکب بتن و فولاد جایگزین آن می شود. نقاط حساس تیر اهن لانه زنبوری برای افزایش مقاومت با بتن پر می شود و این کار از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری

 

  پرفروش‌ترین تیرآهن

 

جدول اشتال و وزن استاندارد تیرآهن لانه زنبوری

در مقاطع تولید فولاد و تمامی این مقاطع، وزن از پارامترهای اصلی محسوب می شود و به صورت استانداردهای جهانی وجود دارد. در جدول زیر وزن استاندارد تیرآهن معمولی و لانه زنبوری آورده شده است.

جدول اشتال تیرآهن لانه زنبوری
سایز وزن تیر آهن معمولی (Kg به ازای ۱۲ متر) وزن تیرآهن لانه زنبوری (Kg به ازای هر متر)
۸ ۷۲ ۶
۱۰ ۹۸ ۸.۱
۱۲ ۱۲۵ ۱۰.۴
۱۴ ۱۵۵ ۱۲.۹
۱۶ ۱۹۰ ۱۵.۸
۱۸ ۲۲۶ ۱۸.۳
۲۰ ۲۶۹ ۲۲.۴
۲۲ ۳۱۵ ۲۶.۲
۲۴ ۳۶۹ ۳۰.۷
۲۷ ۴۳۴ ۳۶.۱
۳۰ ۵۰۷ ۴۲.۲
۳۳ ۵۹۰ ۴۹.۱
۳۶ ۶۸۶ ۵۷.۱
۴۰ ۷۹۶ ۶۶.۳
۴۵ ۹۳۲ ۷۷.۶
۵۰ ۱۰۸۹ ۹۰.۲
۵۵ ۱۲۷۲ ۱۰۶
۶۰ ۱۴۶۴ ۱۲۲

 

  پرمصرف‌ترین تیرآهن

 

انواع برشکاری جان تیراهن

 • برش با شعله دستی یا نیمه خودکار: از این روش میتوان در کارگاه ها استفاده کرد و دسترسی به آن آسان است. این روش پیچیدگی و انحنای بیشتری نسبت به دیگر روش ها دارد. در این روش لبه گوه ها برای عمل جوشکاری نیاز به آماده سازی اولیه دارند.
 • روش پانچ: این روش به دو صورت انجام می گیرد. روش اول به این صورت است که دو غلطک با دوران بر روی هم جان تیر را به صورت قیچی برش می زنند. روش دوم دو قالب در بالا و پایین در هر مرحله از پانچ به اندازه یک سوراخ از جان بریده می شود. روش دوم پانچ انحنای کمتری نسبت به روش اول دارد.

کدام کارخانه ها تیرآهن لانه زنبوری تولید می کنند؟

به دلیل پرکاربرد تیر آهن های لانه زنبوری و استفاده گسترده از آن ها در صنعت ساختمان سازی، شرکت هایی در کشور اقدام به تولید این نوع تیر اهنی نموده اند در ادامه آن ها را نام میبریم:

کارخانه های تولید تیراهن لانه زنبوری
۱-کارخانه ذوب آهن اصفهان ۶-کارخانه فولاد ناب تبریز
۲-کارخانه فولاد یزد ۷-کارخانه فولاد خوزستان
۳-کارخانه فولاد آریا ذوب ۸-کارخانه فولاد فایکو
۴-کارخانه فولاد غرب کرمانشاه ۹-کارخانه فولاد کوثر اهواز
۵-کارخانه فولاد شاهین بناب

 

  معرفی کارخانه تیرآهن در ایران و جهان

 

اطلاعات بیشتر درمورد تیرآهن های لانه زنبوری

نرخ ارز، نسبت عرضه و تقاضا، قیمت جهانی فولاد و سیاست های اقتصادی داخلی و بین المللی عواملی هستند که تاثیر مستقیم بر قیمت آهن و مقاطع فولادی دارند. بر روی قیمت تیرآهن از نوع لانه زنبوری و یا سایر مدل های دیگر عواملی مانند ضخامت، طول، تغییر سایز و برند تولید کننده محصول هم تاثیرگذار است. استفاده از تیر اهن های لانه زنبوری در ساختمان سازی اجتناب ناپذیر است. از مزایای تیرآهن لانه زنبوری کاهش فولاد مصرفی در آنها است که این مورد باعث کاهش هزینه بسزایی در قیمت آهن خریداری شده می شود.

 

سوالات متداول

آیا استفاده از تیر مشبک در هر سازه ای امکان پذیر است؟

خیر برای استفاده ازتیرآهن زنبوری رعایت نکات و قوانینی لازم است.

از نظر قیمت کدام یک ارزان تر هستند؟

معمولا تیرآهن لانه زنبوری ارزان تر از نوع معمولی آن است. بری دیدن قیمت تیرآهن اصفهان کلیک کنید.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *