پرمصرف‌ترین تیرآهن

پرمصرف ترین تیرآهن

مصالح ساخت و ساز مدرن در حال حاضر بسیار غنی و متنوع است و روز به روز نیز با تحول بزرگی روبرو می شود. بیایید نگاهی دقیق‌تر به پرمصرف ترین تیرآهن و محبوب‌ترین تیرآهن برای ساخت و ساز ها بیندازیم. قرار است شما را با پرکاربردترین تیرآهن آشنا کنیم و اطلاعات کلی در مورد آن را در اختیار شما قرار دهیم. اطلاعات زیر می تواند برای شما مفید و مناسب باشد، توصیه می کنیم آن را مطالعه کنید. فناوری های ساخت و ساز مدرن ساختمان های صنعتی و مسکونی امروزه پیشرفته تر از گذشته، شده اند. در این حوزه یک عنصر بسیار پر کاربرد به نام تیراهن وجود دارد. این عنصر سازه ای با توجه به هدف خود به گونه ای طراحی شده است که نقش یک مکانیسم باربر را ایفا کند. در این سایت می توانید قیمت آهن امروز و قیمت تیرآهن را مشاهده کنید.

 

اطلاعات اولیه درمورد تیرآهن

تیرآهن یکی از انواع مقطع فولادی است که کاربرد عمومی تری نسبت به مصالح دیگر دارد و در سازه های فولادی و بتنی کاربرد دارد. تیرآهن شامل دو بال و یک جان است که دارای دو نوع با مقطع H و I با حروف انگلیسی است. این نوع مصالح فلزی دارای استانداردهای مختلفی می باشد.

 

  معرفی کارخانه تیرآهن در ایران و جهان

 

شرایط زیر می تواند روی دسته بندی انواع تیرآهن تاثیر بگذارد و آنها را از یکدیگر مجزا کند:

 • بر اساس روش ساخت
 • بر اساس شرایط پشتیبانی
 • بر اساس شکل های مقطع
 • بر اساس مصالح ساختمانی
 • بر اساس شرایط تعادل
 • بر اساس هندسه

پرکاربرد ترین تیرآهن مورد استفاده در بازار را می تواند با توجه به اهداف مختلف طبقه بندی کرد. به طور کلی پرمصرف ترین نوع تیر آهن را باید از چهار دسته زیر انتخاب کرد:

 • IPE
 • IPB
 • INP
 • CNP لانه زنبوری

به طور سنتی در ساخت ساختمان ها از تیرآهن استفاده می شود که با نوع و هدف محل مطابقت دارد و بنابراین طبقه بندی های مختلفی برای این عناصر وجود دارد. اغلب، طبقه بندی بر اساس نوع، هدف، شکل و مواد این عنصر ساختاری انجام می شود.

 

  پرفروش‌ترین تیرآهن

 

پرمصرف ترین سایز تیرآهن

 

پرمصرف ترین تیرآهن بازار کدام است؟

تیرآهن IPE

از نظر ساختاری، ساده ترین تیرآهن مورد استفاده در ساخت و ساز، تیرآهن IPE است. این تیرآهن یک تیر I شکل جامد است، اما برای سازه های سخت تر و ساده تر مورد استفاده قرار می گیرد.

 • پراستفاده ترین تیرآهن مورد استفاده در اروپا و ایران را می توان تیرآهن IPE دانست. رایج ترین در ساخت و ساز است، آنها عناصر اصلی سازه های سقف و ستون هستند. به این دلیل که تحت بارهای خمشی کارآمدتر عمل می کند. به طور کلی کاربرد تیرآهن آی پی ای بیشتر در ساختمان سازی است.
 • تیرآهن I شکل از فولاد سازه‌ای بسیار قوی تولید می شود و در ساختمان‌ها به کار گرفته می‌شود. معمولا با نام‌ IPE شناخته می‌شود. آنها به عنوان یک عضو پشتیبان و یا به عنوان عضو اصلی سازه مورد استفاده قرار می گیرند. این تیرها توانایی تحمل انواع بار ها را دارند به همین دلیل از آن ها در ساخت سوله نیز استفاده می کنند.
 • نام آن به دلیل شباهت سطح مقطع آن به حرف I است. این تیرها اغلب برای تشکیل تیرها و ستون ها در ابعاد و مشخصات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. درک اهمیت تیرهای I در سازه های فولادی برای مهندسان عمران و سرکارگران بسیار مهم است.

 

  ابعاد تیرآهن ۱۴

 

پرمصرف ترین تیرآهن یعنی تیرآهن IPE با استفاده از دو صفحه بلند کشیده به نام فلنج طراحی می شود که توسط یک جزء عمود بر هم به نام جان به هم متصل شده اند. مقطع این نوع تیرها I یا H شکل است. تیرآهن IPE مصارف مختلفی دارد برای مثال در ساخت قاب‌های ساختمانی، پل‌ها و غیره استفاده می‌شوند.

پرمصرف ترین تیرآهن

از تیرآهن IPE در کجا استفاده می شود؟

 • قاب ها و عناصر تکیه گاه حیاتی جایی هستند که عموماً از این تیراهن ها استفاده می شود. با استفاده از تیرهای فولادی I شکل یک ساختار قوی و حمایت کننده تضمین می شود.
 • استفاده از این تیرها می تواند از نظر اقتصادی مفید باشد زیرا نیاز به استفاده بیش از حد از قطعات پشتیبانی را کاهش می دهد.
 • پرمصرف ترین تیرآهن یعنی تیرآهن IPE اغلب در سازه های معمولی استفاده می شوند زیرا آنها به سادگی می توانند در برابر بارهای و فشارهای مختلف مقاوم باشند. در واقع رفتار خمشی یک طرفه را می توان منحصر به فرد ترین خواص این نوع تیرآهن ها دانست.
 • تیرآهن IPE قادر به تحمل انواع مختلفی از بارها بدون کمانش است، بنابراین در پروژه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول توسط کارخانه های مختلفی ساخته می شود به عنوان مثال می توانید مشخصات تیرآهن اصفهان را در این لینک ببینید.
 • تیرآهن های I شکل نیازی به فولاد بیش از حد ندارد، بنابراین می توانند برای کارفرما بسیار مقرون به صرفه باشند. تنوع زیادی از تیرآهن ها در بازار موجود هستند و شما متناسب با هدف ساختمانی خود می توانید از آنها استفاده کنید. بهترین راه این است که با یک مهندس سازه و محاسب مشورت کنید. برای دیدن قیمت تیرآهن اصفهان امروز و قیمت روز آهن ۱۴ اصفهان در مشهد که جزو پر فروش ترین انواع تیرآهن هستند، می‌توانید به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

 

  راهنمای خرید تیرآهن

 

پرمصرف ترین تیرآهن

تیرآهن CNP لانه زنبوری

یکی دیگر از پرکاربرد ترین تیرآهن ها در بازار، تیرآهن CNP لانه زنبوری است. تیرآهن CNP نوعی محصول فولادی سازه ای است که برای تحمل بارهای سنگین و نیز تحمل ممان اینرسی بیشتر طراحی شده است.

 • تیرآهن CNP در اندازه ها و اشکال مختلفی تولید می شوند که دلیل استفاده از آن ها در انواع ساختمان ها می تواند متفاوت باشد. شکل، اندازه و هندسه آنها بر اساس الزامات سازه تعیین شده و می تواند مقاومت خمشی فوق العاده خوبی در مقایسه با دیگر تیرآهن ها داشته باشد.
 • این تیرآهن ها نه تنها به دلیل اینکه از فلز ساخته شده اند بلکه به دلیل نحوه ساخت آنها بسیار قوی هستند. شکل آن نیز نقش مهمی ایفا می کند زیرا برش های افقی در برابر حرکت خمشی مقاومت می کنند.
 • تیرآهن CNP بسته به کاربردشان ترکیبات فلزی متفاوتی خواهند داشت. همچنین تغییراتی در مشخصات از جمله وزن، عرض ، ضخامت ، ارتفاع تیر و ضخامت شبکه وجود خواهد داشت. بنابراین قیمت تیرآهن لانه زنبوری ارزان تر از نوع معمولی و هاش همان سایز است.

  تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

 

تیرآهن IPB

 • تیرآهن IPB نیز جزو پرمصرف ترین تیرآهن ها در بازار است. این نوع تیرآهن در مقایسه با سایر تیرآهن های ساختمانی بادوام تر است. آنها در انواع پروژه های ساختمانی مانند ساختمان ها، خرپاهای سقف فولادی، سوله ها، کارگاه ها، پل ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. این محصول با نام H نیز شناخته می شود.
 • تیرآهن IPB را می توان در دسته تیرآهن‌های H شکل قرار داد. باید گفت عموما طول این نوع از تیرآهن ها، ۱۲ متر است. به دلیل بال پهن تیرآهن IPB از آن برای ساخت تکیه گاه در مناطق زیرزمینی و ستون فولادی استفاده می شود.
 • تیرآهن IPB نقش عمده ای در صنعت ساخت و ساز مدرن دارند. اگر مانند اسکلت های فولادی به عنوان چارچوب اولیه مورد استفاده قرار نگیرند، از این تیرآهن ها به عنوان اجزای اصلی پشتیبانی استفاده می شود. آنها این نقش را بازی می کنند زیرا همانطور که قبلاً گفته شد، این تیرها قادر به تحمل مقادیر زیادی بار از جهات مختلف هستند. برای محاسه تحمل بار تیرآهن راه های زیادی وجود دارد.

پرمصرف ترین تیرآهن بازار

 

  محاسبه تیرآهن ساختمان سازی چگونه است؟ برآورد حجم تیرآهن

 

تیرآهن INP

تیرآهن INP را می توان جزو استانداردهای کشورهای چین و روسیه دانست. این نوع تیرآهن طرفداران زیادی در چین و روسیه دارند.

از پرکاربردترین تیرآهن نیز می توان به تیرآهن INP اشاره کرد. بیشتر در سازه های بلند کاربرد دارد. ضخامت بال این تیرآهن در ابتدا نازک و در انتها ضخیم تر است. شباهت زیادی نیز به تیرآهن IPE دارد.

تیرآهن INP تقریباً در هر پروژه ساختمانی مدرن نقش مهمی ایفا می کند و می تواند به اشکال مختلف ساخته شود و در عین حال استحکام خود را حفظ کند. می توان آن را به اقلام سازه ای بلند به نام تیرها تبدیل کرد. این تیرها نه تنها در طول ها و اندازه های مختلف، بلکه در اشکال، زوایای و مشخصات مختلف نیز وجود دارند.

 

پرمصرف ترین سایز تیرآهن کدام است؟

تیرآهن ها در ابعاد، عرض ها، ضخامت ها و سایر مشخصات برای کاربردهای مختلف تولید می شوند. مصرف کنندگان این نوع تیرآهن ها را بر اساس اندازه و یا جنس و شکل طبقه بندی می کنند. تیرآهن‌ها معمولا طبق استانداردهای موجود در سایز های۸ الی ۱۰۰ سانتی‌متری ساخته می شوند. البته پرمصرف ترین سایز تیرآهن سایز ۱۴، ۱۶ و ۱۸ است. بیشترین فروش تیرآهن نیز مربوط به سایز ۱۸ است. پیمانکاران ابعاد مناسب تیرآهن ها را برای نیازهای پروژه خود انتخاب می کنند.

 

  تفاوت تیرآهن با تیرهای ساختمانی چیست؟

 

مثلا تیرآهن های زیر جزو پرمصرف ترین ها هستند که با کلیک روی هر لینک می توانید اطلاعات بیشتری را کسب کنید:

پرکاربردترین تیرآهن

 

معمولا برای خرید این محصول در هر شهری که باشید فرقی نمی کند اما قیمت تیرآهن در تهران به عنوان یک نرخ مشخص در نظر گرفته می شود. به علاوه اینکه قیمت روز آهن نیز بر این مورد تاثیر زیادی دارد. شما می توانید سایز های مورد نظر خود را به صورت مستقل از کارخانه سفارش دهید. البته هنگام تصمیم گیری، عوامل زیر باید در نظر گرفته شوند:

 • انحراف: ضخامت تیرآهن بهتر است به اندازه ای باشد تا انحراف به حداقل خود کاهش پیدا کند.
 • لرزش: سفتی و جرم تیرآهن مورد انتخاب شما بسیار مهم است. شما باید حداقل لرزش ممکن را برای تیرآهن خود در نظر بگیرید.
 • خم شدن: بدنه تیرآهن باید به اندازه کافی مستحکم باشد تا بتواند در برابر تنش های تسلیم مقاومت باشد. در غیر این صورت تیرآهن خم می شود و ممکن است هزینه زیادی بر شما متحمل کند.
 • کمانش: تنش های پیچشی می توانند در تیرآهن کمانش ایجاد کنند و باعث عواقب نامطلوب در سازه شوند. بنابراین تیرآهن باید بر این اساس انتخاب شود.
 • تنش: باید تیرآهن انتخابی شما ضخامت مناسبی داشته باشد تا بتواند در برابر موج یا کمانش مقاوم باشد.

 

  مشخصات تیرآهن اصفهان چیست؟

 

پرمصرف ترین تیرآهن های اشاره شده در این مقاله اجازه می دهد تا مفاهیم و طرح های سازه ای بسیار خاص را ارائه دهید. البته، تیرآهن های موجود از نظر زیبایی نیز خوشایند هستند و به شما امکان می‌دهند بدون آسیب رساندن به یکپارچگی سازه، آن را در اشکال مختلف طراحی کنید.

همچنین داشتن یک جزء سازه ای قوی مانند تیرآهن می تواند مزایای زیادی برای یک پروژه ساختمانی به همراه داشته باشد که در این مقاله به برخی از آنها اشاره شد. برای کسب اطلاعات کامل درمورد مشخصات، قیمت آهن و تمامی محصولات دیگر، با کارشناسان حرفه ای آهن رسان در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

کدام تیرآهن برای ساخت بادبند مناسب است؟

در ساختمان سازی باید طبق آیین نامه عمل کرد و هر نوع سازه ای با دیگری متفاوت است.

کدام کارخانه تیرآهن محکم تری برای ساخت پل و سد تولید می کند؟

در کارخانه های مختلف سایز های مختلفی از تیرآهن ساخته می شود که کاربردهای صنعتی دارند.

برای اتصال تیرآهن ها از چه قطعاتی استفاده می شود؟

برای اتصال این مقاطع از پیچ و پرچ و گاهی جوشکاری استفاده می شود.

اشتراک گذاری مقاله
2 پاسخ
 1. آیا می تونیم بگیم چون این تیرآهن ها مرغوب تر هستند، پرکابردتر هم هستند یا ارتباطی نداره؟ بخصوص منظورم تیرآهن سایز ۱۴ هست…

  1. قطعا هر محصول که کیفیت داشته باشه، بیشتر فروش میره، البته سایز ۱۴ کلا در پروژه های زیادی استفاده داره و پرکاربرد هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *