...

راهنمای خرید تیرآهن

ایمان شکوهیان
نحوه دریافت راهنمای خرید تیرآهن

در این مقاله سعی بر آن است پس از شرح مقدمه‌ای از تیرآهن و کاربردهای آن، به مواردی کلی در زمینه نکات خرید تیرآهن پرداخته شود. بنابراین آهن رسان را تا انتهای مقاله همراهی بفرمایید. همچنین درصورتیکه نیازمند دریافت قیمت آهن امروز و راهنمای خرید تیرآهن با جزئیات و سوالات بیشتری هستید، پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان و مشاورین این مجموعه در ارتباط باشید.

نکات خرید تیرآهن

توضیح مختصری درمورد تیرآهن

تیرآهن یک بخش اساسی از یک سیستم قاب بندی سازه‌ای است که به طور خاص برای حمل بارهای توزیع شده مانند دیوارهای موازی یا سیستم‌های سقف طراحی شده است. به بیانی دیگر، تیرها یکی از متداول‌ترین عناصر سازه‌ای طراحی شده در مهندسی هستند که برای تحمل بار طراحی شده‌اند و حالت اصلی انحراف آن‌ها، خمشی است. این تیرها، عمدتا برای مقابله با لنگرهای خمشی، بارهای عمودی و نیروهای برشی استفاده می‌شوند. به زبان ساده، به هر عنصر سازه‌ای افقی که تحت بار جانبی قرار گرفته و می‌تواند بار را تحمل کند، تیراهن گفته می‌شود.

 

 

به تعریفی دیگر، نوعی فولاد سازه‌ای است که در سازه‌ها استفاده می‌شود. این تیرچه با نام‌های H، W، تیر عریض، جهانی یا تیرچه نورد نیز شناخته می‌شود. به گفته متخصصین صنعت ساخت و ساز ، تیرآهن‌ها نقش مهمی در ساختارها به عنوان یک عضو پشتیبانی ایفا می‌کنند. این تیرها می‌توانند بارهای مختلفی را تحمل کنند. در مورد تحمل بار تیرآهن می توانید مطالب بیشتری بخوانید. در نظر داشته باشید که از تیر آهن به طور گسترده برای ساخت تیرها و ستون‌ها در اندازه‌ها و مشخصات مختلف استفاده می‌شود. مهندسان عمران و سرکارگران باید اهمیت تیرآهن‌ها را در سازه‌های فولادی درک کنند.

راهنمای خرید تیرآهن در بازار

در چه مواردی از تیرآهن استفاده می شود؟

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و همچنین اطلاع دقیق‌تر از راهنمای خرید تیرآهن، می‌توانید با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید. در نظر داشته باشید که تیر آهن‌ها به طور گسترده در انواع کاربردهای ساختمانی استفاده می‌شوند. این تیرها معمولا در قاب‌ها و قسمت‌های نگهدارنده مهم استفاده می‌شوند. استفاده از تیرهای فولادی، ایجاد یک ساختار محکم و پشتیبان را تضمین می‌کند. استفاده از این تیرها می‌تواند مقرون به صرفه باشد، زیرا نیاز به بسیاری از قطعات پشتیبانی را از بین می‌برد. لازم به ذکر است که انطباق و قابلیت اطمینان تیرآهن‌ها، این محصولات فولادی را برای هر پیمانکار یا مهندس ارزشمند ساخته است.

 

 

نکات خرید تیرآهن

به طور حتم، تماس با مشاورین این مجموعه می‌تواند اطلاعات بهتری در زمینه نکات خرید تیراهن در اختیار شما قرار دهد. در نظر داشته باشید که تیرآهن‌ها در قطر، ضخامت، عرض و سایر مشخصات مختلف و به منظور اهداف مختلفی تولید می‌شوند. مشتریان، این نوع تیرها را بر اساس جنس و اندازه آن‌ها دسته بندی می‌کنند. لازم به ذکر است که به هنگام تصمیم به قیمت تیرآهن و خرید آن، موارد متعددی باید در نظر گرفته شوند. در ادامه به برخی از نکات خرید تیرآهن پرداخته می‌شود: همچنین بهتر است در مورد آهن مشهد نیز مطلع باشید.

 • انحراف: برای به حداقل رساندن انحراف تیر اهن، ضخامت محصول بایستی از اندازه لازم برخوردار باشد.
 • لرزش: هنگام انتخاب تیرآهن، سعی کنید تیرآهنی را انتخاب نمایید که از کمترین لرزش ممکن برخوردار باشد. از این نظر، سختی و جرم تیر بسیار مهم است.
 • خم شدن: بدنه توده باید به اندازه کافی مقاوم بوده تا بتواند بارهای مختلف را تحمل کند. در غیر این صورت خم شدن تیر اتفاق می‌افتد.
 • کمانش: نیروهای پیچشی موجب کمانش تیر آهنی می‌شوند که ممکن است پیامدهای نامطلوبی داشته باشد. بر همین اساس، فلنج‌ها باید با دقت انتخاب شوند.
 • تنش: برای جلوگیری از موج دار شدن یا کمانش تحت تنش، انتخاب یک تیر با ضخامت شبکه مناسب، بسیار مهم است.

راهنمای خرید تیرآهن در بازار و اطلاعات فنی مربوط به خرید

پیش از خرید هر نوع گرید تیرآهن، لازم است که از اطلاعات فنی و تخصصی این محصول فولادی آگاهی یابید. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت روز آهن ۱۴ اصفهان در مشهد و قیمت تیرآهن اصفهان به لینک های درج شده مراجعه کنید یا از کارشناسان فروش ما استعلام بگیرید. برخی از موارد مربوط به راهنمای خرید تیرآهن در بازار به شرح زیر است:

نامگذاری و سایز تیرآهن

یکی از نکات خرید تیرآهن ، توجه به نامگذاری و سایز تیر اهن می‌باشد. منظور از سایز تیرآهن، سایز جان تیر اهن است که با واحد سانتی متر نمایش داده می‌شود. در نظر داشته باشید که منظور از جان تیرآهن، قسمت میانی تیر آهن است که در آن نقطه، دو بال تیراهن به یکدیگر متصل می‌شوند. به عنوان مثال ، هنگامی که سایز یک تیرآهن، ۱۲ سانتی متر ذکر می‌شود، منظور تیرآهنی است که دارای جانی به اندازه ۱۲ سانتی متر می‌باشد. رایج‌ترین سایز و اندازه تیرآهن، سایزهای ۸ تا ۶۰ سانتی متر می‌باشند.
لازم به ذکر است که از نظر شکلی نیز تیرآهن‌ها عمدتا در دو شکل تیر آهن معمولی(I) و تیر اهن بال پهن(H) تولید و به بازارهای جهانی عرضه می‌شوند. استانداردهای مربوط به تیر آهن معمولی به این شرح است:

 • IPN
 • IPE
 • HEA
 • HEB
 • HEM

 

 

البته در کشورهای مختلف دنیا، این عناوین متفاوت است و نام گذاری ارائه شده تنها مربوط به نامگذاری بر اساس استاندارد اروپا می‌باشد. به عنوان مثال در کشور کانادا تیر آهن معمولی بر اساس وزن و عمق تیراهن به صورت W250*33 عنوان می‌شود. در این نامگذاری، عدد ۲۵۰ بیانگر عمق تیر آهن بر اساس میلی متر و عدد ۳۳ مربوط به وزن هر متر تیر آهنی بر اساس واحد وزنی کیلوگرم می‌باشد.

ویژگی‌های ظاهری تیرآهن

تشخیص نوع تیر آهن یکی از موارد مهمی است که در خرید آن بایستی مدنظر قرار دهید. دو مفهوم اساسی در شکل تیرآهن، اصطلاحات جان و بال تیر اهن می‌باشد. به دو لبه بالایی و همچنین پایینی تیرآهن، بال تیر اهن و به نقطه‌ای که این دو بال را به یکدیگر متصل می‌سازد(قسمت میانی)، جان تیر آهن اطلاق می‌شود. در ادامه به دو نوع از مهمترین انواع تیرآهن پرداخته می‌شود:

 • تیرآهن IPE: این تیر اهن یکی از متداول‌ترین انواع تیرآهن‌های تولیدی در داخل کشور است که بال‌های آن با جان تیرآهن، برابر می‌باشد. لازم به ذکر است که نامگذاری این تیر اهن بر اساس استانداردهای اروپایی صورت گرفته است. انواع مختلف تیر آهن بال پهن به شرح تیر آهن هاش سبک HEA، تیر آهن هاش سنگین HEB و همچنین تیرآهن IPB سنگین می‌باشد.
 •  تیرآهن INP: شکل ظاهری این محصول به صورت I بوده و تولید تیرآهن بر اساس استانداردهای چین و روسیه صورت می‌پذیرد. لازم به ذکر است که تفاوت این نوع با نوع قبلی، تنها مربوط به ضخامت بال تیر آهن است. به گونه‌ای که در تیرآهن INP ، ضخامت بال‌ها با فاصله گرفتن از جان تیرآهن، کمتر می‌شود. در نظر داشته باشید که بازار این محصول علاوه بر دارا بودن تیرآهن‌های تولید داخل، شامل محصولات وارداتی نیز می‌شود.

برندهای تیرآهن داخلی موجود در بازار

برند تیر آهن از دیگر نکات خرید تیرآهن است که پیشنهاد می‌شود به هنگام خرید تیرآهن، مدنظر قرار گیرد. مهمترین برندهای داخلی تیر اهن به این شرح است:

 1. کارخانه ناب تبریز
 2. کارخانه ماهان
 3. کارخانه کرمانشاه
 4. کارخانه آرین
 5. کارخانه فایکو
 6. کارخانه ذوب آهن اصفهان

 

 

لازم به ذکر است که تیرآهن‌های موجود در بازار محدود به برندهای داخلی نبوده و انواع مختلفی از برندهای روسی و همچنین تیرآهن‌های ترک نیز در بازار این محصولات فولادی قابل مشاهده هستند. در صورت تردید در انتخاب بهترین برند تیرآهن، پیشنهاد می‌کنیم با مشاورین و متخصصین فروش این مجموعه تماس بگیرید.

حجم و وزن تیرآهن مورد نظر

یکی دیگر از نکات خرید تیرآهن، وزن تیر اهن می‌باشد. همانطور که می‌دانید وزن تیرآهن‌های تولیدی برندهای مختلف، متفاوت است. با این حال در تیرآهن‌های استانداردی که مطابق با جدول اشتال تیرآهن تولید شده باشند، شما می‌توانید با استفاده از جدول وزن تیرآهن، وزن شاخه تیراهن مربوطه را محاسبه نمایید.

راهنمای خرید تیرآهن

پرمتقاضی ترین تیرآهن ها

معمولا پرمتقاضی ترین تیرآهن های بازار  موارد زیر هستند که می توانید مشخصات و اطلاعات کامل ازجمله قیمت آپدیت آنها را ازطریق لینک های درج شده مشاهده نمایید:

 

 

 

روش حمل و نقل تیر آهن

یکی دیگر از نکات خرید تیرآهن که بایستی مدنظر قرار گیرد، مربوط به حمل و نقل تیر اهن می‌باشد. در نظر داشته باشید که روش‌های مختلف حمل و نقل را می‌توان به شرح زیر ارائه داد:

 • حمل و نقل دریایی
 • حمل و نقل هوایی
 • حمل و نقل جاده‌‌ای
 • حمل و نقل ریلی
 • حمل و نقل کانتینری
 • حمل و نقل ترکیبی

لازم به ذکر است که انتخاب نوع حمل و نقل جهت تحویل تیر خریداری شده، بر اساس دو عامل اصلی موقعیت مکانی و جغرافیایی خریدار تیر اهن و همچنین هزینه مربوط به آن تعیین می‌شود. بر اساس آمار و گزارشاتی که توسط سازمان حمل و نقل کشوری منتشر شده است، روش حمل و نقل جاده‌ای نسبت به سایر روش‌های حمل و نقل از محبوبیت بیشتری برخوردار است. دو عامل اصلی در ترجیح حمل و نقل جاده‌ای به سایر روش‌های حمل و نقل به این شرح است:

 • هزینه کمتر
 • زمان نسبتا مناسب در تحویل محصول از مبدا به مقصد

البته کاملا بدیهی است که روش‌های حمل و نقل جاده‌ای، تنها در مواردی که مسافت بین فروشنده و خریدار نسبتا کم باشد، استفاده می‌شود. به عنوان مثال، در شرایطی که فروشنده قصد صادرات تیراهن به کشورهای مختلف را دارد، استفاده از روش حمل و نقل جاده‌ای نمی‌تواند گزینه مناسبی به شمار آید. در این حالت سایر روش‌های حمل و نقل همچون روش حمل و نقل هوایی، کانتینری، دریایی و غیره جایگزین حمل و نقل جاده‌ای می‌گردد.

نکات خرید انواع تیرآهن

 

 

بهترین مرکز ارائه دهنده راهنمای خرید تیرآهن در بازار

در پایان لازم به یادآوری است که در صورت نیاز به دریافت اطلاعات راهنمای خرید انواع تیرآهن، می‌توانید با شماره تماس‌های ارائه شده در وب سایت ahanresan تماس بگیرید. در نظر داشته باشید که این مجموعه از جمله مراکز معتبر و خوش سابقه در عرضه بهترین برندهای تیر اهن بوده و همواره در تلاش است تا آن دسته از محصولات فولادی را که در نزد مشتریان به خوبی از آن‌ها یاد می‌شود، عرضه نماید. بنابراین در صورتی که برای تکمیل پروژه‌های ساخت و ساز خود نیازمند خرید آهن آلات و تهیه بهترین برندها می‌باشید، به کارشناسان و مشاورین فروش این مجموعه اعتماد کرده و با شماره تماس‌های ارائه شده در وب سایت تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

برای خرید تیرآهن از کارخانه به صورت مستقیم چه کاری باید انجام داد؟

برای اینکار با کارشناسان فروش آهن رسان تماس بگیرید. ۰۵۱۳۱۹۱۶

آیا هزینه حمل سفارش تا مقصد به عهده خریدار بار است؟

بله هزینه حمل و نقل و باربری به عهده مشتری است.

بار سفارشی بعد از چند روز به مقصد می رسد؟

زمان تحویل بار به نوع آن، میزان و مسافت بستگی دارد.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *