انواع تیرآهن و استانداردهای آن

چند نوع تیرآهن داریم

انواع تیرآهن به اختصار عبارتند از: تیرآهن IPE، تیرآهن INP، تیرآهن IPB یا هاش و تیرآهن CPE یا لانه زنبوری
در این مقاله ضمن بررسی این موارد، به بررسی استاندارد تولید هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت و اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

انواع تیرآهن و استانداردهای آن موضوعی است که قصد داریم تا در این مقاله به‌صورت مفصل به آن بپردازیم. تیرآهن‌ جزو آن دسته از پروفیل‌های فولادی است که دامنه کاربرد بسیار گسترده‌ای در صنعت ساخت‌و‌ساز دارد. در واقع به همین خاطر است که قبل از خرید باید اطلاعات کافی درباره انواع تیرآهن صنعتی و ساختمانی، استانداردهایشان و کاربردهایی که دارند، داشته باشید.

به‌ این‌ ترتیب در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید تا اطلاعات بیشتری درباره انواع تیرآهن و استانداردهایشان در اختیار شما عزیزان بگذاریم. درضمن اگر قصد خرید تیرآهن و دیگر انواع مقاطع فولادی را دارید، باید بدانید که اطلاع از قیمت آهن امروز می‌تواند فرصت خرید در بهترین زمان ممکن و البته با کمترین قیمت را برای شما فراهم کند. در نتیجه از استعلام قیمت قبل از ثبت سفارش غافل و بررسی دوره‌ای آن غافل نشوید.

انواع استاندارد تیرآهن و علائم اختصاری

انواع تیرآهن و استانداردهای آن عبارت‌اند از IPB، INP، IPE و CPE که در ادامه هر یک از آن‌ها را برای شما مورد بررسی قرار می‌دهیم، چرا که بسیار اهمیت دارد تا قبل از خرید اطلاعات لازم را درباره انواع تیرآهن و استانداردهای آن داشته باشید.

تیرآهن IPE

شکل ظاهری این نوع تیرآهن‌ها شبیه به حرف انگلیسی I بوده و در کشورهای اروپایی و ایران تولید می‌شوند و باید بدانید که ضخامت بال‌های این نوع تیرآهن‌ها قابل تغییر نیستند. این تیرآهن‌ها یک ویژگی و خصوصیت خاص دارند و آن هم این است که اگر از هر دو سر تیرآهن به آن نگاه کنید، می‌بینید که ضخامت بال‌های ابتدا و انتهای آن کاملا یکسان و یکنواخت هستند.

لازم به ذکر است که بدانید این نوع تیرآهن‌ها در میان مشتریان از محوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند و اغلب نقشه‌های ساختمان‌ها که توسط مهندسان طراحی می‌شوند، از نوع استاندارد IPE هستند. برای خرید تیرآهن درست مثل هر مقطع فولادی دیگری باید از قیمت روز آن مطلع باشید، به‌این‌ترتیب برای اطلاع از خرید تیرآهن به صورت آپدیت شده و لحظه‌ای می‌توانید به سایت آهن رسان مراجعه کنید.

تیرآهن INP

شکل ظاهری این نوع تیرآهن‌ها نیز شبیه به I بوده و مطابق با استانداردهای روسیه و چین تولید می‌شوند و نکته‌ای که در رابطه با این نوع تیرآهن‌ها باید بدانید این است که مقدار ضخامت بال آن‌ها با فاصله گرفتن از جان آن به تدریج کمتر می‌شود و تهیه و عرضه آن‌ها بیشتر در بازارهای چین و روسیه اتفاق می‌افتد، یعنی اکثر تیرآهن‌هایی که بر اساس استاندارد INP تولید می‌شوند، بیشتر در کشورهای چین و روسیه وجود دارند.

ویژگی و خصوصیت خاص این تیرآهن‌ها ضخامت کم بال‌ها در ابتدای تیرآهن و ضخامت بیشتر آن در انتهای تیرآهن است؛ یعنی اگر از سر تیرآهن به آن نگاه کنید، متوجه شیب ملایمی در ضخامت بال‌ها خواهید شد. تیرآهن‌های IPE موجود در بازار ایران اغلب از کشورهای لهستان، اسپانیا، آلمان و کره وارد شده‌اند و تیرآهن‌های INP موجود در بازار ایران اغلب از کشورهای چین و روسیه وارد شده‌اند.

اما از آنجایی که دو کشور چین و روسیه تیرآهن‌هایی با هر دو نوع استاندارد IPE و INP تولید می‌کنند، بنابراین برخی اوقات امکان تشخیص آن‌ها از یکدیگر برای مصرف‌کنندگان کار دشواری است، به‌طوری که در بعضی از موارد پیش آمده فرد بعد از خرید و تخلیه تیرآهن‌ها در محل یا حتی بعد از ساختن نیمی از ساختمان متوجه شده‌اند که تیرآهن خریداری شده آن‌ها دور از تصورشان از نوع IPE نبوده و تیرآهن‌های INP را با توجه به نقشه ساختمان به اشتباه خریداری کرده‌اند؛ به همین خاطر ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما قبل از خرید برای پیشگیری از ضرر و زیان‌های مالی حتما با شماره ۰۵۱۳۱۹۱۶ تماس بگیرید تا همکاران ما در مجموعه آهن رسان راهنمایی‌های لازم را در اختیارتان قرار دهند.

  ورق هاردوکس چیست؟ خصوصیات و کاربرد ورق هاردوکس

تیرآهن IPB یا هاش

طول بال‌ها در این نوع تیرآهن‌ها نسبت به تیرآهن‌های IPE بیشتر شده است و این تیرآهن‌های عریض‌تر را با علامت H می‌شناسند، چرا که شکل ظاهری آن‌ها شبیه به این حرف انگلیسی است. لازم به ذکر است که بدانید هرگاه حرف V در کنار علامت اختصاری این تیرآهن یعنی IPB قرار بگیرد (IPBv)، نشان‌دهنده این است که تیرآهن سنگین وزن است و هرگاه کنار آن حرف L قرار بگیرد (IPBl)، نشان‌دهنده این است که تیرآهن سبک وزن است.

برای خرید این تیرآهن به استعلام قیمت هاش نیاز خواهید داشت، بنابراین برای مشاهده قیمت آن در سایزهای مختلف و بررسی قیمت آن در بازه‌های زمانی مختلف، روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

تیرآهن CPE یا لانه زنبوری

از دیگر انواع تیرآهن و استانداردهای آن می‌توان به تیرآهن لانه زنبوری (CPE) اشاره کرد. دلیل اینکه نام این تیرآهن‌ها را لانه زنبوری گذاشتند این است که بعد از عملیات برش دادن و جوش دادن مجدد به شکل شش ضلعی و لانه‌ی زنبور در می‌آید. در طول این مصالح و روی بدنه آن‌ها حفره‌ها و سوراخ‌هایی وجود دارد که باعث شده است که این نوع تیرآهن‌ها شباهت زیادی با لانه زنبور داشته باشند.

دلیل اصلی و هدف از ساخت تیرآهن‌های CPE یا لانه زنبوری این است که توان خمشی بیشتری را با تغییر شکل نسبتا کم و وزن کمتر در مقایسه با تیرآهن نورد شده مشابه تاب آورد.

مزایای تیرآهن های لانه زنبوری

۱. با تبدیل تیرآهن معمولی به تیرآهن لانه زنبوری مدول مقطع و ممان اینرسی آن بیشتر خواهد شد و مقاومت خمشی آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

۲. تیرآهن لانه زنبوری ارتفاع و استحکام بیشتر داشته و وزن آن کمتر از تیرآهن اصلی است.

۳. کم بودن وزن این تیرآهن‌ها و سبک بودنشان از نظر اقتصادی نیز بسیار به‌صرفه است.

۴. سوراخ‌ها و حفره‌های موجود روی جان تیرآهن لانه زنبوری امکان عبور دادن لوله‌های تاسیساتی و برق را برایتان فراهم می‌کنند.

معایب تیرآهن های لانه زنبوری

از آنجایی که هنگام ساختن این نوع تیرآهن‌ها ارتفاع آن‌ها بیشتر می‌شود، بنابراین باید در هنگام ساخت استانداردهای لازم به‌طور دقیق اجرا شوند تا تیرآهن کیفیت و استحکام لازم را داشته باشد، در غیر این صورت خطر خراب شدن تیرآهن تحت فشار و زیر بار آن را تهدید می‌کند، به‌این‌ترتیب هنگام خرید حتما به این نکات توجه داشته باشید.

برای اطلاع از قیمت تیرآهن لانه زنبوری می‌توانید به سایت مشخص شده سر بزنید و قیمت آن را از طریق نمودار، جدول یا تماس با مجموعه آهن رسان استعلام بگیرید.

جدول استانداردهای تیرآهن

تاکنون ۶ فایل استاندارد برای انواع مختلف تیرآهن‌ها از سمت سازمان ملی استاندارد ایران تدوین شده است. در ادامه جدول انواع تیرآهن و استانداردهای آن را برای شما آماده کرده‌ایم:

جدول استاندارد تیرآهن 

ردیف 

شماره استاندارد 

محصول مورد نظر 

سال تدوین 

۱ 

۱۳۷۷۹ 

تیرآهن‌های گرم نوردیده بال پهن موازی سنگین 

۱۳۹۰ 

۲ 

۱۳۷۸۱ 

تیرآهن‌های گرم نوردیده بال پهن موازی سبک 

۱۳۹۰ 

۳ 

۱۴۴۸۴ 

تیرآهن‌های گرم نوردیده بال پهن موازی با وزن متوسط 

۱۳۹۰ 

۴ 

۱۶۳۴۸ 

تیرآهن‌های گرمنوردیده نیمه سبک بال نیم پهن موازی 

۱۳۹۱ 

۵ 

۱۷۹۱ 

تیرآهن گرم نوردیده بال نیم پهن موازی 

۱۳۹۴ 

۶ 

۳۲۷۷ 

تیرآهن گرم نوردیده بال باریک شیبدار 

۱۳۹۴ 

  مقایسه اسکلت فلزی و بتنی! کدامیک بهتر است؟

چگونه در هنگام خرید استانداردهای تیرآهن را تشخیص دهیم؟

در رابطه با این موضوع باید بدانید که در هنگام خرید تمامی تیرآهن‌ها یک برگه شناسایی محصول نیز به شما تحویل داده می‌شود که در آن اطلاعات مختلفی از جمله استاندارد تیرآهن، سایز تیرآهن و همچنین مقاومت کششی آن درج شده است؛ برای مثال تیرآهن INP-16-52 تیرآهن I با نمره ۱۶ و حداقل مقاومت کششی ۵۲ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

اما در اکثر مواقع از روی شکل ظاهری می‌توانید انواع تیرآهن و استانداردهای آن را تشخیص دهید. لازم به ذکر است که بدانید عوامل و فاکتورهای مختلفی وجود دارند که می‌توانند روی قیمت تیرآهن تاثیرگذار باشند که از جمله این فاکتورها می‌توان به وزن هر شاخه، کیفیت ساخت، مقدار خرید، کارخانه تولیدکننده، قیمت ارز و دلار، میزان عرضه و تقاضا و … اشاره کرد.

به‌ این‌ ترتیب اگر قصد راه‌اندازی یک پروژه ساختمانی را دارید، هرگز از چک کردن قیمت تیرآهن به صورت روزانه از سایت‌های معتبر غافل نشوید. درضمن برای تمام کسانی که قصد خرید تیرآهن دارند، یک خبر خوش داریم و آن هم این است که شما می‌توانید برای خرید این مقاطع روی کمک تیم آهن رسان حساب باز کنید، چراکه این مجموعه امکان خرید آهن آلات با چک را برای شما فراهم کرده و به راحتی می‌توانید تمامی مصالح و متریال مورد نیازتان را به صورت چکی و اقساطی از آن‌ خریداری کنید.

علامت اختصاری تیرآهن کارخانه های مختلف به چه صورت است؟

ما به شما توصیه می‌کنیم که در زمان تحویل گرفتن بار حتما علامت اختصاری حک شده روی آن را بررسی کرده و از وجود آن اطمینان حاصل کنید. قابل ذکر است که بدانید هریک از برندها و کارخانه‌ها علامت اختصاری مختص به خود را دارند و آن را روی محصولات تولیدی خود حک می‌کنند. در جدول زیر علامت اختصاری برخی از کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن را برای شما آورده‌ایم:

علامت اختصاری برخی از کارخانه‌های تولید کننده تیرآهن 

ردیف 

نام کارخانه 

علامت اختصاری تیرآهن 

۱ 

کارخانه ذوب آهن اصفهان 

ESCO 

۲ 

مجتمع فولاد ظفر بناب 

ZN 

۳ 

مجتمع فولاد صنعت بناب و شاهین بناب 

BS 

۴ 

کارخانه جهان فولاد غرب 

SFJ 

۵ 

کارخانه فولاد احرامیان یزد 

YRM 

۶ 

شرکت نورد آریان فولاد بوئین زهرا 

AS JU – AS 

۷ 

کارخانه فولاد البرز ایرانیان-فایکو 

FAICO 

برای محاسبه وزن تیرآهن می‌توانید به جدول محاسبه وزن تیرآهن رجوع کنید.

استاندارد وزن تیرآهن چیست؟

استاندارد وزن تیرآهن در جدول اشتال آورده شده است و مطابق با این جدول سنگین‌ترین تیرآهن موجود در ایران تعلق می‌گیرد به کارخانه ذوب آهن اصفهان و علاوه بر اینکه استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارد، نزدیک‌ترین وزن به جدول اشتال را نیز از آن خود کرده است. در ادامه جدول وزن انواع مختلف تیرآهن مطابق با جدول اشتال را برایتان آورده‌ایم:

مقادیر وزنی جدول اشتال به ازای هر متر از انواع مختلف تیرآهن 

 

سایز تیرآهن 

وزن تیرآهن برای یک متر (kg) 

IPE تیرآهن 

INP تیرآهن 

IPB تیرآهن 

تیرآهن سبک 

تیرآهن سنگین 

۸ 

۶ 

۵.۹۴ 

 

 

۱۰ 

۸.۱ 

۸.۳۴ 

۱۶.۷ 

۲۰.۴ 

۱۲ 

۱۰.۴ 

۱۱.۱ 

۱۹.۹ 

۲۶.۷ 

۱۴ 

۱۲.۹ 

۱۴.۳ 

۲۴.۷ 

۳۳.۷ 

۱۶ 

۱۵.۸ 

۱۷.۹ 

۳۰.۴ 

۴۲.۶ 

۱۸ 

۱۸.۸ 

۲۱.۹ 

۳۵.۵ 

۵۱.۲ 

۲۰ 

۲۲.۴ 

۲۶.۲ 

۴۲.۳ 

۶۱.۳ 

۲۲ 

۲۶.۲ 

۳۱.۱ 

۵۰.۵ 

۷۱.۵ 

۲۴ 

۳۰.۷ 

۳۶.۲ 

۵۸.۵ 

۸۳.۲ 

۲۶ 

 

۴۱.۹ 

۶۳.۶ 

۹۳ 

۲۷ 

۳۶.۱ 

 

 

 

۲۸ 

 

۴۷.۹ 

۷۲.۹ 

۱۰۳ 

۳۰ 

۴۲.۲ 

۵۴.۲ 

۸۳.۲ 

۱۱۷ 

۳۲ 

 

۶۱ 

۹۷.۶ 

۱۲۷ 

۳۳ 

۴۹.۱ 

 

 

 

۳۴ 

 

۶۸ 

۱۰۵ 

۱۳۴ 

۳۶ 

۵۷.۱ 

۷۶.۱ 

۱۱۲ 

۱۴۲ 

۳۸ 

 

۸۴ 

 

 

۴۰ 

۶۶.۳ 

۹۲.۴ 

۱۲۵ 

۱۵۵ 

۴۲.۵ 

 

۱۰۴ 

 

 

۴۵ 

۷۷.۶ 

۱۱۵ 

۱۴۰ 

۱۷۱ 

۴۷.۵ 

 

۱۲۸ 

 

 

۵۰ 

۹۰.۷ 

۱۴۱ 

۱۵۵ 

۱۸۷ 

۵۵ 

۱۰۶ 

۱۶۶ 

۱۶۶ 

۱۹۹ 

۶۰ 

۱۲۲ 

۱۱۹ 

۱۷۸ 

۲۱۲ 

۶۵ 

 

 

۱۹۰ 

۲۲۵ 

۷۰ 

 

 

۲۰۴ 

۲۴۱ 

۸۰ 

 

 

۲۲۴ 

۲۶۲ 

۹۰ 

 

 

۲۵۲ 

۲۹۱ 

۱۰۰ 

 

 

۲۷۲ 

۳۱۴ 

  فولاد تریپ (TRIP)  چیست؟

جمع بندی

انواع تیرآهن و استانداردهای آن موضوع اصلی بحث ما در این مقاله بود و امیدواریم که در این جهت مطالب مفید و سودمندی به شما ارائه کرده باشیم. با در اختیار داشتن اطلاعاتی که در این متن ذکر شد خیلی سریع‌تر ، راحت‌تر و مطمئن‌تر می‌توانید برای خرید انواع تیرآهن اقدام کنید و با انتخاب درست و صحیح جلوی ضرری اقتصادی را بگیرید.

برای اطلاع از قیمت روز آهن و انواع تیرآهن ساختمانی و صنعتی می‌توانید به سایت آهن رسان مراجعه کنید یا با همکاران ما در این مجموعه تماس بگیرید تا در امر خریدی باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه شما را یاری دهند.

سوالات متداول 

۱. چند نوع استاندارد برای تیرآهن وجود دارد؟

معمولا ۴ استاندارد برای تیرآهن‌ها وجود دارند که عبارت‌اند از IPE (استاندارد اروپا و ایران)، INP (استاندارد چین و روسیه)، IPB (تیرآهن بال پهن) و CPE یا تیرآهن‌های لانه زنبوری.

۲. دو حرف L و V در تیرآهن به چه معناست؟

علامت L نشان‌دهنده تیرآهن سبک وزن و علامت V نشان‌دهنده تیرآهن سنگین است.

۳. چگونه می توان در هنگام خرید تیرآهن استاندارد آن را تشخیص داد؟

در اکثر مواقع از روی شکل ظاهری تیرآهن‌ها می‌توان استاندارد آن‌ها را تشخیص داد، اما علاوه بر آن همراه با خرید تیرآهن یک برگه شناسایی و آنالیز محصول به شما ارائه می‌شود که اطلاعات مختلفی مانند استاندارد تیرآهن، سایز تیرآهن و میزان مقاومت کششی تیراهن در آن ثبت شده‌ است.

۴. تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

بعد از عملیات بریدن و جوش دادن تیرها، این پروفیل‌ها به شکل لانه زنبور در می‌آید و به خاطر حفره‌هایی که روی جان آن‌ها وجود دارند و شش ضلعی هستند به تیرآهن‌های لانه زنبوری شهرت پیدا کرده‌اند.

۵. کاربرد تیرآهن IPE در کجاست؟

در جریان ساخت‌وساز بسیاری از سازه‌ها مانند ساختمان‌ها، خرپاها، ستون‌ها و … از این نوع تیرآهن‌ها استفاده می‌شود.

اشتراک گذاری مقاله
4 پاسخ
  1. درود و ارادت. بین انواع استاندارد نام برده کدام یک مرغوب تر هست و بین انواع تیرآهن که در اینجا لیست کردید، همه را موجود دارید؟

    1. درود
      بله همه محصولات قابل تامین هستند. همه استانداردها کیفیت خوبی دارند و باید در جای مناسب و به درستی استفاده شوند. نوع ipe برای مصارف عمومی ساخت و ساز بهتر است

  2. سلام و خسته نباشید. بین انواع تیرآهن، تیرهای تولید کارخانه ذوب آهن اصفهان مرغوب تر هستند یا تیرآهن تولید کارخانه فولاد کرمانشاه بهتر هست؟

    1. هر دو کارخانه محصولات استاندارد تولید می کنند منتها محصولات کارخانه ذوب اهن معروف تر و پرفروش ترهستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *