انواع تیرآهن و استانداردهای آن

چند نوع تیرآهن داریم

می‌توان گفت که تیرآهن از مهم‌ترین و پرکاربردترین پروفیل‌های ساختمانی است. برای اطلاع از قیمت آهن، قیمت تیرآهن و خرید تیرآهن باید اطلاعات کاملی در دست داشت. در این نوشته می خوانید که چند نوع تیرآهن داریم. شما می‌توانید به‌راحتی اطلاعات موردنیاز خود را کسب کنید. درصورتی‌که قصد خرید تیرآهن را دارید، با قیمت مناسب از بهترین کارخانه سفارش داده و تهیه کنید. علاوه‌براین می‌توانید برای مشاهده قیمت تیرآهن روی لینک فوق از سایت آهن رسان کلیک کنید.

کاربرد های انواع تیرآهن

تیرآهن چیست؟​

تیرآهن پروفیلی فولادی به شکل I بوده و از طریق فرایند نورد گرم تولید می‌شود. کار و وظیفه اصلی تیرآهن تحمل تنش‌های وارده از نیروی برشی و لنگر خمشی است. تیرآهن از دو قسمت اصلی بال و جان ساخته‌شده است. به قسمت میانی آن جان و به لبه‌های موازی بال می‌گویند. تیرآهن اغلب به طول ۱۲ متر تولید می‌شود. برای خرید آهن آلات در مشهد تماس بگیرید.

 

سایز تیرآهن ارتفاع (mm) عرض بال (mm) ضخامت جان (mm) ضخامت بال (mm) وزن شاخه ۱ متری (kg) وزن شاخه ۱۲ متری (kg)
IPE12 ۱۲۰ ۶۴ ۴.۴ ۶.۳ ۱۰.۴ ۱۲۴.۸
IPE14 ۱۴۰ ۷۳ ۴.۷ ۶.۹ ۱۲.۹ ۱۵۴.۸
IPE16 ۱۶۰ ۸۲ ۵ ۷.۴ ۱۵.۸ ۱۸۹.۶
IPE18 ۱۸۰ ۹۱ ۵.۳ ۸ ۱۸.۸ ۲۲۵.۶
IPE20 ۲۰۰ ۱۰۰ ۵.۶ ۸.۵ ۲۲.۴ ۲۶۸.۸
IPE22 ۲۲۰ ۱۱۰ ۵.۹ ۹.۲ ۲۶.۲ ۳۱۴.۴
IPE24 ۲۴۰ ۱۲۰ ۶.۲ ۹.۸ ۳۰.۷ ۳۶۸.۴
IPE27 ۲۷۰ ۱۳۵ ۶.۶ ۱۰.۲ ۳۶.۱ ۴۳۳.۲
IPE30 ۳۰۰ ۱۵۰ ۷.۱ ۱۰.۷ ۴۲.۲ ۵۰۶.۴

 

  بهترین تیرآهن بازار ایران کدام است؟

 

انواع استاندارد تیرآهن

تیرآهن در چند نوع اصلی (با مشخصات و کاربردهای خاص) تولید می‌شود. بر اساس خصوصیات مکانیکی و شکل ظاهری می‌توان انواع زیر را معرفی کرد. چند نوع تیرآهن داریم:

 • تیرآهن IPE
 • تیرآهن INP
 • تیرآهن هاش (بال پهن) IPB
 • تیرآهن لانه‌زنبوری CPE

تیرآهن معمولی در کل سطح مقطعی به شکل I دارد. دو استاندارد IPE و INP آن هم از نظر مشخصات فنی تفاوت هایی دارند و هم در نحوه اتصال بالها به جان و شکل ظاهری آن با هم فرق دارند. بسته بندی انواع تیرآهن

 

تیرآهن اروپایی بیشترین کاربرد را در ساختمان سازی دارد. ضخامت آن در طولش ثابت است و بالها در ابتدا و انتها یکسان هستند. رایج ترین سایزهای آن بین ۱۲ تا ۳۰ است در حالی که در کارخانه ها  IPE را در اندازه ۸ تا ۶۰ نیز می سازند. در تیرآهن INP در امتداد بال، هرچه از جان فاصله می گیرد، ضخامت بالها کم می شود. بر اساس استانداردهای ساخت، مشخصات مهمی همچون ارتفاع، ضخامت جان، ضخامت بال ها، عرض بال ها، وزن و جنس تیراهن در پلاک هایی درج شده و به همراه محصول تولید شده ارائه می شود. برای دیدن قیمت تیرآهن اصفهان امروز روی لینک بزنید.

کاربرد انواع تیرآهن

انواع استاندارد تیرآهن در ایران

استانداردهای تیرآهن در ۴ دسته ی :

۱. تیراهن IPE
۲. تیرآهن INP
۳. تیرآهن IPB
۴. تیرآهن لانه زنبوری
تقسیم بندی می شود.تیرآهن یکی از مهم ترین اجزای یک ساختمان است و همان طور که همه ما می دانیم تیرآهن ها دارای ۳ استاندارد جهانی می باشند.


تیرآهن IPE
این سبک تیرآهن بیشتر در ایران و کشورهای اروپایی تولید می شود که ظاهری شبیه به I انگلیسی دارد. ضخامت بال های آن تغییر پذیر نمی باشد و یکی از ویژگی های بارز آن این است که کاملا یکنواخت و یکسان است در کشور ایران نیز بیشتر از این سبک تیرآهن استفاده می شود و از محبوبیت بالایی برخوردار است. از جمله پر فروش‌ترین انواع تیرآهن ipe، تیرآهن ۱۴ اصفهان و تیرآهن ۱۴ اصفهان در مشهد است که می‌توانید برای اطلاع از قیمت این تیرآهن‌ها به صفحات قیمت تیرآهن ۱۴ اصفهان امروز و قیمت روز آهن ۱۴ اصفهان در مشهد مراجعه کنید.

 

تیرآهن INP

تیرآهن I مطابق استانداردهای روسیه و چین ساخته می شود و ضخامت بال های آن با فاصله ای که از جان می گیرد کم تر است. این سبک تیرآهن ها در بازارهای چین و روسیه تولید و به فروش می رسند و هرچه ضخامت بال آن ها به نسبت جان تیرآهن کم تر باشد ضخامت بال هم کاسته می شود. یکی از ویژگی های بارز این تیرآهن این است که نازکی بال ها در ابتدای تیرآهن و ضخیم شدن آن به مرور در انتها ختم می شود. تیرآهن های IPE اکثرا وارداتی هستند و از کشورهای لهستان، اسپانیا، آلمان و نیز کشور کره می باشند. تیرآهن های IPE در کشورهای چین و روسیه هم تولید و در بازار ایران عرضه می شود.

انواع استانداردهای تیر آهن

نکته: 

برخی از تیراهن های کوچک و تیر ورقی ها در طی عملیات نورد کاری تولید نمی شوند برخی از آن ها از طریق اتصال و جوشکاری قیمت ورق سیاه تولید و به بهربرداری می رسد.

 

  تولید تیرآهن ‌هاش

 

تیرآهن IPB یا هاش
تیرآهن های H در اصطلاح همان تیرآهن های عریض هستند به گونه ای در آن ها طول بال به نسبت تیراهن های IPE بیشتر است و تیراهن های عریض یا بال پهن H که طول بال ها به نسبت تیرآهن IPE بزرگ تر است . هنگامی که کلمه لاتین V در کنار نام تیرآهن قرار می گیرد به این معنا می باشد که تیرآهن سنگین وزن است و هر گاه کلمه L در کنار نام تیرآهن قرار بگیرد به این معناست که تیرآهن سبک وزن است.

دسته بندی انواع تیرآهن

تیرآهن ها از جمله مصالح پرکاربرد و کلیدی در صنعت ساختمان هستند که نقش مهمی را در اسکلت بندی ساختمان ها ایفا می کند. این محصول در ۴ نوع مختلف تولید می شود که هر کدام کاربرد مخصوص به خودش را دارد. 

تیرآهن های اروپایی

با علامت اختصاری INP در بازار عرضه می شوند.تیرآهن های اروپایی این مدل تیرآهن ها در بازارهای ایران به تیرآهن معمولی شناخته می شوند که برخی این محصول را با نام تیرآهن نرمال یا پروفیل نرمال نیز می شناسند. نماد اختصاری این محصول INP که در ساخت ستون و خرپا مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول طولی بین ۸ تا ۱۶ متر دارد و با ارتفاع های ۸۰ ،۱۰۰،۱۲۰،۶۰۰ میلی متری هم تولید و در بازارعرضه می شود.

تیرآهن های نیم پهن

تیراهن های نیم پهن یا سبک شباهت زیادی با نوع INP دارند با این تفاوت که ضخامت جان آن ها کمتر و عرض بال آن ها از تیرآهن معمولی بیشتر است. این سبک تیرآهن ها با نماد IPE نمایش داده می شوند و در ایران طرفدران خاص خود را دارند.

تیرآهن بال پهن(هاش)

این نوع تیرآهن از نظر وزن سبک تر از دو تیرآهن نام برده شده قبل می باشد که اندازه بال با ارتفاع آن ها برابر است. این مقاطع ساده به عنوان ستون در تیرها و خرپاها استفاده می شوند. علامت های اختصاری:

 • IPBL تیرآهن سبک
  IPBV تیرآهن سنگین
  تیرآهن هاش (H)
  تیرآهن لانه زنبوری

 • تیرآهن لانه زنبوری به نسبت سایر مدل های تیرآهن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد به دلیل معایبی که دارد استفاده از آن هم کمتر توصیه می شود. این تیرآهن ها به صورت دستیو ماشینی برش دهی می شوند که در این موارد داخل جان تیرآهن سوراخ های ذوزنقه ای شکل به وجود می آورند. تیرآهن لانه زنبوری با علامت اختصاری CNP در بازار خرید و فروش می شود که عمدتا در طول های ۱۲ تا ۱۸ متر عرضه می شود.

 استانداردهای تیر آهن

کاربرد انواع تیرآهن

مقطع فلزی تیرآهن کاربردهای بسیاری در صنعت ساختمان دارد که معمولا در خرپا های تکیه گاهی و در قاب های اصلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. تیرآهن تیرهای فولادی پایداری هستند که مقاومت لازم را در سازه ایجاد می کنند قدرت بالای تیرآهن سبب می شود که سازه از المان های تکیه گاهی زیادی بی نیاز باشد. مقطع فولادی تیرآهن به صورت افقی و عمودی در تیرهای سقفی مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه مهندسین به صورت گسترده از تیرآهن های I شکل در سازه های مختلف و برای ایجاد تیرها و ستون ها در طول و اندازه های متنوع استفاده می کنند. اما اکثر در ساخت پل ها الخصوص پل های طویل کاربرد بسیاری دارد.

دسته بندی انواع تیرآهن

تیرآهن IPE چیست؟​

این نوع تیرآهن طبق استاندارد کشورهای اروپایی است. شکل ظاهری آن مشابه I بوده و ضخامت‌های بال­های آن تغییر نمی‌کند.

تیرآهن INP چیست؟​

بر اساس استاندارد کشور چین و روسیه تولید می‌شود. شباهت زیادی به تیرآهن معمولی استاندارد اروپا دارد ولی بال­های آن با فاصله گرفتن از جان کاهش می‌یابد.

 

  راهنمای خرید تیرآهن

 

انواع تیرآهن هاش چیست؟​

به این نوع تیرآهن، بال پهن نیز می‌گویند و با علامت IPB نشان داده می‌شود. تیرآهن هاش در سه نوع سبک، سنگین و فوق سنگین تولید می‌شود. در تیرآهن هاش اندازه بال و جان تقریباً باهم برابر است و شبیه H است.

تیرآهن هاش (بال پهن) در اندازه‌های ۱۰۰-۱۰۰۰ میلی‌متر (ارتفاع) ساخته می‌شود. چند نوع تیرآهن داریم. همچنین قیمت هاش امروز را در سایت مشاهده کنید.

نکته: علامت V در کنار نام تیرآهن هاش به معنی تیر سنگین، علامت L به معنی تیر سبک است.

 • تیرآهن هاش سنگین یا HEB یا IPBV
 • تیرآهن هاش سبک یا HEA یا IPBL
 • تیرآهن سنگین یا TPB

انواع تیرآهن لانه‌زنبوری چیست؟​

اگر به شکل ظاهری تیرآهن لانه‌زنبوری دقت کنید در میان جان آن سوراخ‌های مشبک و شش‌ضلعی می‌بینید. دلیل نام‌گذاری این تیرآهن نیز شکل ظاهری آن و شباهت به لانه زنبور است. قیمت تیرآهن لانه زنبوری را می توانید در لینک درج شده ببینید. 

برخلاف تیرآهن‌های معمولی و هاش که از طریق نورد گرم تولید می‌شوند، تیرآهن لانه‌زنبوری با عملیات بریدن و جوش دادن تیرآهن‌های هاش و معمولی تولید می‌شود. البته این نوع تیرآهن محدودیت هایی نیز دارد که می توانید نکات کامل را در مقاله معایب تیرآهن لانه زنبوری بخوانید. 

انواع استاندارد تیرآهن در ایران

برای اینکه جان تیرآهن بتواند لنگر خمشی را بیشتر تحمل کند در آن حفره‌های مشبک ایجاد می‌کنند.

تیرآهن چه کاربردهایی دارد؟​

از تیرآهن در اسکلت ساختمان استفاده زیادی می‌شود. همین موضوع باعث شده است تا هزینه تمام‌شده ساخت‌وساز و قیمت نهایی مسکن ارتباط مستقیمی به نوسانات بازار آهن تهران داشته باشد. با آهن رسان اصالت را در کنار کیفیت تجربه کنید. شما می توانید آهن رسان در یوتیوب هم دنبال کنید. برای اطلاع از قیمت روز تیرآهن سایت و شبکه‌های اجتماعی آهن‌ رسان را دنبال کنید و با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

تیرآهن ها از چه بخش هایی تشکیل شده اند؟

فلز تیرآهن از دو بخش بال و جان تشکیل شده است که چان بهعنوان بخش اصلی و میانی تیراهن است و بال به لبه های کناره این محصول فولادی گفته می شود.

انواع تیرآهن را نام ببرید؟

 • تیرآهن هاش
 • تیراهن لانه زنبوری
 • تیراهن IPE
 • تیراهن INP

همگی از تیراهن هستند و کاربردهای مختلفی دارند.

تیراهن بر چه اساسی ارزش گذاری می شود؟

فلز تیراهن یکی ازاساسی ترین پروفیل های ساختمانی می باشد که قیمت آن براساس پروفیل های مذکور باتوجه به عوامل مختلفی تعیین می شود.

انواع استانداردهای تیرآهن چیست؟

تیرآهن های معمولی در چندین استاندارد تهیه می شوند که از جمله آن ها عبارتند: 

 • تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)
 • تیراهن INP (استاندارد چین و روسیه)
 • تیرآهن IPB (بال پهن)
 • لانه زنبوری

 

اشتراک گذاری مقاله
4 پاسخ
 1. درود و ارادت. بین انواع استاندارد نام برده کدام یک مرغوب تر هست و بین انواع تیرآهن که در اینجا لیست کردید، همه را موجود دارید؟

  1. درود
   بله همه محصولات قابل تامین هستند. همه استانداردها کیفیت خوبی دارند و باید در جای مناسب و به درستی استفاده شوند. نوع ipe برای مصارف عمومی ساخت و ساز بهتر است

 2. سلام و خسته نباشید. بین انواع تیرآهن، تیرهای تولید کارخانه ذوب آهن اصفهان مرغوب تر هستند یا تیرآهن تولید کارخانه فولاد کرمانشاه بهتر هست؟

  1. هر دو کارخانه محصولات استاندارد تولید می کنند منتها محصولات کارخانه ذوب اهن معروف تر و پرفروش ترهستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *